Čierny jastrab zostrelený

• Česko Černý jestřáb sestřelen (viac)

Část elitní jednotky armády USA je v roce 1993 poslána do somálského Mogadishu, aby se stala součástí mírové operace Spojených národů. Úkolem mise je unést několik vysokých důstojníků somálského diktátora. Jde o součást strategického plánu na potlačení občanské války, která zuří po celé zemi. Ovšem zdánlivě bezpečně naplánovaná mise se obrátí nesprávným směrem. Rangers i veteráni musí bok po boku bojovat proti zdrcující přesile a prchat za nepřátelskými liniemi dokud se záchrannému konvoji nepodaří vyrazit k jejich záchraně. V těžkém boji umírají přátelé, formují se vztahy, chlapci se stávají muži a vojáci se učí jak vypadá skutečná tvář války a hrdinství. (oficiálny text distribútora)

arcticsky

Oh, ano. Pamatuji na ty dokumentární záběry, v nichž drbani vláčejí mrtvého amerického vojáka po ulici... Od té doby mě nechávají nafouklá bříška afrických černoušků chladným...A tento film to stonásobně podtrhuje. ()

chalp

Vymakaná réžia, výborne napísane a zahrané postavy, lenže bohužiaľ ich tu je také kvantum, že si k žiadnej nedokážete vypestovať potrebné sympatie, aby ste s nimi dokázali súcitiť a jednoducho žiadna smrť v tomto filme sa ma emočne nedotkla. ()

Furmi

Ten film som videl tuším asi 10x. Stále, stále, stále dookola. Rozhovory viem už zo zavretými očami naspamäť, RS ako režiséra mám rád. Čierny jastrab sa mu vydaril ale nejedná sa o nič viac ako len o veľmi dobrý vojnový film, bohužial filmu chýba väčšia pointa, nejaký poetický srdcervúci príbeh ktorý je pre mňa u vojnových filmov nepostradateľnou súčasťou. Preto * dole. Nedokážem dať 5* filmu v ktorom dominujú efekty a silná akcia. 78% ()

cinci

Film s hodně velkým F. Ridley Scott nám konečně naservíroval pořádnou válečnou řežbu, která ale, narozdíl od mnoha válečných filmů má příběh a není to jen bezmyšlenkovité střílení a výbuchy. Vynikající Eric Bana, Tom Sizemore nebo Jasom Isaacs v doprovodu hudby Hanse Zimmera bojují proti přesile somálských rebelů. Akce od začátku až do konce. Nejvíc mě zaujala scéna, ve které obrněné Hummery projíždějí městem a ze věch stran do nich střílejí somálci. Tento kousek je mistrovské dílo. Ridley se po Gladiátorovi rozhodně polepšil. 95%. ()

LucyW.

Tak nějak jsem ráda, že jsem se k Modern Warfare dostala až potom, co jsem ho viděla:-) (Byť jsem se k obojímu dostala dost pozdě.) ()

kubyno

Jeden z nejsilnějších filmových zážitků, jaký jsem kdy zažil (nemluvě o válečných). Dokonalá hudba, akce, atmosféra, bojové scény (i nebojové). Tohle je syrová akce, válka. Tohle se prožívá a nehledá se v tom něco, co tam není! ()

Gulde

Vynikající válečný snímek v režii Ridleyho Scotta. Někdo možná bude kritizovat obsažený americký patriotismus, dle mého to ale naopak filmu přidává na hodnotě. Vynikající herecké výkony tehdy ještě mnoha teprve vycházejících hollywoodských hvězd tento snímek ještě podtrhují. Pro mne jednoznačně jeden z TOP5 filmů. ()

Kratoc

Nebojím se použít sousloví: Nejlepší válečný film z prostředí malých jednotek. Filmu sice chybí pompéznost velkých válečných scén (jako např. vylodění v Normandii u Vojína Ryana), ale o to vše působí reálněji. Nemluvě o tom, že příběh je v podstatě filmovou rekonstrukcí skutečných událostí a někdejší aktéři působili při natáčení filmu jako poradci, což se pozitivně taktéž odráží na jeho kvalitě. Kromě režie bych u filmu ještě určitě vyzdvihl hudbu (a celý soundtrack) od Hanse Zimmera, který je prostě skvělý. ()

LukyNike

Tento film je veledílo (5*)... Nabídne tak dokonalou simulaci bojů v Somálsku, že z toho jde až mráz po zádech. Jedná se i o vskutku podařený dokument, co se v těchto místech odehrávalo a nechybí tomu ani podařený příběh skupin hrdinů, rozdělených podle místa, kde jaká jednotka operovala. Celý film je tak neskutečně akční, že Vás na více jak 2 hodiny vtáhne do víru boje. ()

M1k9

Nezapomenutelný film. Jeden z nejlepších ve svém žánru. Nevím jak to pan režisér dokázal, ale i po těch letech od zhlédnutí filmu, stále si vše pamatuji až do detailů. Velkou měrou film vyzdvihuje hudba. 9/10 ()

Trakot57

Realisticke zobrazenie vojny, ktore je ale v tomto pripade na mna pridlhe a v druhej polovici som sa uz zacal nudit. Taktiez to bolo emocne prazdne a tam kde boli pokusy o vyvolanie emocii ma to vobec nebralo. ()

Hepy13

Nádherný snímek mezi všemi válečnými filmy, že jde o skutečnou událost toto dílo jen podtrhuje. Větší řežbu jsem snad v žádném filmu ještě neviděl. Prostoru pro nějaké větší dialogy tu moc není, jedná se především o pořádnou akci, ale i tak to je prostě paráda dokreslená vynikající hudbou. Ridley Scott mi po Gladiátorovi nabídl další krásný film, který se okamžitě zařadil mezi mé oblíbené. Pamatuji se, jak jsem Black Hawk Down měl nahraný na videokazetě snad 5 let a nikdy jsem se na něj vlastně nepodíval. Později jsem zjistil že to byla velká chyba. Co ale nemá chybu je střih, efekty, vizuální stránka a především kamera. Těžko si představit větší peklo než Mogadishu. Já se ale vždy rád vrátím do tohoto města, ovšem pouze jen přes obrazovku. ()

memoman

Skupina amerických mariňáků,tvrdě vycvičených a vybavených nejlepšími zbraněmi světa versus mnohonásobná přesila somálských domorodců,vyzbrojených kamením a starými kalašnikovy,uprostřed pekla horké východní Afriky. Po této misi budou ostří hoši z US-Army brát vtipy o Somálcích z trochu jiného úhlu. Více jak dvouhodinový snímek podle skutečných událostí nám přináší přesně to,oč si žádá divák chtivý moderního a dynamického ztvárnění válečného pekla. Ti další musí přistoupit na to,že po dvou hodinách téměř nepřetržitého "tatatata" se stane jaksi monotóním,a stejně jako Spielbergův vojín Ryan,nám navzdory syrové atmosféře,vinikající práci kameramana a zvukařů a v neposlední řadě mistrovské režii může přijít příliš zdlouhavým. I přesto se jedná o jeden z nej válečných filmů nového tisíciletí. ()

Caine

Chvílemi tak extrémně depresivní scény, kdy se k sestřeleným vrtulníkům sbíhá šílený dav jak hyeny, nekončící zástupy a když někoho zastřelíte, tak "jedinec" za ním hned zvedne jeho zbraň a běží dál s touhou po krvi... Skore 19:997, ale kdo vlastně vyhrál a kdo dostal na prdel??? Jinak ten americky patriotismus i v tomto "britském" podání mi vadí, ale je to podle skutečné události a já si nedělám iluzi že to vypadalo v reálu jinak. Je to spíš hraný dokument a to se mi na tomto filmu asi líbí nejvíc. ()

petikacka

Já jsem milovník válečných filmů, ale těch OPRAVDU DOBRÝCH je jenom pár...Jestřáb k nim patří...Musela jsem si dávat přestávky, abych to vůbec mohla vstřebat...O válečných filmech se říká, že je to hlavně propaganda, ale u tohoto filmu je mi to jedno i kdyby to tak bylo...Ridley Scott točí filmy kterým věřím a které jsou skvěle natočené a mají úžasnou atmosféru... Pro mě je tento v rámci žánru No.1!!!Já ho prostě miluju...Za mě 95% ()

VictorMartel odpad!

Velká nenávist. 1) Místy parádní hudba. Ale i kdybych byl unipolárně věřící proalianční pošuk, postrádal bych akci, protože ta sice působí tak, že byla odborně konzultována, jenomže trpí chabou dynamikou. Přiznávám, že nemám ponětí, jak bych to zdůvodnil, ale Saving Private Ryan (1998) si mě získal právě velkolepým dávkováním vzruchu, zatímco „sestřelený jestřáb“ podává výkon mršiny. 2) Je mi úplně fuk, že Scott je oblíbený perfekcionista. Ridley Scott zbožňuje brakový film. Hlavními vstupy jsou prachy a ukrutně slaboduchý patos. Sice se štítivě vymezuje vůči náboženskému fenoménu („And the biggest source of evil is of course religion. […] Can you think of a good one? A just and kind and tolerant religion? […] Everyone is tearing each other apart in the name of their personal god. And the irony is, by definition, they're probably worshipping the same god.“; z rozhovoru pro Esquire, 4. 6. 2012: https://www.esquire.com/entertainment/interviews/a14300/ridley-scott-prometheus-interview-9423167/), ale stačí si projet seznam jeho filmů a okamžitě vychází najevo, že se spoléhá na kooperaci ohromující výpravy a fakticky nekritického velebení Západu. Tím chci říct, že patosu se nevyhne žádná inteligence, bez ohledu na formu a výkon, ale patos zde probíhajících dialogů a je doprovázející mimiky šlape v bahně Bushova IQ. To už není naivita, kterou leckdy prominu, toto už je vědomá celoživotně osvojovaná imbecilita. Nyní proč jsem předpojatý. Úvodem. Mí pravicoví bohužel-spoluobčané jsou zodpovědní za to, že máme všichni nezávisle na politických stanoviscích prodraženou elektřinu kvůli do vyúčtování zahrnuté, a přitom z daňových příjmů již dotované podpory výkupu obnovitelných zdrojů. Jsou zodpovědní za transfer pricing (vyvádění aktiv do daňově výhodnějších oblastí nástrojem fiktivně naceněné přeshraniční vnitropodnikové režie), za to, že asi žádný jiný stát v Evropě nedává tak nesmyslně vydělávat zahraničním korporacím na dividendách, za to, že zatímco produktivita (v podstatě průměrná výnosnost produktu) je v poměru k Německu na cca 70 %, mzdy jsou na úrovni 30 % a po započtení parity kupní síly, čili s převedením na reálnou spotřební hodnotu kolem 40 % (40 % toho nominálního rozdílu si tedy bere kapitál, což je tendence, která je právě tím benevolentněji trpěna, čím je země východnější, zatímco tytéž korporace jsou ve svých sídelních státech v zájmu legitimnějšího wage share kroceny). Pravicový elektorát je také vinen absurdně prodraženou kapitolou bezpečnosti, která vychází státní rozpočet už pomalu na 70 mld. (celkové čerpání kapitoly MO za 2019 v mil. Kč: 66 734,8), přičemž v plánu je tuto zlodějnu ještě prohlubovat na ničím nezdůvodněná magická 2 % HDP, což v českém případě znamená překročit 100 mld. a v německém vybudování mnohem větší armády, než jakou disponuje rozlohou takřka padesátkrát větší Ruská federace. V roce 2021 byl český obranný rozpočet 85,4 mld., což v přepočtu na měsíční výdaj každého obyvatele činí 700,-. Jestliže jednotlivec sobě nebo rodič sobě a svým dětem uzme měsíčně skoro tisícovku, aby ji vydal na obranu, kterou sotva kdy uvidí jednat, protože ta raději trénuje na vzdálených lokacích, terénem diametrálně odlišných, potom s tím buď musí nesouhlasit, nebo si nesmí stěžovat na svůj ekonomický stav. Výčet toho, čím jsou z banálního východiska osobní zodpovědnosti politický program konstruující demagogové zodpovědní, by byl monstrózní, monstróznější než všechny stalinistické monstrprocesy. Odporný je mi i prohnilý fetiš lidských práv, pašující rétorikou všeobecných hodnot politiku velmi dobře dohledatelných a spočitatelných zájmů konkrétních skupin. Lidská práva jsou pro blbce. Je to business patetických iluzí a v zásadě se neliší od prodávání hrnců opuštěným důchodcům. Jednotlivé politicko-filosofické koncepce kladou odlišné normy toho, co je člověk ve smyslu žádoucích kvalit a potřeb. Úplně jinak vidí člověka fašismus než komunismus nebo kapitalismus. Takto konfliktní koncepce práv člověka nutně vedou k antagonismu, jehož popírání na způsob jakési ideologické harmonizace konkurenčních estetik kouzlem lidskoprávního universalismu je neudržitelné. Jestliže mé lidské právo podle odkazu Francouzské revoluce končí tam, kde začíná právo jiného, pak samozřejmě moje právo na marxistickou meritokracii koliduje s právem kapitalisty. Než se začneme bavit o nějakých právech, řekněme si narovinu, že na začátku každého práva je síla. Každá dohoda je odložená válka. Tradiční právo Talibánce být Talibáncem si neporozumí s domnělým právem západního žoldáka rozhodovat o vývoji práva na cizím území. Nezadatelné právo je samozřejmě nezadatelné tehdy, jestliže ho jako nezadatelné uznáme, protože fakticky je nezadatelné toliko to, co primárně poznáváme objevem. Nezadatelné jsou moment setrvačnosti kvádru, hustota hliníku, váha atomu uhlíku, definice kruhu atd., kde zadáním rozumíme jen výrazivo sloužící ke komunikaci těchto parametrů, nikoli fakticitu věci. Naopak „nezadatelné právo“ vzniká samozřejmě až (přesně historicky zmapovaným) zadáním toho, co se ve shodě rozhodneme považovat za konsensuální axiom: východisko, o kterém se raději nediskutuje. Neplatí a nikdy nebude platit žádná absolutní spravedlnost, leda by jí měla být permanentní vzájemná nespravedlnost. Když se Francie nacpala do Indočíny, pomohla si proti partyzánům silami s nacistickým životopisem. To už není rasa, to je špína. / Jako laický marxista jsem si dobře vědom, že tím akceptuji veškeré mravní účetnictví kolem socialistické kauzy, včetně těch případů, kdy je pod značkou socialistické filosofie prosazována klanová oligarchie. Nestydím se za Madura ani za KLDR, asi jako se dnešní křesťan sotva může stydět za tisíc let středověku nebo zříkat víry kvůli církevními hodnostáři oblíbené pedofilii. Kdekoli dal Che Guevara rozkaz k popravě nebo sám střílel, tam se brzy ukázalo, že byl odpraven zmetek, včetně takových, kteří si libovali v zabíjení děcek. Chápu, že některým vyznavačům NATO to nevadí. Clinton rekreoval u Epsteina a dovedu si představit, že se tam čas od času stavil i náš slavný sionista z Vysočiny, tu a tam se toulající po stránkách, na které nenarazí ani nejzběsilejší konzumenti porna. / Po zabití aliančního psovoda českého původu vyšetřovaný afghánský adolescent záhadně zemřel a podezření z umučení (NYT) je samozřejmě politicky předurčené k mediální demontáži, jen co se překlene čas nutný k vytvoření dojmu, že se něco opravdu solidně vyšetřovalo. Nepochybuji, že ubožáci vstupující do armády zapojené v paktu NATO naivně rozdávají pastelky utlačovaným chudákům, taky nepochybuji o tom, že jsem občanem státu, který mě ohrožuje nesmyslnými zpola ekonomicky, zpola ideologicky motivovanými výpravami bůhvíkam, takže vším tím vojenským dobytkem pohrdám a kdybych byl věřící, naléhám na boží spravedlnost, aby islamisté v Evropě místo nevybíravého masakrování civilistů cílili na proalianční prasata. / Jestliže podle posledního průzkumu asi 58 % Čechů vyjádřilo podporu naší účasti v NATO, znamená to, že polovina spoluobčanů jsou pitomci. / Když jeden z Rangers před koncem dostane slovo, v němž zdůvodňuje intervence námi nechápanou motivací jít se rvát za „kamarády“, tak tento sentimentální kec je podle všeho určen k extenzivnímu výkladu, aby podpořil celkové sdělení, že lidé dobré vůle a hlavně samozřejmě kapitalisticky náruživí jsou soudruhy navzdory státním hranicím a všem dalším bariérám, tudíž má nějaké militantní romantické pako právo střílet za práva svých soudruhů jejich protivníky a stavět své nemilitantní spoluobčany do pozice agresora. Když se začne takto o „právech“ a jejich obraně, vždycky jde o to, aby se ti, kdo je před námi vyznávají, s námi nemuseli střetávat o svá privilegia. () (menej) (viac)

nonick1

Černý jestřáb sestřelen, Old Glory potřísněna krví padlých... Opět jsme dokázali, že to dokážeme - kdykoliv, kdekoliv, jakkoliv, hallelujah! Každopádně Ridley Scott po Gladiátorovi opět ve formě. Zatleskal bych i po letech, ale s vaničkou až příliš často vyléváno i dítě – a kdoví, kdo bude na mušce příště. Takže jen uberu jednu hvězdu... ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (viac)

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

08.07.2014

Zatímco stále čekáme, jestli se Sony povede natočit Krotitele duchů 3, produkční společnost Legendary chystá krapet nařvanější konkurenci. Ze stejného zázemí jako Muž z oceli, Pacific Rim nebo… (viac)

Hra o trůny míří do Afriky

Hra o trůny míří do Afriky

29.06.2012

Loni tvůrci populárního fantasy seriálu HBO vyměnili Maltu za Chorvatsko (Dubrovník se proměnil v Královo přístaviště) a vizuál to výrazně obohatilo. Letos přidají další lokaci – putování Daenerys po… (viac)