Čierny jastrab zostrelený

• Česko Černý jestřáb sestřelen (viac)

Část elitní jednotky armády USA je v roce 1993 poslána do somálského Mogadishu, aby se stala součástí mírové operace Spojených národů. Úkolem mise je unést několik vysokých důstojníků somálského diktátora. Jde o součást strategického plánu na potlačení občanské války, která zuří po celé zemi. Ovšem zdánlivě bezpečně naplánovaná mise se obrátí nesprávným směrem. Rangers i veteráni musí bok po boku bojovat proti zdrcující přesile a prchat za nepřátelskými liniemi dokud se záchrannému konvoji nepodaří vyrazit k jejich záchraně. V těžkém boji umírají přátelé, formují se vztahy, chlapci se stávají muži a vojáci se učí jak vypadá skutečná tvář války a hrdinství. (oficiálny text distribútora)

Pauling

Inspirace: zajímavá je přeměna civilistů ve vojáky během jednoho filmu, nelíbila se mi zjednodušenost neschopnosti povstalců, i přes tragiku a realitu válečné operace trochu to zavání supermanstvím ()

ekomo

Zajímavý válečný "dokument" o typické americké podcenovanosti s velkou dávkou krevního aroma jak už to u amerických válečných filmů bývá. Jinak souhlasím, že kamera, střih a zvuk neměli chybu, zato scénář byl už trochu horší, ale zase ho vynahradila skvělá režie skvělého režiséra R.Scotta. ()

Cement73

Skvelé.. Radšej som ani nedýchal, a najhoršie je to že to boloo v podstate nakrútené podľa skutočnej udalosti. Skvelý zvuk a perfektná kamera. Človek by sa ani nenazdal, aká je kvázi bezbranná celá super technika amíkov proti odhodlaniu domorodcov. ()

conery1

Neuveriteľne nadupaný film, bez chvíľky uvolnenia. To je Čierny jastrab zostrelený, to je geniálny Scott. Ale predsa - prestrelka pri spadnutom vrtulníku a jedna hviezda zostrelená. ()

chim.chim

Pojetí hodně po americku - celý film srdceryvné scény postupného skomírání amerických vojáků v kontrastu s drastickými scénami vystřelování davů Somálců. Nakonec se dozvíme, že Američanů ten den padlo 19, zatímco somálských ozbrojenců i civilistů přes tisíc. To mě trochu znepokojuje, zvlášť když je těch 19 mrtvých považováno za hrdiny a nikoho nijak zvlášť nezajímá, co se musí dít na straně "nepřítele". Prncipy takového fanatického militarismu mi nejspíš zůstanou navždy utajeny, takže sympatické mi nebyly ani drsňácké kecy se zvráceně morálním podtextem ve finále. Nicméně pokud se na film dívám jako na dílo vytržené z kontextu reality, jedná se o věrohodné a efektní vyobrazení válečné vřavy, správně kruté a bez servítek. Navíc s moc dobrou hudební složkou. O tom, jak silné vztahy válka vytváří mezi vojáky v boji, psal už Remarque a hádám, že za těch sedmdesát let se zase tolik nezměnilo - jsem tedy ráda, že i tento film měl podobné vyznění. Ale co si ještě neodpustím, je kritika falešné cizinecké angličtiny, kterou se americké filmy vyznačují a Black Hawk Down není výjimkou - somálci mluví plynule anglicky, používají složitou gramatiku, složitá slova a jediné, čím je lze rozeznat, je silný přízvuk. Nechápu, jak vůbec může někdo napsat něco tak umělého do scénáře - zabíjí tím autentičnost. ()

berry.77

Krutost žádné slitování se nekoná v tomto podání a ty co byli v kině muselo poznamenat a to Ridley Scott měl v plánu.Hudba skvělá,efekty,střeliva se nešetří,syrový zážitek, stovky obětí a spousta smutku z akce co měla trvat pouze jednu hoďinu nejdéle se zvrtla do totálního chaosu a boj o holé životy u mě nejlepší film ze současnosti. ()

Charon11

Jeden z nejlepších válečných filmů poslední doby. Ridley Scott natočil další film výborný film. Překvapivě otevřená výpověď o organizačních schopnostech amerického velení v Somálsku. Výborný střih, zvuk i herecké výkony. Nádherná hudba z dílny Hanse Zimmera pasující k ději, střihu a atmosféře více než geniálně. Film není jen akční podívanou, ale klade si otázky (alespoň já to tak chápal) zda může vojenská přítomnost, humanitární pomoc a jiné vměšování něco změnit v zemích jako je Somálsko. ()

spiritus

Syrové, tvrdé, naturální bez jakýchkoliv kompromisů. Vynikající válečný film, který se mi zapsal velmi hluboko a zůstane tam natrvalo. ()

Say

[+]: Atmosféra. Zejména na vojenské základně. [+]: Chybí typický, Americký patriotismus a opakující se ,,fuck". [+]: Počínání dvojce mých oblíbených herců Ewana McGregora a Williama Fichtnera. [+]: Komparzisté ztvárňující Somálské domorodce. Obdivuhodné výkony a sehranost. [+]: Obraz velice kontrastní k podkreslení horkého podnebí, ve kterém se film odehrává. [:]: Akce bohatě zasytí každého diváka. Možná by neuškodilo některé scény vystřihnout (Somálci doslova nabíhající na kulky atp.). [-]: Režie místy chaotická, nerozhodná, improvizovaná. Hlavně během akce, kdy se vloudily celkem dost viditelné chyby. U Scotta běžné. [♪]: **** [♫]: *** Hudba dobrá a rozmanitá, ale až příliš. Netvoří celek, chaotická. Jednou zní sólové zpěvy, jindy ambient a pak zase kapelový kousek. Chyběly delší tiché pasáže. ()

Mikino00

Kniha moc poutavá není, nečte se dobře, o to více si cením geniality Ridleyho Scotta, který z ní udělal mistrovské dílo, převedl ji do poutavé, strhující podívané, naprosto diváka vtáhne, jako by se sám účastnil této akce, která reprezentuje nejen ukázku moderního válečnictví, ale i neuvěřitelnou odvahu či profesionalitu příslušníků americké armády, z činu dvou příslušníků Delty mrazí, medaile cti šla do správných rukou. Geniálně natočené akční scény, prolínání linií různých postav, výborná volba herců, podmanivá hudba, ale hlavně ta realističnost na vás prostě dýchá z tohoto filmu. Vojáci prožili peklo, ale divák je v nebi, protože tohle je nejlepší válečný film, co kdy byl natočen. ()

AIMÉE

Atmosféra k nakrájení je tu ještě více umocněna velmi dobrým hudebním doprovodem. Skvělý výkon herců. Vše podtrhne výtečná práce s kamerou a Ridleyho režijní um. 98 % ()

kusaj

 SKVĚLEJ AKČNÍ/VÁLEČNEJ SNÍMEK NADUPANEJ ADRENALINEM. ZE ZAČÁTKU POMALEJŠÍ ROZJEZD, TAKŽE DOST ČASU NA TO NĚCO PŘIPÁLIT NA PLOTNĚ A UDĚLAT SI KAFE, ALE PAK UŽ JE TO JEN JEDNA DLOUHÁ AKCE. RIDLEY SCOTTOVI PODOBNÉ MILITANTNÍ SNÍMKY PADNOU STEJNĚ DOBŘE JAKO ADAMCOVI REŽÍROVÁNÍ VEČERŮ MISS:)..TO MYSLÍM VÁŽNĚ. VE FILMU JE DOCELA DOST ZNÁMÝCH OBLIČEJŮ, VČETNĚ ORLANDA BLOOMA, KTERÝ JE S VYHOLENOU HLAVOU SKORO K NEPOZNÁNÍ..HROZNÁ ŠKODA, ŽE SE OD TÉ DOBY NETOČÍ PODOBNÉ STŘÍLEČKY TŘEBA Z IRÁKU NEBO AFGÁNU.. ()

Marys

Nie som s filmom bezvýhradne spokojný, nejak, napriek tomu, že som sa naň musel nepretržite dívať, už mi bolo trochu dlho. Každopádne zo všetkých vojnových filmov, čo som videl považujem Čierneho jastraba pravdepodobne za najlepšieho. Preto aj plné bodové hodnotenie. ()

Xaero21

Neuvěřitelně reálná akce z válečného Somálska, doplněná skvělou hudbou. Nic lepšího jsem z tohoto žánru ještě neviděl. Ridley Scott prostě umí! ()

Ollie235

Přesně takto si představuji filmovou válku. Tvrdá, nelítostná, s prostorem pro hrdinství, ale i smrt. Černý jestřáb sestřelen je právě tím filmem, kterému nic z uvedeného nechybí. Navíc přináší dvě a půl hodiny ultimátní řežby a spoustu postav, se kterými nelze nesympatizovat. Pro nudu zkrátka není prostor. Ani nevím, co vytknout, na konci mě mrzelo jenom to, že to není ještě o kousek delší. ()

PetkaW.

Musím říct, že filmy s vojenskou tématikou mě nikdy nijak extra neoslovovaly. Přišlo mi, že je v nich buď hodně patosu, politiky nebo faktických údajů, které navazovaly až dokumentární dojem. O to víc na mě Černý jestřáb zapůsobil. Byly v něm všechny výše zmíněné faktory, ale všech zde bylo tak akorát a ještě se sem vešlo mnohem víc. Celou dobu jsem seděla u filmu jako přikovaná, občas zalapala po dechu, párkrát si zanadávala a zamáčkla i pár slziček. Když film skončil seděla jsem přikovaná dál, zírala na černou obrazovku a ještě nějakou dobu o filmu přemýšlela. Zkrátka se mi dostal pod kůži a to se tímhle způsobem jen tak nějakému filmu nepodaří. Ani nevím čím přesně to Černý jestřáb dokázal, ale naplno si mě získal. Hudba Hanse Zimmera jak jinak, než geniální, herecké výkony přesvědčivé, ale nijak násilné, děj mrazivý, kamera skvělá, střih tak akorát a i stopáž, u jiných filmů zbytečně dlouhá, byla v tomto případě zcela namístě. ()

kamigava

Kulky vám lítají snad všude! To je teda jeden z nejlepších válečných filmů, který jsem kdy viděl. Už z názvu vám je jasné, o co tu půjde. Kluci tu záchrannou akci nebudou mít sakra lehkou a budete jen valit oči nad tou porcí akce, kterou jste ještě nezažili. Navíc nám k tomu zahraje maestro Zimmer a máte blockbuster jako vyšitý. Dynamičnost tomu rozhodně nechybí. ()

laepus

Nechápu, jaktože jsem tento film doteď neohodnotil, i když už jsem ho za 12 let viděl asi desetkrát - už to samotné svědčí asi o tom, že mě nikdy nezklamal - podobně jako Ridley Scott (ať si o jeho posledních filmech myslíte, co chcete). Ještě je zde umírněný a nepředvádějící se Zimmer, všichni herci jsou opravdoví vojáci a navrch k tomu je jich tady plno (Bana, McGregor, Isaacs, Coster-Waldau aj.), které mám rád, i kdyby hráli ochotnické divadlo v Horní Dolní. Válka je zde tvrdá, drsná, bez příkras, krvavá a nemilosrdná - taková asi ve skutečnosti je... svině jedna. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (viac)

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

08.07.2014

Zatímco stále čekáme, jestli se Sony povede natočit Krotitele duchů 3, produkční společnost Legendary chystá krapet nařvanější konkurenci. Ze stejného zázemí jako Muž z oceli, Pacific Rim nebo… (viac)

Hra o trůny míří do Afriky

Hra o trůny míří do Afriky

29.06.2012

Loni tvůrci populárního fantasy seriálu HBO vyměnili Maltu za Chorvatsko (Dubrovník se proměnil v Královo přístaviště) a vizuál to výrazně obohatilo. Letos přidají další lokaci – putování Daenerys po… (viac)