Reklama

Reklama

Irský zázrak

  • USA The Wonder (viac)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Zdravotní sestra, kterou trápí bolestné vzpomínky, odjede v roce 1862 z Anglie do odlehlé irské vesnice, kde se pustí do vyšetřování údajně zázračného půstu jedné holky. (Netflix)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (83)

filipvrbik 

všetky recenzie používateľa

On je to velmi zvláštní a těžko hodnotitelný film... Natočeno je to hodně mysteriózně, hlavně díky moc zajímavé kameře a prostředí... Taky oceňuju to, že od začátku film vtáhl do děje, kdy nebylo vůbec jasné, jak to celé dopadne. Nakonec to dopadlo velmi zajímavě, i když vlastně logicky - ne není to film proti křesťanství, nebo víře v Boha, je to film proti tmářství a sektářství jako takovému... Takže se všichni jdeme povinně najíst! 60% ()

Anderton 

všetky recenzie používateľa

Ťažko popísateľný a ťažko hodnotiteľný art film, ktorý môže pre každého diváka znamenať niečo iné. Referencie na hladomor v Írsku môžu byť nápomocné, ale príbeh môžete chápať aj ako ukážku pevnej vôle obetovania sa pre vlastné presvedčenie, ako aj všeobecnú túžbu ľudstva po existencii zázraku, či otázke rodičovstva. Prípadne aj ako ukážku toho, že Angličania a Íri sú skrátka odlišné národy. Ako sa veci majú, sa síce dozvieme, ale ak budete chcieť dať prednosť inej interpretácii, tvorcovia vám ju nevyhovárajú. Našťastie je tretí akt nakrútený v rovnako pomalom a meditatívnom tempe ako predchádzajúce minúty, pretože nechýbalo veľa a film mohol skĺznuť do trilerového gýču. ()

Reklama

DJ Kritik 

všetky recenzie používateľa

Film je ponurý a ukazuje nám zdravotnú sestru z Anglicka, ktorá má dosvedčiť dvojtýždňovým pozorovaním diečaťa, že nič neje a žije len vďaka modlitbe. Táto úloha prináša so sebou veľa úskalí a morálnych bremien. Finálne zavŕšenie príbehu je dobre vymyslené. Film sám o sebe je veľmi citlivo podávaný a človek prechádza pocitmi ako hlavná hrdinka. ()

Arsenal83 

všetky recenzie používateľa

Film chce poukázať na náboženské šialenstvo, wow, aké revolučné, v dnešnej dobre fakt až nenormálne odvážne, keď viete, že aj toto je cesta k cenám. Možno by nebolo zlé už poukázať aj na fanatizmus napríklad u uctievačov istého jediného a pravého duševne narušeného proroka, ale to by sa už asi tvorcovia tých cien nedožili. V každom prípade, téma môže byť na dobrý film, no pre mňa toto prevedenie bola obrovská nuda a írsky zázrak by nastal len vtedy, ak by sa ten ostrov konečne spojil. A to sa nestalo a nestane, lebo kolonizátori a vynálezcovia koncentrákov sú predsa tí najväčší demokrati, v Írsku napríklad šírili hladomor tiež demokraticky, každému rovnako. ()

Big Bear 

všetky recenzie používateľa

Měl jsem chuť na něco historického a musím říci, že se mi toho dostalo. Jen trochu nechápu ten úvod a konec. O to více mne udivila ta zrnitost snímku v místech, kde bylo hodně šero, třeba vdomě oné dívky...  To byl záměr? Za mne byly ty kulisy zbytečný moderní prvek.  Film má velmi zajímavý příběh z konce devatenáctého století o souboji s tmářstvím a i jakousi potřebou upoutat pozornost širšího světa na zaostalý věčně chudý bezvýznamný kraj. Děje se tak v době vědecko-technické revoluce a i když nám ta doba může připadat z dnešního pohledu poznání směšná, tehdy to skutečně revoluce byla. Je potřeba si uvědomit, že i v samotném Londýně, středobodu impéria spousta lidí stále žila jako ve středověku. Otevřená ohniště, šílené hygienické podmínky... A do toho pára a elektřina. A s nimi věda, včetně té lékařské neustále zdokonalována válkami. A co teprve chudé Irsko po svých šílených hladomorech! Film mne ze začátku přiznám se moc nebavil, ale pak se skvěle rozjelo a atmoška byla na jedničku. A pokud máte v hlavě Irsko jako nějakou nádhernou zemičku, kde se jen lemtáa tancuje a hraje ta skvělá irská muzika, tak věřte, že tady by v té době nechtěl z vás žít nikdo...   Dávám za 4 kousky many nebeské. * * * * ()

Galéria (15)

Zaujímavosti (5)

  • Píseň „Céad míle fáilte romhat, a Íosa sung“, kterou zpívá rodina, je tradiční Gaelská hymna, jejíž název v překladu znamená: „Sto tisíckrát vítej, ó Ježíši.“ (NiWi)
  • V domácnosti O'Donnellových je príklad posmrtného fotografovania, ktoré bolo v danom čase bežné. Fotografie boli v danom časovom období drahé a bežná rodina si mohla zaplatiť fotografa len na svadbu a potom po smrti, keď zosnulého podopreli a urobili rodinnú fotografiu, aby si na túto osobu navždy zapamätali. (Arsenal83)
  • Jednou zo svätých, o ktorých Anna (Kila Lord Cassidy) diskutuje s Lib (Florence Pugh), je svätá Katarína Sienská (1347-1380). Bola známa extrémnym pôstom, ktorý pravdepodobne urýchlil jej smrť. (Arsenal83)

Reklama

Reklama