Originálním a velmi humorným způsobem se k nedávné historii bývalého Východního Německa vrátil režisér Wolfgang Becker. Příběh začíná v roce 1989, kdy nadšeně socialistická paní Kernerová upadne do kómatu, když uvidí v televizi svého syna, jak se účastní protistátní demonstrace. V kómatu přetrvá celých 8 měsíců a zaspí tak pád berlínské zdi, sjednocení Německa i konečné vítězství kapitalismu. Po jejím procitnutí je pak na jejím synovi Alexovi, aby dle doporučení lékařů zabránil šoku, který by ji mohl zabít. Alex začne v panelákovém bytě o výměře 79m2 rozehrávat velkolepou mystifikaci. Paní Kernerová připoutaná na domácí lůžko si tak dále užívá socialismu a tv zpráv s líbajícími se soudruhy (netuší, že si synáček zařídil své malé TV studio, kde se svými kamarády připravuje dobové zprávy).

Zavzpomínejme si na motocykly Simson, krepsilonové ponožky, vzorkované tapety, víkendové kempy, optimistické znělky televizních novin, starty Sputniků... (oficiálny text distribútora)

shade000

Krásny to film s ešte krajšou hudbou, už toľkokrát som ho chcel vidieť, no na dobré sa čaká a toto bolo fakt nádherné. Daniel je jednoducho obľúbenec... ()

Frix

Cival by potreboval za sve vnimani filmu povesit za koule do pruvanu. Goodbye Lenin je komedie zhruba 5% obsahu, jde predevsim o hluboce lidsky, krasny pribeh o ztraceni nenahraditelnych veci i lidi, a jak se se ztratou vyrovnavame. Hudba Yanna Tiersena po Amelii jiz podruhe dokazuje genialitu tohoto Francouze, a k jiz tak dost posmutnele atmosfere skvele sedne. Absolutni hodnoceni Goodbye Lenin uniklo jen diky podle me chabym vykonum mladych hercu, zato Kathrin Sass exceluje. ()

Squib

Svou poetikou lidí, kteří jseou ať už sami sebou, nebo tím, co dělají nějakým způsobem "jiní", mi to trošičku připomnělo Amelii, (stejně jako vykrádáním hudby...), ale něco tomu chybělo. Líbilo se mi to , ale hned jsem to vypustila z hlavy. Narozdíl od Amelie to nemělo sílu. ()

ric

Nádherné, jemné, lidské a přitom silné. Řekl bych nejlépe natočený snímek s tématikou pádu železné opony. ()

ZajoMajo

Vcelku dobry film, pre nas starsich aj mozno trochu nostalgicky. :-) Skoda ze nieco podobne nenatocili tu u nas - boli by sme viac v obraze - hlavne co sa tykalo vyrobkov, ktore sa za komousou robili. Ich uhorky mi nic nehovorili. :-) ()

SirGawain

Současné německé filmy opravdu nechápu. Německo bylo vždy filmovou velmocí, a teď se zmůžou jen na filmy stylu Holky to chtěj taky a přehršle dementních seriálů? Good bye Lenin bych označil jako renesanci německého filmového umění. Není to sice ani zdaleka ten styl jako jejich klasiky, ale je to konečně po dlouhý době kvalitní film. Dávám lepší **** ()

chainer

Filmů zlehčující komunistický režim už bylo dost. Tento film to ještě dělá tak jemným způsobem jako by se bál, aby nějaké komunisty neurazil. Je tam sice pár úsměvných momentů, ale na komedii málo (možná to komedie být neměla). Každopádně tento film je naprosto zbytečný a pro Čechy krajně nevhodný. ()

Nupaky

Unikátnost města rozděleného zdí je zde zachycena působivě a dokonale! Pro mě velmi povedený film,který ukazuje jednou i obyčejný život a ne jen ty hrůzy které se v té době v městě rozděleném zdí děly! ()

DooFooS

Těžkopádný film, který se zastavil v čase a jehož sledováním jsem se v ději nikam neposunul ani s jeho závěrem. Světlé okamžiky ovšem má a trochu té nostalgie pro pamětníky se také jistě dostaví. ()

