Furiosa: Mad Max sága

• Česko Furiosa: Sága Šíleného Maxe (viac)

Anya Taylor-Joy a Chris Hemsworth hrají ve filmu Furiosa: Sága Šíleného Maxe, který natočil oscarový režisér George Miller a který je očekávaným návratem do kultovního dystopického světa, jenž vytvořil před více než 30 lety ve velkofilmech o Šíleném Maxovi. Miller se nyní znovu vrací se zcela novým originálním, samostatným akčním dobrodružstvím, které odhalí původ mocné postavy z několikanásobně oscarového celosvětového trháku Šílený Max: Zběsilá cesta. (Vertical Entertainment)

F2003F

Zatiaľ čo Fury Road je jednou z najväčších akčných bômb ever, tak Furiosa je dramatickým vývarom bez svižnosti. Takže sklamanie, reálne som mal problém to dopozerať. Za 140min sa tam nedejú udalosti natoľko zaujímavé alebo napínavé aby si to vedelo danú dĺžku obhájiť. Postráda to pre mňa akúkoľvek nápaditosť a víziu akou oplýval predošlý film. Dej si nedrží atmosféru a stagnuje tým na pútavosti. Nevie ničím strhnúť, ani emočne zafungovať. Stavia príbeh prakticky na tom istom čo sme už videli, len s inými okolnosťami a pár novými postavami. Plus sa snaží do príbehu vniesť ešte väčšiu intervenciu v podobe farieb, kostýmov a masiek, ale v skutočnosti tápa na prednese lebo naposledy stanovili latku nenormálne vysoko. Obsahová nuda, ktorú nedokážu prekryť ani výborné efekty a čo malo potenciál zostalo nevyužité alebo nezladené. Napríklad Chris Hemsworth je si myslím veľký problém, pretože sa mu nedá hraný charakter ani uveriť a ani sa naň nehodí. Tom Hardy nás jednoducho rozhýčkal. Najväčším negatívom je, že kým predošlý vyznieval celkovo seriózne u tohto je väčšina postáv a akcie smiešna. Anya Taylor-Joy je fajn, charizma robí divy, ale zmeniť postavu na zakríknutú modelku, keď v podaní Charlize Theron bola predstavená ako úplný opak je už čistý nonsens, čo nesmierne kazí dojem. Dejovo neviem vypichnúť jediný moment, ktorý by mi zostal v pamäti alebo ma posadil na zadok, zatiaľ čo Fury Road tým je celú stopáž a dodnes si ho viem spätne v hlave bezproblémov prehrať. ()

hufnagel

Tak to bola divoká jazda.Detailne vyšperkovaná až do posledného záberu.A "Pán"režisér presne vedel ako to má na seba postupne nadväzovať aby to fungovalo.A podotýkam v jeho veku tá obrazotvornosť je stále obdivuhodná. ()

rigby

Jen a jen zábava, ale velmi líbivě a efektně natočená, to musím uznat. Nicméně nic pro mě. Tenhle svět mě vůbec neoslovuje a na bezduché bumprásk jsem asi neměl ani náladu. Ale neberu to jiným, ať si užijou, když je to baví... ()

hony23

Ten děj je samozřejmě celkem debilní, ale to se dalo říct i o Šílených Maxech s Melem Gibsonem. Nejsilnější stránkou toho filmu je ale úchvatný vizuál, všechny scény jsou perfektně ztvárněné a všechny postavy jsou nádherně odporné a divácký zážitek je tak přes úmornou délku velmi dobrý. ()

meatball

Fury Road byla zábavnou jednohubkou, Furiosa je několikrát natahovaná kaše, kterou Taylor-Joy nemá šanci utáhnout. Jméno Dementus charakterizuje Hemsworthovu postavu přesně, tak dementního padoucha jsme snad ještě neviděli. Pobavil mě několikasekundový odkaz na druhého Mad Maxe, kterým se Miller střelil do nohy. ()

endrix

Hodnocení je nutně subjektivní, protože ač mám postapo rád, tahle motoestetika mě úplně neoslovuje. A vzhledem k tomu, že na ni celý Max universe stojí, je to trochu problém. Ale to není můj jediný problém s tímhle filmem. Hlavní záporak je směšný, ale bohužel tím špatným způsobem. Příběh je až příliš jednoduchý a vrší klišé na klišé. Logika děje pokulhává. Nic z toho sice není vyloženě špatně, slušné postapo to možná je, ale filmovou událost v tom prostě nevidím. Půl hvězdičky navíc za Čechovův turbořemdich. ()

sus

Tak jsem všude četl a slýchal, jak je to propadák, jak museli film stáhnout z kin atd., ale naopak z recenzí a hodnocení předních recenzentů na CSFD vidím, že je to defakto ,,kasovní trhák,, a jen pro zajímavost hodnocení na IMBD 77%. Po zhlédnutí musím souhlasit minimálně se známkami na CSFD. Pokud jsem hodnotil Zběsilou cestu na 95%, tak Furiosa je u mě na takových 88%. Tyhle filmy mně sedí, výborně natočené, skvělá atmosféra. Je vidět, že si Miller dává záležet na detailech, jako jsou záběry vozů a motocyklů zblízka a zde je jasně patrné, že byly pro film fakt reálně vyrobeny/upraveny. ()

Little_Sawy

Furiosa! Epic movie tohto roku. Príbeh zaujímavý, prostredie bombové, a Jack úplne super. Jasná spokojnosť! Jasná výhra! Vypráva sa tu príbeh mladej Furiosy, v super púštnej atmosfére kde sa mame možnosť pozerať na niečo tak epic a v kine je to úplná kvalitka. ()

DeadRedDave

Downfall of working hard is that people expect that much more from you. George Miller se po Fury road dostal do pasti, jestliže natočíte nejlepší akční film dekády, očekávání od lidí vystřelí do výšin a cokoliv jiného bude s vaším opus magnum srovnáváno a to se pro některé filmaře může stát Achillovou patou. Všichni velikáni filmu (Ridley Scott, Cameron, David Fincher) bojují se svým vlastním stínem i když jejich práce překračuje většinu standardu Hollywoodu. George si toho je moc dobře vědom a s pocitem, že více nabušený film už asi není v lidských silách natočit, změnil celkové pojetí filmu i způsob vyprávění. Furiosa a Fury road působí jako Jin a Jang, Furiosa se soustředí na příběh a prokládá ho akčními sekvencemi. Fury road se zase soustředí na akci a po cestě zkouší kolik příběhu na sebe dokáže nabalit. Jeden spoléhá na nabušenou hudební složku, preguel je v tomto ohledu značně utlumen a při zemi, zkrátka jeden je opakem toho druhého a funguje to. Anya Taylor-Joy má v celým filmu 30 vět, ale s jejíma očima se stačí dívat jen na její obličej a víc toho ani říkat nepotřebuje a Chris Hemsworth si svoji roli snad nikde více neužíval. Tempo je hodně pozvolné a občas velice znatelné CGI zamrzí. Jakmile ale pátý jezdec apokalypsy nasedne do buginy s burácivým zvukem motoru V8, pocit zrodu mýtu o anděli temnoty na cestě vstříc své pomstě se uspokojivě završí. Jen trochu kroťte svoje očekávání, jelikož oproti minule se jde jinak a jinudy. ()

Rebel24

Furiousa je prequel ku Mad Maxovi, ktorý sa zameriava čisto na 1 postavu od jej únosu z detstva až po odplatu o mnoho rokov neskôr. George Miller zachoval vysoký štandard akcie, chorého púštneho prostredia, dokonca rozširuje divákovi svet o ďalšie lokácie a staré známe postavy z nich. Film ale vo výraznej miere stojí práve na predchodcovi, víťazovi 6 Oscarov a samostatne je takmer vo všetkom slabší. Už samotné výkony hercov sú rozpačité, Anya Taylor ide akoby na rezervu, Chris Hemsworth naopak prepálil motor, Immortan Joe ako jeden z mála ide akurát tempo. Búšenie srdca či bubna ako ústredný motív soundtracku postačuje, avšak tentokrát sa nevie oprieť o výbušný vizuál či gradujuci dej - samotné vyvrcholenie vzťahu, resp. odplaty medzi Furiousa a Dementus je teda poriadne dementné aj na pravidlá vo Wasteland. Vo výsledku je teda Furiousa jednoduchá, akčná, miestami aj nadupana snímka, avšak o level slabšia ako Mad Max z roku 2015, Oscary už tentokrát neočakávam. 74% ()

VelkyMrB

Prakticky se stalo to co jsem očekával. Pokračování po tolika letech neobstojí konkurenci prvního dílu. Film je bezpochyby natočený skvěle, ale ta svižnost prvního dílu tam trochu pokulhává a ty počítačové efekty jsou na tak vychvalovaný film k zblití. Pokud jde, ale o akční scény, tak to je vrchol zábavy. Vizuál celé pustiny a vůbec celého filmu v klidu přejede Dunu jak brouka na podlaze. Film je naprosto od začátku až po okraj nastříkán originalitou. Krom tedy dvou věcí. První je kapitolování jako z Kill Bill a druhá je Dementus. Koho mi to ten záporák jenom připomíná. Ahá. Už vím. Klaun z Batmana. Není to úplná kopie, ale podobnost tam je. Je to psychouš. PS: Myslím, že Nathanu Jonesovi je ten jeho obleček trochu uplý. Asi za těch 9 let trochu přibral. ()

Marcecek

79-ročný Australan, čo točí akčné filmy, veľa možností nieje, nám predostrel znovu pustatinu, do ktorej sme sa zamilovali už v roku 2015. Dosť recenzií podotýkalo nato, že tento prequel je odlišný od posledného snímku, podľa mňa ale najväčšia odlišnosť spočíva v hlavnej postave, inak tu máme znovu anarchistický svet, výborné akčné scény, ktorých je možno o čosi menej, ale stále majú čo povedať a vyzerajú parádne, vracajú sa starí známi aj veľa nových postáv. Anna Taylor Joy je famózna herečka a jej obsadením to režisér vyhral, rovnako sa to dá povedať aj o Chrisovi Hemsworthovi, ktorého som si nevedel ako záporáka predstaviť, ale svoju rolu si náležite užíva a je jedným z pozitív tohto filmu. A pozitív je veľa, kamera, strih, herci, barevné podanie, film vyzerá krásne, 2 aj pol hodiny utečie ako voda, snímok sa neserie s nejakým vysvetlovaním fungovania sveta, v jadre je to film o pomste, za ktorou si ide hlavná hrdinka tvrdo a priamo. Záver originálny, možno vás dosť prekvapí. Ja som dostal to čo som čakal a čakal som veľa. Za mňa plná paľba a hor sa do kina. Bravooo!!! ()

Polux

8/10 | SPOILERY | Miller dodržel zavedenou a svým způsobem unikátní tradici v téhle sérii a prequelový spin-off Fury Road je koncepčně znovu jiný film než byly všechny dosavadní díly (doplňkové pravidlo co film, to delší stopáž je taktéž splněno, obdobné pravidlo co film, to vyšší tržby bude s největší pravděpodobností bohužel poprvé porušeno (velká nespravedlnost):-(). Což je rozhodně chvályhodný počin, protože zopakovat podobně nekompromisní audiovizuální inferno nabité syrovou akcí, vysokooktanovým benzínem, filmařskou energií a doslova hmatatelným pocitem rychlosti, jakým je Fury Road, dost dobře nešlo (respektive možná šlo, ale Millerem vymyšlený svět má mnohem větší narativní potenciál, což Furiosa jednoznačně ukazuje a proč natočit znova totéž, když je možné natočit něco jiného a mnohem zajímavějšího:-)). | Zatímco Fury Road stála prakticky výhradně na excelentních akčních sekvencích, tudíž na nic moc jiného už nezbylo příliš prostoru, Furiosa je paradoxně odkládá po většinu stopáže stranou a vrací se zpět ke kořenům značky (tj. k původní trilogii), ale současně se celkovým estetickým stylem nadále odvolává k Fury Road. Což znamená, že důraz je tentokrát kladen na poctivý worldbuilding (konečně dojde řada i na zbylé "pevnosti") a budování post-apo atmosféry (tak jako se tomu dělo v Road Warriorovi) a zároveň hlubší vykreslení jednotlivých postav (hlavní záporák má na poměry série až nečekaně propracovaný charakter) a především samotný příběh, který nepředstavuje nějaký ucelený děj, ale spíše historky z podsvětí pustiny, provázané skrze hlavní postavu (což je pojetím pro změnu podobné Beyond Thunderdome). | Také proto Miller stráví značnou část už tak velkorysé stopáže dětstvím titulní hrdinky (čehož důsledkem je, že Taylor-Joy  se na scéně objeví až v polovině filmu, wow:-)), celý hnací motor příběhu v podobě motivu pomsty a návratu domů je tady až na úplný závěr tak trochu do počtu (důvod proč se hlavní postava po likvidaci záporáka nevrátila domů (ve Fury Road to i bez ztracené končetiny s vytetovanou mapou zvládla), ale dalších kdoví kolik let prožila v roli imperátorky, není pro jistotu vysvětlen vůbec) a po Fury Road novodobý trademark značky, tj. velkolepé akční sekvence, tvoří minoritní část filmu (divácky očekávaný klimax - finální bitva v rámci rozpoutané války gangů - je vyřešen stručnou retrospektivní montáží s doprovodným komentářem, wow:-)), čemuž odpovídá i nezvykle komorní finále. Nicméně když už na akční scény dojde, měřítkem, stylovostí i technickým provedením se mohou se svými protějšky z Fury Road směle rovnat a navíc jsou tentokrát příhodně vylepšeny o leteckou složku, což je další sympatický odkaz na původní trilogii. | Produkční hodnoty jsou znovu prvotřídní a zejména to platí o kostýmech, výpravě (na unikátní zakázkové vehikly je znovu radost pohledět a lokacemi nezbývá než se jen požitkářsky kochat, nehledě na to, jak moc si filmaři vypomohli triky), kameře (epické krajinářské záběry na písečné duny se poetikou blíží Dune) a hudbě (OST je znovu totéž a je to dobře). Po trailerech všeobecně kritizovaná triková stránka nepředstavuje žádný problém. Jistě, nevypadá to tady na pixel přesně tak, jako "poctivá ruční práce" ve Fury Road, ale kritikům doporučuji zkontrolovat závěrečné titulky tamtéž, protože i ve Fury Road jsou vyloženě tuny cgi a stejně tak v "předigitalizované" Furiose je spousty rukodělných efektů. Navzdory pár kvalitativním zakolísáním jde na poli současné blockbusterové konkurence o jasný trikový nadstandard. | Stejně špičkovou práci odvádí i casting. Taylor-Joy důstojně navazuje na svou předchůdkyni a hlavní postavě propůjčuje podobný mix odhodlání, zarputilosti a obětavosti jako Theron. Hemsworth naštěstí nepůsobí v samotném filmu tak nepatřičně šaškovsky jako v trailerech a dokáže svým hereckým výkonem zejména v závěru, ve kterém jeho postava dostává určitý nový rozměr, příjemně překvapit (i proto jde o charakterově nejkomplexnějšího protivníka v celé sérii, wow:-)). Snad jediná podstatnější výtka spočívá v opravdu nadměrné stopáži, vinou čehož tempo v prostřední části filmu občas přeřadí na nižší rychlostní stupeň (zkrácení alespoň o čtvrt hodiny by filmu prospělo). Celkově spolu s pokračováním Dune prozatímní filmařský vrchol letošního roku (dosáhnout něčeho takového v Millerově věku, wow:-)). | PeZet () (menej) (viac)

Jaroslaw

Vrámci audiovizální stránky nelze Furiose prakticky téměř nic vytknout a klobouk dolů tomu co se po téhle stránce Georgi Millerovi povedlo.Jenže velkým problémem podle mého je fakt,že cokoliv se tu dozvíme o Pustině a fungování tohoto postapokalyptického světa,popřípadě cokoliv o dospívání Furiosy jsme sice dostaly v náznacích v Šílené cestě,ovšem tam to fungovalo daleko lépe a to je škoda.Nadruhou stranu Dementus v podání Chrise Hemswortha možná působí místy přestřeleně,ovšem je znát,že si to Chris užil a byl v té roli super.Dále stojí za pochvalu dětská herečka,která si zahrála malou Furiosu a bitˇ je v této roli skvělá i Anya Taylor Joy,tak je škoda,že se objeví až někde za polovinou snímku.Takže ve výsledku Furiosa stojí rozhodně za návštěvu kina a možná,že to časem docením,momentálně to však vidím takto. ()

TheKleofa

Hodně mě to připomnělo Dunu jedničku. Trošku mě vyrušovala Hermsworthova komediálnost - pro šťávu super, ale místy mi to už přišlo zbytečné pozornost rozrušující. Možná se mi to ale uleží v hlavě a dojde mi, že to mělo svůj důmyslný význam... ()

