Furiosa: Mad Max sága

• Česko Furiosa: Sága Šíleného Maxe (viac)

Anya Taylor-Joy a Chris Hemsworth hrají ve filmu Furiosa: Sága Šíleného Maxe, který natočil oscarový režisér George Miller a který je očekávaným návratem do kultovního dystopického světa, jenž vytvořil před více než 30 lety ve velkofilmech o Šíleném Maxovi. Miller se nyní znovu vrací se zcela novým originálním, samostatným akčním dobrodružstvím, které odhalí původ mocné postavy z několikanásobně oscarového celosvětového trháku Šílený Max: Zběsilá cesta. (Vertical Entertainment)

Kinofil

|| R || Warner Bros. || Rozpočet: $168 mil. || USA: $64 020 267 - ČR: 12 711 700 Kč - Celkem: $161 020 267 || Furiosa bude pro mnohé fanatické fanoušky Zběsilé cesty mírným zklamáním. Mezi ně se řadím i já, a tak se pokusím krátce vysvětlit proč. V první řadě, pokud by Furiosa nevznikla, o nic zásadního bychom nepřišli. Jak po příběhové stránce, která slouží jako typický datadisk ve hrách, kdy se dozvídáme, jak se co stalo, ale nikam dál nás to neposouvá, protože dávno víme, kam to vede. Netvrdím, že není Furiosa vypravěčsky zajímavá postava, problém je spíš v tom, že je film Furiosa asi tolik o ní jako je Šílený Max o Maxovi. Je to tak, mnoho prostoru pro sebe si krade Hemsworthův Dementor a následně opět Immortan Joe. Obavy o Hemsworthovu postavu se naštěstí nevyplnily, velice si její až karikaturní šílenství (což jsou zde vlastně všechny postavy) dosyta užívá a potvrzuje jím i své solidní komediální nadání. Hemsworth asi nikdy nebude mít na ryze dramatické role, oproti takovému The Rockovi je coby herec daleko tvárnější a nesnaží se být všude jen Thor (jako Reynolds s Deadpoolem). Anya coby Furiosa, ačkoliv si na ní tak dobrou půlhodinku počkáme, svým charismatem, respektive šarmem zbytek filmu utáhne. K Theron má sice ještě daleko, občas ji ale hodně připomíná, a to dokonce i hlasově (skoro jakoby její hlas upravovali). Po akční stránce je film poněkud rezervovaný. Není to jedna zběsilá cesta jako minule, prim tu hraje onen origin Furiosy a tří znepřátelených gangů v postapo Austrálii. Když už ale na ni dojde, je prakticky na 90% totožná s předchozím dílem - tzn. není lepší, ani výrazně horší (je tu sice víc CGI, ale pořád ok), jen je téměř bez nových nápadů, ze kterých by si divák sednul na zadek jako u Zběsilé cesty. Miller se tak v tomto nikam neposunul dál (zřejmě ani nechtěl), přesto je na míle před konkurencí, tuplem v současné době. Díky tomu je Furiosa stále velmi, velmi nadprůměrná akční podívaná, kterou si rád dám znovu, s žebříčkem nej. akčních filmů ale asi moc nezahýbe a (trochu krutě řečeno) kdyby nevznikla, o moc bychom nepřišli. Na druhou stranu vzhledem ke smutným tržbám buďme rádi, že vznikla, protože zcela jistě nic takového dlouhou dobu zase neuvidíme. 80%. ()

