Mladá dáma

• USA Damsel

Mladá žena se vdá za okouzlujícího prince. Místo rodinné idylky ji ale čeká boj o holý život, protože ji chtějí obětovat děsivému drakovi. (Netflix)

BarryLyndon

První polovina je vyloženě skvostná na úrovni 8/10. Výprava je nádherně pohádková. A hráči si při příchodu do království vzpomenou na datadisk Witchera 3.  Fresnadilo to má režijně hodně v paži a hodně pomáhá tomu, aby se zakryla jedna z největších slabin filmu a to hlavní herečka. Která na to prostě charismatem a screen presence nemá.  Samotný námět docela ok. I feministické myšlenky nevadí, jenom by to nemuselo dělat zase z libovolného bílého chlapa zaporáka a v podstatě obhajovat genocidu kvůli mstě.  Ale i tak spokojených 6/10. ()

Morholt

Výprava pěkná, technicky v pořádku, ale tím to hasne. Na jednoduchý příběh nežehrám, ten se dal očekávat, ale celkové pojetí mi nesedlo. Maloval jsem si to tak, že poté, co si to děvče vyřídí s drakem, vrhne se na zlou královnou a prince a pořádně je vykostí. Zkrátka něco ve stylu Princezny s Joey King. To nevyšlo. Ale pořád tu byl prostor podat to jako temnější fantsy ve stylu Sněhurky a lovce. Ani to se nepovedlo. Zbylo jen pobíhání po dračí sluji a unikání o pověstný vlásek, přičemž jindy nepřemožitelný drak dělal fatální chyby a při chrlení ohně mu selhávala muška. A nesedlo mi to ani herecky. Robin Wright si jela polohu Claire Underwood, takže tady jsem problém neměl, ale Millie Bobby Brown je castingovým přešlapem. Nalíčená a v šatech vypadá jak hastroš a těžko by člověk našel méně princeznovatější princeznu. No a že by to doháněla jinak se také říct nedá.  Celkově zklamání. 35% ()

Algernons

Zajímavá premisa, která nabízí i zajímavé rozuzlení. Avšak vše uprostřed je neuvěřitelně nenápaditý a plytký. Přežívání v jeskyni vybízí k budování znalosti prostředí a draka, které by bylo následně zúčtované podobně jako v Predátorech a Prey. Ovšem to tu není. Navíc finální souboj s drakem přichází v bodě, kdy je skrze znalosti hrdinky tak nějak zbytečný. K tomu si připočtěte nezajímavý postavy a svět okolo. Jo, Millie Bobby Brown je super a ve svém barbarském drsném kostýmu působí správně epicky. Samotný design draka je taky povedený, ale to je tak vše. ()

Anderton

Veľa ákčových rozprávok nevzniká a tak poteší aj niečo, čo neprenikne do kín, ale vyzerá stále veľmi slušne. Rozprávky si vystačia s malým svetom so zopár postavami a priamočiarym príbehom a kto si pamätá na detstvo, boli plné utrpenia a smrti vždy. V podstate ide o jednoduchú metaforu o náhlom prechode teenagera z mladosti do dospelosti, kde už je každý za seba a kvôli prežitiu musí hrať tvrdo. To, čo dokázalo dievča, nedokázal napríklad mladý princ. Každá z troch strán má pochopiteľnú motiváciu, na prvom mieste je rodina (a ak spočiatku nie, tak časom áno) a až potom objektívna spravodlivosť. Finále mohlo byť lepšie a už sa tu hrá až na príliš drsnú vlnu, čo môže pôsobiť trochu nechcene vtipne, avšak ladí to s tým, o čom film chce byť. A je fajn opäť vidieť pokope nejakú skupinku staršej hereckej generácie, ktorú nevidíme v kinách zase tak často.  70% ()

• Dan Mazeau napísal k filmu scenár, no ten istý príbeh vyšiel ako románova adaptácia od Evelyn Skye, avšak vydaný bol o rok skôr s odlišnými dejom. Skye vysvetlila: "Najjednoduchší spôsob, ako si to predstaviť, je tento: Dan Mazeau napísal pôvodný scenár. Mala som možnosť prečítať si skorú verziu a dostala som voľnú ruku na napísanie vlastnej verzie príbehu, ktorá sa nakoniec stala románom. Román aj film môžu vychádzať z rovnakého základu, ale sú tiež každý svoje vlastné jedinečné umelecké diela." (Arsenal83)
  • Hlavní hrdinka (Millie Bobby Brown) má v závěru popálenou hruď v některých záběrech na levé straně a v některých na pravé. (Muffino)
  • Hoci sú šatníky a šperky umiestnené na fiktívnom pozemku bez fixného náboženstva, miešajú alžbetínske obdobie s katolíckymi symbolmi a morálkou. (Arsenal83)