MartinNewman

Miller na tripu. Teda nevím jestli Mr. Miller bere LSD, ale podle toho co nám ve svém věku naservíroval, tak to vypadá že ano. Po devíti letech od uvedení jednoho z nejlepších akcích filmů všech dob, jakým bezesporu Mad Max: zběsilá jízda je, mám ve věku 79 let ukázal že ne každý stárnoucí režisér propadá demenci a drží otěže režie pevně v rukou. Temný vizuál doplněný skvělou temnou hudbou nás přivádí do šíleného světa plného magorů bojujících o nadvládu v postapokalyptickém světě, kde nejsou žádná pravidla. Miller přišel s událostmi které se odehrávají před filmem uvedeným před devíti lety, tentokrát bez Maxe, pokud nebereme jeden krátký záběr kdy se Max dívá do krajiny stojící vedle své V8. Neskutečnou akční jízdu tentokrát doplnil i rozborem postav a rozšířil děj do více vrstev. Filmu to jenom prospělo a člověk má chvíli čas si oddychnout od plnotučné akce. Výběr herců se maximálně povedl a Hemsworth si roli magora šéfujícímu moto gangu vyloženě užívá a dává mu podobu excentrického zmrda který si užívá každé zlo které kolem sebe rozsévá. Any Taylor-Joy je typově jiná než božská Charlize Theron, ale do role mladé Furiosy sedla perfektně a odvedla stoprocentní výkon. Zbylé osazenstvo známé víceméně z minulého filmu je soubor toho nejšílenějšího co si člověk dokáže představit v postapokalyptickém světě, kde lidský život nemá žádnou hodnotu. Spolu z vizuální stránkou a temnou hudbou jde o jeden z nejlepších akčních filmů co mohl vzniknout a další podobné díla na toto téma budou jen slabé kopie. Jediné co mě vyděsilo a netýká se to filmu, bylo že v sále screen X v Basilejském mega kině nás sedělo asi deset lidí. Co by dnešní publikum chtělo více? Myslím že díky platformám jako je Netflus a spol jdou kina pomalu do prdele. Bohužel. Já si tento skvost užil a nic jiného než plnotučných 5 si tento film nezaslouží. Čisté, vizuálně dokonalé akční porno. ()

13Maty13

"Lady and gentlemens! Start your engines."     /// Osmdesátiletý George Miller natočil opět skvělý film z naší oblíbené pouště. Přesto je ale slabší než Fury Road. Stejně jako u Fury Road se jedná o parádně vypadající film s úžasnými maskami, lokacemi, kupou řvoucích aut a motorek a úžasné akce, obzvlášť akce na Bullet farmě. Slabší příběh a zdlouhavá první třetina filmu pro mě sráží hodnocení dolů. Když toto ale pominu, tak se jedná o skvělý přírůstek do Mad Max ságy.   / Hodnocení: 8/10. ()

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

25.06.2024

Drazí ČSFĎáci, s velkou radostí vás tento rok opět zveme na Filmový víkend ČSFD, který se dočká již 13. ročníku. Náš vlastní malý filmový svátek se bude konat od pátku 2. srpna do nedělního rána 4.… (viac)

Spojí Chris Hemsworth G.I. Joe a Transformery?

Spojí Chris Hemsworth G.I. Joe a Transformery?

31.05.2024

Sympatický rodák z Austrálie se stále vehementně snaží vymanit se ze škatulky marveláckého Thora. Nejspíš si je velmi dobře vědom toho, že ze slávy boha hromu se věčně žít nedá, proto se snaží… (viac)

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

29.05.2024

Pohled na celosvětové tržby kinařů je tento rok týden od týdne smutnější. O potenciální blížící se krizi kin i velkých filmových studií se mluví už poměrně dlouho a důvody jsou nasnadě. Vzestup… (viac)

Zlatá palma festivalu v Cannes zná svého vítěze

Zlatá palma festivalu v Cannes zná svého vítěze

25.05.2024

Večer v sobotu 25. května proběhl ceremoniál slavnostního zakončení 77. ročníku prestižního mezinárodního Filmového festivalu v Cannes. Na prosluněné francouzské riviéře tak skončil dvanáctidenní… (viac)