Skvělá a uznávaná psycholožka Dr. Miranda Grey (HALLE BERRY) je expertkou na posuzování toho, co je racionální. Co je logické. Co nezachází za hranice příčetnosti. Pod vedením svého manžela (CHARLES S. DUTTON), vedoucího oddělení psychiatrie Woodwardské ženské věznice, léčí nebezpečně psychicky narušené pacientky, mezi které patří i Chloe (PENÉLOPE CRUZ) charismatická vražedkyně, jejíž svědectví o satanistickém mučení jsou uvážlivou doktorkou považovány za pouhý výplod paranoidní mysli. Po setkání s tajemnou dívkou se však její spokojené manželství a vyrovnaný život změní v nejhorší noční můru. Když se Miranda probudí po hrůzné autonehodě, se zděšením zjistí, že její manžel byl zavražděn a všechny stopy směřují právě k ní. Zatímco se snaží přijít na to, za jakých okolností by vůbec mohla spáchat podobně brutální a otřesný čin vůči člověku, kterého milovala a obdivovala, ocitá se uvězněná ve Woodwardu mezi svými bývalými pacientkami.

Chování doktorky, která si z osudné noci pamatuje pouze několik nejasných vizí tajemné dívky, se postupem času stává čím dál tím více nevyzpytatelným. Zoufalá snaha, s níž se pokouší dokázat svou nevinu, je jejím bývalým spolupracovníkem Dr. Pete Grahamem (ROBERT DOWNEY JR.), který je soucitný, avšak zároveň velmi skeptický, vnímána jako začátek sestupu do hlubin šílenství. Miranda postupně začíná věřit, že se jí zmocnily nadpřirozené síly, které jsou odhodlány se pomstít i za cenu toho, že ji připraví o rozum. Zatímco ji Chloe stahuje do svého osobního pekla, musí Miranda zjistit, zda skutečně směruje k branám šílenství nebo pouze blíže k pravdě. (oficiálny text distribútora)

silentname

Asi som mal od filmu veľmi vysoké očakávania, pretože reálne to bolo s mojou spokojnosťou nakoniec celkom inak. Film nie je zlý a dokonca si myslím, že miestami je aj zaujímavý... no najlepšie na ňom je Halle Berry a prostredie, do ktorého je posadený. Zvyšok je podľa mňa klišéovitý thriller s veľmi predvídateľným dejom a veľmi jednoducho odhadnuteľnými situáciami. Vizuály sú občas fajn, dá sa na to pozerať, no nie je to nič, čo by som si pozrel niekedy znovu. Ale na druhú stranu som rád, že som si to pozrel aspoň raz. Priemerný thriller s priemerným príbehom, ale dobrou hlavnou hrdinkou a sídlom v psychiatrickej liečebni. Hodnotenie: C+ ()

Dale

Od začiatku to vyzerá ako zaujímavý mysteriózny thriller, v ktorom je veľa záhad, no potom ako keby už tvorcovia nevedeli ako z toho von, tak vymysleli tuctový záver, aký býva v každom druhom podpriemernom thrilleri. Pripadalo mi to, ako keby scenárista, ktorý napísal prvé dve tretiny zomrel a tak to zaňho ukončil niekto iný. Lebo tie prvé dve tretiny sa mi páčili tak na 70 % a posledná štvrťhodina asi na 30%. Čo je v rámci jedného filmu dosť veľký rozdiel. Jediné, čo je dobré od začiatku až do konca je Halle, ktorá zahrala výborne a po celý film vyzerala skutočne vydesene, ako keby to naozaj prežívala. ()

MM_Ramone

"Gothika" je americký snímok, ktorý v roku 2003 natočil francúzsky režisér Mathieu Kassovitz podľa scenára venezuelského scenáristu Sebastiana Gutierreza. Tento titul sa chce tváriť ako záhadný mysteriózny thriller s horrorovými prvkami. Nič nie je tak ako to vyzerá a všetko je to plné nečakaných prevratov. Z týchto slov, čo som napísal, by mohol niekto nadobudnúť dojem, že sa jedná o filmársky vymakané, dejovo prepracované dielo. Ja som z toho však mal pocit, že je to len zbytočne prekombinovaný, do značnej miery zmätený, pózersky pseudo psychlogický myšmaš. Nebavilo ma to, nezaujalo ma to. Na jedno pozretie by to však aj bolo celkom fajn, keby tam hlavnú úlohu nestvárnila nemožná, nesympatická Halle Berryová. Táto ženská pobrala velice málo hereckého talentu. Nemá na to, aby utiahla takýto typ filmu. ** ()

Dr.film

Velmi okaté vykrádání konkurenčních úspěšných snímků (KRUH, CELA, ŠESTÝ SMYSL) to všechno natěsnané do triviálního scénáře, jehož pointu se mi podařilo uhodnout zhruba dvacet minut před závěrečnými titulky. Bylo by ale nefér neříct, že Gothika (proč Gothika jsem se nedozvěděl ale to je vcelku jedno) disponuje hodně dobrou kamerou šikovného Matthewa Libatique, přesvědčivě zahranou rolí Halle Berry a v neposlední řadě zručnou režisérskou taktovkou Mathieu Kassovitze, kterou dokázal vygradovat docela slušné napětí s řadou solidních lekacích scén. ()

Jordan

neoriginálna a nezvládnutá hlúposť so strašnými nelogickými zvratmi a nedotiahnutými dierami v scenári, zlý film stavajúci na lacnej efektnosti a vizuálnej príťažlivosti (čo sa síce občas podarí) a na tom, že dve hlavné sexyhrdinky Halle a Penelope sa snažia zo seba vymačkať nejaký ten herecký výokn. Jedinou naozaj svetlou výhodou pre mňa je snáď len to, že je príjemné vidieť na vlastných nohách stáť a hrať (aj keď mizerne vypracovanú a nikam nevedúcu úlohu) Roberta Downey Jr. ()

• V októbri 2016 sa podľa webu PrettyFamous umiestnil film na 67. priečke rebríčku "Najhoršie horory všetkých čias". (Zdroj: ČSFD)
  • Producentka filmu Susan Levin se během natáčení seznámila s Robertem Downeym Jr. (Pete Graham). Ačkoli ho obdivovala coby herce, nijak bezmezně okouzlená jím nebyla. Po půlročním vztahu ji pak Robert v den jejích třicátých narozenin požádal o ruku a v srpnu 2005 se vzali. (Endiiska)
  • Ve scéně, kdy se Miranda (Halle Berry) schovává při útěku v bazénu, v záběru pod hladinou je vidět velké vlny. Nad hladinou je však poté voda klidná. (Terva)