Furiosa: Mad Max sága

• Česko Furiosa: Sága Šíleného Maxe (viac)

Anya Taylor-Joy a Chris Hemsworth hrají ve filmu Furiosa: Sága Šíleného Maxe, který natočil oscarový režisér George Miller a který je očekávaným návratem do kultovního dystopického světa, jenž vytvořil před více než 30 lety ve velkofilmech o Šíleném Maxovi. Miller se nyní znovu vrací se zcela novým originálním, samostatným akčním dobrodružstvím, které odhalí původ mocné postavy z několikanásobně oscarového celosvětového trháku Šílený Max: Zběsilá cesta. (Vertical Entertainment)

wege

Mám Fury Road moc rád. Furiosa je trochu jiná. Více hloubavá, více povídavá, více sociální. V tom mi to nepřišlo tak dobré, i když velmi zajímavé, jak jsou tam všichni zlí. Když ale přijde na akci. Panečku, to je jízda. Je to neotřelé, velmi kreativní, velmi ale zase ne moc kruté, jde vidět, jak nad tím má Miller naprostou kontrolu. V tom Imaxu na tom velkém plátně s tím zvukem to je bomba. Stejná bomba je Chris, vyložené si tu roli užívá. Anya umí skvěle hrát beze slov, jen očima. Vůbec bych se nezlobil a dal si za pár let další film, další podobnou nářezovou parádu. ()

RAFT

Režisér Miller se nám vrací po devíti letech , za se do světa Šíleného Maxe.Tenhle prequel se zaměřuje na Furiosu,kde je ještě dítě,kterou unesli z její domoviny.Vyrůstala násilím a šílenství ,toužila po pomstě.Snímek je rozdělen do pěti kapitol.Skvěle ve filmu zpracování postav Furiosa,Immortan Joe,Dementus.Vše ve filmu naprosto přehledné jak s postavami do posledního detailu,přehledné,skvěle natočené.Akce ve filmu je dostatek.Padouch v podání Hemswortha dost dobré.Dobře film navazuje na šíleného maxe z 2015.Už ,se těším až film uvidím znovu.Jenom která,poušt byla leší v Duna 2 nebo Furiosa ,no samý písek.Tak , za pár let další díl všema deseti ,ale zase s Hardym v hlavní roli.Film viděn 24.5.2024 .85% ()

BFG2000

Tohle bylo hodně špatné! Film, který má sice pěkné záběry a celkově vizuál, hudbu, která ho jako jediná drží nad vodou, ale v podstatě vůbec nefunguje jako celek a díky asi tak dvojnásobně přestřelené stopáži uspí snad každého. Naprosto nevýrazní herci, v čele s Taylor-Joy a zde totálně trapným Hemsworthem, naproto nevýrazným Burkem s mínusovým charismatem. Kdyby z Immoratala nebo jak si říkal, udělali hlavního záporáka, možná by to bylo o kus lepší. Ale když je hlavní záporák Dementor, který se chová jako dement, tak to pak celé působí jen jako jakási trapná parodie. K tomu si připočtěte naprosto nulovou fyziku a nulovou logiku čehokoliv, co se ve filmu odehrává a vyjde vám z toho jen a pouze děsná slátanina, za strašné prachy. Navíc je to díky poušti celé neskutečně stereotipní a snadno zapomenutelné. To zdejší hodnocení je jen znakem úpadku i té poslední kapky diváckého vkusu. Každopádně obdivuhodné, že tohle natočil téměř osmdesátiletý režisér. Za to zase respekt. ()

Dandy95

Akční pecka. Hodne násilí myslím může zaskočit (i v porovnani s predchozim dílem). Nicméně lepší akční film zase nějakou dobu nebude. Jako bonus jednoznacne nejlepší Chris Hemsworth za celou kariéru. ()

biergof

Film mohl začít zběsilou honičkou a končit posledním přeživším a dostal bych vše, co od Mad Max chci. Toto je však Furiosa, dostal jsem víc než jsem chtěl, víc než potřeboval. A ono báječně funguje. První hodinku příběhu přežiješ a pak se z toho posereš! ()

