Kráľovstvo planéty opíc

• Česko Království Planeta opic (viac)

Kráľovstvo planéty opíc, sa odohráva niekoľko generácií v budúcnosti po Cézarovej vláde, v ktorej sú opice dominantným druhom žijúcim v harmónii a ľudia sa obmedzili na život na periférii. Zatiaľ čo nový tyranský opičí vodca buduje svoju ríšu, jeden mladý opičiak podnikne strastiplnú cestu, ktorá ho prinúti spochybniť všetko, čo vedel o minulosti, a urobiť rozhodnutia, ktoré určia budúcnosť opíc aj ľudí. (Cinemart SK)

SamGee

Trilógia Planéty opíc s Andym Serkisom opantala milióny divákov dych-berúcou počítačovou grafikou, stvárnením opičích manierov a dejom o vzostupe inteligentných ľudoopov. Po siedmich rokoch prišlo pokračovanie s titulom Kráľovstvo planéty opíc, aby mohlo vyrozprávať ďalšiu etapu opíc na planéte Zem.  Najnovší diel sa odohráva tri storočia po Cézarovej smrti, ktorý sa už stal legendou medzi opicami. Niektoré ho uctievajú ako hrdinu, iné už naňho zabudli. Do druhej skupiny spadá mladý šimpanz Noa (Owen Teague) s cieľom zachrániť svoj klan. Počas výpravy spozná odlišné kultúry opíc, súčasne spochybní všetko, čo vedel o okolitom svete.  Dej sledujúci dobrodružnú odyseu mladého hrdinu nie je žiadnym ternom. Čo však zapôsobí vo filme je samotný svet, ktorý znázorňuje ako opice si žijú kmeňovým spôsobom života a ako si uctievajú minulosť. Tento world-building funguje na báze 145 minútovej stopy, ale bohužiaľ spomaľuje tempo snímky a kým príde riadna akčná sekvencia, prejde dobrá polhodina.  Herecké výkony opičích postáv žiaria. Owen Teague sa postupne premieňa z nesmelého šimpanza na rozhodujúceho hrdinu, Peter Macon v roli učenca-orangutana pobaví divákov svojou múdrosťou a  Proximus Cézar (Kevin Durand), opičí kráľ bažiaci po ľudskej technológií, dáva zo seba maximum hoci sa objaví v troch až štyroch scénach. Na druhej strane barikády, nevyspytateľná ľudská dievčina Mae – alias herečka z fantasy série Zaklínač – núka konfrontačné argumenty voči ľudoopom.  Bol by hriech nespomenúť počítačové triky, ktoré sa riadne vyšvihli oproti minulým dielom. Každý jeden chlp, každý jeden pohyb, každý výraz mimiky vás doslova ohromia.  Zvyšok technickej stránky si udržiava úroveň – hudba dodáva snímke živočíšnosť zatiaľ čo kulisy zalesnených budov a opičích pevností pri pobreží mora vás vtiahnu do deja.  Kráľovstvo planéty opíc zbytočne naťahuje dĺžku snímky, no darí sa mu predstaviť divákom živý svet a predostrieť dilemy, ktoré budú rozhodovať o budúcnosti opíc. Keď prirátame do toho imerznú počítačovú mágiu, uveriteľné herecké repertoáre ľudoopov a okulahodiacu scenériu,  Kráľovstvo sa nielen prezentuje ako skvelý kinozážitok, ale aj buduje základy pre potencionálne pokračovania. Ak ste si užili trilógiu od Serkisa, dajte Kráľovstvu šancu.    Príbeh, hudba: 7/10, Herecké výkony: 8/10, Počítačové triky, zobrazenie opičej kultúry: 10/10, Kulisy: 9/10, Celkovo: 8,5/10. ()

charles3

Zrození PO jsem kdysi viděl a ocenil, ale z velké části zapomněl, oba sequely zatím neviděl, byť mi je už dlouho nabízí Netflix. Nicméně v zápletce, ději i samotných lidoopech (dobrých 50 minut se ve filmu neobjeví žádný člověk) jsem se celkem rychle zorientoval a užíval si výbornou kameru, scenérie i zdařilé provedení samotných opic, které jsou opravdu "jako živé". Potěšilo i obsazení Macyho a (nevidě Zaklínače) mně dosud neznámé Freyi Allan. Nevím, zda to bylo úmyslem tvůrců, ale děj mi přišel jako trefná alegorie na Rusko, Ukrajinu, USA a EU. Dalším dílům bych se určitě nebránil, problémem ovšem zřejmě bude nedostatečný divácký ohlas... ()

