Dogville

• Česko Dogville (viac)

Ďalšia z variácií na tému ľudskej dobroty a zla od kontroverzného dánskeho režiséra Larsa von Triera s Nicole Kidman v hlavnej úlohe. Dej sa odohráva v Dogville, bohom zabudnutom mestečku niekde v americkom Colorade. Sem prichádza Grace hľadať úkryt pred gangstrami, ktorí ju prenasledujú a chcú zabiť. Miestny intelektuál a spisovateľ jej poskytne ochranu a presvedčí obyvateľov mestečka, aby utečenkyňu prichýlili. Za ich pomoc sa im má odvďačiť domácimi prácami. Situácia sa však pre Grace komplikuje, keď gangstri zachytia jej stopu až v Dogville. S rastúcim nebezpečenstvom začínajú obyvatelia mestečka klásť stále vyššie nároky na Gracein vďak. To, čo sa spočiatku javilo ako veľkodušná pomoc, sa postupne mení na využívanie. Trier sa pri tvorbe filmu nechal inšpirovať Trojgrošovou operou Bertolda Brechta, celý dej zasadil do ateliéru s minimom kulís, kde vytvoril štylizovaný fiktívny svet na psychologickej presvedčivosti charakterov a ich hereckom stvárnení. (oficiálny text distribútora)

Tomasso001

No trvalo mi chvilku než jsem si zvyknul na to, že si připadám jako před jevištěm v divadle. Jsem rád, že v době, kdy se cpou čím dál větší sumy do filmů se stále najdou tací, kteří dokážou natočit dobrý film s nízkými náklady a prorazit. Výborné herecké výkony k tomu silně emotivní příběh a po skončení jsem koukal na titulky a vstřebával zážitky a přemýšlel. Prostě když nechodí lidi moc do divadel, musí přijít za námi.. ()

youtoo18

Jemne povedané, ľudia sú hajzli :), no a v tomto filme to Lars von Trier len dokazuje. Vynikajúci depresívny film s nádhernou Nicol Kidman. ()

Raven0

Prostě schýza jako řemen! Strach obyčejných lidí z neznáma, využívání a vydírání... Každý si tu prostě něco najde! Není pochyb o tom, že svět je zkažené místo a dobrota se trestá... A zde, na malém prostoru (ale o to intenzivněji) je to rozpitváno až do morku kosti, až z toho mrazí. Lars se zase jednou pochlapil a ukázal nám, že každý máme svou temnou stranu síly :-) ()

Muse

Forma mě nejprve překvapila, poté šokovala, následně nadchla a po shlédnutí celého filmu mi přijde naprosto geniální. Obsah je sice poněkud táhlejší, o to více jsem však byla ohromena závěrem. Ten jsem opravdu nečekala. Pokud jste povrchní, akce-chtiví diváci, ruce pryč. Pokud hledáte něco, co jste ještě neviděli, tohle je to pravé. ()

BS

Filosofické drama, pokládající přehršle otázek a pronikající do toho nejskrytějšího nitra vaší duše. Existuje vůbec nějaký "dobrý" člověk? Nebo jsme všichni jen ohyzdné kreatury, které navenek působí jinak? Je vůbec definovatelná hranici mezi "dobrem" a "zlem"? Ano film pokládá velké množství otázek, ale zároveň nehodlá na žádnou z nich odpovědět a to je dobře, protože naprostá většina otázek, která vám během sledování filmu jistě začne hloubat v mysli nemá vůbec jednoznačnou a jednoduchou odpověď. Grace (ztvárněná andělsky nevinnou Nicole Kidman) je rozhodně velmi zvláštní postavou se svým smyslelm pro shovívavost, porozumění a odpouštění, dalo by se říci, že konec, ale ukazuje, že každý pohár trpělivosti jednou prostě a jednoduše přeteče... Film nádherně zobrazuje lidskou malost. A tady je její dopad přímo drtivý - až mi z toho všeho po skončení filmu bylo zle. Rád bych se ještě zastavil u toho vítězství obsahu nad formou. Není to, ale právě ta forma, která udává směr? Právě forma nám zprostředkovává tu špínu Dogvillu a doslova nám dovoluje nahlédnout pod pokličku dění, znásilnění a finální rozuzlení, kdy Grace konečně prohlédne tu vstvu špíny, která Dogville zakrývá - navzdory tomu, že gangsteři jsou jasně padouchy, tak zde nepůsobí, tak "zle" a připomínají spíše jen nějaké duchy, zatímco vyniknou obyvatelé (není tohle jasné vítězství formy nad obsahem?). A pak už je to všechno jasné, pohár trpělivosti přeteče, "zlo" je zničeno, a je nastoleno "dobro" nebo je to naopak? Jak jsem vůbec začínal? Co si o tom mám myslet? Jsem z tohohle filmu vážně deprimovaný a myslím si, že mi otevřel oči. Pozn.: Viděno v DC verzi. ()

pytlik...

