X

Hororový snímek scenáristy a režiséra Ti Westa vypráví příběh skupiny mladých lidí, která v roce 1979 přijíždí na pustý texaský venkov, aby tam natočila film pro dospělé. Pronajme si farmu od postaršího manželského páru, který netuší, co se na jeho pozemku chystá. O filmaře však projeví neobvyklý zájem. Když manželé odhalí skutečné záměry štábu, noc plná výdělečné vášně se změní v krvavý teror. (Cinemax)

Xmilden

Dlouhá první polovina, ve které se prakticky vůbec nic hororového neděje, je paradoxně filmařsky prakticky bez chyb. Jeden krokodýl a tím to hasne. Druhá půlka, jakoby nám najednou začal úplně nový film, konečně se vyjeví na scéně záporáci. Jsou nechutní, jsou neobvyklí, jsou minimálně velmi zkušení a hlavně jsou nebezpeční. Ti West se každým filmem lepší a jestli to tak půjde dál, tak nás v jeho 80ti čeká mistrovské dílo. X ale rozhodně stojí za pozornost. Na poli buranských hororů toho moc lepšího nevzniklo. Tohle je jasná inspirace původním Texaským masakrem. 60% ()

somnar

V době, kdy je všechno poťouchle meta, je tohle ten méně otravný a líný způsob, jak to dělat, protože to nakonec skutečně dá lidem to, co si zaplatili, pokud bych ten film měl parafrázovat. A přitom je to jen něžná story o páru v letech, který pouze potřeboval trochu okořenit intimní život. Škoda, že zestárlá Mia Goth ale působí spíš směšně. ()

Slasher

Zázračně mě hororový trailer ve finále nezklamal - a je to sympatický, stylový a vtipný mix Farmer’s Daughters (x) a Texas Chainsaw! Celý to fakt vypadá jak natočený v roce 1979, sází na dva šeredný zlý důchodce a když tu přijde na krvavý efekty, jsou poctivý a na doraz. Jako špinavá vyvražďovačka se rovnou řadí mezi top. ()

EvilPhoEniX

Přeceňovaný Ti West po téměř 10 leté odmlce se vrací se svým doposud nejlepším hororem, který už teď attackuje druhou příčku. X je výbornou poctou 70-80tkovým Slasherům a Hixploitationům s exkluzivním retro Lookem, což je dnes už vyloženě rarita a já jakožto milovník subžánru samozřejmě tleskám a vzdávám hold, tohle se hodně povedlo. Film má zajímavý námět o partě mladých filmařů, kteří by chtěli natočit film pro dospělé v odlehlém Texasu, jež bude hostit creepy důchodcovský pár a těm se samozřejmě nebude líbit, co omladina má v úmyslu. Líbí se mi, že Ti West jde na to trochu jinak a než sledovat partu teenagerů, kteří chlastají a poté si to rozdají jak je u podobných filmů zvykem, tak tenhle styl mi vyhovoval více. Kdo čekal Rating NC-17 byl naivní, to by fakt neprošlo né v USA, ale holky se ukázaly alespoň nahoře bez, což je samo o sobě v dnešní době odvážné ( zlaté 80tky v tomhle). Rozjet úvodní seznámení soft pornem je zkrátka výživná a zábavná podívaná, která se záhy promění v nekompromisní a fajnový masakr ( jak byly předešlé 3 roky na Gore slabé, tak letos jsem hodně spokojen). Ti West navíc využil fakt, že creepy staří lidé jsou v kurzu, ale proč by měli jen strašit, když můžou i vraždit, že ano. Hlavní záporáci jsou fakt parádně slizcí a nepříjemní ( lepší hororové záporáky letos možná už neuvidíme). Babča s nožem a vidlema, s úsměvem na tváři zatímco krev cáká .. tak to můžu! Postavy jsou sympatické, dívky atraktivní ( Jenna Ortega!) gore je velmi fajn ( scéna s krávou v úvodní třetině mě fakt postavila ze židle na nohy) a takový krokodýl, tak ten si zde odehrál rovnou dvě parádní a nepříjemné scény. X je hodně zásadní horor i pro letošní rok, přišel ve správný čas a dává hororovým fanouškům víceméně vše, co by se od solidního hororu dalo očekávat. Jedna vtipná a trefná hláška z filmu: No one cares about the plot, we all want tits and assses .. yea and Gore ! Fuckin A- Right. Příběh 3/5. Akce 4/5, Humor 2/5, Násilí 4/5, Zábavnost 4/5 Hudba 4/5, Vizuál 4/5, Atmosféra 4/5, Napětí 4/5, Emoce 2/5, Herci 3/5. 8.5/10. ()

