Napoleon

• USA Napoleon (viac)

Epická akčná dráma približuje vzostup a pád legendárneho francúzskeho cisára Napoleona Bonaparteho (Joaquin Phoenix). Jeden z najuznávanejších režisérov sveta Ridley Scott vo filme zachytáva Bonaparteho neúnavnú cestu k moci, sleduje náruživý a dynamický vzťah s jeho životnou láskou Jozefínou a mapuje jeho vizionárske vojenské a politické taktiky na pozadí úchvatných veľkovýpravných bojových scén. (Itafilm)

ForGump

Ridley Scott sice potvrdil roli věhlasného režiséra, kdy s nasazením insecenuje bitevní scény plné lidské a koňské krve a oddělených končetin, nicméně už si jen velmi těžko mohl poradit se scénářem, jenž je plytký a v mnoha ohledech zbytečně tradiční. Je z toho jen takový průlet okolo Napoleona, jeho vzestupem, pádem, vzpourou a smrtí. Do toho se tam sice velice snaživě vkládají romantické pletky s Josefínou, tedy jeho životní láskou. Bohužel nám film nenabízí v této poloze pořádné drama a všechno je řečeno minimem dialogů. Vše je tak nějak rychle proskočeno od námluv, nevěr, přes problémy s početím a nepůsobí to nikterak uspokojivě. Navíc pohled na Napoleona je také psychologie prost, víme, že byl obdivovaný, zároveň krutý, byl fixovaný na svou matku, byl dětinský, ale i nadprůměrně inteligentní v boji a zároveň je tam i jeho nějaké trauma ze samotného boje, neboť jakmile vyrazí sám do bitvy chová se jak zmatené dítě na pískovišti. To působí krajně neuspokojivě a bez potřebné odvahy, neboť by se s tím pracovat opravdu dalo. Se vzpomínkami na Last Duel, je Napoleon sice budgetem dražší, ale v dramatické rovině chudý příbuzný. Celý problém je i nijaké atmosféře, přičemž vše asi bude mít lepší náboj v onom proslulém directors cutu, který mě ale opravdu nezajímá. Film na plátně v kině je prostě takovýto a s tím se musí divák smířit. Záměrně nekomentuji dějinné fakta, protože okolo Napoleona vím jen ty nejzásadnější milníky, které tu jsou a moc navíc tam toho asi nebude, ale jak říkám nevím a pro film je to vlastně fuk. Co se mi moc líbilo byla hudba, tu sice tentokrát nedělal Harry Gregson Williams, ale i tak si pestrá paleta motivů zaslouží vaše ucho, od typicky historické, po vangelisovské nálady. Ale bohužel sečteno podtrženo tomu chybí dost na to, aby o tom mohl člověk říct, že to je dobrý film. Bohužel je to jen obyčejný, téméř ničím zajímavý historický film, jakých bylo natočeno mnoho i Joaqiun Phoenix se v tom nějak ztratil. Tudíž průměr, neboť od Ridleyho Scotta vždycky čekáte více. 50% ()

Withree

Bezkrevné a bez emocí. Napoleon má fantastické bitvy a dva herce, kteří neslezou z plátna, ale vše okolo, ať už se jedná o šíleně prostříhaný scénář, ostatní neexistující postavy nebo fakt, že to občas připomíná regulérní komedii. Na režisérský sestřih jsem zvědavý, ale upřímně nepředpokládám zlepšení. V Posledním souboji byl Ridley v lepší formě. ()

TMNT

Napoleona nežeriem, ale tento film je výsmechom jeho osobnosti a navyše je venovaný scottovmu psovi. 1) chaotický zlepenec. 2.) plochý a nezáživný prednes. Ako chápem, že ak by sa snažil niekto vysmiať Napoleonovi tak aspoň nech jeden element filmu je dobrý, pretože ak to už tak je tak je to iba patetický odflákanec. Ani neviem ako viac to popísať, je tento komentár chaotický a nezrozumitelný a taký jalový? Tak presne taký bol ten film. Venované mojim oblúbeným bežeckým teniskám. ()

bearmeedek

Jak se dalo očekávat, film je silně profesionální, perfektně zpracovaný a hlavně za to je moje hodnocení. Dějově se jedná o vojenskou historii velkého vojevůdce a jeho cestu k vzestupu na vrchol a pak konečný pád. Do filmu se muselo vtěsnat spousta událostí a nezbylo místo na větší hloubku postav. V podstatě jsou viditelné jen dvě postavy, Napoleon a Josephina. Ostatní jsou jen stíny. A vzhledem k délce filmu a množství děje, jsou zde hluchá a zdlouhavá místa, která se dala nahradit něčím jiným a pružnějším. Bitvy jsou parádně natočené a podmanivé a nemyslím si, že by film měl být jedna nekončící bitva. Ale právě proto, že film byl podán jako jakási historická rekonstrukce a přitom tam byly ty brzdící chvíle, tak by to další bitevní pojetí jen zlepšilo. ()

vikino1

Chtělo by to mín řešit nevěry. plodnost a otcovství a podstatně víc ukázat geopolitké rozložení Evropy a hlavně mi tam chybělo vykreslení Napoleonovi umění války, výběr místa bitvy, rozložení sil, bojové strategie. Slavkov je brutální scéna jen je moc krátká. On je to film o jednom z největších bojových stratégů lidských dějin a skoro nic tam o tom není. V čem byl vlastně výjimečný - to se moc nedovíme. ()

honeja

Vizuální stránka je dle očekávání opět úchvatná. Paříž, Toulon, Egypt, Rusko, všechny ty kostýmy, rekvizity a drobné detaily v pozadí... Radost pohledět! V tomto je Ridley světová špička. Bitevní scény jsou zvládnuté obstojně a herecky jak Joaquin, tak Vanessa přesvědčují o svých kvalitách. Film však scénáristicky tápe. Především v druhé části skáče z jedné události do druhé a mě se zmocňuje pocit, že sleduji dějepisný dokument, a ne výpravný film. Vztah Napoleona a Josephiny, který tvoří jakýsi tmel celého příběhu, mě až tolik neoslnil, vedlejší postavy přichází a mizí, aniž by zanechaly hlubší stopu a celkově na mě film působil poněkud nesourodě. Ani jsem si na konci nebyl pořádně jistý, co vlastně chtěl říct. Tato nejednoznačnost je možná i tvůrčím záměrem, jak divákům přiblížit Napoleonovu rozporuplnou postavu. Mnohem více by se mi však líbilo, kdyby si autoři vybrali jednu část Napoleonova života a té se do hloubky věnovali. Celkově však film určitě není propadák, pro milovníky žánru jednoznačně povinnost, ale dalo se z toho vytřískat víc... ()

st3f0o

Pre nezainteresovaného diváka 158 minút čistého chaosu, pre zainteresovaného celkom slušný kvízmúvi so zadaním; doplňte chýbajúci dej/hist.udalosti/postavy medzi jednotlivými scénami tak, aby vám vo výsledku dávali zmysel. Byť v tej prvej skupine, hodnotím nižšie. Každopádne som veľmi zvedavý na full verziu, no mám celkom silné obavy. ()

Franc1s

Herecky fantastický koncert, škoda jen toho rychlo-sestřihu...nějak jsem kolikrát něvěděl kdy a kdy v kolik a proč...3 bitvy docela stáli i za to, jen jsem doufal v nějakou delší a taktickou podívanou. I tak Ridley si jede to svoje a těším se na Gladiatora. ()

Simomon

POSLEDNÍ SLOVO: Totálně divně sestřihaný film, ve kterém se nic neděje. A když už jo, tak je to zmíněno meziřečí, či to divák musí odhalit z kontextu toho, co se (ne)děje na plátně. Nuda, nuda, nudaaa 20 %, 1/5 ()

BAJOHA

Joaquin Phoenix a krutá realita tehdejší doby, to nejvíc, co mohlo v člověku zanechat silnou stopu po shlédnutí filmu. Co se tyče dějství, bohužel v tak rychlém tempu si člověk jednotlivou dějovou linii nedokáže poradne užit. Snad až trochu více v úplném závěru. Film stojí za to vidět, hlavně v kině! ()

faraoon

Zatím poslední Scottovo velkopanské rozmáchnutí po filmovém plátně jakoby leželo v režisérově paměti z jeho podle mne nepříliš zdařilé prvotiny "Soupeři" také z napoleonské doby. Avšak tento poslední s geniální strohostí vystižený osudový vztah Císaře s Josefínou je fikaným Scottovým majstrštychem. Důmyslně totiž zacílil na odvrácenou stránku Napoleonovy osobnosti a rafinovaně odklonil důraz nežli na válečná jatka právě na vztahovou interní linii vojevůdce čímž nedubloval omleté, notoricky známé geopolitické souvislosti a již nepřekvapující válečné obrazy jeho imperiálních úspěchů a strategických schopností. (Avšak pokorně doznávám, že teoretická tréninková průprava proběhla "Napoleon - Metternich: The Beginning of the End" a "Waterloo" 1970). Napoleon by jistě Scotta nepochválil za spolupráci se Scarpou, který směnil důraz úderu než na velkolepost válečné vřavy na bitevních polích a zápach střelného prachu z jeho potu spíše za závan vůně ženského rozkroku do imperátorova chřípí. A tento hazard se mu vyplatil neboť osvětlil oprávněnou, přírodou fylogeneticky vyžadovanou sexuální orientaci vojevůdce, výši jeho testosteronu v krevním řečišti a povznesl nebo alespoň dorovnal jeho dosud neznámou touhu po kralevici nad jeho chorobnou sebestřednou ješitnost sycenou cynickým pohrdáním milionovými lidskými ztrátami. Sázka fištróna Scotta na neomylného Phoenixe a ne vždy, však v tomto případě opravdu jedinečnou Kirby nedělá z eposu Oscarový trhák, ale ztrátou v mé paměti neutrpí. ()

Aleix

Hnidopišsky se pídit po nepresnostech a hystericky řvát o špinění francouzských dějin dokáže každý vůl. V dnešní Francii polovina populace nemá tušení kdo N byl a těžko je trápí zda Josephine byla kreolka a ve kterém roce se ve skutečnosti poznali. Vizuálně i výpravně to bylo dobré. ()

Hashirama

Další zdokumentovaný případ toho, jak se legendární tvůrce ztratil v nekonečném pískovišti streamovacích služeb. Každý záběr Napoleona demonstruje velkofilmový potenciál a příslib epiky, Ridley Scott nám ale servíruje jen bodové poznámky z učebnic dějepisu prostřednictvím krásně nadesignovaných a zrealizovaných scén, které by ale pasovaly lépe do opulentního dokumentu s komentářem. Samy o sobě jen vzdáleně připomínají celistvý film a jediný náznak koherence zde představuje osobní linka s manželkou Josefínou. Tohle měl být ten film, který se bude objevovat v seznamech nejzásadnějších děl kinematografie dvacátých let, pokračovatel Království nebeského a Gladiátora, historický flák se vším všudy. Místo toho jsme dostali minisérii hovadsky sestříhanou do jednoho kusu. Byť samozřejmě zrealizovanou pevnou rukou zkušeného matadora a s oddaným hereckým ansámblem. 6/10 ()

LordMysti

Film na kterém je vidět velký rozpočet, má krásné bitvy a i herecky zvládnutý na jedničku, ale jako celek mi prostě nesedl a podruhé bych si ho nepustil. ()

Trixinka

Ruku na srdce, jak může dopadnout pokus nacpat život tak významné osobnosti jakou Napoleon bez debat byl, do formátu kina 2,5 hodiny. Špatně. Mezi bitvami, z nichž ty nejzajímavější (bitva u Slavkova a u Waterloo) trvají 12 a 16 minut, je obsažen pouze nezajímavý balast keců a prázdných scén. O osobnosti hlavního hrdiny se příliš nedovíme, o okolním politikaření taktéž nic zásadního neobjevíme, láska Napoleona k Josephině sice značně rozvedena ale celkové podání nelze hodnotit jinými slovy než takové nijaké. Možná ona režisérská verze (jestli někdy vyjde) bude výstižnější a zajímavější. Velká škoda, že nebyl tento filmový počin o tak velké osobnosti vydán ve dvou dílech, jak už tomu v minulosti u některých filmů bylo. ()

Sweat55

Hodnocen Director's Cut: Scott je jeden z posledních velikánů, kteří si můžou natočit takto velkolepé filmy. Po režijní stránce jde o parádní podívanou, kdy je každý záběr vypiplaný do posledního detailu. Reálné sety, praktické efekty a dobové kostýmy vytvářejí parádní atmosféru historické Francie. Bohužel ve vyprávění to úplně nefunguje, místo politiky se až příliš titěrně řeší vztah mezi Napoleonem a Josefínou, který v některých scénách drží nad vodou jen parádní herecké výkony hlavní dvojice. Když ale přijde čas na tu politiky, popřípadě perfektní a velkolepé bitvy, tak to všechno skvěle šlape a je těžké z obrazovky odtrhnout oči. ()

Maximilianus

Takmer rok som čakal na vydanie režisérskej verzie, ale musím povedať, že to čakanie za to nestálo a možno by som urobil lepšie, keby som si pozrel tú klasickú. Joaquin Phoenix hrá ako som u neho zvyknutý, a ja už ani neviem, či je to dobré alebo zlé. Bitky boli spracované veľmi chudobne a v podstate film ponúkne bližší pohľad iba na dve. Zvyšok je nejaký súhrn Napoleonovho života, ale každý koho toto zaujíma lepšie urobí, keď si o ňom radšej prečíta knihu alebo len článok. Je to osekané, skratkovité a nič nehovoriace. Samozrejme Napoleon nie je úplne zlý film, tie dve bitky sú spracované obstojne, čo to málo sa o hlavnej postave a jeho osudovej láske dozvieme, ale na tri a pol hodiny by toho malo byť viac a v lepšom podaní. 6,3/10. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům