Originálním a velmi humorným způsobem se k nedávné historii bývalého Východního Německa vrátil režisér Wolfgang Becker. Příběh začíná v roce 1989, kdy nadšeně socialistická paní Kernerová upadne do kómatu, když uvidí v televizi svého syna, jak se účastní protistátní demonstrace. V kómatu přetrvá celých 8 měsíců a zaspí tak pád berlínské zdi, sjednocení Německa i konečné vítězství kapitalismu. Po jejím procitnutí je pak na jejím synovi Alexovi, aby dle doporučení lékařů zabránil šoku, který by ji mohl zabít. Alex začne v panelákovém bytě o výměře 79m2 rozehrávat velkolepou mystifikaci. Paní Kernerová připoutaná na domácí lůžko si tak dále užívá socialismu a tv zpráv s líbajícími se soudruhy (netuší, že si synáček zařídil své malé TV studio, kde se svými kamarády připravuje dobové zprávy).

Zavzpomínejme si na motocykly Simson, krepsilonové ponožky, vzorkované tapety, víkendové kempy, optimistické znělky televizních novin, starty Sputniků... (oficiálny text distribútora)

Tanbris

Zpočátku se film tváří jako drama, seznamující nás s nesmyslným režimem ve Východním Německu. Tuhle část však považuji za nejpoučnější pro českého diváka, jelikož všichni známe legendární filmy o komunismu u nás, ale vlastně ani v Německu to žádná sláva nebyla a mnoho z nás si to neuvědomuje. Po procitnutí matky z kómatu se film svižně promění v komedii a nabízí možnost se více ztotožnit s hlavními postavami a pochopit jejich jednání. Za mě naprosto perfektně vyvážený film. ()

Ezra

Ze začátku to nebude působit jako komedie a po čas filmu budete čekat až se tam nějaká objeví. Film je spíše jakási smutná, ironická parodie. Dlouhé dojemné scény, protkané vypravěčem, který sentimentem nešetří. To ovšem neznamená, že film je odpad. Naopak vztahy mezi postavami je docela zábavné sledovat. A film Vás dokáže i překvapit, tak třeba protagonista, který stalkuje svůj romantický zájem a některé zvláštně střihnuté záběry. S hlavní postavou se dá ztotožnit ve chvílích, kdy je zhulený. A "filmové náhody" jako scéna, kdy se matka vzbudí zrovna, když se políbí mi vadila méně, než jsem ochoten si přiznat. Tenhle německý film je tedy dobrý jako drama. Je dobrý jako jakýsi romanťák, ale žádné komedie na kterou jste zvyklí se nedočkáte. ()

dominic_joel

…môj zápis č.32: Už som pred rokmi ten pocit zažil a Good Bye Lenin vo mne opäť prebudil túžby zadefinovať nový filmový žáner, ktorý by sa azda nazýval “Neutrálny”, prípadne ak má ktosi lepší nápad, tak sem s ním! Radiť tento snímok medzi komédie je neprimerané… Zaradenie do historických počinov by boloo ľahko zavádzajúce, aspoň tak som zvyknutý… A na drámu snimok zasa priveľmi málo chytí za srdce a vymácha nás vo svojom príbehu. Nápad filmu je geniálny. Ozaj si neviem ani predstaviť lepšiu zápletku, cez ktorú ukázať takúto zásadnú zmenu v životoch ľudí a aj konflikt medzi rozdielnymi “nielen politickými postojmi”. Avšak realizácia tohto nápadu bola maximálne vlažná a nevyužitá. A to vôbec nie som fanúšik groteskne teatrálnych zväličovačiek bežných momentov zo života, ktoré v tomto prípade u niekoho ortodoxne zarytého po ôsmich mesiacoch kómy by ani nebolo treba priveľmi siliť. Scenár žiaľ proste len tieto momenty do filmu nepriniesol. A to žiaľ dokazuje aj fakt, že ak by som námet filmu prv nečítal na papiery, tak úprimne neviem, či by som ho z tak neslaného filmu vôbec dokázal extrahovať a oceniť. Aspoň malým pozitívom je Daniel Brühl, ktorý mám pocit, že zvládol ukázať svoj naozaj rozvinutý herecký talent a univerzálnosť, ktorá zatiaľ v každom jeho neskoršom filme bol tlmený buďto typom postavy alebo malým priestorom, ktorý dostal. Ale tak to vravím len o snímkoch, ktoré som s ním videl. Napriek tomu má film stále skvelý nápad a nenudí, hoc ani vyslovene nerozosmeje. ()

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl