Lekár Joe Darrow (Kevin Costner) z chicagskej pohotovosti  sa nevie spamätať zo smrti svojej manželky Emily (Susanna Thompsonová), ktorá sa v pokročilom štádiu tehotenstva stala jednou z obetí hromadnej nehody autobusu vo Venezuele. Rôzne čudné udalosti, spojené okrem iného s vážkou ako Emilyiným „osudovým“ tvorom, privedú muža k myšlienke, že sa s ním manželka pokúša nadviazať spojenie zo záhrobného sveta. Na rozdiel od dospelých, podľa ktorých trpí Joe pocitom viny, podporujú mužovu domnienku ťažko chorí detskí pacienti, ktorí prešli zážitkom klinickej smrti. Jediný spôsob, ako všetko potvrdiť alebo vyvrátiť, ale tiež ako priniesť duši zosnulej pokoj, je vybrať sa na miesto nehody... (TV JOJ)

blackrain

Kevinu Costnerovi tragicky zahynula těhotná manželka, která odjela do Venezuely na misi Červeného kříže. Její tělo nebylo nikdy nalezeno. Nemůže se z toho vzpomatovat a tak se věnuje práci,ta se stane jeho posedlostí. Začnou ho pronásledovat zvlaštní představy, že mu chce jeho zesnulá žena něco sdělit. To, co mu chtěla sdělit je, že má kdesi v pralese u indiánu dítě, které se jim podařilo zachránit. Costnerovi tahle role sedí. Film zaujme svou atmosférou. ()

charge

Proroctví z temnot je teda proti týhle trapárně úplnej klenot. Příběh s atmosférou nulovej, nechutně přímočarej a postavy klišovitý až k pláči, předevšim samotnej Costner, jeho žena v retrospektivech, sousedka střihlá na ježoura, nebo seschlá jeptiška a k tomu samozřejmě nesměj chybět debilní rozhovory, no a scény z Venezuely tomu nasazujou korunu, zvlášť s autobusem a poměrně zachovalou fotografií a úplnej závěr je teda už vážně síla. Co vyzdvihnout, maximálně pár pozoruhodných úseků ze špitálu, jo to je asi tak všechno. 10% ()

honajz2

Asi si v duchu založím novou kategorii filmů - těch, které mají skvělý, atmosférický rozjezd a zajímavý nápad, ale ve finále je to celé strašně nevyužité a díky tomu to je i nedostatečně zakončené (viz. třeba Final Cut). Tak tři čtvrtiny filmu se mi líbily docela dost, skutečně to má slušnou atmosféru, je to i zručně natočené a nejedna scéna na mě působila dokonce až mrazivě (nejvíc asi ta, jak mu úplně neznámé dítě řekne, že mu jeho mrtvá manželka v kómatu vzkázala, že má "jít za ním do Duhy" - což se dá vyložit i tak, že se má jít zabít...). Navíc se to i snaží působit neutrálně (tz. není jasné, jestli se s ním skutečně snaží mrtvá manželka spojit, nebo jestli mu jenom hrabe a nedokáže se s její smrtí smířit), bylo zde rozehraných dost záhad a byl jsem zvědavý, kam to celé povede. A pak Kevin Costner letí do Venezuely a vypadne z toho taková jednoduchá a nijak překvapující historka, která nakonec ani pořádně nevysvětlí ty záhadné prvky a ani moc nedává smysl (SPOILERY Takže ona se reinkarnovala, ale i tak byla v nějakém místě za Duhou a nějak komunikovala s těmi dětmi a pak i s ním? Ale v tu dobu už byla zase mimino... A ten divný křiž znamená co? Značí existenci reinkarnaci? Nebo snad něco jiného? A jestli to mělo být jen označení vodopádů na mapě, tak je ten záhadný znak sakra nevyužitý... KONEC SPOILERŮ). Je to škoda, možná bych pak i šel s hodnocením výš, ale takhle prostě nemohu, ten závěr mě fakt zklamal. A i když to má vlastně happy end, kdo mi zaručí, že se to pak nezvrtne v to, co se stalo na konci filmu Lůno, že :D Ale ne, nebudu přehánět... Btw, ty žánry tu jsou dost divně poskládané, je to hlavně drama a mysteriózní, sci-fi bych dal až na poslední místo a snad by se i dalo diskutovat nad tím, jestli sem ten žánr skutečně patří... Silné 3* ()

Sarkastic

Od filmu jsem nic nečekal a nakonec mě vcelku mile překvapil. Po většinu své délky si totiž držel docela napínavou, mysteriózní atmosféru, místy dokonce mrazivou a s pár slušnými lekačkami. Od uvěznění v potápějícím se autobusu to už ale byla taková naivní a ještě k tomu trapná pohádka, symbolicky ukončená neméně hloupým záběrem na hrátky v listí. Viděl bych to na lepší průměr. ()

Yardie

Lepších 60%, takových slabších 70%. Velice dobrý námět a s ním i zpracování a atmosféra. Byl jsem celkem mile překvapen. Vše fungovalo, bylo to tajemné, až relativně pozdě mi došlo, oč jde (asi jsem byl unaven, protože jinak si to nedokážu vysvětlit). Každopádně dobře zpracováno, nenudilo to, bavilo to, koukalo se na to fajn a a v podstatě celý film jsem byl velmi zaujatý. Spokojenost a překvapení! Howgh! ()

• Poté, co je Joe (Kevin Costner) vytažen z autobusu a jeho zachránce říká, že už tam hodinu leží, rozběhne se do vesnice a před domorodci ho zachrání fotografie manželky, kterou vytáhne přeloženou z kalhot. Pokud by fotka byla tak dlouho v mokru, asi by byla slepená a možná by se už nedala bez poškození ani rozevřít. (Tonula)
  • V čase 49:17 přijíždí Joe (Kevin Costner) ke škole, aby si promluvil se sestrou Madeline (Linda Hunt), a zaparkuje auto tak, že trčí zadkem do silnice. Když se vrací v doprovodu policie, je už auto úhledně zaparkováno rovnoběžně s chodníkem. (Tonula)
  • Film nebyl dobře přijat kritiky, většina z nich ho hodnotila jako nudný a v průměru dostal 3,7 bodu z 10. Diváci film hodnotili výrazně lépe, v USA obdržel 62 % ze 100. (Tonula)