V newyorské kanalizaci se rozmnožili švábi, kteří roznášejí smrtelnou infekci. Doktorka Tylerová však naklonuje jiný druh brouka, ten šváby zneškodní a sám vymírá... zdánlivě. O tři roky později je v chodbách metra objeveno dvacet centimetrů velké mladě brouka neznámého původu. Jeho zkoumáním Tylerová zjistí, že kdysi záchranný klon nevymřel, naopak, jeho mutace zašla až k přizpůsobení se člověku. Když se navíc začnou množit zprávy o lidech záhadně zmizelých v podzemí, je třeba se začít bránit. (oficiálny text distribútora)

Terva

Natočeno podle stejnojmenného příběhu Donalda A. Wollheima. CITÁT - Neznali jsme lék ani vakcínu. Museli jsme však zabránit šíření......... Při "s"tvoření léku proti neléčitelné nemoci stvořili něco mnohem horšího. Termit + kudlanka = Mimic. A to co vzniklo, začíná mít hlad a jeho apetit je cíleně zaměřený na svého nepřítele. Tím je.....hádejte. CITÁT - Pan Divnobotka............ Když jsem tento film viděl kdysi, moc se mi nelíbil, druhé podívání jeho i mé ambice trochu posunulo a teď, když jsem film viděl po čtvrté (4) musím říci, je to čím dál tím lepší. Z filmu není kult, ale dá se napsat, že je to klasika. Zároveň jsem také viděl i ty dvě pokračování, ale to je jiný příběh. (viz komentáře k filmům - Mimic 2 a Mimic 3 Sentinel). Mimic chce jen přežít svou smrt a pro přežití musí sám smrt rozdávat. Evoluce má své cestičky a svět je jedna velká laboratoř. Guilermo del Toro se nebál v příběhu zabít nejen psa, ale i dítě. To samo je hodně odvážný čin a myslím si, že také díky tomu má jen lehce nadprůměrné hodnocení. Jinak film má napětí, zvláštní zápletku, dobrou hudbu a trikově to také není špatné. Nabídne nám i nový druh hmyzu, který by mohl být lépe propracovaný, což se sice stane ve dvojce a trojce, ale v těch je zase stupidní děj i dialog. CITÁT - Když to má víc jak čtyři nohy, není to savec............. Klišé akty jsou rovnoměrně rozdělené, neuráží a někdy i pomohou zvýšit napětí (hrdinské činy a barevné dráty). Lépe mohlo být zpracované i doupě hmyzu v některých záběrech to vypadalo jako líheň z filmu Vetřelci - což, když tak nad tím přemýšlím, není vlastně na škodu. Vetřelec je taky hmyz. CITÁT - Asi vám nemusím vysvětlovat, co vydrží šváb............. CITÁT - Jsem v práci hodinu a už se cítím jako kus hovna........... Scénář : Guillermo del Toro a Matthew Robbins. Kamera : Dan Laustsen. Hudba : Marco Beltrami. CITÁT - Biologie pro začátečníky: Hmyz nemá plíce. ()

GodComplex

Dalsi dukaz, ze Del Toro to s hororem umi, budovani atmosfery, napeti z hmyziho teroru (vcetne designu hlavniho broucka) a spinave prostredi NY funguji slusne, ze zacatku, pak to ale zacne cim dal vic vystrkovat sve pomerne dost bckove zoubky s levnym scenarem a preamerikanizovanym feelingem, ktery Guilermovi nesedi a sklouzava to do prumeru. "This is what I love about my job. I get to travel, see the world, meet new cultures. I mean, it's all bacterial, but, hey, what the fuck?" 5/10 ()

kaylin

Skoro jako kdyby se Guillermo del Toro inspiroval u Cronenberga v tom, jak skvěle dokáže na plátně zachytit hmyzí tvory. Skutečně to funguje, což je jenom dobře, protože příběh je velmi béčkový a nepřináší s sebou nic překvapivého, co by vás mělo dostat. Jede se na jistotu, což by se u takového tvůrce mohlo zdát alibistické, ale přece jen, už je to nějaký pátek, co tenhle film, navíc pro americkou produkci, natočil. ()

Kusko.t2

Celkom solídny sci-fi akčný horor o geneticky upravenom hmyze, ktorý ako to už býva sa vymkne z pod kontroly vedcov, ktorí to s ich úpravou mysleli dobre, ale v tomto filme sa dobré obrátilo na zlé. Tradičný príbeh, ktorý je spracovaný celkom dobre s miestnymi dosť vypätými situáciami, temnejšou a slizkou atmosférou a akčnosťou. Film ma hlavne nadchol v puberte, dnes je ten pohľad trochu triezvejší, ale 3* si film zaslúži určite aj dnes. ()

B!shop

No popravde receno nic moc. Necekal sem nic extra, ale precejen to reziroval Toro, tak sem myslel, ze to bude aspon kramet vyjimecny. Jenze tohle je klasickej film o zmutovanym necem, co zacne delat bordel. Navic se film bere desne vazne, takze se u nej clovek ani nepobavi. Dokud tvurci neukazujou ty velky mouchy, tak je to v poho, protoze to ma trochu hororovej nadech, ale jakmile jsou cely videt, tak to je spatny, pac vypadaj smesne. A navic tu je i malo brutalnich scen. Co se tyce hercu, tak Abraham tu je jen na okamzik a Sorvino sice neni nak extra sexy ani herecky nejak zvlast nadana, ale tady spatna nebyla. Takovej slabsi prumer, u kteryho jsem se nijak zvlast nebavil. ()

• "Mimic" bola pôvodne krátka poviedka, ktorú napísalslávny autor sci-fi a fantasy poviedok Donald A. Wollheim. Príbeh bol prvýkrát publikovaný roku 1942 v zbierke poviedok "Astonishing Stories". Príbeh predstavuje špekulatívny pohľad na entomológiu a ukazuje, ako hmyz rástol a vyvíjal sa k životu po boku ľudstva. Film sa výrazne líši od poviedky tým, že predstavuje "mimické" bytosti ako monštruózne tvory, ktoré boli vytvorené pomocou ľahostajných a nezodpovedných vedeckých postupov a genetického inžinierstva. (Rorschach_SK)
  • Film vznikal primárně jako 30ti minutový kraťas pod záštitou Miramaxu. Dalšími filmy, které měli být v rámci kampaně uvedeny, byly Impostor a Alien Love Triangle. (HellFire)