Emma a Dexter spolu po promoci stráví noc a ráno si jde každý vlastní cestou. Jejich osudy už ale zůstanou navždycky pevně svázané. (Netflix)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (15)

Jeden den (2024)

Rok 1988. 15. července poprvé. Univerzita v Edinburghu. On je pohledný, ona jízlivá intelektuálka. On je prachatý děvkař, ona trochu snílek. On je bohém, ona má spisovatelský talent. Setkávají se na promoci. Mají si co říct. Vypijí lahev vína. Dexter jako správný gentleman doprovodí Emmu domů. A skončí s ní pod peřinou, ale jinak, než si zprvu představoval. Zdá se ovšem, že chtějí na své životní dráze úplně jiné věci. Nebo ne? A my tušíme, že okolo sebe budou kroužit pěknou řádku let. Jednou dole, podruhé nahoře. „Vždyť jsi složitej asi jako dvoudílný puzzle pro předškoláky!“ Od začátku svěží, milé a vtipné, jen mi kazilo dojem, že jsem si dal dvě a dvě dohromady a připomněl si jméno spisovatele Davida Nichollse. Tudíž jsem znal filmovou adaptaci a tušil rozuzlení. Nicméně seriálová forma dává prostor příběh lépe rozpracovat a více se s hrdiny sžít. Každá epizoda funguje jako časová schránka, která tak nějak zahrne podstatu konkrétního roku v jejich životech. A daří se to… Z detailů pochopíme, co se stalo, z náznaků vypozorujeme, co se asi bude dít. Pokaždé jde o milou půlhodinku, plnou sarkastického britského humoru, nostalgického vzpomínání, ale určitě ne nějakých hlubokých emocionálních příkopů a odkrývání zásadních životních pravd. Prostě fajn. Stejně jako dobové detaily, soundtrack a samozřejmě výborné herecké výkony Lea Woodalla a Ambiky Mod, navrch baví i vedlejší postavy (Sylvie, šprýmař Ian…). Celkově autentické, hořkosladké, nečernobílé. ()

Epizoda 1 (2024) (E01)

15. července poprvé. Univerzita v Edinburghu. On je pohledný, ona intelektuálka. On je děvkař, ona trochu snílek. On je bohém, ona má spisovatelský talent. Setkávají se na promoci. Mají si co říct. Vypijí lahev vína. Dexter jako správný gentleman doprovodí Emmu domů. A skončí s ní pod peřinou, ale jinak, než si zprvu představoval. Zdá se ovšem, že chtějí na své životní dráze úplně jiné věci. Nebo ne? Ale postupně, zatím je tu euforie z promoce a léta páně 1988. Zdá se, že nás čeká zajímavá výstavba, že se dočkáme dynamického vyprávění a hlavně hmatatelné chemie. ()

Epizoda 2 (2024) (E02)

Tak jaký máš plán? Rozvrzaná dodávka a pochybný divadelní soubor Palice na straně jedné, cestování po Evropě a užívání si volnosti na straně druhé. Emma a Dexter o rok později. Za studentských let se spolu málem vyspali, pak ale Dex rychle zamířil do „friend-zone“. Zatímco jeho hlavní ambicí je ochutnávat víno a milenky, ona se soustředí na to, aby skutečně něco změnila. Oba se nicméně chystají vrátit do Londýna. A my už tušíme, že okolo sebe budou kroužit pěknou řádku let. Je to svěží, je to svižné, ale lehce mi kazí dojem fakt, že už jsem si dal dvě a dvě dohromady a připomněl si jméno spisovatele Davida Nichollse. Tudíž znám filmovou adaptaci a tuším rozuzlení. ()

Epizoda 3 (2024) (E03)

„Vždyť jsi složitej asi jako dvoudílný puzzle pro předškoláky!“ Zákazníci se jim tam až nečekaně často dusí a Emma je v mexické restauraci za inventář. Frustrovaná, odevzdaná. Chce z Londýna pláchnout domů na sever do Leedsu. Další rok je fuč a dráha „spisovatelky“ je pořád stejně vzdálená, zatímco světáka Dexe dál nezměrně zbožňuje opačné pohlaví a nově i kamera. Tvůrci se solidně noří do témat hledání vlastního uplatnění, očekávání či neúprosného plynutí času. Téměř každá epizoda pak nechává diváky přemýšlet o svých vlastních zkušenostech a souvislostech. ()

Epizoda 4 (2024) (E04)

„Vlastně jsem to už vytěsnila. Jako autonehodu.“ Nejprve to zkouší s nudapláží, pak připomíná absolventský ples. Dexter chce prostě dotáhnout to, co se tehdy nepovedlo. Emma (ač si to sama namlouvá) si hodlá na společné dovolené zachovat zdravý odstup. Tihle dva se stali našimi stálými společníky a průvodci. A seriálová forma dává prostor příběh lépe rozpracovat a více se s hrdiny sžít. Každá epizoda funguje jako časová schránka, která tak nějak zahrne podstatu konkrétního roku v jejich životech. A daří se to. Z detailů pochopíme, co se stalo, z náznaků vypozorujeme, co se asi bude dít. ()

Epizoda 5 (2024) (E05)

Od euforie z promoce (1988) až po životní… (2007)… však uvidíte. Pochopitelně nás budou tvůrci ještě hodně dlouho natahovat, než si tihle dva uvědomí, že chtějí být regulérně spolu. Vůbec mi to ale nevadí. Hošan z nóbl rodiny jede navštívit nemocnou matku, jenže večer a noc předtím na to příliš nemyslel. Takže vypadá, no, jako Dexter v posledních měsících. „Vynesl jsem ji po schodech. Uložil jsem ji do postele…“ Potřebuje přítele na telefonu, jenže Emma prožívá zvláštní večer se šprýmařem Ianem, který se propíše i do dalších večerů nejen aktuálního roku 1992. ()

Epizoda 6 (2024) (E06)

Magické datum pošesté, tedy v roce 1993, a další fajn připomínka jejich trvalého pouta. Zatímco jeho letitá kamarádka, rádkyně i zachránkyně Emma nadále postupuje „skromnými“ kroky a za přítomnosti vtipálka, teda přítele Iana má před premiérou školní divadelní hry, miláčka davů Dextera čeká v záři reflektorů živý přenos, jenže se znovu chová trochu jako idiot a směřuje tak k dalšímu karambolu. Herecké výkony Lea Woodalla a Ambiky Mod pořád nadprůměrné, baví i vedlejší postavy. ()

Epizoda 7 (2024) (E07)

„Jsi televizní moderátor. Nevynalezl jsi penicilin ani jsi neprolomil patovou situaci v OSN. Je to jen televize a navíc pěkně ubohá!“ Luxusní restaurace a nesnesitelný a roztěkaný Dexter neustále prchající na toaletu. Dle něj kritická Emma už ho snad tři roky neviděla střízlivého (nebo nesjetého). Zatímco on soustavně upadá do vzorců alkoholismu a závislosti, její ambice a dlouhodobé vztahy limitují výhradně její nedostatek sebevědomí. Přitom se na společnou schůzku evidentně těšila, chtěla vypadnout ze stereotypu, který zahrnuje i stále nedokončený román. A podle všeho také nenaplněnost ze vztahu se šprýmařem Ianem. ()

Epizoda 8 (2024) (E08)

1995 a za rohem jsou letní prázdniny. Učitelský sbor už ze školy bleskově zmizel, Emma má ovšem ještě „jednání“ v ředitelně. A pak dorazí domů, kde ji čeká nepříjemné překvapení, které jsme mohli tušit už v minulé epizodě. Ale i tady se projeví jakási uvěřitelnost každodenní existence. Znovu potěší i vedlejší herecké obsazení, dobové detaily či soundtrack, Emma opět představuje maják upřímnosti, protože její očekávání bylo prostě jiné. A nakonec po čase znovu usedá za počítačovou klávesnici. ()

Epizoda 9 (2024) (E09)

Minule to bylo o Emmě, teď se věnujeme výhradně Dexterovi. Dcerunka bere svého milého k rodičům. Zazobaným rodičům, mělo by se upozornit. Udělat dojem na povýšeneckou rodinku, včetně samolibých dvojčat, nebude snadné. Navíc přichází zpráva od producentů Dexova pořadu, že si spolupráce moc váží, ale na druhou řadu už to úplně nevidí. Třeba mu to pomůže: vytáhl náušnici z ucha, víno už nehltá po lahvinkách, namísto celebrity by mohl být chlapem od rodiny… Tak uvidíme. I když vím, kam se to bude ubírat (předlohu znám), tenhle televizní přístup s ucelenějším vykreslením příběhu mě baví. ()

Epizoda 10 (2024) (E10)

Co si budeme, jednotlivé díly prostě představují milou půlhodinku, plnou sarkastického britského humoru, nostalgického vzpomínání, ale určitě ne nějakých hlubokých emocionálních příkopů a odkrývání zásadních životních pravd. Kamarádka Tilly se vdává a Emma má pronést svatební řeč. Zvaný je i Dex. Setkání po hodně dlouhé době. Chvíle oťukávání. Ale pak spolu pláchnou do bludiště, protože si jako v bludišti připadají. Dexter se totiž chystá k velkému kroku a mnohé naznačuje, že to nebude to pravé ořechové. Skvělá hudba, moc fajn díl. ()

Epizoda 11 (2024) (E11)

Dexter maká rukama a zvyká si na roli táty od rodiny, Emma má sice napsanou knihu, ale zaměstnává ji její cesta ke čtenáři. Dexova (už manželka) Sylvie se chystá na setkání s kamarádkami, ale nakonec je všechno úplně jinak, z čehož zase vypozorujeme, co se bude dít příště. Občas mám nicméně pocit a přání, že bych se postavám rád dostal víc pod kůži. Mimochodem už jsem to chtěl napsat dávno, Leo Woodall je solidní kopie Michaela Pitta (ano, ten podivín ze Vzorce pro vraždu nebo Funny Games USA). ()

Epizoda 12 (2024) (E12)

Rozvedený ztroskotanec a samotnými Sunday Times obdivovaná autorka knižního debutu. Role se otočily, směrem k Emmě teď vzhlíží utrápený Dexter. On navštíví ji v Paříži a angínu nakonec budou předstírat oba („A já myslela, že jsem se tě konečně zbavila!“). Místy je to pořád lehce uskákané (pokaždé shrneme/pochopíme podstatu konkrétního roku v jejich životech), ale 14 epizod přeci jenom nabídne ucelenější vykreslení příběhu. Herecky oba palce nahoru. ()

Epizoda 13 (2024) (E13)

2000 a žádost o společné bydlení. Její kniha slaví úspěch, jeho bývalý krámek s rybami se brzy promění. 2001 a evidentně čerstvá žádost o ruku. Pouto je silné, dcerka Jasmine tátu ráda navštěvuje. Sluncem zalitý je i rok 2002, jen to otěhotnění se zatím nedaří. Jenže… každá z epizod má něco pod nebo přes půl hodinky, pokaždé tedy z jiného období a z různých úhlů pohledu. Jsme těsně před cílem, věděl jsem, co přijde, ale tentokrát bych přeci jenom uvítal delší „dojezd“. ()

Epizoda 14 (2024) (E14)

Od euforie z promoce (1988) až po životní… (2007)… Dexter žije minulostí, vrací se k okamžikům radosti, zatímco v současnosti na něj čeká jen smutek a prázdný dům. Fajn návrat vedlejších postav a možná trochu zbytečně předvídatelné loučení. Celkově autentické, hořkosladké, nečernobílé a se solidními výkony Lea Woodalla a Ambiky Mod. Ona od začátku coby intelektuálka s jízlivým humorem, on coby pohledný bohém, postupně respektující zodpovědný dospělý život. ()