Gladi

Velmi zaujimavy film,ktoreho oznacenie komedia som dost nepochopil. Film nevtieravo poukazuje na rozdiely medzi dvoma protipolnymi systemami v jednom meste a na fakt,ze problemy a nazory ludi sa zmenili zo dna na den.Obrovska laska syna ku chorej matke ho privedie az ku absurdnemu planu udrzat pri zivote vtedy uz mrtvu NDR a na prekvapenie vsetkych "pohlavarov" ozivenej NDR sa im to aj podari.Myslim,ze filmari ani nemali v plane zanechat taky hlboky odkaz ako sa im nakoniec podarilo.Nemozem dat menej ako 5*.Z tohto filmu som mal naozaj velmi dobry pocit. ()

Toumyk

Jedna z mála německých koukatelných záležitostí. Film, který jednak krásně reflektuje dobu pádu berlínské zdi a sjednocení Německa. Tato "historie" ovšem zůstává přeci jen trochu v pozadí, protože příběh rodiny Kernerových v těchto časech je příkladem toho jak radikální změny se mohou během 6 měsíců odehrát. Je to až neuvěřitelné jak všichni lidé zapomínají na svou "minulost" a vrhají se vstříc konzumu. Všichní na změny koukají jako na samozřejmost. Právě ten přechod mezi dvěma důležitými etapami mě velmi nadchl a místy je to i docela vtipné, i emočně silné a občas i docela vyhrocené. A ani konec to nezabil. Naopak jen dodal filmu nádech té krásné naivity. Velmi pěkný film, na kterém mi ani tak nevadila ta němčina, kterou opravdu nesnáším :). ()

carl.oesch

Zase jeden německý film, kterému rozumíme asi kromě Němců my a možná ještě tak Poláci či Maďaři. Kromě všech peripetií je pro mně tenhle film o jedné zásadní pravdě, byť podané v lehce posmutnělém duchu - že totiž socialismus je zcela vylhaný a jako takový může existovat právě jenom jako iluze, kterou vytvoří milující syn své matce. Komedie? Ani náhodou, spíš smutek a lítost. Ale skvěle udělané. Scény s kosmonautem Jahnem či návštěva u biologického otce v západní části znovusjednoceného Berlína byly tísnivé a závěrečná scéna na střeše byla k breku. Není to komedie, to ať od toho nikdo nečeká. Spíš bych řekl, že je to laskavá forma alegorie a realismu na zatraceně vážné téma. ()

capka

Good bye, Lenin, aneb Přepišme dějiny, ať se dají strávit. V udělení nejvyššího hodnocení mi brání jediná věc - nerozpracovaný rozpor v postavě matky. Nevěřím, že tomu státu tolik věřila. Z jedné zmínky je patrné, že si uvědomovala jeho krutost, která jí vlastně ve svém důsledku rozbila rodinu. Podle mě by za taklových okolností prostě musela pochybovat! To, že si ty pochyby třeba nechtěla přiznat, pak je věc druhá. Jinak postavy i příběh a reálie krásné, milé, zábavné. Jen si říkám, že dětem nějak trvalo, než jim došlo, jak to zaonačit, aby padla Zeď, ale ideály zůstaly stát... ()

Fugito

Tento snímok sa nezaprie tým,že bol vyrobený v Nemecku. Musím tiež reagovať na to , že komédia to určite nie je , skôr by som povedal, že je to taký smutný humor, ktorému ide o to aby aj z tých negatívnych chvíl, ktoré zažívaju hl. postavy, trošku ich odlahčil. Napr. ako sa snažia zohnať pravé uhorky vyrabané ešte za totality alebo natáčanie večerných novín. Film sa mi páčil, ale stále mi tam niečo chýbalo: dynamika, gradácia? Myšlienka pekná a výstižná. U mňa tak na 80%. ()

simoneo

Zaujímavý nemecký film o prechodnom období pri zmene režimu. Originálna zápletka podávaná niekedy až humorne. Veľmi zaujímavý nápad, ten na filme najviac oceňujem. ()

meisje

Oblíbenost Pelíšků spočívá podle mě ve dvou ingrediencích - humoru a nostalgii. Good bye, Lenin! nemá ani jedno. Je tak nerealistický a hloupý, že by mohl jedině pobavit. Ale nepobavil. ()

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl