Fallout - Season 1

(séria)
USA, 2024, 7 h 53 min (Minutáž: 45–74 min)

Jeoffrey

Řekni mi, jaký Fallout máš rád a já ti řeknu, jestli se ti tenhle seriál bude líbit! Je to zatraceně jednoduché, pokud máte rádi videoherní Fallout 1 a 2 a všechno co přišlo potom bylo jen čiré zlo, živení se na značce, nepochopitelná změna žánru a způsobu podání postapokalyptického světa, pak se vám tenhle seriál, co má každou epizodu už v úvodu logo Bethesdy, rozhodně moc líbit nebude, vyvolá u vás PTSD, prostě připomene smrt vašeho milovaného dětství... Pokud máte rádi Fallout 3 a 4, nebo dokonce i Fallout 76 (byly doby, kdy tihle lidé byli ještě ohroženější druh, než obyvatelé vaultů na povrchu), pak jste právě našli klenot s miliónem a jedním odkazem na vaše oblíbené hry, ať už jde o psa, co se jmenuje Dogmeat (i když ten se objevuje i v prvních hrách), postavu, co má příjmení Howard, nebo snad každou lokaci, která vám přijde zatracené povědomá (benzínka Red Rocket, Super Duper Mart…) a jednotlivé frakce, které budete znát jako své boty. A co fanoušci Falloutu New Vegas? Jsou tu i nějací cowboyové, hlavní nepřítel je management a korporát, jo i pro ty to bude přeci solidní podívaná. Dobře, ale co když jsem žádný Fallout nehrál? Pokud máte slabost pro postapokalyptickou tématiku, pak by se vám seriál měl nejspíš také líbit. Má to atmosféru, má to své vlastní unikátní charisma, které je jiné než třeba u The Last of Us, je to krvavé, občas bizarní, někdy cynicky vtipné, příběh je také zajímavý, i když mu chvíli trvá, než se plně rozvine a ukáže všechny své zákruty, jsou tu docela sympatické postavy, i když si k některým možná budete stejně jako já chvíli hledat cestu… Takže si to shrneme - skalní fanoušci Falloutu 1+2 prosím na jednu stranu a dejte odpad!, maximálně jednu hvězdu. Fanoušci Falloutu 3+4+76 prosím na druhou a vytáhněte 5*. Fanoušci New Vegas spíš blíž k těm druhým a 3* nebo 4*. Vy, co jste nic neviděli, tak můžete sice skončit kdekoli, ale pokud vás zajímá téma, tak to budou 4*. A ti, co všechno viděli, všechno hráli (dobře, v mém případě kromě Falloutu 76) a všechno znají, můžou dát 7,5/10. IT JUST WORKS! ()

wampyrelli

Příběh je děravej jak řešeto. Charakterizace některých postav se mění podle toho, co se tvůrci zrovna snaží navodit... např. jsem si celou dobu říkal, že příběh směřuje ke zvratu, který by ale vzhledem k okolnostem naprosto nedával smysl... a jo, ten zvrat se stane a absolutně nedává smysl. Vlastně mi to dost připomíná Fallout 4. Je to vtipný a zábavný a jsou tam super postavičky. Nějak to pro mě dokázalo vykompenzovat scénář (tzn. každou chvíli byl ochotnej si něco v hlavě ospravedlnit/dovysvětlit). Ale kdyby tady člověk postavil scénář na první místo, tak se asi dost popadá za hlavu. Naštěstí nejsem moc obeznámenej s těma líp napsanejma dílama videohry, takže mi to nijak nezkazilo dojem z franšízy. Žehnám ale každýmu fanouškovi Fallout 1, 2 a New Vegas, co tomu dá horší hodnocení... ()

3DD!3

Hodná, zlý a ošklivý… Fallout mód. Má to tempo, má to cynický humor, má to krvavou akci a velmi aktuální téma. Walton Goggins bezvadný v obou dvou polohách, taky má nejzajímavější roli. Ostatní se občas chovají jako pitomci, ale pro tu perfektní atmosféru jim to odpustíte. Jonah Nolan je fanda a pohlídal si každý důležitý aspekt převodu hry. Pointa je vyloženě lahůdková, přestože se dala vytušit hodně dopředu. Finále je napjaté jak struna a MacLachlan v něm neskutečně válí. I když to vypadá, že tu vládne chaos, neznamená to, že nikdo nesedí u kormidla. ()

fabecc1222

Herní série mě zastihla jen okrajově skrze první díl, ale tak nějakou obecnou znalost o ní i tak mám, a řekl bych, že kdyby si tvůrci představovali představení jejich světa na TV obrazovkách, tak by to klidně mohlo být takovým způsobem. A to představení světa je tu poměrně klíčové, protože první řada primárně představuje svět Falloutu, a právě kvůli tomu, jak přehnaně jednoduchý příběh je, tak zatím nejdu na plnou palbu. Jinak je to parádní retro sci-fi jízda, která mixuje archaické stereotypy o postapu s westernovými motivy, okořeněné o špetku toho nejlepšího černého humoru. A Ella Purnell je tak suprově tupoučká, že si jí prostě zamilujete hned po prvním díle. ()

adamix

Seriál Fallout predčil všetky očakávania a na moje prekvapenie je to jeden z najlepších tohtoročných seriálov, ktorý sa nebojí pritlačiť na pílu a ukázať podmanivý vizuál, gore, sex a popri vtipkovaniu nasadiť aj presvedčivú drámu a zaujímavý worldbuilding. Plusom je ešte aj to, že postavy si prechádzajú problémami, ktoré sú náročné a vyvarujú sa nelogickými rozhodnutiami. Lucy je sympatická, naivná a jej cesta naprieč nehostinným pozostatkom sveta nie je sebecké naberanie skúseností, ktoré by z nej urobili nepríjemnú girl boss, na ktorú sme zvyknutí v každom súčasnom seriály či filme, ale záchrana otca. Maximus je za mňa taký antihrdina, pretože veľa rozhodnutí urobí vo svoj kariéristický prospeh alebo k využitiu danej situácie, ale na druhú stranu je to dobrák, ktorého som si veľmi obľúbil. Hviezdou seriálu je na sto percent Walton Goggins a jeho perfektné stvárnenie pištolníka Ghoula, ktorému sa tu venuje veľká pozornosť, aj na jeho príbeh z čias pred vojnou, ktorý celý ten lore aj obohacuje. Nájdu sa aj slabšie články, ale tých je minimum. Plusom je aj to, že ma seriál navnadil do hernej série, ktorú som predtým ešte neokúsil. Za mňa 90%. ()

• Když Maximus (Aaron Moten) odlétá v helikoptéře na svojí misi, můžeme si všimnout na palubní desce žluté kachničky, která se objevuje jako easter egg v herní sérii „Fallout“. (BaBca_)
  • Ve scéně, kdy jde Lucy (Ella Purnell) do zbrojnice, můžeme vidět na stolku české náboje Sellier & Bellot. (UncleMorty)
  • Scéna, ve které technik Vaultu 33 sdělí Overseerům, že se rozbil vodní čip, je odkazem na úplně první herní „Fallout“, ve kterém hledání vodního čipu bylo hlavní zápletkou. (UncleMorty)