Chcete vedieť čosi viac o tradičnom obraze života v socialistickom Československu? Režisér Jan Hřebejk (Pelíšky, Musíme si pomáhat) nás tentoraz zavedie do šedivých osemdesiatych rokov, kedy život plynul pomalšie, ako v nehybných vodách maďarského Balatonu. Boli to spriatelené rodiny. Akademický sochár Bedŕich Mára musel pred rokmi z politických dôvodov opustiť výtvarnú Akadémiu, kde viedol ateliér a žije v zabudnutí mimo štátnych lukratívnych zákaziek. Dokonca nemá ani preukaz zväzu socialistických umelcov, čo znamená v praxi to, že je umelcom iba pre okruh najbližších priateľov. Jeho manželka Alena je keramička a zdá sa, že so situáciou sa už zmierila. Ale iba do chvíle, kedy k nim nepríde na návštevu Míla Břečka s ambicióznou manželkou Magdou. Míla je pravým opakom Bedřicha. Politický oportunista Míla je riaditeľom základnej školy a na svoju kolaboráciu má logický argument: „Niekto musí plávať s nimi, aby situáciu uľahčil.“ Ich dospievajúce deti so o tom myslia svoje a politiku radšej neriešia. V podstate pokojný život však naruší kunsthistorik Alois Fábera a zdá sa, že Bedřich bude mať grandióznu zákazku... (RTVS)

dauby

Hřebejkovy filmy mají velmi proměnlivou kvalitu. Pupendo je takový milý, průměrný snímek. Hezky se na něj kouká, děj příjemně plyne a dost často se člověk zasměje. Ale nemohu si pomoci, Petr Jarchovský se tentokrát se scénářem příliš nevyznamenal a ve srovnání s Pelíšky nebo Musíme si pomáhat je to jen slabý odvar. ()

pan_Bily

Teď jsem film opět viděl po několika měsících a musím změnit hodnocení a přidat pátou *. Není to plných 100%, na Pelíšky to u mě nemá, ale 5* si opravdu zaslouží. Je to špica. ()

ssarka

Pelíšky, Musíme si pomáhat, Pupendo, Kawasakiho růže...DĚKUJI PANE HŘEBEJKU..a doufám,že ještě hodněkrát děkovat budu...děkuje každý a kdo říká že neděkuje,ten to dělá dodnes :D ()

Tumbik

Po Pelíškách je toto Hřebejkův nejlepší film... Sympatické herecké výkony, úžasný příběh a skvělý průběh děje! ()

pindruche

Jen o fousek horší než Pelíšky. Opět naprosto dokonalý Dušek, kterého bych zřejmě v běžném životě nesnesla. Hudba krásně doplňuje děj a mně hřeje a dojímá. ()

julie_mie

Jak léta jdou, musím své hodnocení změnit ze 4 na 5 hvězd. Ten film si to zkrátka zaslouží. Hlášky zlidověly, tím se film řadí ke klasice a basta fidli. ()

P@\/EL

Film, který se sice legendárním Pelíškům nevyrovná, ale rozhodně se jedná o skvělou podívanou plnou komických situací a super hlášek. Rovněž herecké výkony jsou výborné a třeba takový Pavel Liška je jako obvykle naprosto vynikající. Příběh si plyne v poklidném tempu, přesto ale nenudí a hlavně má hlavu a patu. ()

evangelik

Do pěti hvězdiček tomu něco málo chybí nebo přebývá. Řekl bych, že je tady ten totáč podán nějak prvoplánovitě příliš návodně černobíle, snad až polopatisticky. Ovšem nahá Cibulková - to nemá chybu.... ()

oskiii odpad!

Klasicky zaprděný Hřebejk. Ten by měl být vlastně za těch 40 let vlády komárů rád. Alespoň může točit ty své státem dotované srance. ()

srek

Krásný film z doby pozdního „zahnívajícího“ socialismu. Film nemá žádného vyloženě kladného hrdinu. Všichni mají trochu sympatických a trochu špatných vlastností. Záporák je režim sám. Postavy se snaží přežít. Hlavní hrdina sochař Bolek Polívka (Mára) je v nemilosti, a aby přežil, modeluje „prdel s ušima“ a přilepšuje si pojišťovacími podvody. Krásná je postava Jaroslava Duška. Takových lidí co byli schopni sníst papírový „odkaz“ bylo. Nebo Pavel Liška. Osobně jsem se setkal se spoustou vojínů základní služby, kteří jako by mu z oka vypadli. Rozhovor Holubové s pojišťovačkou Vašáryovou je koncert. Všechno je vyobrazeno věrohodně, tak jak to skutečně bylo. Pro husákovy děti a straší ročníky je film nostalgickým návratem, pro mladší ročníky bude poučením, některé reálie je třeba dovysvětlit. Na rozdíl třeba od „Kolji“ nebo „Musíme si pomáhat“ jej podle mne cizinec nepochopí. Určitě vynikající film. ()

Zemřel herec Jiří Pecha

Zemřel herec Jiří Pecha

28.02.2019

Svět opustil další známý český herec. Ve věku 74 let zemřel Jiří Pecha, nejlepší kamarád a častý herecký partner Bolka Polívky. Asi nejvíc jej proslavila role anděla ve filmu Dědictví aneb… (viac)