Furiosa: Mad Max sága

• Česko Furiosa: Sága Šíleného Maxe (viac)

Anya Taylor-Joy a Chris Hemsworth hrají ve filmu Furiosa: Sága Šíleného Maxe, který natočil oscarový režisér George Miller a který je očekávaným návratem do kultovního dystopického světa, jenž vytvořil před více než 30 lety ve velkofilmech o Šíleném Maxovi. Miller se nyní znovu vrací se zcela novým originálním, samostatným akčním dobrodružstvím, které odhalí původ mocné postavy z několikanásobně oscarového celosvětového trháku Šílený Max: Zběsilá cesta. (Vertical Entertainment)

diax3

Znáte takovej ten pocit, že jste za kino jenom vyhodili přemrštěný prachy? Tak u tohohle filmu jsem ho neměla. Jakože: za ty děsivý ceny se nedivim, že nás v sále bylo 7, odcházela jsem nicméně s velmi uspokojivým pocitem. A to jsem se na tom octla jen jako doprovod (někomu, kdo je fanda Šíleného Maxe) nemající o předchozích dílech více než povědomí. Koho by zajímalo, co uvidí, když se na to vydá: pokroucenej biblickej motiv ráje (místo jablek v něm rostou broskve), zavdání motivu ke zrodu pomstychtivý zabijačky, ke kteréžto roli se hlavní hrdinka dostává skrze mnohé epicky nafilmované útrapy, spříznění duší utnuté spolu s paží + samozřejmě plejádu postapokalyptickejch zrůdiček a jejich nablejskanejch mašin v mračnech rozpálenýho pouštního písku. PS: pot, krev i namachrovaný řeči záporáků tu tečou proudem. Doporučuju to fakt vidět na plátně. ()

BigbyWolf

Furiosa: A Mad Max Saga je nový přírůstek do světa Šíleného Maxe, který nás znovu vtahuje do postapo vesmíru australské pustiny, jenž před 45 lety vytvořil oscarový samouk George Miller. Film odhaluje původ mocné postavy Furiosy, kterou jsme poprvé poznali ve filmu Šílený Max: Zběsilá cesta. Anya Taylor-Joy jako Furiosa je ještě o kousíček lepší než Charlize Theron, dokáže dostat do role subtilnější emoce a ještě lépe dává procítit tragičnost téhle postavy. A Chris Hemsworth jako její protivník Dementus (film má michodem skvělé české titulky, které musely být občas voser na překlad) přináší zatím nejlepšího záporáka v sérii a také nejlepší herecký výkon své dosavadní kariéry. Překvapením je hlavně mladá Alyla Browne, která ztvárnila mladou Furiosu a která se objevuje v překvapivě dlouhé části filmu, ale zaujme třeba i Tom Burke. Akce je intenzivní a originální, George Miller opět předvedl svou vizionářskou režii, která dokáže diváka plně pohltit. Film měl před sebou těžký úkol navázat na předchozí Fury road s jeho unikátní přímočarou strukturou. Tady se vrací k tradičnější formě vyprávění, někde mezi původní trilogií a předchozím filmem. Rozhodně si ale zachovává dostatek divokosti a originality. Jediným větším negativem filmu je přehnaná stopáž a občasné kolísání tempa, které s tím souvisí. Také sázka na více digitálních efektů nefunguje vždy na 100 %, i když je vidět, že Miller si hraje s cílenou digitální stylizací a působí to tedy celkově lépe než z trailerů. Obecně je těžké navázat na tak specifický film jako Zběsilá cesta, ale myslím, že George Miller to zvládl více než se ctí. Potvrzuje, že je vizionářem akčního filmu, i když je spjat v akčním žánru pouze s Mad Maxem. Ale takový už nejspíš bude jeho úděl. Někdo má kariéru plnou pecek, někdo zazáří jednou a Miller nám má odvyprávět "jen" tuhletu vysokooktanovou postapo ságu za cenu pár přehmatů jako je ekopodobenství s animovanými tučňáky či jinými zvířátky. ()

Mrsina

Proč poslední tři roky všechny filmy, na které jsem se těšil ze všech nejvíc, se staly největším zklamáním? Všechny trailery slibovaly nadupanou a epickou akci i hudbu. Hudba z traileru ve filmu snad vůbec nezazní a celkově je šíleně nevýrazná. Akce není špatná, ale nedá se absolutně srovnávat se Zběsilou cestou. Příběh je podivně poskládaný a celý film působí, umělě, suše, bez šťávy, bez duše. Finální vypořádání se s hlavním záporák je nesmírně zdlouhavé. I přes všechny tyhle neduhy se nejedná ale o úplně špatný film. Masky a vizuál je pěkný, hojnost skvělých detailů a nápadů a zahrané je to taky slušně, obzvlášť oběma Furiosami. ()

Damnsinead

Pamatujete si, jak v roce 2015 natočili film s názvem Mad Max:  Fury Road a lidi se nahrnuli do kin v očekávání dalšího Šíleného Maxe, jenže namísto toho ve filmu válela Furiosa, a byla zatraceně skvělá. A teď natočili film, který je zaměřený přímo na ni, no není to paráda? Není. Před filmem jsem si říkala,  že Anya Taylor-Joy mi do téhle role nesedí, ale není to ona, koho by ste se měli bát. Místo ní tam půlku filmu straší nějaká malá holka, což má být Furiosa v dětství, a zdatně jí sekunduje Dement(us). Ten je sice k smíchu, ale aspoň si na nic nehraje a nazývá se pravým jménem. I když čert ví,, jak se mu podařilo ujmout vlády v postapo světě a udržet se, Jo, a taky Furiose zabije maminku.. Furiosa ještě zažije všelijaké dobrodružství, jednou se dokonce ocitne v harému, ale brzy uteče. A pak dospěje v očekávanou Anyu a furt to není nic moc. Žena s vizáží panenky střílí a mlátí kolem sebe jak zjednaná, a pak ji uvidí Immortan Joe a ani to s ním nehne. Chlap, který sbírá hezké ženy jako známky. Nehraje sice špatně, ale nepasuje do své role. A zajímavější byl i Praetorian Jack, který bohužel moc prostoru ve filmu nedostal, Akční scény jsou sice fajn, ale celkový dojem z filmu mi kazí přepísknutá délka, kde většinu času zabírají všemožné proslovy, záběry na zdevastovanou krajinu a otřesné CGI. Na film zařvalo dost peněz, aby se zmohli na lepší triky. Vychází to tak na 40% s odřenýma ušima. ()

michalkop odpad!

Oblibu Šíleného Maxe jsem nikdy nepochopil. Ten svět nijak nedrží pohromadě. Furiosa není výjimkou. Děj nedává vůbec žádný smysl a žádné pouto k hrdince jsem si nevytvořil. A nejspíš je hlavní postava hrdinka, protože je to zrovna v módě. Jednání postav je slaboduché. Avšak jedno se nedá upřít. Je to dobře natočené a má spád. Ale pořád se ptáte PROČ. Na to nemám odpověď. Za mě takhle jednoznačně ne a další film ze světa Máš Maxe bude ztracený čas a nebojím se, že by další film nepřišel. Hollywood dávno ztratil invenci a jen točí vyčpělá pokračování kdysi úspěšných filmů. ()

dlouheBidlo

Jako hodně slabé. Naprosto neodpovídající zdejšímu hodnocení. Klasický Mad Max měl ve své době co říct. Přinesl na filmové plátno něco nového. Tohle je trapná kopie. Nepochybně s lepšími počítačovými triky, což ale negativně vyvažuje zbytečně natažený příběh s rádoby ženským vyžletem v hlavní roli. Podívat se na to můžete, ale 81%??? Ani náhodou. ()

Destoroyah

Pokračovanie celkom úspešného filmu z roku 2015, a zároveň aj rozvíjanie originálneho sveta. Snímok Furiosa je v skratke príbeh o malom dievčatku ktoré bolo od mala týrané, dohnané k násilnosti a zajatiu. Keďže som zatiaľ nevidel "Fury Road", nemôžem tento film s ničím porovnávať a ani hovoriť o tom čo je lepšie a čo horšie. Od začiatku sa mi postava Furiosy zdala celkom sympatická hlavne vďaka svojej zručnosti a zdatnosti. Od tretej tzv. kapitoly filmu som sa mohol pozerať na úžasný výkon herečky Anya Taylor-Joy (neviem presne ako sa to má skloňovať) a Chrisa Hemswortha ktorý hral hlavného záporného hrdinu. Určite mi v celom filme vadili momenty preplnené nie veľmi podarenou CGI a nezmyselné scénky no všetko to zachraňovala hlavne akcia, scénografia a budovanie celkom fajn príbehu. HODNOTENIE: 7/10 ()

TOPmoovie

mimoriadny pocin. to som necakal. vsetci mad max do teraz,sa mozu strcit - ucit. a to panoptikum postav, kde zo zapornych su akosi kladni a dokonale sa to toci v najuzasnejsej kamere ,a strihu..a hudbe,,a..a.. ()

Jenda1cz

Skvěle udělané pokračování post-apo světa. Laťky nastavená předchozí Zběsilou cestou se podařila naplnit. Je tam více děje, zajímavé nápady, detaily a prohlubuje se prostředí, do kterého je Šílený Max zasazen. Fakt jsem si říkal, o čem to ještě může být, ale film moje předsudky hodil stranou. A ta grafika, ve které je to udělaná, byla velmi zajímavým kinematografickým zpestřením. Hodnotím 4,5 hvězdami a kvůli špatné návštěvnosti kin zvedám nahoru. ()

Habansz

O Fury Road jsem napsal, že je to nejlepší akční film desetiletí. O Furiose můžu napsat jen to, že je to po Dómu hromu nejslabší počin z Mad Max univerza. Všechno je větší a šílenější a surovější a přesto nic z toho nemělo takovej dopad, jako Fury Road. Hudba je teda rozhodně krok zpět i když se snaží napodobit atmošku předchozího dílu. Tady teda nejde odpustit, že se soundtracku neujak JunkieXL. Hemsworth jako záporák baví. Je to přesně ten maniak, jako byl v prvních dvou dílech Maxe s Gibsonem. Anya Taylor-Joy je nejlepší herečka naší generace a i tak to nestačilo. Praktické efekty musely mnohdy ustoupit CGI a někdy to bylo až do očí bijící, hlavně třeba při záběrech na přední části vozidel jedoucí pustinou a nebo naopak z velikých vzdáleností. Třešnička na dortu byly 3 CGI psi, ale to uz jsem hnidopich. Příběhově to vlastně nic extra nedalo a akčně to bylo sice obsáhlejší, ale přesto slabší. Millera mám rád, Max je srdcovka a tak budu doufat, ze další film si veme co nejmíň inspirace z Furiosy a bude mnohem více jako Fury Road. ()

jigsaw44

Malú Furiosu unesie Dementus a zabije jej matku, neskor sa z nej stane spoluvodička kamionu, ktorá preváža ropu a jedlo, zamiluje sa do svojho parťáka a toho tiež zabije Dementus. A nakoniec ho Furiosa zabije. Nie je to isté (je tam viac koncov), ale údajne z neho vyrasie jediný strom. Takže slabý scenár. Mad Max (2015) je lepší, toto je už iba dlhá kopírka so ženskou hrdinkou. ()

Martens14

Od Zběsilé jízdy už uběhlo devět let a tedˇGeorge Miller natočil další vynikající smšť velkolepých nápadů, a opět jeden z nejlepších akčních filmů posledních let. Furiosa je znovu opět totální pecka, i když trochu jiná než předchozí díl. Film se odehrává před Zběsilou jízdou. Vypráví futuristický příběh Furiosy, která jde za pomstou a nezastaví ji nic. Je to velkolepá podívaná vymyšleného světa, a po právu v dnešním filmovém světě nepřekonaná. A mj. kolik je pánu režisérovi Millerovi let? 79? Je to prostě frajer, to nevymyslíš. ()

Sukdolakus7

Naprostý zklamání. Vlastně vůbec netuším, proč dávám tři hvězdy. Za co? Rozhodně ne za absenci toho, co dělá Mad Maxe tím, čím je, tedy za absenci akčních scén. Mad Max: Fury Road byla, jednoduše řečeno, mistrovsky ztvárněná extrémní, strhující a akcí překypující jízda. Furiosa bohužel není nic víc než jeho utahaná a generická kopie. Návštěva IMAXu byla absolutně zbytečná, jedna kvalitní a poutavá scéna je opravdu málo. A co se týče Millerovy snahy o vybudování koherentního a zajímavýho příběhu, tak ta se ukázala být velmi chabá. ()

Dzobsteve

Akurat po predpremiere, a musim povedat film nesklamal. Ubehlo 9 rokov od Fury road a Miller to ma stale v sebe. Co sa tyka Furiosy, ano vidno tam to CGI, niekedy dost niekedy zase nie. Film ako taky je masterpiece, ci uz kamerou alebo zvukom ktory je dokonaly. Urcite chodte do kina, tento film si to pyta. Tiez chvalim jedno male cameo :). ()

ProductByZee

Mohla to být akční jízda roku, ale to zelené plátno tomu strašně podraží nohy. Kór když nás tvůrci v titulcích nechají zavzpomínat na nepřekonatelný vizuál Fury Road. WTF kamerové jízdy s digitálním prostředím, neexistující fyzika aut a motocyklů, precizní AAA záběry mixované s produkcí level Arrowverse (covid? prachy? přetáčky?) Naproti tomu výborný zvuk, herci, výprava, atmo, akce (!!!), nespočet skvělých nápadů..Na začátku jsem to chtěl nenávidět, na konci milovat. Ani jedno úplně nevyšlo. Každopádně big respect panu Millerovi, tohle by zvládla jen hrstka, i v těch nejlepších letech. Kecám, asi je to akční jízda roku. Ale s lehkou benzínovou pachutí v ústech. ()

Tycygo

Furiosa super, Dementus Hemsworthem zahraný špatně a tak nějak plocho a nesmyslně, jeho břišáky to neutáhnou sorry... herectví je taky potřeba a zde to trochu chybí. Dlouhé proslovy mu nejdou. Druhá půlka filmu skvěle akční a vyrovná se snad i původnímu hvězdnému Mad Maxovi. první už horší a je to ta část, která tento film táhne trošku dolů. Celkově je tento film nechutnější a více dark, než Mad max a to myslím filmu celkově spíše ubírá. Kdyby zde bylo více šílenství a méně levných nechuťáren bylo by to lepší a vyrovnalo by se to Mad maxovi Fury road. Takto je to jen pěkný slušný akční film ve stínu svého předchůdce. ()

Darthorias

Poviem to takto, George Miller, to naozaj dokázal, a znova nás vtiahol do svojho Post-Apokalyptického sveta, Furiosa je po vizuálnej aj akčnej časti našľapaná jazda ktorá vás vtiahne a nepusti,  Anya Taylor-Joy aj Chris Hemsworth svoje úlohy zvládajú skvele tiež aj nové vedľajšie postavy a aj tie ktoré sme už videli v predchádzajúcom filme to ťahajú, všetko to má ale pár ALE!! Príbeh rozdelený na kapitoly, z čoho každá má svoju tému a svoje vyvrcholenie sa viac hodí na seriál než na celovečerný film, chýbalo mi tu viac emócií, vzťah medzi postavami je tu ďaleko menej uveriteľný než v Zbesilej ceste, čakal som skrátka niečo viac, Anya ako Furiosa si tu vôbec neprešla až takým vývojom v aký som dúfal, a je to obrovská škoda. Nebudem ale popierať, že ide o skvelý film a zatiaľ je na mojom zozname v TOP 3 za rok 2024, veľa vecí bolo dobrých ale dosť aj nedotiahnutých, 40 dňový vojna ktorá sa na plátne odohrá behom 60 sekúnd vo forme retrospektív a náhodných záberov, bola len klinec do rakvy, ktorý tam ale vôbec byť nemusel. Hodnotím na 81% z dosť odretými ušami. ()

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

25.06.2024

Drazí ČSFĎáci, s velkou radostí vás tento rok opět zveme na Filmový víkend ČSFD, který se dočká již 13. ročníku. Náš vlastní malý filmový svátek se bude konat od pátku 2. srpna do nedělního rána 4.… (viac)

Spojí Chris Hemsworth G.I. Joe a Transformery?

Spojí Chris Hemsworth G.I. Joe a Transformery?

31.05.2024

Sympatický rodák z Austrálie se stále vehementně snaží vymanit se ze škatulky marveláckého Thora. Nejspíš si je velmi dobře vědom toho, že ze slávy boha hromu se věčně žít nedá, proto se snaží… (viac)

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

29.05.2024

Pohled na celosvětové tržby kinařů je tento rok týden od týdne smutnější. O potenciální blížící se krizi kin i velkých filmových studií se mluví už poměrně dlouho a důvody jsou nasnadě. Vzestup… (viac)

Zlatá palma festivalu v Cannes zná svého vítěze

Zlatá palma festivalu v Cannes zná svého vítěze

25.05.2024

Večer v sobotu 25. května proběhl ceremoniál slavnostního zakončení 77. ročníku prestižního mezinárodního Filmového festivalu v Cannes. Na prosluněné francouzské riviéře tak skončil dvanáctidenní… (viac)