Stifmeister

///   "Furiosa: A Mad Max Saga" je velmi dobře udělaný prequel, kde každý záběr byl pečlivě vybraný, správně sladěný a bravurně zahraný. Tento film dělá Mad Max sérii opravdu skvělé jméno a jsem rád, že jsem z kina odcházel nadmíru spokojený. Co mě opravdu velmi bavilo a co musím vyzdvihnout, jsou herecké výkony Chrise Hemswortha. Je vidět, že po všech těch letech hraní hrdinů si roli Dementose, hlavního záporáka, naprosto užíval. Anya Taylor-Joy se v roli Furiosy ujala své postavy s velkou pečlivostí a jsem za tento výběr castingu rád (i z důvodu, že se na tuto mladou herečku dobře kouká). Nejvíc se ale v tomto snímku můžete těšit na vizuální efekty a akční sekvence, které přicházejí zejména v druhé polovině filmu. Vypadaly opravdu přesvědčivě a reálně, a troufnu si říci, že mnoho z nich bylo zahráno a natočeno právě ve skutečnosti. Abych to shrnul: skvělá kamera, úžasné akční sekvence a efekty, dobře napsaný příběh a opravdu přesvědčivé herecké výkony. Ti, co máte rádi Mad Max sérii, myslím si, že nebudete zklamáni. A Ti, co vůbec netuší, kdo nebo co je Mad Max, běžte se na tento film podívat, rozhodně Vás zaujme a donutí Vás si zhlédnout jeho předchůdce, neboli spíše nástupce. (viděno v Theatre Delux, býval bych to viděl v IMAXu, bylo by to na 5*) |8/10| ()

Crube

Rozhodně dobré, v brutalitě a násilnosti světa se subjektivně dostáváme zase o kus dal (a je to dobre), specifická poetika společnosti okorolé bojem o přežití se mě drží už druhý týden a zraje, a audiovizuálně se znovu jedná o vynalézavý, neotesaný a drtivý švédsky stůl - ale Furiosa bude mít cestu mezi každoroční playlistové stálice o něco těžší, než o dekádu starší bracha Max. Tam dala teprve opakovaná shlédnutí vyniknout množství geniálních momentů zapuštěných v náserové akci, a postupně si šlo všimnout i jiných motivací a pnutí , než jen rozmlátit všechno co jezdí - v každém momentě filmu si bylo co užívat, na různých škálách. U Furiosy platí stejné vizuální zahlcení (a tím pádem natěšení na další projekce) zejména u dvou opulentních akčních sekvencí, a nejde vyloučit, ze drahokamů k objevení se po celé stopáži válí bezpočet. Problém ale už ted vidím v prohlubování  mytologie z Fury Road; ta, ač byla “jen” dvouhodinový infernální náhul, provedla z nuly na 100 lepsi worldbuilding, než jaky ze sebe teď sype Furiosa, přitom  designovaná právě k tomu - zejména proto, ze Furiosa nesype worldbuilding prakticky žádný. Nebylo potřeba doslovně navštívit Gastown ani Bullet farmu, když se za triádou diktátorských fortů (fungujících na poměrně neobjevných principech) rozkládá mnohem lákavější Pustina. Místo pohledu za známý obzor jen Furiosa neobratně a na větším prostoru otrocky deklamuje totéž, co zvládly elegantní vizuální zkratky a náznaky už před 9 lety - a kromě Dementa toho vyloženě nového moc nenabízí.Chris Hemsworth je nakonec na filmu tím nejlepším a v závěru nejzajímavějším (a pokračuje v paradoxním faktu, ze poslední dva filmy jsou zejména o jedné vedlejší postavě, na úkor postavy titulní). ()

cerdax2

Pekna akce i pribeh, jen anicce i thorovi jsem mel problem uverit jejich postavy, krome toho, ze Dement se opravdu choval jako dement. 80% ()

jpacuta

Oproti praktickému Fury Road je tohle více CGI, ale furt je to sakra neokoukaná akce, kde se člověk konstantně diví, kolik nápadů se dá nacpat do takový pohádky pro dospělý. ()

