Díky technologii klonování se stal svět nedaleké budoucnosti rájem na Zemi. Smrtelné choroby přestaly existovat, váš nový pes může být navržen tak, aby barevně ladil s pohovkou ve vašem obýváku, na které se vyzývavě protahuje ideální virtuální přítelkyně, hologram přesně podle vašich snů a představ. Aby se vědecký pokrok jako už tolikrát v historii neobrátil proti lidstvu, upravuje pravidla klonování přísný Zákon šestého dne, pojmenovaný podle Starého Zákona. Právě šestého dne od počátku světa stvořil Bůh člověka... Bývalý pilot bojové helikoptéry Adam Gibson (Arnold Schwarzenegger) se jednoho večera vrátí domů a zjistí, že na jeho místě uprostřed milované rodiny se ocitl dokonalý dvojník, do nejmenšího detailu shodný s originálem. Dříve než se válečný veterán stačí vzpamatovat z přímé konfrontace se svým klonem, jehož existence je teoreticky vyloučena Zákonem šestého dne, musí čelit vražednému útoku nelidsky dokonalých zabijáků. Kdo a proč může mít zájem na smrti bezvýznamného pilota? Jen jediná věc je už v tuto chvíli jasná svou kůži zkušeného válečného pilota neprodá Adam Gibson lacino (oficiálny text distribútora)

Shit

Nic moc sci-fi. Arnold je tady dost těžkopádnej, akce v podání Arnolda skoro nulová a když už je, tak se moc nepředvede a hlavně hodně mi tady schází spousta hlášek. V jeho filmech jich vždycky bejvávalo hodně a převážně se jednalo o skoro kultovní záležitosti, ale tady se mu buď dost hrubě nedařily a nebo pro jistotu mlčel. A ani nápad celýho filmu se mi moc nezamlouvá nebo teda spíš to zpracování ()

Anderton

6. deň je čistý guilty pleasure. Nedá sa na ňom brať nič vážne, ani námet, ani scenár, ani sci-fi dizajn a samozrejme ani réžia. Ak vás bude náhodou baviť, bude to práve jeho nedostatkami. Je to v podstate podobný prúser ako sudca Dredd, len je o niečo zábavnejší. Neviem, čo napísať o Arnoldovi, nie je už čo, len ma mrzí účasť Roberta Duvalla, ktorý dopadol podobne ako Donald Sutherland alebo John Voight a berie úlohu v každej blbosti, len aby sa pripomenul. ()

castor

Jeho doutník kouřil jiný chlap, jeho dort spořádal jiný chlap, na zadek jeho manželky sahal jiný chlap, no, jiný, byl to jeho klon. Fušovat přírodě do řemesla se nemá, navíc, když se kdosi spletl a omylem naklonoval bývalého bojového pilota s vizáží Arnolda Schwarzeneggera, kterého si tak jeho fans užijí hned ve dvojí (ač charakterově/herecky nijak odlišné) verzi. Mně osobně Arnieho neherecké přednosti vždycky bavily, i za deset let (a to bude akční žánr zase někde jinde) nebudu mít problém sáhnout po nějaké jeho kousku (i když to asi nebude 6. den) a dojatě zavzpomínat na jistoty přiznané žánrové pitomosti. Tentokrát vsadil na látku diskutovaného klonování živých organismů, mdle filosofuje, otírá se o genové inženýrství a snaží se bavit. Ne vždy se mu to daří, ač tvůrci sehnali slušný rozpočet (i tak futurovýsledek vypadá jako chudý bráška třeba Spielbergova Minority Report). Škoda, že akce úplně nestrhne, škoda, že je místy samoúčelná (zbytečná počítačová letecká scéna v horách), škoda, že záporáci nejsou víc ujetí a škoda i toho, že tvůrci nenabídli víc momentů, kdy třeba panenka v životní velikosti tak nějak přestane mluvit. Když se nebojí černohumorných scén a nápadité akce, plusové body naskakují. A tady jsou sakra potřeba. ()

Vojcl

Samotný námět filmu se mi velice líbil a zasloužil by si jednu hvězdičku sám o sobě. Bohužel tvůrci nedokázali z daného tématu vytěžit to co se od nich očekávalo. Kdyby tuhle látku někdo zfilmoval jako psychologický thriller snažící se upozornit na nebezpečí klonování - mohl by to být pěkně povedený kousek!!! V téhle podobě se z toho, ale stal jen čistě průměrný popcornový akčňák se stárnoucím Arnoldem... ()

monolog

Když si odmyslím trošku klasičtější průběh filmu, nemám mu vlastně co vytknout. Mně se líbil. Sice bez střílení a mlácení apod by to podle mě bylo mnohem lepší, ale to by hlavní roli musel mít Robert De Niro a muselo by to být komorní drama a ne akční SF. Kdyby to pojali podobně jako například Tři dny kondora s Robertem Redfordem, byl bych na vrcholu blaha. Teprve v takovýmhle filmu by se naplno dokázala rozvinout ta dickovská atmosféra neustálé paranoie a strachu. Občasný věci se mi tu nelíbily (nezdály), třeba naklonování během pár hodin a nebo snímání paměti mi přišlo taky trochu podivný. Ale pravda je, že to problém klonování nastolilo celkem zajímavě (a co si budeme povídat, mnohem lépe, než dřívější Jako vejce vejci s Michaelem Keatonem). I ten dnešní iracionální strach z klonů je tu pěkně ukázanej. Myslím, že až nastane doba, kdy bude možný lidi skutečně klonovat a přenést i jejich paměť, bude to stejná přelomová hranice, jako objev Ameriky nebo slezení ze stromů. A taky si umím představit ty boje za zrovnoprávnění klonů (stejně jako je tomu celou lidskou historii dodnes, kdy se různé skupiny snaží získat stejná práva, jako privilegovanější vrstvy). Ve filmu je spousta zajímavých nápadů (klonování zvířat, letadla atd). No, určitou chybu to má a to je ten strašně předvídatelnej konec přesně v duchu Hollywoodu. Ale co už, předtím nás čeká celých 100 kvalitních minut, takže proč si je neužít a nějakou chvíli po skončení snímku se i nezamyslet nad důsledky klonování? ()

• Úvodní citát je z knihy "Genesis", kde je stvořen šestý den Adam. (Terva)
  • Natáčení probíhalo v kanadských městech Vancouver, Burnaby a Toronto. (Terva)
  • Podle slov Arnolda Schwarzeneggra v bonusu ''The Future Is Coming'' je film situován do roku 2015. (CliffLee)