Roztápanie

• Česko Tání (viac)

Eva sa vracia do svojej rodnej dediny s veľkým blokom ľadu, ukrytým v kufri auta. Keď sa dozvedela o pietnej akcii v rodnej dedine, ktorá si pripomína jej dávno mŕtveho kamaráta z detstva, rozhodne sa čeliť spaľujúcemu letu, ktoré navždy zmenilo jej život. (Filmtopia)

dubinak

Dohnaný rest z Varů, který mě podle hodnocení navnadil jako prase, jenomže ve finále neměl takový efekt jaký jsem si manifestovala. Látka je to určitě silná, nepříjemná a citlivá, ale buď jsem čekala trochu jiný směr pointy, nebo trochu víc explicitnosti a syrovosti nebo tak nějak obecně i jiný postup scénáře. No to by nevadilo, že se z toho vyklubalo něco docela jiného, ale první fakt, který mi nejde přenést přes srdce je ten, že hlavní hrdinka v dospělosti a její projev/přednes/výraz to tak strašně kazí té hlavní hrdince ve flashbacích (což je jedna a ta samá postava, kdy dětská herečka zvládla roli s bravurou). Ta dospělá mě neuvěřitelně štvala svým přehráváním a jednotvárným, tupým výrazem. A na jednu stranu chápu její důvody, pokud to tak bylo schválně, ale na druhou stranu se mi kvůli tomuto faktu a totální nepodobnosti si povahou hlavní postavy celý film trochu zprotivil. Scéna s mikrofonem na jevišti mi přišla fakt nezvládnutá a úplně se minula účinkem. Takže za scény z dětství super, za scény z dospělosti téměř propadák. Troufnu si říct, že ta linie nebyla propojená dobře a pokud šlo jen o tu jednu morální message, tak se to dalo udělat lépe. Tím ovšem nechci zlehčovat to probírané téma. Ale vesměs zklamání oproti očekávání. ()

Rimsy

Precizně vystavěné artové drama o tom, jak nečekaně a nenápadně se mohou vztahové záležitosti vyhrotit – a v křehkém období dospívání dvojnásob. Je dobře, že si belgický snímek našel cestu z festivalů i do běžných kin, jelikož rozhodně stojí za vidění. Více zde. ()

EvilPhoEniX

Civilní Drama z Belgického venkova o dospívání dětí a teenage Trauma. Jsou tu dvě dějové linie, kde překvapivě zajímavější je ta flashbacková z dětství, která taky zabírá více času, Celou dobu je to pro mě spíš 3 hvězdičková podívaná, kde výsledný dojem zlepšuje závěr ve stodole, který pro dívky nebude 2x příjemný, ale není tak explicitní a brutální jak zmiňují druzí uživatelé. Každopádně film o tom jak dětské hry mohou vyústit v tragédii. Herecky dobré, na debut natočeno v pohodě, nenudilo, takže slabší čtverec hodím. 70% ()

Dadel

Realistická verze TO od Stephena Kinga. Civilní, přirozená a bez vraždících klaunů. Přirozené zlo je vždy působivější než nadpřirozené.______ btw.. režijní debut té potetované zpěvačky z Broken Circle Breakdown! ()

mchnk

"Nejsem mrtvý, dokud na mne nezapomenete..." Excelentním způsobem odvyprávěný film, v němž....umírá dětství a dospělost je jen kruté vězení. Postupné odhalování minulosti a zároveň pohled na přítomnost, je skutečně velmi skličující a tíživá záležitost, která nemusí diváka vůbec těšit...artová depréze par excellence... [Filmový klub Citadela] ()

Goldbeater

Tvrdé drama o vyrůstání na belgickém venkově. Traumatizovaná současnost se mixuje s vzpomínkami na dětství, z nějž se veškerá nevinnost pomalu vytrácí, a jakmile přijdou ty zlomové okamžiky, je z toho opravdu tíživá podívaná... v poslední části devastující. Dokázal bych si představit trochu schůdnější zakončení, než jaké zde dostaneme, nicméně tvůrčí volbu respektuji. [Sundance Film Festival 2023] ()

HorrFi

Celkem drsná sonda do dospívání na belgickým venkově, kde je málokterá postava normální, což samo o sobě neni lehký, ale naštěstí přišel i opravdovej zvrat.. hodně povedenej debut ()

Klara

Před filmem nám bylo řečeno, že film je něco jako intenzivní pěst do obličeje. A přesně tak jsem se po promítání cítila. Neuvěřitelná deprese a síla. ()

Majkak

Intenzívní zážitek s výbornými herci i v dětských rolích. Psychologicky precizní zpracování zranitelného dospívání. Bolest dcery, kterou její matka nedokáže milovat. Doteky, pohlazení, které chybí. A laskavá matka, jejíž dobrosrdečnost končí v okamžiku, kdy by se měla postavit za oběť, ale rozhodne se podpořit syna. A tys taky v tom nejseš nevinně. A oběť je v tom zatraceně sama. ()

rivah

Citlivé zachycení trýznivého dětství a jeho dopadu na ranou dospělost, když stres nepominul či se vynořil ..Výborné dětské role.(70%) ()

pekl

Tohle budu ještě dlouho rozdejchávat! Nekompromisní drama o krutém konci "nevinné" dětské hry. Nevídané herecké výkony zejména dospívajících herců. KVIFF 2023 ()

Ewík

Brutální brutus...přežvýkávám to v sobě ještě 18 hodin poté. Hodně dobře vymyšleno, poskládáno, vygradováno a zahráno. Přesný úkaz traumatu - když je na tu hrůzu člověk naprosto sám. Fakt pecka. Hlavně všechny ty ženský... (Praha, Kino 35) ()

winstonik

Žiadne pojednanie o vine a treste nečakajte. Dôležitá téma, pútavá zápletka a kvalitné spracovanie, to áno. A mimoriadny výkon Rosa Marchant aj Charlotte De Bruyne. Ale čo je pridanou hodnotou tohto filmu, to je otázka. O príčine toho, čo sa stane, totiž nehovorí takmer nič, a výsledok, ktorý mal byť trestom, vlastne ani trestom nebol. ()

Slepejsek

Těžký nářez. Tak trochu z čistého nebe. Nevinné dětství a kruté dospívání. Jak daleko a blízko k sobě mají? Ten čas her a malin nezralých... Kde končí hra a začíná zločin? Kde je hranice dospělosti? (Po klíčové scéně jsem zůstal jako opařený a zmrazený současně. Vzpamatovaly mne až otázky - jak asi vypadala ta léta mezi, která na plátně chybí?) ()

starydivak

Rána do hlavy, Už dlouho mi v kině neukápla soucitná slza, už dlouho jsem nemusel smutkem odvracet oči od plátna. Posledních 20 minut je důmyslně vystavěné zakončení remiscence let dětských i dospělých. Pomocná ruka nikde, obě časové linie splynuly. Ano, je to citové vydírání a pořádné zatlačení na pilu. Ale "minulost je v tvé hlavě, budoucnost v tvých rukách" prostě někdy neplatí. ()