silentname

Tak po tom ako som okomentoval "I", je čas si niečo povedať o "X". Nájsť nejaký ozaj kvalitný hororový projekt je pre mňa posledné roky celkom náročné. Skôr mám pocit, že keď robím vyhodnotenie roka, tak najviac hororov končí na nástenke medzi najhoršími filmami. Ale úprimne, čo iné si zaslúžia filmy ako "Let´s Scare Julie" alebo "Noise In The Middle"? Možno aj preto som bol ale rád, že sa konečne objavil projekt, ktorí aj väčšina mojich obľúbených hororových divákov vyzdvihlo. A za seba poviem, že tento projekt oceňujem rovnako. Možno som čakal, že pôjdem s hodnotením ešte o niečo vyššie (vraj som večný optimista), ale pár vecí mi v tom bráni. Ale poďme si to rozobrať. Čo je na filme skvelé? V prvom rade jeho práca s kamerou. Myslím si, že málokedy vidieť film, ktorý je spracovaný dokopy vo viacerých štýloch. Máme tu klasické zábery digitálnou kamerou, krásne nasvietené zábery do filmu, ktorý natáčajú v klasickom 4:3 formáte a potom sú tu aj vynikajúco spracované zábery z výšky, ktoré na niektorých momentoch skutočne dotvárajú atmosféru scénky. Či už s jazerom alebo posteľou. Atmosféru si to celkom drží. Už počas dňa je cítiť z toho celého prostredia a jeho majiteľov niečo temné a nepríjemné. Mia Goth okrem toho dáva obe role skvele. A dokonca je cítiť medzi Maxine a Pearl určité paralely. A nie len preto, že ich hrá obe. Niekedy v človeku vie niečo driemať, no vie vyjsť silne na povrch. A myslím si, že niečo podobné sa dialo tu. Vizuálna stránka filmu je dobrá. Keď sa niečo udeje, pôsobí to skutočne a jednotlivé vraždy sú väčšinou spracované kvalitne (jedna je prestrihnutá takže moc neuvidíme) a plíživá atmosféra noci a prostredia funguje. Plus film dobre využíva aj dobu, v ktorej sme. Tie 70s je cítiť... a myslím si, že niečo tomu dodávajú. Úprimne som z tohto cítil viac ako napríklad z posledného "Texas Chainsaw Massacre". Čo pre mňa ale film drží vzadu sú jeho hrdinovia. Musím povedať, že väčšina z týchto postáv ma absolútne nebrala. Najlepším príkladom je asi Lorraine, ktorá sa síce niekam posunie, no príde to odnikiaľ a vôbec mi to nedáva logiku ani nič podobné. Bobby-Lynne je celkom otravná a Wayne mi príde ako keby hral nejaký typ stereotypu. Nič proti Martinovi Hendersonovi (je fajn ho po dlhšej dobe vidieť), no nemám pocit, že svojej postave niečo pridal. Jediní, kto mi vychádzajú ako dobré postavy medzi hrdinami sú Maxime a Jackson. Tí reálne aj ukážu nejaký charakter. Bez ostatných by som sa obišiel a pôsobia len ako postavy do počtu. Takže keď sa veci začnú diať nejako som necítil niečo, vďaka čomu by som ich chcel vidieť prežiť. Ale odhliadnuc od tohto si myslím, že film splnil svoju úlohu schopne a dokonca som zvedavý aj na jeho pripravovaný prequel "Pearl". Nechám sa teda prekvapiť aká je budúcnosť tohto projektu. Hodnotenie: B ()

• Brittany Snow v jednom z rozhovorov hovorila o natáčaní nahých scén: "Myslím, že sme si veľmi verili, pokiaľ ide o naše postavy a časť nahoty vychádzala z tejto sebadôvery, ktorú naše postavy vyžarovali. Pripadalo mi to takmer nevyhnutné, pretože nielenže sme nakrúcali porno, ale naše postavy by sa v tom cítili veľmi dobre." Snow povedala, že film "bol cvičením v tom, aby som sa cítila sebavedome, pokiaľ ide o moje telo. Bola som na seba dosť hrdá." (molcan2)
  • Celosvětová premiéra proběhla 13. března 2022 na festivalu South by Southwest konaném každoročně v Austinu. (hrumsrt)
  • Názov filmov odkazuje na označenie X, ktoré používala MPAA v rokoch 1968 až 1990 a ktoré označovalo, že film je vhodný len pre divákov starších ako 16 rokov. Myšlienka tohto ratingu spočívala v tom, že na rozdiel od ostatných certifikátov by X nebol chránený ochrannou známkou a umožnil by filmárom uviesť svoj film do kín bez toho, aby ho museli predložiť MPAA na udelenie vekového certifikátu. Medzi významné filmy, ktoré boli pôvodne uvedené s ratingom X, patria Mechanický pomaranč (1971), Kocúr Fritz (1972), Posledné tango v Paríži (1972), Polnočný kovboj (1969) a Sweet Sweetback's Baadasssss Song (1971). V 70. rokoch pornopriemysel nakoniec využil absenciu ochrannej známky X tým, že v kinách uvádzal pornofilmy s rovnakým hodnotením. Nakoniec sa X začalo viac spájať s pornom a čoraz viac kín začalo odmietať premietať filmy s ratingom X, čo nútilo nepornografické filmy cenzurovať, aby získali rating R. V roku 1990 MPAA zrušila hodnotenie X a nahradila ho hodnotením NC-17. Na rozdiel od hodnotenia X bolo hodnotenie NC-17 chránené ochrannou známkou a nebolo možné ho aplikovať svojpomocne, ale aj tak to znamenalo, že väčšina kín filmy s týmto hodnotením neuvádzala, čo opäť viedlo k cenzúre. (molcan2)

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

05.04.2023

V současné době se velká studia předhánějí v tom, komu se podaří vytvořit úspěšnější provázané komerční franšízy, a tím pádem většina filmů a seriálů, které něco vydělaly či přilákaly hodně diváků do… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD