Originálním a velmi humorným způsobem se k nedávné historii bývalého Východního Německa vrátil režisér Wolfgang Becker. Příběh začíná v roce 1989, kdy nadšeně socialistická paní Kernerová upadne do kómatu, když uvidí v televizi svého syna, jak se účastní protistátní demonstrace. V kómatu přetrvá celých 8 měsíců a zaspí tak pád berlínské zdi, sjednocení Německa i konečné vítězství kapitalismu. Po jejím procitnutí je pak na jejím synovi Alexovi, aby dle doporučení lékařů zabránil šoku, který by ji mohl zabít. Alex začne v panelákovém bytě o výměře 79m2 rozehrávat velkolepou mystifikaci. Paní Kernerová připoutaná na domácí lůžko si tak dále užívá socialismu a tv zpráv s líbajícími se soudruhy (netuší, že si synáček zařídil své malé TV studio, kde se svými kamarády připravuje dobové zprávy).

Zavzpomínejme si na motocykly Simson, krepsilonové ponožky, vzorkované tapety, víkendové kempy, optimistické znělky televizních novin, starty Sputniků... (oficiálny text distribútora)

zipper111

Nevim, na obalu psali skvělá komedie ale já jsem se zasmál asi tak 2x, a to ještě ani nevim čemu...V podstatě zajímavej nápad, ale mělo by to být spíš drama...byl jsem zrovna ve špatný náladě a todle mi ji nijak nezlepšilo ()

Siegmund

Pokus o zajímavý film, který dokumentuje období pádu Berlínské zdi. Pokud divák přijme myšlenku filmu, totiž, že o se o matku, která ztratila paměť, která se jí vrátila až po pádu zdi, se musí strarat její syn a ne lékaři, tak pak lze film považovat snad i za komedii odehrávající se na pozadí dramatu. Průměrný film, s průměrnými hereckými výkony. Děj jednoduché zápletky je všemožně natahován. Ničeho převratného se nedočkáme. Trochu nostalgicky laděný film, trochu hořká komedie. Obraz a odraz doby na jednom smutném lidském osudu, s pokusem o jeho humorné podání. ()

Freemind

Výtečný nápad, který po velmi slibném náběhu ztrácí dech a jen tak tak se dokulhá do cíle. Přesto film jako takový stojí za zhlédnutí - už jen pro ten závan dob nedávno (a doufejme, že navždy) minulých. ()

kaylin

Tenhle film je takovou zajímavou paralelou k režimu, který se hlavní hrdina snaží udržet na životě pro svou matku. I ten režim byl jen takovou iluzí, která musela jednou skončit. Herecky je film výborný a Daniel Brühl ukazuje, že své schopnosti má skutečně celou dobu své kariéry a já jen doufám, že ho uvidím častěji. ()

MajklCZsk

Poetický příběh o bezčasé bublině a přežití v ní. Brühl pak hraje výborně a spolu s melodií Yanna Tiersena se jedná o hodně vydařené dílo a pěkný zážitek. I přes veškeré superlativy, které snímku uděluji, mi chyběl kousek k prožití úplné dokonalosti. Škoda. ()

suicide

Když jsem si četl námět či anotaci, a dozvěděl jsem, že jde o komedii, očekával jsem trošku něco jiného, než co jsem nakonec uviděl. Na komedii je to ale málo komediální, na vážnou věc zase až moc nereálné a to u mě snižuje celkové hodnocení. Na druhou stranu je dobře, že film se nesnaží říkat, že jeden režim byl lepší jak druhý. Jen trochu melancholicky vzpomíná na jisté "staré" věci. Naivní, dojemný, melancholický, smutný, nehodnotící... spíše než 60% je u mě přesně na 70%. ()

Rakosnicek77

Celkem humorně pojatý příběh o realitě roku 1989, kdy padla železná opona a západní německo zamořili výfukové splodiny přijíždějících rabantů :-) Je to pohled na to, jak dalece sahá láska syna k matce a do jakých absurdit může až sahat obava o její život! ()

YURAyura

Po dlouhe dobe slusny film s napadem. Vsichni "pametnici" si zavzpominali na doby, kdy zilo snadneji - stejne jako v soucasne KLDR. Nektere sceny byly vazne zupa - Kokakola + Kosmonaut. Takove to spravne vystrizliveni z kapitalismu, ktere nasi zemi jeste nepostihlo, to bylo tez velmi zdarile. Uz aby tady netocil nekdo neco podobneho - paneboze jenom ne Hrebyk!!! ()

PogoJoe

Smutná komedie. Spíše smutná, než komedie. Několikrát jsem se při ní pousmál, často mě u ní ovšem přepadal smutek a melancholie, a také zvláštní pocit nostalgie. Notně k tomu pomáhala i tklivá hudba. Člověk, který to nezažil (či již nepamatuje), si díky filmu dokáže velice živě představit, jak vypadala atmosféra v NDR v těch letech a měsících změn 1989-90. Film na mě působil láskyplně a trochu i dojímavě. Líbilo se mi několik momentů - např. vrtulníkem odvážená socha Lenina před zrakem zmatené matky, kosmonaut Jahn, kamarád amatérský režisér a jeho "zpravodajství" či ziskuchtiví pionýři nebo vyvěšování reklamy na coca colu, ale měl i spoustu hluchých míst. A celkový dojem? Nevím, zda někdy najdu chuť se na film ještě jednou podívat. Nic světoborného to totiž nebylo. "Jen" hezké - nic víc. ()

Damiel

71 % - Mno, když přimhouřím oči nad některými aspekty, které by se asi nedaly utajit, je to docela dobrá podívaná. I když ne moc komediální, ale to, co dneska může přiopadat na tehdejší době směšné a vtipné, tehdy tak rozhodně nepůsobilo :-/ ()

01Zuzana10

nooooooo... rozhodne to bolo zaujimave. A neubranim sa myslienke, ze ,,zaostaly zapad" prisiel k nam. A priniesol kopec negativ, ktore tu dovtedy neboli. /len sa zamyslam.../ A co to vraveli s tou pravdou? V tom mali pravdu... Pocuvajuc soundtrack http://www.youtube.com/watch?v=FKn9qW0IABw si navodzujem atmosferu filmu, ktoru som uz citila! Toto nech mi nerobia! Filmova hudba musi byt originalna, pre kazdy film ina! Mi to pripada, ako keby autor len pokracoval vo svojom style, kt. tak genialne a uspesne pouzil v Amelii. Ano, to bolo famozne. Ale to uz je uzavrete, tak nech nerozvadza dalej temy z nej, i ked dostal skvele napady. Aspon nemusel pouzit tu najznamejsiu melodiu.__ Tento film bol urcite velmi narocny na doplnky, dekoracie, celkovo set. Pohladom na postelne pradlo som sa dostala na o 20 rokov spat. Zvlastny, zajimavy pohlad.__Mam zmiesane pocity. Pred 5 rokmi sme tento film pozerali na nemcine bez titulkov. Nerozumela som mu velmi. Dnes s titulkami, trosku viac. Vidiet original nemecky film.. nezvycajne pre mna.Ale schvalne som si ho vyhladala.. mensia priprava na Sprachdiplom. ()

Aleee89

Tohle není komedie. To se spíše přikláním k tomu dramatu. Ale každopádně, líbilo se mi to! Už kdysi jsem viděla tak prvních 45 minut ve škole, dneska jsem se dodívala a nelituju. Já nevím, ale jsem zvyklá, že z Německa k nám proudí tuna ptákovin, které se chtějí vyrovnat Prcičkám apod. a na něco kvalitního nejsem zvyklá. Snad jen ještě Občanská výchova byla dobrá, jinak celkem nic... Tohle není až takové překvápko, protože jsem dobře věděla, do čeho jdu. Ten film je pěkně hořký a jako komedie? Ale jo, párkrát jsem se pousmála, ale klasická komedie to rozhodně není. Ale je to kvalitní, s kapkou nostalgie, dobrými hereckými výkony a okořeněno pěknou hudbou a taky pár dojemnými scénami. ()

Dont

Daniel Brühl je sympaťák k pohledání, jeho nadšení pro sehrané divadlo naprosto prostoupilo celý film. Ten skvěle balancuje mezi komickými a dojemnými situacemi, scény jako Alexovo setkání s otcem nebo matčin výlet nemají chybu. Nebýt tolik sentimentálního konce a naopak více humorných situací, nechyběla by pátá hvězda. ()

major.warren

Velmi pozoruhodný snímek. Tematika socialistického Německa je stejně zajímavá jako ta naše. Téma pro film je to citlivé, ale rozhodně ne špatné a já se zfilmováním takových to témat nemám žádný problém a moc rád se podívám. Přeci jen jsme na tom byli podobně. Tento snímek stojí především na perfektně vymyšleném příběhu, ze kterého vám může ukápnout slza. Syn a dcera chrání svou matku před šokující pravdou. Je to hodně citové. Kombinace takového příběhu a této doby a oněch událostí je mi velice sympatická. Film je sám dost vtipný. Je to taková tragikomedie. Dále stojí na skvělých výkonech Daniela Bruhla a Katrin SaS, kteří zde předvádějí jedinečné výkony. Ostatní herci též velice dobří. Atmosféru filmu doplňuje velmi působivá hudba Yanna Tiersena a i vizuálně a výtvarně je film dost slušný. Wolfgang Becker je po režijní stránce dle mě zcela v pořádku. Zvolil dobrý styl točení a filmu hodně přidal. U tohoto snímku je vidět, že do něj někdo dal srdce. Název Good bye, Lenin opravdu sedí. Já jsem velice spokojen. Dávám 70% a krásné čtyři hvězdičky. Klidně bych film v kategorii zahraniční snímek na Oscara nominoval. Nejlepší scény jsou všechny s vlastním točením zpráv a vysvětlování. ()

Fanucci

Na můj vkus příliš studené. Komických situací tam příliš není...spíš jde o hořkou komedii, kterých ale já osobně jsem přesycen z domácí tvorby (Hřebejk:-), takže celkově za 3. Věřím ale, že v Německu tento film musel být bomba:-) ()

Frenegonda

Je to těžko hodnotit Je to komedie a zase vlastně není. Ale zas když už někdo shaní Spreewaldgurken... a pak s vědomím, že sehnal aspoň sklinku s tou pravou nalepkou... tak je to komedie... ale...Ale je to skvělej film ne že ne ()

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl