V oblasti severného Texasu pred 35-tisíc rokmi v jaskyni postihla dvoch mužov čudná smrť. V súčasnosti sa na tomto mieste rozkladá vyprahnutá krajina. Malý Steve spadne pri hre s kamarátmi do hlbokej jamy, kde sa stane obeťou čudnej hmoty, ktorá mu vstúpi do tela. Chlapci privolajú hasičov. Dvaja z nich sa spustia do jamy, vzápätí prichádzajú muži v bielych kombinézach a z jamy vynášajú obete. Nikto nevie, kto muži sú a čo sa vlastne stalo. Špeciálni agenti FBI Fox Mulder (David Duchovny) a Dana Scullyová (Gillian Andersonová) už pred nejakým časom uzavreli Akty X. Stále však spolu pracujú, hoci sa zdá, že nadriadení by ich najradšej videli rozdelených. Práve hľadajú bombu v budove FBI. Mulder objaví vo vedľajšej budove amatérsky vyrobenú bombu a tú prichádza zneškodniť agent Darius Michaud (Terry O´Quinn). Rýchlo sa však ukáže, že sa o to ani nepokúsil. V stanovenom čase bomba vybuchla a pochovala nielen Michauda, ale aj dvoch hasičov a neznámeho chlapca. Tajomný výbuch nedá obom agentom pokoj, najmä keď zistia, že hasiči a chlapec boli mŕtvi už pred explóziou. Ktosi sa ich potreboval zbaviť a disciplinovaný agent Michaud obetoval život. Mulder a Scullyová začínajú pátrať... (TV JOJ)

Terva

Ten začátek, 35 000l. př. n. l. je úžasný. Ukazuje to jaký jsme břídilové se svým průměrným věkem 75 - ti let. Tato planeta potřebuje kolektivní stálé myšlení, abychom se vyvarovali opakujících se chyb. Černá hmota z Akt X je použita i v jiných příbězích, třeba Spiderman nebo v jednom nezfilmovaném Lobovi. Jedno moudro Muldera: Když nebudeme čekat neočekávané v nepřeberné záplavě možností, budeme na milost všemu, co se nedá zařadit do škatulky. Kdo je vlastně Mulder? Klíčová postava vládního spiknutí na popředí mimozemské civilizace. Tohle není kolonizace, ale spontánní repopulace!!! Včely a kukuřice nespadají pod hrozbu mezinárodního terorismu!! A ještě jedno moudro: Jeden člověk se nemůže sám postavit budoucnosti, že Scullyová? ()

Davies182

Fanoušci tento první plnohodnotný film s Mulderem a Scullyovou ocení mnohem více než neznalí celé seriálové mytologie. To ale nic nemění na tom, že se jedná o kvalitní sci-fi, kde se to vládními konspiracemi jen hemží. Přesvědčivé herecké výkony hlavních akterů nikoho nepřekvapí, Martin Landau pak rozhodně potěší. Mark Snow zde také poprvé rozmáchleji ukázal, co všechno dokáže za mixážním pultem - skvělá hudba. ()

Lucasion

Akta X shořela a Mulder věřte nebo ne se spolu s Scullyovou věnují něčemu jinému než paranormálním jevům. Musím říct, že pro mě byl první film Akta X zklamání, když jsem ho viděl poprvé. Spoustu nelogičností a film mi nedával tak zcela smysl. Prostě 3 hvězdy. Ovšem, když se na to podíváte jako součást celého seriálu. Tak bum! Jako most mezi 5. a 6. řadou seriálu to prostě nemá chybu. Nelogičnosti jsou tatam a já si užil dvouhodinové dobrodružství Scully a Foxe. Střípky jakoby najednou se složili v obrovské sklo a vše je jasné jak facka. Příběh o hledání pravdy je prostě super a musím uznat, že pokud na to nekoukáte jako na jednotný příběh, ale jako součást velkého celku, tak se vám to prostě musí líbit. Hledání pravdy stále pokračuje! (88 procent) ()

genetique

Ja som tento celovečerák vždy bral nezávisle odjeho seriálu. Aj keď mnohé veci by možno divákom, ktorí seriál nepoznajú unikli, ale to už je ich problém. Takmer dokonalý thriller s mrazivo chladnou atmosférou a častými typicky aktyixovskými ľakačkami, tmavé priestory, tajomné mysteriózno, všetko má tú správnu šťavu. Dokonca aj efekty sú mňam. Proste Mulder&Scully v najvyšších obrátkach. 85%. ()

MM_Ramone

"Akty X" (The X-Files) je americký sci-fi mysteriózny seriál, ktorého prvá, úvodná, pilotná epizóda mala premiéru desiateho septembra roku 1993. Vďaka obrovskému diváckemu úspechu bolo vyprodukovaných mnoho ďalších serií. Stal sa z toho doslova fenomém. V roku 1998 sa na plátnach kín objavil aj prvý celovečerný snímok "Akty X - Film". Agenti FBI Fox Mulder a Dana Scullyová sa v ňom pokúsili objasniť pôvod geneticky upraveného mimozemského vírusu. Snímok režíroval Rob Bowman, ktorý odviedol vysoko profesionálnu prácu. Rozpočet bol štedrý, scenár kvalitný, filmové triky prvotriedne a David Duchovny a Gillian Andersonová herecky excelovali. Bol to kino hit, ktorý potešil všetkých fanúšikov tohto originálneho, kultového televízneho seriálu. Výborný sci-fi thriller. **** ()

• Slovo „Akta“ se dá přeložit do českého jazyka jako „Soubory“. (Varan)
  • Film se natáčel v USA, Kanadě a Velké Británi. Natáčelo se od 16. června do 20. září 1997. (Varan)
  • Když Mulder zjistí, že v baru nefunguje záchod, musí si odskočit ven. Se slastným pocitem si pak uleví na plakát k filmu Den nezávislosti. (Petulka88)

Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi

Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi

04.03.2022

Největší český festival sci-fi filmů a kultury Future Gate odstartuje 9. března pražskou část festivalu v kině Lucerna a následně se přesune do Brna. Kromě hlavní filmové soutěže, legend žánru a… (viac)

Další záhada pro Muldera a Scullyovou

Další záhada pro Muldera a Scullyovou

04.11.2007

Příští rok to bude přesně deset let, co se na plátnech kin objevila celovečerní Akta X. Od té doby se pravidelně objevují zprávy o chystaném pokračování. Když už jsme si říkali, že k tomu asi nikdy… (viac)