A.I. Umelá inteligencia

• Česko A.I. Umělá inteligence (viac)
USA, 2001, 146 min

Malý ll-ročný David (Haley Joel Osment) ja adoptovaný do rodiny, ktorá nedávno stratila "skutočného" syna. Matka spočiatku namieta, ale časom si k Davidovi vytvorí cestičku. Môže ho skutočne milovať? Môže ho brať ako vlastného syna? David sa jedného dňa ocitá v lese, kde ho bola jeho mama nútená vyviesť pre veľké nedorozumenia v domácnosti. Jeho to bolí a jej to je ľúto, ale už sa nedalo nič robiť. Teraz je Davidovým jediným snom nájsť cestu k "modrej víle", ktorá mu pomôže stať sa skutočným, aby sa mohol vrátiť k svojej mame a aby ho ona mohla milovať. (RTVS)

Jaro.Krafcik

Slabý spielberg. Sci-fi dost nevýrazne. Hraje sa skôr na drámu, ako malý robotický chlapec chce byť človekom a mať svoju matku. Až príliš natiahnutý film. Ktovie možno sa toho v budúcnosti dočkáme. 3* ()

blackkocour

Tak to se máme, pane Spielbergu! Když už jste natočil jedno nadčasové sci-fi (E.T.), rozhodl jste se, že potřebujete ještě jedno, které bude trvat skoro tři hodiny a bude zahrnovat všechny vaše oblíbené motivy, jako jsou roboti, děti a osamělost. A.I. Umělá inteligence je příběhem o robotickém chlapci Davidovi, který touží po lásce a přijetí od své rodiny. Pokud jste fanouškem filmů, kde se pořád něco děje a necháte si rádi uškodit nervy, tohle není pro vás. Pokud ale máte rádi filozofické úvahy o tom, co znamená být člověkem, a jaký vliv má naše existenci na svět kolem nás, A.I. bude pro vás naprosto perfektní. Jako divák se budete muset rozhodnout, zda sympatizovat s Davidem a jeho touhou být lidmi přijat, nebo s rodinou, která ho nakonec odvrhne. Pokud vám to nedá spát, tak se můžete zamyslet nad tím, jakou roli hraje umělá inteligence v našem světě a zda bychom ji měli brát jako spolubyvatele nebo konkurenci. Celkově řečeno, A.I. Umělá inteligence je jako kdyby se Kubrick a Spielberg rozhodli udělat film společně, ale pak si všimli, že Kubrick je mrtvý, tak Spielberg musel řešit celou věc sám. Výsledek je zajímavý, ale trochu nevyrovnaný, a určitě si z něj odnesete nějaké ty otázky k zamyšlení. A nezapomeňte si přinést kapesníky, protože Spielberg se ani tentokrát nevyhnul emotivnímu finále. [tuhle recenzi vám přinesla umělá inteligence, doslova.] // Nevím, pokud se stane, že bude I.A. za mně psát recenze, asi nebudu mít za chvíli co žrát, ale vyloženě jsem napsal pokyn; napiš mi “vtipnou” recenzi, a spíše to připomíná Kamila Filu, takže příště se budu spoléhat radši sám na sebe. ()

faraon

Toto myslím vážne: Ked som na konci vypustil slzy, uvedomil som si aky je zivot kratky a vzacny...Nic viac k tomu nemam co povedat. Dik Steve ()

hot_spot

Co na to říct. Motiv "lásky v jedničkách a nulách" různé morálně-existencionální otázky sám nabízí, takže proč něco takového nerealizovat ve velkém... Spielbergův projekt na mně nejvíce zapůsobil ve výborně natočené a zároveň nejosobitější první části, která se bohužel poté zvrhla do neonového kolotoče a veškerá pointa se ztrácela v přemrštěném rozpočtu. Třetí segment už si každý přebere po svém, podle mně se Mistr tentokrát utopil ve své sladkobolnosti a svou snahou o závěrečné vyznění kubrickovských rozměrů málem celý příběh zesměšnil. Pokud by se ubralo na nablyštěném kabátku a až přílišné doslovnosti závěru, měli bychom co dočinění s mistrovským dílem. I tak nabízí AI neobyčejný zážitek, který jen tak z hlavy nedostanete - ať už v pozitivním nebo negativním slova smyslu. ()

Borat

Spielberg se snažil po jurských parcích natočit něco asi více neakčního a podařilo se mu to. A.I. umělá inteligence je jakousi pohádkou o robo klukovi, který byl sestrojen (zatím jako jediný), aby uměl milovat. Dojemná sci-fi ve které zazářil Haley Joel Osment po boku až hrůzostrašně robotického Juda Lawa. Spielbergova netradiční ,,pohádka pro dospělé" se povedla a proto |89%| ()

deckardx

Nejak me tento film nebavi... Uz jsem ho videl trikrat a nenadchnul me zdaleka tolik, jak tu vetsina lidi pise.. Spis prumer na Spielberga.. ()

Vercinix

Jeden z NEJ filmů, které jsem kdy viděl! Shlédl jsem ho poprvé někdy před sedmi lety a od té doby jsem na něj myslel s krátkými přestávkami neustále až dodnes, kdy jsem konečně přemohl svou lenost a stáhl si ho! Řeší tolik eticko filosofických otázek v prostředí natolik krásného scénáře, hereckých výkonů, nezapomenutelné režie, kulis, efektů, kostýmů atd., že jsem hltal každou jeho jedinečnou vteřinku! Nenechal jsem si ujít ani jeden jediný maličkatý detail a mnohokrát jsem měl při jeho průběhu a obzvláště nakonci, slzu na krajíčku! :-* muc!:) ()

mkubalikova

K tomuto filmu musíte přijít bez očekáváni, předsudků, s otevřenou hlavou a srdcem. Já napoprvé úplně selhala a film jsem nepobrala. S odstupem času a dalšími shlédnutími mě to dojímá. Spielberg dokáže hrát na správnou notu, ale člověk na to musí mít náladu. 80% ()

milancecil

Excelentní, velmi působivé, vskutku mistrovsky propracované vizionářské dílo, ve kterém se sice prolínají a splývají různorodé filmové žánry, ale nejsilněji, díky ústřednímu námětu, se v základní dějové linii prosazuje žánr sci-fi, citlivě dále obohacovaný až pohádkově laděnými motivy, jejichž spíše jen symbolická sdělení přesahují do pocitově velmi silné, až snové roviny, příběh prototypu robota, unikátního stroje s označením David, jež vzhledem i vyspělostí je na úrovni většího chlapce a má podle ambiciózních předpokladů svého geniálního strůjce být jako úplně první na světě schopen prožívání i těch nejhlubších, zatím jen lidem vlastních citů, má již dokázat přijímat lásku, milovat, toužit, právě tímto mimořádným nastavením se již v úvodu otevírá k hlubšímu zamyšlení celá řada opravdu zajímavých, i když myslím zatím realitě velmi vzdálených témat, má nám ukázat, že patrně nikdy nebude největší překážkou samotný vývoj takového pokročilého systému, ale určitě jeho následná, co nejpřirozenější integrace mezi lidi, třeba do prostředí rodiny, ve které by měl plnit adoptivním rodičům roli jejich potomka, snažit se jim svou přítomností uspokojovat i takovou náročnou, emocionálně velmi silnou potřebu, současně ale být i sám šťastný, citově naplněný, je tu zřejmá, srovnatelná paralela se současnou pozicí adoptovaného dítě, s jeho obtížemi sžít se s lidmi, pro které ono nikdy nebude jejich vlastním plodem, i když bude po takovém postavení toužit, usilovat o něj svou obětavostí a vstřícností, i tak může narážet na odtažitost, na neproniknutelnou bariéru diskriminace, opravdu nádherné dílo, poskytující vnímavému divákovi velmi silný zážitek, film oprávněně vyzdvihovaný téměř jen samými superlativy až do těch nejvrcholnějších výšin diváckého zájmu, bravo !!!! ()

Melios

K tomuto filmu musím len podototknúť ,že ho berem za najzvláštnejší Spielbergov film. Pokiaľ máte radi filozofické filmy o robotoch ,prídete si na svoje. Radím vám si počkať na koniec ,lebo ten vás odpáli. ()

fiLLthe3DD

Čas od času si tuto depresivní podívanou s velice pozvolným tempem vyprávění pustím - pokaždé mne ale snímek přestane bavit v okamžik, kdy hrdinové dorazí do Rogue City. Nevím proč. Navzdory tomu film vřele doporučuji, je to totiž jeden z těch počinů, které se Vám doslova zaryjí pod kůži a z hlavy jej jen tak nedostanete. Jen mne poněkud znepokojuje, že za pár let už tohle Spielbergovo dílo žádným sci-fi nebude... No jo, pokrok nezastavíš... ()

Smileface

Je to taková dojemná rodinná podívaná s výborným a jak jinak než dojemně lidským Osmentem v hlavní roli.Klasický Spielberg i se svým happy-endem, který si bohužel nedokázal odpustit. Zajímalo by mě,jak by se na tenhle film díval Stanley a doufám, že by nebyl moc zklamán.Bohužel Spielberg není Kubrick,nemohl by být,protože Kubrick je Kubrick,takový byl jen jeden a A.I. je ukázkou toho jak byl jedinečný :-( ()

Braddy

Ke konci sice film trošku ztrácí dech a ten konec byl na mě moc přesládlý,ale za výtvarnou stránku a za Haleyho dávám 4*. Nemůžu zapomenout ani na sexy Jude Law;-) ()

solskjaer

A.I. je velice rozporuplný film. Na jednu stranu se mi jeví jako naprostá geniální věc a na druhou stranu je to slátanina na entou. Každopádně film bych rozdělil na tři díly. První a druhý mi přijde nejpovedenější a hlavně strašně geniální, bohužel třetí závěrečná část mi přijde naprosto divná a hloupá. Ovšem i s touto velkou chybou jde o velmi pěkný film, který si zaslouží vysoké hodnocení. Nejlepším na celém filmu je určitě herecký výkon Juda Law, který byl naprosto perfektní, dále to je kamera a masky. A.I. se jistě nestane megahitem, ale klidně se stát mohlo ( kdyby to točil a dotočil Kubrick). ()

Obivan

Excelentní film, podle mého osobního názoru Spielbergův nejlepší. Nejvíce se mi přitom líbila ta část první, kdy je malý David ve své rodině. Nebojím se napsat, že tento film je velice zvláštní co do atmosféry, děje tak i celkového provedení. Technická stránka filmu (kamera, triky), hudba Johna Williamse nebo Osmentův výkon jsou výrazně nadprůměrné. Taky takto emocionálně silný závěr jsem už dlouho neviděl. Na tento film se můžu koukat, kdykoliv znova a znova aniž by mě nudil. ()

Hortenzia

už samotný námet je pre mňa dosť veľká výzva, k tomu s nabalzamovaným jude lawom a spielbergovským moralistickým a dojímavým koncom,no neviem... ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

13.03.2022

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

07.03.2013

Měl to být další Kubrickův historický velkofilm po Spartakovi. Legendární perfekcionista začátkem šedesátých let po dlouhém studiu historických faktů napsal scénář k filmu o francouzském vojevůdci z… (viac)