Zlato

Dvaja cudzinci putujú austrálskou púšťou. Virgil (Zac Efron) ide za prácou, ktorá mu údajne zmení život, a má ho tam priviezť nie práve sympatický vodič Keith (Anthony Hayes). Počas cesty sa im prehreje motor auta, a tak musia zastaviť uprostred vyprahnutej divočiny. Keď Keith automobil opravuje, zaujme Virgila zlatý odlesk pri jeho nohách. Začnú kopať a objavia ten najväčší balvan zlata, aký kedy kto našiel. Prvotné nadšenie sa premení na bezmocnosť, keď zistia, že vytiahnuť zo zeme takú veľkú hrudu zlata je nad ich sily. Dohodnú sa na tom, že zlatý balvan bude strážiť Virgil, zatiaľ čo Keith odíde do najbližšieho mesta a zaistí potrebné vybavenie. Lenže sú uprostred úplnej pustiny a tak je najbližšie mesto dva dni cesty tam a dva dni cesty späť. Virgil tak musí zostať štyri dni sám uprostred púšte. K dispozícii má neveľkú zásobu vody, trochu jedla a plachtu, ktorá ho má ochrániť pred páliacim slnkom. A potom sa všetko skomplikuje.
Najskôr sa Keith o niečo oneskorí. Sprvu len o deň, potom o ďalšie a ďalšie. Virgil pomaly začína prepadať zúfalstvu. Široko ďaleko nie je žiadna pomoc, len piesok, kamene a pár pokrútených stromov a kríkov. Spoločnosť mu robia iba divé psy, ktorí sa k nemu nepriblížia, kým má zapálený oheň. Ale drevo mu dochádza, rovnako tak jedlo a po tom, čo sa preženie piesočná búrka, príde Virgil aj o poslednú kvapku vody. V tej chvíli sa začnú diať podivné veci. Je s ním naozaj v púšti niekto ďalší, kto ho chce o zlato pripraviť, alebo sú to iba obyčajné preludy? Tak ako tak, nezostáva mu než čakať a dúfať, že sa pre neho Keith naozaj čoskoro vráti. (CinemArt SK)

Eliott

Skvělá ukázka toho, jak může lidskou mysl ovlivnit kousek zlata. Psychologická one man show Zaca Efrona mne však nakonec příliš nezaujala. Jednak filmy podobného rázu příliš nemusím a hlavně se zde většinu času ani nic zajímavého neděje. Nejvyšší hodnotu tohoto díla připisuji ukázkám lidskeho chování v několika vypjatých situacích. Zejména zaujaly ty úsměvnější části, kdy hlavní hrdina v bouři jako první ochraňuje svůj drahocenný šutr a vůbec neřeší, že také může přijít o vodu, satelitní telefon či potraviny. Jedná se spíše o průměrný film, jenž stejnak za měsíc kompletně zapomenete, ale shlédnutím nic nepokazíte. 55% PS: I když mě konec vcelku potěšil, příliš jsem nepochopil záměry domorodkyně. Proto mi finále připadalo nedomyšlené a spíše uspěchané za účelem vyvolat emotivnější reakce. To na mne spíše nezapůsobilo.... ()

TheSpearCZ

Jako sorry, ale tohle prostě nemůžu považovat za úspěšnej survival film, čekat hodinu a půl na jedinou scénu, kde se něco vůbec začne dít (což tady skončilo flákancem do hlavy), tak to je na mě trošku moc. Máme tu i další pokusy o nějakou akčnější podívanou jako písečnou bouři, ta ale skončila za dobro dobrou minutu a půl a nechala mě absolutně chladným, stejně tak jako ostatní veškerá snaha režiséra. Samozřejmě chápu, že tenhle film není o akci, každopádně nemůžete film o třech lidech postavit jen na tom, že se bude divák koukat hodinu a půl na jednoho herce, bez jakýkoliv dialogů či příběhu. A konec tomu dal třešničku na dort v podobě naprosto předvídatelného závěru, jen aby přišel druhý "otevřený" konec, u kterého se už člověk jednoduše musí usmívat. Nečekal jsem žádnou hitparádu, nemůžu tu nic říct ani na Efrona, který tu hraje bez chyby, ale scénář je jedna velká tragédie. A přitom to vizuálně vypadalo skvěle. Čisté 2* ()

TheEvilTwin

Dobrý, ale ne až tak dobrý, jak jsem čekal. Gold obsahuje vlastně vše, co v rámci žánru můžeme chtít, a to poušť se všemi nástrahami v celé své kráse - dočkáme se hmyzu, hadů, pouštních psů, písečné bouře, halucinací, nedostatku vody i nečekané návštěvy a stejně tak film nabídne i menší twist ke konci (který ale zkušenější divák čeká už od začátku). Problém vidím ale v tom, že na mě film působí malinko nuceně a jako spíš přehlídka všemožných náhodných scén jen a jen ať je na plátně pořád na co koukat, ale jako celek je zkrátka až moc bezduchý. Chybí mi zde vypjatější atmosferické momenty, u kterých bych se zarýval do sedačky a bál se o hlavní postavu nebo nějaký osobnější přístup k divákovi, takhle je to “jen” průměrný desert survival se sice skvělým Efronem, ale žádnou výrazně přidanou hodnotou. ()

hroubek

Povedený menší film. Zápletka není nijak originální, ale to v tomto případě vůbec nevadí. Režisér, scénárista a herec Anthony Hayes odvedl velmi slušnou práci. Jeho film má nepříjemnou a drsnou atmosféru, hezky natočené scény a Zaca Efrona. Efron to tady fyzicky odmaká a je vidět, že jde až na dřeň po fyzické a psychické stránce. Samotný Hayes má vděčnější roli a zvládl jí dobře. Jedinou nevýhodou filmu je to, že víceméně nepřekvapí. Zlato je povedený menší film s parádním Zacem Efronem. ()

UhLee

(7/10). Zac Efron je v podobné formě jako Robert Pattinson. Poslední dobou předvádí herecké výkony, které ho pomalu dostávají ze škatulky hezounka dřívějších let. Musím smeknout před jeho hereckým výkonem, protože si až nedokážu představit, kolik toho pro tuto roli musel vytrpět. Podobně jako Leonardo v Revenantu si sáhnul na pomyslné herecké dno. Masky byly parádní, ale kdyby do toho nedal srdce, tak bych mu to prostě nevěřil. Dal si to neskutečně a právě díky němu je Gold nadprůměrným survival snímkem. Co se týče celkové atmosféry a záběrování, tak to byla pastva pro oči. Pokud zbytek roku přinese stejně pozitivní překvapení, jako Gold, tak se nemůžu dočkat dalších snímků. ()

• Když Muž č. 2 (Anthony Hayes) plní nákladní vozidlo benzínem, sud není vyvýšený, takže není možné, aby palivo vytékalo do nádrže. (Johnny.ARN)
  • V červnu 2021 získala distribuční práva na film v USA společnost Screen Media Films. Ve stejnou dobu společnost Altitude Films oznámila, že film prodala do všech světových teritorií kromě dvou. (Johnny.ARN)
  • Po písečné bouři se postava Zaca Efrona probere s větví zabodnutou v pravé části jeho těla. Po chvíli se větev objevuje píchlá v jeho levé části, pak v pravé a nakonec si režisér vybral tu levou. (onzik)