skripalos

O Království Planeta opic se dají říct především dvě věci - jedna špatná a jedna dobrá. Tou dobrou je to, že Království je jakožto nejnovější přírůstek do skvělé opičí ságy důstojným filmem. Tou špatnou je fakt, že se jedná POUZE o DŮSTOJNÉ pokračování. KPA tak nějak samo neví, čím chce vlastně být. Máme zde nový, vizuálně úchvatný svět opic, který je však díky obrovskému časovému skoku nedovysvětlený. Jak se opice po konci WPA rozdělili do kmenů? Jak je možné, že mnozí zapomněli na Caesarův odkaz? Proč jsou ve světě opic skupiny divokých lidí když Caesar na konci WPA emigroval daleko od nich? Dále je nám zde představen nepříliš dobrý záporák Proximus, jehož motivace (urychlený pokrok opic) z nějakého záhadného důvodu zahrnuje terorismus ostatních opičích kmenů, lidská žena Mae, která usiluje o navrácení moci lidem (což dělá extrémně matoucím způsobem) a několik "fajn" opičích hrdinů. To není dost pro tvorbu skvělého filmu. Film je navíc velmi sterilní co se akce a obvyklých morálních dilemat týče. Celkově je KPA průměrným filmem, jehož zápletka a motivace postav jsou tak matoucí, že z filmu odcházím s více otázkami, než opověďmi. 6/10 ()

Lenny_cz

Nová etapa opic a lidí je tady. Kvalita je stále na vysoké úrovni jak u celé předešlé trilogie. Po několika generačních posunech, od událostech Války o planetu opic, bych čekal nějaký evoluční posun ve využívaní lidských vynálezů a obydlí, ale asi je jim určeno žít v lese a stavět všechno z klacků. Vymyslet jinou zápletku než nekonečný konflikt mezi opicemi a lidmi ani nejde a taky je to hlavní pilíř proč tyto filmy tak dobře fungují. Činy od hlavního záporáka Proxima jdou pochopit a jsou logické, protože ví, že lidem se nedá věřit, a jediná cesta, jak mít klid na zemi je vyhubit lidi, a lidi logicky chcou zpátky to co jim kdysi vše patřilo a nechcou se dělit. ()

david141474

Zašel jsem na to s minimálním očekáváním a musím říct, že jsem udělal dobře, protože to nebylo vůbec špatný. Bohužel mě předchozí díly moc nezaujali, a tak jsem doufal, že tohle bude o něco lepší. Bylo to mírně, ale velmi mírně lepší. Děj byl docela zajímavej. Bylo tady dost zvěrstev, někdy tady dokonce někdo zemřel. Soundtrack pomalu nezazněl, takže to vlastně moc nevadilo. Bylo to krvepijící od začátku do konce. Menší spoiler, film skončí happyendem. Postavy jsou zajímavý. Dabing je v cajku. Tento film je celý dělaný pomocí CGI. No, musím říct, že je to opravdu kvalitní práce a já musím před tvůrci smeknout. 8/10 Film kompletně dělaný pomocí CGI! (Olympia - 21.6.2024) ()

DorianGreene

Krásné záběry na proměnu krajiny, potom co si ji příroda bere zpět. Ale slabinou je za mě scénář. V poslední třetině film rychle nabírá spád, aby stihl vyřešit všechny otázky, ale odcházel jsem nakonec z kina trochu rozpačitý. Předchozí trilogie měla za mě mnohem lépe promyšlený děj. ()

sammikk_

Našlapaný opičí blockbuster, s opět fenomenálním motion capture které působí zase přirozeně. Wes Ball byl přeci jen dobrá volba, myslím si že projekt ukočíroval takřka bezchybně. Sice příběh nebo celkový projekt nemá na to dosáhnout na to nejsilnější z minulé tří dílné trilogie, tak přeci jen se jedná o poutavý příběh s památnými a zajímavými postavami a se spoustou zvratů. Přeci jen mě to ale mrzí, mé očekávání bylo asi až moc vysoko, ačkoliv jsem na konec s výsledkem spokojen. Tak jsem přeci jen očekával trochu víc, každopádně silný start který může mířit ještě výš. 9/10 ()

13Maty13

"Apes Hunt humans, that is the law. But the law is wrong."     /// Opičí sága pokračuje a sází nám další úžasný pokračování. Hned při první scéně jsem si řekl: ,,Sakra jak to může vypadat tak strašně nádherně!?" Efekty jsou zde na úrovni Avatara... prostě slast pro oči. Poutavý příběh s novými hrdiny, kteří mě velice překvapili. Hlavní hrdina Noa sice Caesar není a ani nebude, ale i tak velice obstojí. Zkrátka blockbuster jak se patří a snad i začátek nové trilogie. Trocha více emocí a byl bych ještě spokojenější.   / Hodnocení: 9/10. ()

jergy

Bol som tento vizuálne a graficky nabušený snímok podporiť v kine a ešte sa mi nestalo aby nastali také nepríjemné technické zvukové problémy. Repráky začali nahlas šušťať a film som zo začiatku takmer absolútne nevnímal kvôli nedostatku pokoja na sústredenie. Bol som naozaj frustrovaný a nasraný na priebeh premietania a určite ma to aj obralo o lepší zážitok. Film bol dobrý, graficky aj zvukovo to už potom klapalo a prostredie bolo nádherné. Z postáv najviac na mňa zapôsobili záporáci a bavil ma aj komický Raka. Hlavná postava mladá opica menom Noa tu objavuje pôvod opíc kde pri neprijemných udalostiach narazí na obávaného Proximusa - nového kráľa opíc. Utvára sa vskutku zaujímavý príbeh. Skvelá Freya Allan ktorú si pamätám zo Zaklínača si zahrala úlohu v ktorej bojuje o svoj život a snaží sa o obnovenie svojho druhu čož sú ľudia. Občas to bolo pomalé, dosť sa to vlieklo pri cestovaní krajinou. Akcia mohla byť lepšie urobená a finále na mňa nepôsobilo až tak veľkolepe. Ale inak skvelý dobrodružný film ktorý si zaslúži vašu pozornosť. 7/10 ()

thekalli

Moc jsem toho od nového Království Planeta opic ( Nesnáším ten překlad..) nečekal a vlastně jsem dostal dobrodružnou a vizuálně vypiplanou podívanou. Nechat se unášet novým světem s velmi sympatickými hrdiny byla lahoda. Jasně, pár chybiček by se našlo. Hlavně co se týče příběhu a témat s uspěchaností v poslední třetině filmu, ale stačí si vzpomenout na první polovinu tohohle fláku a dá se to lehce odpustit. ()

LordMalak

Původní Planetu opic jsem viděl, četl jsem i knihu. Líbila se mi i Burtonova Planeta, protože masky a změna v přístupu, kdy šimpanzi jsou ti agresivnější, ale Ceasarova trilogie mě bavila nejvíc a klidně přiznám, že se na konci pokaždé dojmu a slzy ukápnou. Stejně jako u Dark Knight Rises. Takže i filmy ve mě dokáží vyvolat emoce a navíc se mi blíží 40, tak je mi jedno, co si kdo myslí. A co Království? Po prvním shlédnutí slabší než předchozí trilogie, 60-70% max. Vizuálně stále super, i když jsem se bál, jestli nebude VFX přehnané a prohnané tolika filtry jako Jurassic World Dominion, že ani relné kulisy už nevypadají reálně. Ale postavy a příběh mi nepřišly natolik zajímavé a prokreslené, abych se o někoho třeba bál, nebo někomu víc fandil. Hlavně tedy nová Nova Mae, u které mi chybí víc informací o tom, kde se vzala a proč je jaká je. Protože mi to v kontextu předchozích filmů i úvodu Království nedává úplně smysl a divák je tak vlastně ve stejné pozici jako Noe a Raka, přijmi to jako fakt a jde se dál. Nejvíc prostoru dostává Orlí klan, protože odtamtud pochází Noe, a je fajn vidět, že se opice po Caesarově smrti vydaly různými směry. Jako další dílek do skládačky evoluce (no pun intended) je Království fajn příspěvěk, ale obávám se, že jako zamýšlený start nové trilogie úplně nenakopne očekávání věcí příštích. ()

VelkyMrB

Začátek vypadal slibně, ale pak se to zvrhlo v dlouhou nudnou stopáž. Vizuálně to vypadá skvěle. Ale dějově je to strašně dlouhé. Kdyby byla stopáž, tak o 40 minut kratší byl by to skvělý film. Jinak se to vleče a vleče a vleče. Raka. Prostě nejlepší postava z filmu a oni ho utopí. Doufal jsem, že se třeba ke konci ukáže, ale ne. A může mi někdo vysvětlit na co ti lidi čekají? Prostě Mae si vezme sim kartu, a odnese ji do bunkru, aby si mohly lidi navzájem volat. Nejspíš bude vysvětleno v PÁTÉM díle a pravděpodobně i dalších potom. A ke konci se vyvine protilék a lidi a opice budou žít spolu. A nebo taky ne. ()

darkchipmunk

Divácky velmi vstřícný pojetí, který vychází z příběhu předchozí série, ale svým prostředím a dobrodružným podáním odkazuje spíš na původní Planetu opic. Bavilo mě to, Freya Allan fajn, ale nevidím v tom žádnej kreativní posun, spíš jde o lehký krok zpátky.___ Vlastně mi film hodně připomínal Burtonovu Planetu opic, která mi ale připadá podceňovaná, protože byla (s ohledem na kontext) inovativnější, a i přesto zábavná. ()

Estadra

Nečekala jsem od tohoto filmu nic ale nakonec mě film překvapil. Bylo to úžasné be všech směrech a napínavé... Jsem ráda že se až na konci ukázalo kdo je Mae ...Ten konec naznačuje ... Že by další díl? Nejsem proti... 5* ()

Polux

7/10 | Dobrá věc se podařila a kvalita i na počtvrté zvítězila, ale tentokrát ne tak přesvědčivě jako v předchozích případech. Kouskování obsahu není ve filmech nic nového, bohužel tomu nakonec podlehla i tahle značka. Jako (dvouapůlhodinový) pilot k televizní minisérii, ve kterém se primárně představí postavy, načne se příběhová linka a na konci se ukáže titulek "pokračování příště", to funguje výborně. Jako samostatný film bez případného "pokračování příště" už o něco méně. | Samotná příběhová linka je ve své podstatě dost jednoduchá (to samo o sobě není na závadu - podobně přímočarých putování post-apo světem byly v minulosti spousty), ovšem trpí pomalým rozjezdem (povinná expozice - než se na scéně objeví Allan a dojde na pátrání po MacGuffinu - trvá zbytečně dlouho) a nedostatkem výraznějších diváckých atrakcí (mimo vlastních opic), což v kombinaci s nadstandardní stopáží způsobuje, že tempo v průběhu celého filmu s výjimkou úplného finále nepatří k nejsvižnějším (minimálně čtvrthodina děje mohla bez problémů skončit na podlaze střižny). | Palec nahoru za překvapení stran identity Allan a její agendy ve filmu, jelikož většina fanouškovských teorií o jejím původu s ohledem na předchozí díly, respektive Schaffnerův originál, se netrefila. Současně ale palec dolů za nakonec použitou variantu, protože pointa filmu je mnohem triviálnější, než by se na sérii s takhle propracovaným kánonem slušelo. Trilogie si s napojením narativu na původní filmy dokázala vyhrát a retcony navíc dávaly smysl (úpadek lidstva skrze vir a nikoliv atomovky, inteligence opic pomocí experimentálního léku namísto evoluce, atd.). Čtyřka na podobnou snahu bohužel rezignuje a vyjma stejného světa a pár odkazů na Serkisovu postavu si jde vlastní cestou. | Potěšila nejednoznačnost postav (jak Allan, tak Durand nejsou vyloženě kladné/záporné figury), herecké výkony opičích aktérů (Allan je fajn, ale moc příležitostí se předvést nedostane) a přízemní, přesto napínavé, finále, nekončící obligátní bitvou, ale potopou a nápaditou likvidací hlavního záporáka. Pochvala za působivou post-apo výpravu, v některých scénách připomínající TLOU (pozůstatky lidské civilizace zarostlé přírodou), v jiných pro změnu Waterworld (základna ve ztroskotaném tankeru) a v dalších zase nedávný Fallout (podzemní bunkr) a v neposlední řadě za trikovou stránku v čele se samotnými opicemi, které na poli digitálních charakterů, schopných uvěřitelných hereckých výkonů, opět nemají konkurenci (na rozdíl od ptáků, kteří obecně nepůsobí moc realisticky a v mnoha scénách z nich cgi přímo křičí). | PeZet ()

Mikey_Silver

Přesto že tenhle film nedosahuje stejné kvality jako Cézarova trilogie, tak jde pořád o úžasný film. Režisér Wes Ball na ní úžasně navazuje a zároveň dává do filmu něco nového a to co se po trilogii dělo a s překvapením to funguje. Jediné co už tak moc nefungovalo tak byla druhá polovina filmu. Bylo to jako kdyby film nevěděl jak dál a čemu se má věnovat, což zároveň platí i pro postavy Mae a Proximuse, nejsou špatní ale působí dost nevyužitě. Jinak je tenhle film parádní. Podobně jako v Cézarově trilogii tak i tady jsou silné a napínavé momenty, úžasně napsané postavy nebo památné scény. K technické stránce nemám co říct, opět dokonalost. Království Planeta opic je úžasná, poctivá podívaná, která dokáže vyvolat emoce a nedělá Cézarově trilogii žádnou ostudu. ()

jimik13

Po Ceasarově konci v předchozím dílu jsem měl trochu strach co očekávat, přece jen celá obnovená série byla na něm postavená. Výsledek za mě ale parádní. Žádný dlouhý úvod, rychle do akce, ale zároveň s temnějším nádechem, tak jak tomu bylo u předchozích dílů. Žádnou pohádku pro děti s opičkama rozhodně nečekejte. Wes Ball se vůbec nebojí se odvázat a občas tu a tam do toho říznout což skvěle dokresluje temnější atmosféru filmu. Opět jsme lehce i psychologické drama což celému filmu pomáhá. Film vás vtáhne, Noah si vás podmaní a vy s ním prožíváte všechny emoce a tak je vám smutno, jste naštvaní, je vám zle, prostě tak jak by to mělo být. K tomu všemu se přidává Freya Allan, která dostává po Zaklínači prostor v áčkovém blockbusteru a a rozhodně to není naposledy. Už jen z akčních scén a jejího pohybu či běhu jde poznat, že ji toto není cizí a můžeme ji brzo očekávat v nějakém akčním filmu a v budoucnu klidně třeba i jako Bondgirl. Kolem a kolem excelentní pokračování už tak skvělé série ()

Montiseus

Nečekal jsem, že to řeknu, ale Království je plnohodnotným nástupcem předchozí trilogie. Svět už mnohem více připomíná původní předlohu, ve které opice vládly světu, přesto se tvůrci rozhodli vydat trochu jiným, optimističtějším směrem. Vizuálně je film nádherný, a teď nemluvím jen o dokonalém motion capture, ale také o prostředí, konkrétně o zobrazení symbiózy zničených lidských staveb a vynálezů a přírody, která je postupně pohlcuje a přetváří (fanoušci The Last of Us budou v tomto směru nadšeni). Přestože děj staví na klasických filmových tropech a ničím nepřekvapí, je dostatečně atraktivní na to, aby vás po celou dobu bavil, a postavy jsou dostatečně zajímavé na to, aby vám na nich záleželo. Nebýt druhé Duny, byl by to pro mě blockbuster roku. ()

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

29.05.2024

Pohled na celosvětové tržby kinařů je tento rok týden od týdne smutnější. O potenciální blížící se krizi kin i velkých filmových studií se mluví už poměrně dlouho a důvody jsou nasnadě. Vzestup… (viac)

Krásné svátky a PF 2024

Krásné svátky a PF 2024

24.12.2023

The Legend of Zelda putuje do filmu

The Legend of Zelda putuje do filmu

11.11.2023

Nejspíš to bylo jen otázkou času. Po letošním obrovském úspěchu snímku Super Mario bros ve filmu, jenž se díky miliardě a dalších 362 milionech dolarů stal nejúspěšnější herní adaptací vůbec, studio… (viac)

Osmá Mission: Impossible se o rok odkládá

Osmá Mission: Impossible se o rok odkládá

24.10.2023

Mise: Posunuta. Tak by klidně mohl znít název příštího filmu v sérii Mission: Impossible herce a producenta Toma Cruise, který byl studiem Paramount nejenže čerstvě odsunut z června příštího roku až… (viac)