29. ročník slavnostního předávání výročních cen České filmové a televizní akademie proběhne i letos v pražském Rudolfinu. Šanci na zisk trofeje v podobě sošky Českého lva mají v 19 statutárních kategoriích tvůrci 25 nominovaných filmů a televizních děl s premiérou v roce 2021. Již podruhé byly otevřeny další kategorie i pro televizní projekty a stejně tak podruhé soutěží samostatně animované a krátké filmy. Večerem diváky provede poprvé moderátor Jiří Havelka. (Česká televize)

Sabrewulf odpad!

Simulátor přihřívání polívčičky. Pokrytectví a populismus v té nejryzejší podobě. Už to dávno není o předávání nějakých cen (platí nejen pro Lva). Je to o zoufalcích, kteří nakráčí na podium z nějakého údajného důvodu, jakože předá cenu/ převezme cenu a začnou zvracet hovna z huby. Každou chvíli se na různých koutech naší Zeměkoule dějí svinstva a já jsem nikdy dřív nezažil, že by někdo na Lvech a jiných ceremoniálech poukázal třeba na Barmu a nosil barvy její vlajky, nebo nějaké země, kterou někdo okupoval (Amíci např.). Samozřejmě že ne. Nejelo to totiž v médiích a strůjcem problémů byly země, které přece přinášely demokracii. Tudíž primitivní české ovce u TV a v sále, které nevidí dál než, co jim řekne/ napíše mediální žumpa, by o tom ani nevěděly a tím pádem by ten daný hnojomet na pódiu nesklidil zkurveně pokryteckou a populistickou "slávu". A tak se nám tu vyblijí např. MEGAprasnice Čvančarová, ze které bylo cítit, jak se předvádí, nebo Holubová, která byla úplně na přesdržku tím, jak evidentně zabloudila z nějaké alternativní reality ze 17. listopadu 1989 a zamrzla tam. Obrací se mi z nich žaludek, naplival bych jim do ksichtu. Hnus, velebnosti! ()

Eleanor05

Jiří Havelka byl jako moderátor rozhodně lepší, než Kopta. To je asi jediné plus večera - tedy moderátor a to, že v hledišti už, oproti minulému roku, mohli být diváci. Ačkoli mnozí ještě ani po dvou letech s Covidem nepochopili, jak správně nosit respirátor... Ale jak tady píšu už několikátým rokem - nedám přenosu z předávání filmových cen víc, než dvě hvězdičky, když v něm nejsou medailonky s ukázkami. Bez ukázek hereckých výkonů, střihu, kostýmů, scénografie, zvuku atd., nemá vlastně takovýto přenos pro diváka valného opodstatnění. Proč se na něj vůbec dívat? Abych viděla filmaře v místnosti s korálkovými závěsy a pak jak koktají u děkovačky? Výsledky si mohu přečíst po přenosu na internetu. A mimochodem, nevím, jestli si to tvůrci českého filmu uvědomují, ale to, že budou provolávat slávu Ukrajině, mít srdceryvné projevy a od shora dolů se polepí ukrajinskými vlaječkami, výsledek války s Ruskem nijak neovlivní. Kdyby každý jeden z nich vzal samopal a šel bránit Kyjev, pak by se na nevyhnutelné porážce Ukrajiny teprve možná něco změnilo... 1,5*. ()

marhoul

Spokojenost. Že večer probíhal v duchu vyjádření podpory Ukrajině beru. Mně by se naopak eklovala pokrytecká zábava ve stylu "jakoby nic", "žijeeeem a pijeeeem". Že stávající situace mnohé ze zúčastněných přemohla, chápu, protože mě,  mé blízké a známé, to přemáhá druhý týden také a několikrát denně. Havelka příjemný, decentní, jeho umírněné moderování bylo vkusné, adekvátní aktuální situaci. Osobně bych nedávala třeskutou řachandu, když nedaleko od nás, v ten samý, mrazivý večer, čekají lidé desítky hodin ve frontách na vstup do bezpečnější krajiny, když jejich chlapi na válečných frontách nasazují a pokládají životy. Drsné filmečky o válce to jo, co? Ale realitka, se vším kolem toho, to už  přiblbým hlavičkám pod vousy nejde... Klasika. Že je v současnosti názor uniformou, to už je asi vyšší morální matematika. Oceněným gratuluji, letos se urodilo několik vydařených filmů a ve více kategoriích bych cenu přála všem nominovaným. Mně slavnostní večer sednul, s kvalitním hudebním doprovodem (když vzpomenu na neposlouchatelný a neuctivý trapas, který tam před lety předvedla, na pokyny režie, Vladivojna... ), jsem ráda, že si umělci odpustili raut a částku věnovali na smysluplnou věc, také, že veřejnost mohla opět přispívat formou DMS, kdo chce, dá, kdo ne, nedá, proč nevyužít další přímý přenos? Líbila se mi Jitka Čvančarová ve své nejslavnější róbě, to skutečně nejen pobavilo, ale líbí se mi, když si člověk stojí za svým, Jitko, jste skvělá! Těší mě Lev do Ostravy pro Pavlu, za výbornou hudbu ve skvělé Okupaci, cena pro úžasné Myši patří do nebe i vše pro Zátopka. Flašinetovým kritikům Českého lva by se dalo navrhnout, aby neztráceli čas. Vždyť není nic jednoduššího, než si v noci přečíst seznam oceněných, třeba tady. Během přenosu by mohli trávit čas nějakým kvalitním filmem, třeba o reálných dopadech války na společnost. ()

Enšpígl

Za mě strašně dlouhý, za chvíli bude i cena za to kdo se během natáčení nejlíp vysral, fakt nuda, přitom v pohodě, Umělcíí přišli, řekli a odešli, Jirka Havelka nebyl špatný, ale utopený v nekonečnosti. Ty základní ocenění jsem docela čekal viz mé komenty k těm filmům, ale kdyby to vyhrál někdo jiný tak se nezblázním. Podporu Ukrajině chápu, zejména když tam má někdo rodinu - Elizaveta Maximová či spolupracovníky, to co se tam děje není politika, ale brutální vyvraždovaní obyvatel jedné země, je to odporný a mám pochopení pro všechny, co to v nich silně emotivně rezonuje a mají potřebu se vyjádřit v tomto případě to beru, co neberu je délka a nezábavnost. ()

castor

Václav Neužil od srdce děkoval Davidu Ondříčkovi, aby mu i on nejen za jeho výkon o pár desítek minut poděkoval. Fajn Ivana Chýlková, Jiří Lábus nebo Ivan Trojan. Moc fajn Václav Kopta. Kultivovanému Jiřímu Havelkovi myslím víc svědčilo moderování v tandemu, třeba jako na Cenách české filmové kritiky s Janou Plodkovou. Neříkám, že to bylo loudavé nebo strojené, ale prostě to rozhodně nestrhlo. I kvůli tomu, že výrazný prostě nebyl. Ale možná to bylo tou vážností. Počtem titulů to může působit, že za sebou máme silný rok. Ale já loni zažil docela dost filmových zklamání. Střihy na celek Rudolfina, když běží důležitá jména (in memoriam), se hrubě nepovedly. A znovu opakuju: minimálně herecké kategorie (a pár hlavních z technických) bych doprovodil alespoň patnáctivteřinovými ukázkami (nominovaní postávající v kulisách jsou mimo). „Objedeš děti a rok v prdeli!“ Too much of Ukraine. ()