Dal bych čtyři hvězdičky, nebýt té protivné rozklepané kamery. Ach bóže, když už režiséři konečně pochopí, že roztřeseností větší reality rozhodně nedocílí, pokud tedy netočí Moby Dicka nebo zemětřesení. Ano, když se člověk dívá na svět, obraz není statický, ale on si to neuvědomuje. Čekám jen, kdy Trier začne plácat na kameru rozmazanou skvrnu - vždyť každý člověk má přeci v zorném poli svůj nos. Jinak hodnocení tohohle filmu se u mě pohybovalo jak jojo - zezačátku jsem nějak toho vypravěče nechápal, co to povídá? Tak v polovině filmu postupně vyšphalo na první vrchol třech hvězdiček, ale pak to ale šlo dost dolů, poté, co se z hlavní hrdinky začala stávat matka Tereza v nejlepších letech. Připadalo mi psychologicky dost nepravděpodobné, že by s sebou nechala tak orat a říkal jsem si, mám to zapotřebí dívat se na takovou intelektuální hovadinu? Jiskru naděje ale vykřesalo setkání s jejím otcem - při scénách v autě hodnocení oscilovalo děsně rychle mezi třema hvězdama a odpadem, podle toho, jak se hlavní hrdinka vzdávala své předobrosti nebo se k ní opět vracela. No naštěstí se nakonec probudila a příběh skončil naprostým hapijendem (až na ty děti, pravda, ale to je taková drobnost). ()

Gothar

Veľmi podarený filmový experiment. Väčšinou ma takéto artové pokusy nebavia, ale tu mi to nevadilo a chýbajúce kulisy vďaka dobrému scenáru a výborným hercom (prekvapila hlavne Nicole Kidman) vôbec nechýbali. Mal som štastie na director's cut, čiže 3 hodinovú verziu filmu a to bolo veľa, takže miestami som sa celkom nudil. Každopádne ide o zaujímavý počin, ktorý sa oplatí pozrieť v kratšej verzii. 80 % ()

hanagi

Lars von Trier mě opět velice potěšil. Jeho experimentování s formou, nezvyklá stylizace a nadčasové téma mě i přes počáteční rozpaky naprosto vtáhly a bavily po celou dobu. Pokud jde o minimalistickou scénu - během chvilky jsem si na ni zvykla a po zbytek času jsem ji téměř nevnímala. Jediné, co na mě působilo rušivě, bylo otevírání a zavírání imaginárních dveří. Vývoj postav je chladně přesný a tak nějak zvráceně zábavný, ta divadelní stylizace se týká i hereckých výkonů. V závěru si nejsem tak úplně jistá rozhodnutím hlavní hrdinky (její přeměna je na mě možná až příliš překotná), ale logicky zapadá do kontextu hry o lidské manipulaci a plíživém, nenápadném zlu. ()

mikestiff

Mám rád divadlo a tudíž nemám ani s formou, ani s poselstvím problém. Ale sdělit to jde i mnohem lépe, než debilní dvouhodinovou nudou s imbecilními postavami. Lars to bohužel jinak neumí. ()

Tomesh

Tak tento film má jistě svoje přednosti a kvalitu, nicméně tohle bylo na mě příliš. Nemám rád křivdu a bezpráví a při sledování se mi dělalo špatně. Po celou dobu sledování jsem upadal do větších depresí a s hrůzou zjišťoval, kam až jsou vesničané ochotni zajít. Naštěstí přišel konec a ten mi trochu zlepšil náladu! Nikdy víc. ()

dANo

Originalita, dokonalé prevedenie a absolútne herecké výkony (vďaka minimalistickej výprave) v kombinácii s výborným scenárom (brutálny záver ho priam vyšperkoval:) robia z tejto prvej časti ďalšej Trierovej trilógie jedno z vrcholných diel, aké som doteraz mohol vidieť a po zhliadnutí druhej časti Manderlay sa už teraz neviem dočkať posledného dielu Wasington. ()

pago

Zrkadlo, ktoré nastavuje Lars von Trier spoločnosti, je tak výstižné, že sa musí bytostne dotknúť snáď každého vnímavého diváka. Prerod samaritánov na tyranov a zneužívaného dievčaťa, znášajúceho (aj keď s trpkosťou v srdci) svoj údel, na pomstychtivého vraha je strhujúci. Asi nik na svete by Grace nezahral lepšie ako Nicole Kidman. A ten koniec... všetka česť. ()

sochy.zirafka

Jsem úchyl, zbožňuji Triera. No a? Dokonale zvolená kulisa pro příběh dvou osob (Dogville a Grace) ve spojení s netradičním vypravěčem s nejcharismatičtějším hlasem všech dob (John Hurt), vskutku vševidoucí kamerou a ... a ... Já nevím! Ten film je jiný, zvláštní... Upuštění od nedůležitého prostředí a soustředění se na postavy v depresivní realitě mne prostě chytlo do chřtánu, sežvýkalo a vyplivlo nevěřícně zírajícího na obrázky v závěrečných titulcích. ()

BetuSKA

5? 4? 5? Tak kolik?? Byl to boj, ale nakonec 5 hvězd. Přiznávám, že mi tento film urval hlavu a z mého mozku si udělal lečo, ale co... mně se to sakra líbilo! ()

Mishqo

mňa tento film dostal...mal všetko čo mal mať...scéna je veľmi strohá a jednoduchá, všetko sa odohráva na jednom mieste (veď uvidíte sami), a to všetko len preto aby sme sa viacej sústredili a precítili dej a charaktery jednotlivých postáv ()

Allenka

Ta stopáž je podle mě fakt trochu přestřelená, ovšem myšlenka filmu je prostě suprová, stejně jako neotřelá (rozuměj neexistující) výprava. Sledovat vývoj jednotlivých postav jen umocňuje představu, že lidi jsou prostě a jednoduše zlí, ať se člověk snaží sebevíc. ()

SamVimes

Extrémně minimalistická výprava dává vyniknout působivému scénáři a výborně hrající Nicole Kidman. Snad jen stopáž je trochu přetažená. ()

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall