Úžasná história lyžovania

(TV film)
  • Česko Báječná historie lyžování (viac)
Francúzsko / Švajčiarsko, 2020, 52 min

Prvé stopy lyžiarskych aktivít pochádzajú z obdobia spred 5000 rokov a prvé jaskynné maľby, znázorňujúce ľudí na lyžiach, majú približne 1000 rokov. Dejiny moderného lyžovania sa však začínajú na severe Európy - na území obývanom príslušníkmi národa Samiovv Škandinávii. Od polovice 19.storočia nastal veľký rozmach tejto metódy dopravy - ktorý urýchľoval obchod, pohyb i vojenské aktivity. Na prelome storočí sa z tohto spôsobu dopravy na snehu stala obľúbená športová i turistická činnosť. Dnes je lyžovanie najpopulárnejšou zimnou aktivitou na svete. (RTVS)

Pete

Pěkná, stručná historie hlavně alpského lyžování, tedy té poměrně krátké doby posledního století, kdy se z okrajové záležitosti stal masový fenomén na prkýnkach, které znamenají svět. Trochu jednostranně z Francouzského pohledu, příliš tradiční formou, nicméně tento dokument je zajímavý minimálně pro lyžníky - což jsme dnes zřejmě téměř všichni. ()

Marze

Chronologická přehledovka. jako lyžař a instruktor lyžování pro děti dávám hvězdy navíc. Chybělo mi víc atraktivnějších záběrů na tento sport. https://www.ceskatelevize.cz/porady/13824763617-bajecna-historie-lyzovani/ ()

Mylouch

Od pravěkých lyží přes průkopníky lyžařských stylů, proměnu alpských vesniček po odlesk filmových hvězd i masovou turistiku a proměny techologií a lyžařských disciplín ()