Taffey

Pokud to bude stejná hovadina, jako zběsilá cesta, tak potěš klobás. Neustálé angažování Hemsfortha mi už pomalu začíná vadit. Je v každé prdeli. Počínaje Šílenou cestou jsou to úplně zbytečné filmy. ()

MasterD

Skvěle originální, pro výpravu, dějové zvraty a zejména šílenství. Jiný svět. Chrisův barevný plášť a la Thor pobavil. ()

tlesk

George Miller je vážně démon. Natočit takovou parádní akční pecku v jeho věku...  Mad Max má neskutečně promyšlený svět, kdy ty největší a nejzajímavější detaily o něm se dozvídáme "mezi řádky." A totéž vlastně platí o Furiose. Hlavní příběh přitom není příliš komplikovaný, přesto však v porovnání s "přízemnější" jedničkou působí mnohem komplexněji. A když pak dostanete dlouhou akční sekvenci, která vás naprosto pohltí a vyrazí vám dech svou adrenalinovostí, vrtíte hlavou a s otevřenou pusou nechápavě zíráte, jak to ten Miller dělá. Ty detaily, struktura vyprávění, rozmanité postavy (téměř kdokoli kdo se tu objeví by si zasloužil vlastní film), prakticky vše, celý ten svět dýchá a je jednoduše vtahující. Jediné, co oproti předchozímu snímku pokulhávalo, byly místy efekty a celková na můj vkus přílišná barevnost scén. Bylo to pak pěkně vidět v závěrečných titulcích, kde byly prostřihy na "syrovější" scény z jedničky. Ale jinak je to moc fajn. Mladší Immortan Joe překvapil.  U Hemsworthova výkonu jsem chvíli přemýšlel, jestli byl geniální, nebo hrozný. Ale to finále, který jsem takové vůbec nečekal, ho jako postavu i herce naprosto vykoupilo. Tak šíleného, nespoutaného a přitom lidsky tragického záporáka uvidíte málokde. Anya Taylor-Joy v roli mladší Furiosy rozhodně Charlize Theron nedělá ostudu a přes minimum dialogů dokazuje, že je jednou z nejvýraznějších současných mladých hereček. Celkově se mi strašně líbí, jak ten film jde proti diváckým očekáváním. Dává si na čas a poskytuje nám komorní, dobře napsaný lidský příběh titulní postavy s vedlejšími linkami na pozadí. To vše je podtrženo ve finále, jež namísto nějaké epické bitvy (ta se vlastně odehraje off-screen) servíruje hořké vyústění příběhu dvou ztracených postav...  Doufám že ještě George Miller stihne plnotučný sequel s plnou parádou. Vzhledem k bohužel mizerným tržbám (které absolutně nechápu) na to ale asi už nedojde... A je to škoda. Do tohohle světa bych se hrozně rád vrátil. Klidně několikrát... ()

Maniik88

No, mal som ísť radšej na planétu opíc. Mňa to moc nebavilo. Prekvapilo ma negatívne, ako veľa akcie bolo CGI. Hodne mizernej CGI.. Niektoré akčné scény boli fakt nápadité a sranda. Dobre sa nadviazalo na Šialeného Maxa. Takže sme mali aj veľa starých známych postáv. Ale bolo to časovo premrštené, Hemsworth mi tu nesedel. Anyu moc nemusím, ale zahrala slušne. Také akčné Bčko s pár fajn scénami, ale nenadchlo ma to. A tie titulky v článkoch, že lepšia akcia ako v Dune 2. Tak to zabudnite, toto sa Dune nepribližuje ani na svetelné roky. ()

J.e.r.e.c

Ve spoustě ohledů dobrý až výborný film, který ale těžce dojíždí na srovnání se svým předchůdcem. A to srovnání je nevyhnutelné jako apokalypsa na australském kontinentu, protože Furiosa ve svých nejlepších momentech (ano, jsou to ty akční) působí jako dvojče Fury Road. V těch ostatních to ale v Millerově imaginárním obludáriu drhne jako písek v soukolí krásného rezavého stroje s počítačovou patinou. Legendární režisér se tentokrát rozmáchl a vypráví nám epický příběh táhnoucí se přes dvě dekády, který ale ve své generičnosti nemá čím zaujmout. Přitom se vyloženě nabízelo ústřední vztah mezi Furiosou a Dementusem pořádně zauzlovat a dát představitelům hlavních rolí šanci víc si s jejich charaktery pohrát. Anya i tak dělá, co může, ale její postava mi přijde až příliš zbavená emocí, což i vzhledem k Fury Road moc nesedí, a Hemsworth spíš než jako její osudový protihráč působí jako chaotický divnozáporák, který si zapomněl dojít k holiči. Pořádně zastřihnout by si zasloužila rovněž titánská délka, kterou se při absenci zběsilé energii předchůdce nepodařilo ničím adekvátně vyplnit. Přitom tu všechny ty drobnosti a úchylárny, které činily z Fury Road tak unikátní libovku, jsou taky, jenže jakoby jim chyběl ten správný šmrnc, hmotnost, rukodělná láska. Vizuálně je to asi podobný rozdíl jako mezi prvním Vetřelcem postaveným na návrzích od H.R.Gigera a sterilně počítačovým Prometheem. Za hlavní výstup z projekce tak považuji skutečnost, že jsem zatoužil podívat se už potřetí na Fury Road. Furiosu si podruhé nepustím asi nikdy. 70 % ()

Tarhiel

Rovanko dobré ako "prvý" Max, akurát ten Max mi tam chýbal.Ale keďže súdne ťahanice si už konečne doriešili, snáď aj na ňho (v blízkej budúcnosti) dôjde :) ()

El.Negros

Vyprahlý svět, kde šílení retardi nahánějí všechno, co se hýbe kvůli benzínu a vodě. Co nesežerou, to zprzní (za studena i za tepla) nebo si z toho vychovají budoucí chodicí porodnici. Celýmu tomu ansámblu velí banda zdegenerovaných velkoretardů ve věži s armádou vycvičených fanatiků, zatímco je obyčejný plebs zalezlý v díře, čeká na smrt a žere červy. A jeden musí být teda Maximálně Šílený a brutálně násilný, aby se prodral na vzduch a trochu toho benálu do auta.  Prý je to scifi, ale taky by to mohlo připomínat Brno nebo ten náš vlastní světový teátr ve kterým jsme se ocitli. Akorát si všichni v tomhle filmu sundali masky příčetnosti. Klidně si dovolím napsat o tomhle dalším kousku George Millera, že má spíše dokumentární povahu. Je úplně jedno kdo je hlavní postava, jelikož podstatnou naplní filmu je užit si to šílenství bez okolků na plný vysokooktanový plyn. Kdo se chce mermomocí během filmu ztotožnit s nějakou cool postavou, zde je návod: Pro pedofilní obecenstvo z blízké fary bude hlavni hrdina Rictus Erectus alias Nathan Jones (výborně zahrané…doufám), pro fanatické holohlavé degeny z SPD to bude leadr retardů Immortan Joe, pro vyprahlé pseudolesby s penisem asi ta poušť plná písku. No prostě každý si tam najde svou milovanou psychózu přesně na míru. Koho by ovsem zajímal příběh Furiosy, tam bych opravdu vyzvedl přímo opojně násilný a vizuálně pornograficky příběh mezi naši Aničkou a Chrisem. Nechápu sice úplně jak je to možné, ale rejža je přinutil hrát vážne a nevypadalo to úplně trapně! Řekl bych naprosto ojedinělý jev jednou za život alespoň co se Chrisova výkonu týče. Stejný neopakovatelný úspěch jako když se vožeru na návštěvě u tchýně a povede se mi obechcat jen půlku záchoda, takže s tím tchýně nemá tolik práce při uklízení. Vizuál je naprostá krása plna opravdových lidí dělajících opravdové kaskadérské kousky a jen trochu té kosmetiky na doladění. Tak to ma byt. Pořádně špinavé, psychoticky pokroucené retardované šílenství, ze kterého budete cítit vůni benzínu v hubě ještě dlouho. Na opačné straně spektra než třeba Dune. ()

pushover

Dějově epičtější než prostinká Fury Road, Anya jako mladá Charlize mě bavila, ale ty CGI na kterejch je to postavený jsou hrozně odfláknutý a podivně trhaný. ()

Kebabkony

Šíleného Maxe z roku 2015 stále beru jako nejlepší akční film poslední dekády. Trvalo to docela dlouho. No, jenom 9 let a máme tu další film z tohoto světa. Prequel sledující postupný vývoj Furiosy. Celý film je o hodně delší a pomalejší než jeho předchůdce a nebylo to na škodu, víc se rozvíjely postavy a i příběh měl mnohem víc prostoru, ale zase někdy se to moc táhlo. Akční scény jsou komornější a vizuálně nepusobivé. Hlavní problém je vizuál, protože šlo vidět, že se natáčelo ve studiu a ne v reálné poušti. Hodně to potkopavalo naháněčky v autech, kde je opravdu hnusné CGI. Nápadů je tu taky dost a mě se to líbilo, ale holt jsem čekal mnohem více. Hudba tu není moc výrazná, buď tu nehraje nic a nebo se používají stejné ambienty z předchozího filmu. Je super, že jsou tu i původní záporáci, ale ty hrají spíše vedlejší kolej a největší prostor má záporák Dementus, který je opravdu sympatický a skvěle hláškuje. Občas jsme měl pocit, že mě baví víc než samotná Furiosa. Věc, která pro mě byla pozitivní je to, že to má furt ten nechutně skvělej postapo styl a taky ty zvrácený situace. Já jen doufám ať druhý díl Maxe není takhle odfláknutý a má to stejný koule jako jeho první film. 7/10 ()

Daertelon

Oproti Mad Max: Fury Road (2015) rozhodně slabota, která už není ani tak šílená, ani tak postapokalyptická, ani tak vizuálně přitažlivá. Asi za to může i ten permanentní lhostejně nevraživý výraz Anyi Taylor-Joy, která za mě rozhodně nebyla dobrá volba. Ona má prostě rysy spíš na drama než na akci. Přesto je to pro fajnšmekry zajímavý exkurz do loru a ani jednou jsem si nezívnul. ()

koty2201

Keď som pred rokmi videl Mad Max: Fury Road, tak som vôbec netušil, čo to je. Len som to sledoval so spolužiakmi na plátne v aule, na konci školského roka. Ale hral tam dnes už dobre známy Tom Hardy a bol to naozaj skvelý film. I keď nie dokonalý. Až potom som sa dozvedel, že ide už o pomerne starú sériu, kde vtedy hral Maxa Rockatanskyho, Mel Gibson. Pôvodné filmy som nevidel a nemám ani chuť si ich doplniť. Ale po Fury Road som túžil po pokračovaní, keďže mal otvorený koniec. Lenže, George Miller sa začal hádať so štúdiom Warner Bros. a po uzmierení sa, sme dostali prequel. S tým, že režisér má nápad na ďalší prequel s Maxom, ktorý má byť zasadený rok pred Fury Road. No a vyzerá to tak, že sa pokračovania asi už nedočkáme. Čo je veľká škoda, pretože Furiosa ma nedokázala tak potešiť ako možný 5. diel hlavnej série. Technicky to je stále ten výborný Mad Max bez Maxa, ale snímok je príliš dlhý a scenár nudný a chýba mu ten šmrnc predošlého filmu s už dospelou Furiosou. Tešil som sa a áno, som trochu sklamaný a je tu určitý prepad v kvalite rozprávania deja. Dozvieme sa, ako Furiosa (Anya Taylor-Joy) vyrastala, kto bola jej matka, ako sa dostala k Immortanovi Joeovi (Lachy Hulme), ako prišla o ruku... a tak ďalej. Tu je však, pre zmenu, záporákom istý pán Dementus (Chris Hemsworth), ktorý si chce podmaniť Wasteland a vypiecť s miestnym nesmrteľným astmatikom z Citadely. Áno, znie to bláznivo a vtipne, ale takto bizarné to bolo už vo Fury Road. Aj keď tu sa tvorcovia vybláznili ešte viac. Len ako som hovoril, tak ten scenár proste drhne. Stále sa to pomaly vlečie a výborná bola len akcia.  Postavy mali tiež svoje rezervy v ich poňatí, ale nie až tak ako dej. Pán Dementus bol zaujímavý týpek a dosť tragikomická postava. Hemsworth ho stvárnil za mňa veľmi obstojne. Anya Taylor-Joy, ktorá má najkrajšie oči aké som doteraz videl, si úlohu očividne veľmi užívala a zvládla to rovnako dobre ako predtým Charlize Theron. Okrem menovaných postáv v popise deja ma ešte bavil Nathan Jones ako Rictus Erectus (vau, kto vymýšľa tie mená? :D) a Hemsworthov prisluhovač Smeg (David Collins). Inak až teraz si všímam, že vo filme sú prevažne austrálsky herci, točil to austrálsky režisér v Austrálii a tam sa dej aj odohráva. Super zmysel pre symboliku. Technicky je to naozaj výborne spracovaný film a aspoň v tomto exceluje na plnej čiare. Práca s kamerou je fantastická a rovnako aj farebné filtre cez deň a v noci. Krása. CGI už však bolo dosť umelé a nevyzeralo pekne. Upustilo sa od praktických efektov a to potom aj vidieť. To som si na Fury Road pochvaľoval. Akcia je naopak, natočená a choreograficky zvládnutá na jednotku. Hudba dokáže navodiť správnu atmosféru a má pamätné pasáže. Masky sú majstrovskými dielami a to aj kostýmy, rekvizity a zobrazenie postapo sveta. V týchto odvetviach sa dizajnéri skutočne odviazali a odviedli kus kvalitnej práce. Takže nehovorím, že to je zlý film a ani že netreba ísť na to do kina. Rozhodne treba. Len už to tentokrát nevypálilo tak, ako malo a ako som osobne očakával. Ja budem naďalej dúfať, že sa priameho pokračovania dočkám a že to bude rovnako dobré ako Fury Road kedysi. () (menej) (viac)

0verseer

Aj keď som od Furiosy nemal prehnané očakávania, musím skonštatovať, že posledný prírastok do ságy Mad Max sa (podobne ako ten predchádzajúci) vydaril. George Miller je aj na staré kolená v impozantnej forme a jeho podmanivý post-apokalyptický svet zo svojho čara nič nestratil. Sympatické je, že si značku Mad Maxa, napriek úspechu Fury Road, dokázal udržať pod kontrolou a nedovolil, aby mu jeho dielo sprznila niektorá z veľkých spoločností. Trocha ma prekvapil výber predstaviteľky hlavnej postavy, hlavne s ohľadom na kvalitný výkon Charlize Theron vo Fury Road a to, že rozhodne nepatrí do starého železa. S trochou de-ageingu by si pokojne mohla strihnúť aj mladšiu verziu Furiosy. Obzvlášť keď sa ATJ poriadne dostala na plátno až v druhej polke filmu, v ktorej však, nutno dodať, nesklamala. A nesklamal ani Chris Hemsworth ako Dementus. Nekompromisná 2-hodinová akčná jazda, ktorú sa oplatí užiť pred veľkým plátnom... ()

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

25.06.2024

Drazí ČSFĎáci, s velkou radostí vás tento rok opět zveme na Filmový víkend ČSFD, který se dočká již 13. ročníku. Náš vlastní malý filmový svátek se bude konat od pátku 2. srpna do nedělního rána 4.… (viac)

Spojí Chris Hemsworth G.I. Joe a Transformery?

Spojí Chris Hemsworth G.I. Joe a Transformery?

31.05.2024

Sympatický rodák z Austrálie se stále vehementně snaží vymanit se ze škatulky marveláckého Thora. Nejspíš si je velmi dobře vědom toho, že ze slávy boha hromu se věčně žít nedá, proto se snaží… (viac)

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

29.05.2024

Pohled na celosvětové tržby kinařů je tento rok týden od týdne smutnější. O potenciální blížící se krizi kin i velkých filmových studií se mluví už poměrně dlouho a důvody jsou nasnadě. Vzestup… (viac)

Zlatá palma festivalu v Cannes zná svého vítěze

Zlatá palma festivalu v Cannes zná svého vítěze

25.05.2024

Večer v sobotu 25. května proběhl ceremoniál slavnostního zakončení 77. ročníku prestižního mezinárodního Filmového festivalu v Cannes. Na prosluněné francouzské riviéře tak skončil dvanáctidenní… (viac)