p.a.douch

Je to dobrý film, o tom žádná. Ale podle mě se ani jeden z Maxovských filmů tolik nezaobíral duševními pochody hlavního hrdiny. A nikdy mně to nechybělo. Překonat nebo alespoň dorovnat  Zběsilou cestu, to by byl těžký oříšek (u mě se to nepodařilo). Pan George Miller si ovšem zaslouží velké uznání, za vytrvalost s jakou nám servíruje příběhy ze světa Mad Maxe. K výkonu hlavní představitelky nemám žádné výhrady co se týče zahrání Furiosy, bohužel jí ale chybí fyzično. Každopádně mi trochu chyběla zběsilost a hlavně Mad Max (i když nám tam jednou probliknul). Lachy Hulme důstojně nahradil původního Immortan Joea. Již známí záporáci potěšili a Scabrous Scrotus mě vyloženě nadchnul (pěkná návaznost na hru). Dementus se taky snažil (důstojně se zařadil vedle Toecuttera, Weze, Ironbara, atd.) Hodně mi připomínal lorda Humunguse. Partička nohsledů Dementuse byla taky dost dobrá (zejména Octoboss by mě bavil). Takže jedinou podstatnou výhradu mám k postavě Pretoriána Jacka, ten mi do Maxova světa moc nesedl. Doufám že se v dalších filmech nedočkáme nějaké Love Story. Vřele doporučuji návštěvu biografu. ()

GaiusPapulus

Kdybych tohle měl srovnávat s Fury road tak je to samozřejmě o něco horší ale ne špatný. Hlavní mínus je tu bohužel CGI který je v hodně scénách fakt otřesný, když ale budu řešit ostatní věci tak se mi příběh celkově líbil jak byl zpracovanej, že nejdřív vidíme dětství furiosy a jak postupně roste, I jak se ten svět měnil atd. dává to hezky vše smysl a zapadá to právě do Fury road, vše nám to vysvětluje a to se mi nejvíc líbilo jak to rozšiřuje celej příběh, dělalo mi radost videt ty všechny postavy zpátky. Furiosy samotný jsem se docela bál že se mi nebude líbit ale naopak, hned jsem si ji oblíbil, herečka byla pěkně badass v tyhle roli a mám ji furt radši a radši. No a záporák Dementus byl fakt skvělej, byl hodnékrát dost funny a dobře se mi tam hodil, taky jsem byl rád že jsme konečně viděli gastown a bulet farm, bylo tam i dost akčních scén takže to aspoň dobře využily, film obecně je víc o příběhu ale akční scény, když tam už byly tak stály za to. Nesmím i zapomenout na maxe samotného kterej tam byl jako takovej dobrej easter egg na jednu scénu, to bylo fajn. Řekl bych že pokud jste fanoušek Mad Maxe tak si to užijete 8/10 ()

cubiczech

Ten film je několik "ale". Jako dost se mi to líbilo, ale... Mohlo to bejt kratší, ale... to CG je často tak viditelný že to člověka na moment vytáhne ale... Zahraný dost dobře, často dost vtipný (za to může hlavně Hemsworth), Anya Taylor-Joy dobrá jako vždy a za celej film má asi 20 vět protože moto a auti dělá brm brm. Vlastně jsem svým způsobem zklamanej ale vlastně ani úplně ne protože je to dobrý ale vlastně nakonec o něco horší než Fury Road, minimálně o 20 minut horší (delší). Dostal jsem co jsem čekal a jsem rád že to Miller natočil. ()

Lendak

George Miller sa na staré kolená rozhodol ešte raz vrátiť do svojho milovaného postapo sveta plný bláznov a ešte bláznivejších áut. Namiesto opulentnej akcie sa tu dej viac sústreďuje na budovanie sveta a hlavne na samotnú Furiosu. To ale neznamená, že tej akcie tu je málo alebo žeby nebola dobrá. Úplný opak. Akcia je tu rovnako excelentná ako vo Fury Road. Tu dokonca aj v niektorých aspektoch svojím spôsobom aj prekonala svojho predchodcu. Akcia tu je, pravdepodobne kvôli väčšiemu rozpočtu, viac opulentná, je tu viac širokouhlých záberov ale bohužiaľ aj viac digibordelu. To mi ale vo väčšine prípadov nevadilo a ja som si iba užíval tu prenádherné akčné sekvencie. 30 minútové dobíjanie do konvoja je úplný vrchol filmu. Vďaka dlhšej stopáži a menšej absencii akcie tu ale máme viac prepracované postavy ako predtým. Furiosa je furt perfektná, ale v podaní mojej milovanej Aničky je až nadpozemsky dokonalá. Celý film si ale ukradol Chris Hemsworth a jeho ultimátne jebnutý Dementos. Našťastie je ho vo filme viac než dosť a človek si tak môže naplno užiť jeho prítomnosť. Keďže je toto príbeh o pomste, tak som sa vo veľkom bál ako s tým nakoniec naložia. Bol som viac než milo prekvapený. Namiesto epického duelu sme dostali komorný rozhovor a trest pre Dementosa je viac než dostačujúci. George Miller furt nestráca elán a opäť nám doručil ultimátny akčný zážitok, ktorému dnešné "diela" nesiahajú ani po päty. ()

ssd3niss

Jo, dám tomu 5 hvězdiček, stejně jako Zběsilé cestě. Myslím si, že tenhle film si to naprosto a bez debat zaslouží. Výprava rozdělená do několika kapitol mě naprosto pohltila a přes dvě hodiny jsem zažraně sledoval příběh mladé dívky, která si to neskutečně dává a všechny, kdo se jí postaví do cesty, smete a nic po nich nezanechá. Kdo jiný než dnes už dědeček George Miller by nám naservíroval takto precizní post-apokalyptickou akční jízdu? Neskutečné, že v jeho věku dokáže vytvořit něco tak jedinečného a stále si tímto snímkem dokáže strčit do kapsy i některé mladé režiséry. ()

BrusVejn

Bolo to dobré, ale nie tak ako Fury Road. Tento film má oproti Fury Road úplne iný vizuál, čiastočne asi preto, že sa natáčal v Austrálii (oproti Afrike) ale hlavne preto, že je veeeeľmi z neho cítiť soundstage a digibordel kam sa len človek pozrie. Pôsobilo to dosť rušivo a miestami som mal pri pozeraní v hlave filmy ako 300. Príbeh je však dostatočne pútavý, postavy zaujímavé a akcii je nielen požehnane ale je aj kvalitná, čo bohate stačí k užitiu si filmu. Nedočkáme sa však nejakých orgazmických akčných scén ako minule, ani nejakého emocionálneho vyvrcholenia. Určite si to však niekedy chcem zopakovať. Koniec filmu vyložene nabáda na sledovací dvojblok Furiosa a následne Fury Road. Púštnym víťazom tohto roku ale zostáva druhá Duna. ()

Puxina

Trailer mě úchvátil a výborně nalákal na povedenou akci. Nebudu lhát Anyu mám jako herečku moc rád, je skvělá a doufám, že bude mít skvělou budoucnost. Tady mě hodně bavila, ačkoliv toho moc nenamluvila. I tak fajn odkaz na postapokalyptický svět Mad Maxe. Plno akce, plno dění a postav. Jenže to mohlo mít dva díly. Je tady až příliš moc dění a někdy to hodně spěchalo. ()

WykombEpic

top pred-diel ever, byt to vopacnom pradi, je to genialny dvoj-film.. snad este saga bide pokracovat. Ps, ako prisla o ruku som f. necakal. Ps2 ako sa da radit na moto bez lavacky je hustee!)) ()

ItsMeRionit

Hrozně moc se mi líbí tenhle post-apo svět, ale žít bych tam fakt nechtěl, a jsem proto vážně rád, že jsme se v tomto díle podívali na ostatní místa, která byly v předchozím díle jen zmíněné, celkově ten world building je tu hodně znát. Už to není jednoduchý "jedem tam a zase zpátky", ale klade se tu větší ohled na příběh, čímž je přímou úměrou odebrána akce, ale ta když tu je, tak je teda fakt kulervoucí a inovativní (sand skiing a rogalo vážně cool). Spousta nechutných scén vyvažuje stejný počet nádherných záběrů a krutopřísná hudba. Co bych však vytknul, tak je občasný do očí bijící CGI a přišlo mi, že mi tu něco chybělo. Možná víc vozidel? Jako, motorek tu je jak nemocí v Ganze, ale myslím teď spíš ty originální speciální auťáky. No stejně tomu dám 5 hvězd, protože jsem se jinak vážně bavil. ()

majky91

Jasna 5*. Neskutočné nápady. Keď je akcia. Je to živé, zbesilé. Znova šikovná kamera. Názori tipu, “ Nudné prostredie len samá púšť”  WTF??! Nebol prehlbený vzťah medzi Furiosou a Jackom. Prečo neutiekla ked mohla? Wtf?? Tak si predstavte, že sa jej pozrel pod kapotu mimo záber. Nemáte fantaziu? Snaď sa tento svet ešte viac rozšíri. ()

HellsAngel

V mnohých smeroch dokonalý prequel. Aj preto, že sa nesnaží tromfnúť predošlý diel v jeho najsilnejšej stránke - teda na poli akčného spektáklu - ale naopak stavia na aspektoch, ktoré Fury Road odsúva na druhú koľaj. Furiosa je napumpovaná komplexnejším príbehom, detailnejšou charakterizáciou postáv a vyraznejším objasnením mytológie tohto post-apokalyptického (a neskutočne fascinujúceho) sveta, no zároveň ponúka presne to, čo by sme od filmu zo ságy Šialeného Maxa čakali - dychberúci zážitok. Stále sa totiž bavíme v prvom rade o vysokooktanovej jazde blockbusterového typu s prekrásnymi obrazmi, nezabudnuteľnými momentmi a neotrelými nápadmi, len sa tentoraz častejšie šliape na brzdu, takže môžeme lepšie navnímať, čo všetko sa vlastne deje. Furiosa tak skvelo dopĺňa Fury Road a robí následne zhliadnutie tohto filmu výživnejším (mám to vyskúšané). George Miller je jednoducho PÁN filmár a keby si vysníval (a nakrútil) ešte niekoľko takýchto Mad Maxov (hoci aj znova bez samotného Maxa), určite by som si nenechal ujsť žiadneho z nich. ()

halberdier

Jiné než Fury Road, ale pořád skvělé. Furiosa je více dějová, dozvíme se víc o postapo světě, ale v jádru je to pořád akční jízda. První polovina není tak struhující, budujeme si vztah k hlavní postavě, od které se často odvádí pozornost na druhou důležitou postavu - záporáka Dementuse. Druhá polovina už nabídne i pořádné akční inferno v podobě opět vynikajících automobilových honiček (i když bohužel víc CGI než u Fury Road). Anya Taylor-Joy je jako Furiosa skvělá a neméně skvělý je i Chris Hermsworth jako Dementus, který už dlouho neměl tak skvělou roli. Celkově asi není Furiosa taková bomba a zjevení jakým bylo Fury Road, ale pořád jde o špičkovou podívanou a jeden z nejlepších blockbusteru psolední doby. Bohužel chabý zájem diváků jen ukazuje, jak to mají i kvalitní blockbustery v kinech v poslední době složité. (9/10) ()

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

25.06.2024

Drazí ČSFĎáci, s velkou radostí vás tento rok opět zveme na Filmový víkend ČSFD, který se dočká již 13. ročníku. Náš vlastní malý filmový svátek se bude konat od pátku 2. srpna do nedělního rána 4.… (viac)

Spojí Chris Hemsworth G.I. Joe a Transformery?

Spojí Chris Hemsworth G.I. Joe a Transformery?

31.05.2024

Sympatický rodák z Austrálie se stále vehementně snaží vymanit se ze škatulky marveláckého Thora. Nejspíš si je velmi dobře vědom toho, že ze slávy boha hromu se věčně žít nedá, proto se snaží… (viac)

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

29.05.2024

Pohled na celosvětové tržby kinařů je tento rok týden od týdne smutnější. O potenciální blížící se krizi kin i velkých filmových studií se mluví už poměrně dlouho a důvody jsou nasnadě. Vzestup… (viac)

Zlatá palma festivalu v Cannes zná svého vítěze

Zlatá palma festivalu v Cannes zná svého vítěze

25.05.2024

Večer v sobotu 25. května proběhl ceremoniál slavnostního zakončení 77. ročníku prestižního mezinárodního Filmového festivalu v Cannes. Na prosluněné francouzské riviéře tak skončil dvanáctidenní… (viac)