David (Jiří Macháček) má jediný úkol: vyšetřovat paranormální případy. Jenže jemu se nechce. Tam venku jsou 80. léta a spousta otravných lidí, kteří jeden druhého oslovují „soudruhu“. A on stejně na žádné paranormálno nevěří. Raději sedí v pohodlí své kanceláře, tváří se, že pracuje na výzkumu satanistických odkazů v západní hudbě a užívá si poslechu elpíček, která nikdo jiný v republice nemá. Svět by byl krásný, ale ředitel Ústavu paranormálních jevů, jeho nadřízený, mu do kanceláře nasadí nového kolegu Vojtu (Jan Cina). A tento přemotivovaný nováček má mnoho řečí: jak je potřeba posouvat hranice lidského poznání, bla bla, věda prý ještě nemá odpovědi na všechny záhady světa, bla bla, a jak ho hrozně inspiruje nejnovější výzkum profesora Kogana s hypnotizéry na leningradské univerzitě. Tato nesourodá dvojice nemá na výběr a musí spolupracovat při vyšetřování bizarních případů, na které jsou všechny ostatní bezpečnostní složky ve státě krátké. A aby to neměla zbytečně lehké, na záda jí neustále dýchá dvojice agentů StB – drsná agentka Snížková (Anna Fialová) a zlatíčko Hora (Leoš Noha). (Česká televize)

Recenzie používateľa honajz k tomuto seriálu (9)

To se vysvětlí, soudruzi! (2024)

Ok, vykrádá to jeden francouzský seriál, vykrádá to Project Blue Book, trochu Akta X - a spoustu dalších podobných filmečků, o nichž si autoři myslí, že je v české kotlince nikdo nezná, neb je zatím žádní televize neuvedla, a to dokonce ani v dabingu (vtip). Proč ale nemohli tvůrci při tom vykrádání přijít s něčím originálním? Problém levitace se otevře na konci prvního dílu a pak stagnuje až do konce dílu posledního, kdy se s ní teprve tak trochu pracuje. Jednotlivé díly obsahují určité nedořečenosti a neujasněnosti, ale tvůrci se k nim už nikdy nevrátí. Podobně se nemohli rozhodnout, jestli točí parodii, crazy grotesku, nebo vážné psychologické drama. Pokud se objeví humor, tak na jednu dobrou hlášku či situaci připadá dvacet trapných jak od puberťáků. Hodně herců, především Cina, přehrává neskutečně - kouknou se třeba na Black Books, jak lze podat trhlou postavu, aby byla vtipná bez tajtrlíkování. Souhlasím i s názorem, že se děj odehrává v alternativním vesmíru (takže nejde o žádné retro), kde se navíc lidé chovají a mluví jako v současnosti. Svou neujasněností a nekoncepčností vznikl kočkopes, který stejně mainstreamový divák nepobral (viz hodně razantní poklesy sledovanosti), a náročnější divák si raději znovu pustí originály, odkud se opisovalo, nebo jsou povedenější hodnocení kamarádů tvůrců nebo jejich rodin nebo jejich PR agentury fakt neberu v potaz) . Řekl bych škoda promarněné šance, protože podobných seriálů je v českém rybníčku hodně málo (a ani Jirka Strach už je kurňa netočí), ale to by muselo na tomhle být alespoň něco originálního. ()

Ostře sledované UFO (2024) (E01)

Jistý potenciál to má, ale vadí mi tam pár věcí. Myslel jsem si původně, že seriál bude vycházet ze skutečnosti, protože tady komunistická pobočka pro výzkum paranormálních jevů skutečně existovala a dokonce o ní existuje jeden dokumentární film. Ale dobře, smířil jsem se s tím, že divákova očekávání jsou jedna věc, a tvůrčí výpověď jiná. Jenže nechápu, proč je to tady vedené přes lacinou parodii ve stylu pubertálního humoru na chlapeckých záchodcích základní školy, ty pokusy o humor jsou opravdu chvílemi až trapné. Ani vyobrazení dvou členů StB mi hlava nebere, ale obecně ty postavy jsou neuvěřitelně ploché, bez charakteru, jen takové karikatury z vtipu pro Dikobraz. Pak mi vadí, že se to má odehrávat v době totality, a kamera se postmoderně třepe, místo aby držela styl té doby a bez klepání rámovala. Možná by mi to nevadilo tak moc, kdyby se jinak tvůrci nepokoušeli o ten retro filtr. Pak mi vadila ta věčná zelená ve skoro každém záběru a když pak běžela i v závěrečných titulcích, bolely mne už oči. Dále, jinak nic proti Cinovi, ale chtělo to sem někoho, kdo bude skutečně adekvátním protikladem Macháčkově postavě, naivní, mladý kluk, ale žádný blbec, což se obávám pan Cina neumí dost dobře zahrát a nevěřím mu jeho postavu a žel pak nefunguje ani ten důležitý vztah mezi oběma postavami. Vlastně by mne potěšilo, kdyby to celé fungovalo víc jako Blue Book, kterýžto seriál to docela okatě, ale nepřiznaně vykrádá. A málem bych zapomněl - takhle mladý předseda JZD? Takhle mladá estébačka? Ale no tak, soudruzi. ()

Jak uškrtit mistra Šálka (2024) (E02)

I tentokrát u mne vládl velmi ambivalentní, rozporuplný postoj. Parodie na Addamsovy, potažmo Munsterovy, za mne vcelku zdařilá a povedená, maňáskové provedení rekonstrukce činu dokonalé, Pavlovičová, Macháček a paní Termerová pochopili snad jediní, co a jak hrát, Cina zato přehrává jak o život a celou svou postavu tak vede nikoliv k úsměvné naivnosti, ale natvrdlé debilitě. Říkal jsem si, že stačilo, kdyby párkrát dal poker face nebo na to šel přes suchý anglický humor, ale on je spíš jak bavič Petr Novotný, když vyprávěl vtipy. Dále mi přijde dost mizerně vytuněný samotný příběh, který je strašně jednoduchý, až si člověk říká, jako to je konec? A co jako? Na konci jsem čekal nějaký twist, že třeba břichomluvkyně je maminka či sestra, případně obě a navíc jsou to sériové vražedkyně, ale ono nic. A jinak to levitování začíná být už poněkud otravné, protože odnikud nikam nejde a je to pokaždé na jedno brdo. A taky ty úvodní rádoby haha veselé historky z ústavu v každém díle jsou leda tak pěkně trapné. ()

Copak je to za veksláka (2024) (E03) odpad!

Prý se v osmém díle vše vysvětlí jinak, divák uvidí, čeho si nevšiml... Spíš si myslím, že divák uvidí to, co mu tvůrci celou dobu tajili a pokládají to za řachandu. Tady bylo všechno špatně už od začátku, Cina opět strašně přehrává, humor je opět jak ze záchodků chlapců na základce, ten úvodní tanec Macháčka s Termerovou byl otřesný (byli pod drogama oni, nebo tvůrci?), dcerka furt jen levituje, až to začíná být otravné a nijak nosné, veksláci jsou podáni jako hodné, citlivé a veganské duše (asi to měl být vtip či co) a vůbec je nepřekvapí výbuch v jejich baráku, bo estébačka a Cina vylezou z okna a povídají si s kámošema, a oni nevystrčí za celou dobu ani nos z domu, aby se s pistolí v ruce koukli, co že se to děje. Navíc odkazuji na komentář honajz2, neb můj syn si všiml, že tvůrci vycházejí z počtu obyvatel Liberce dnes, ne v 80. letech. Jako drobně jsem se pousmál u asi dvou fórků, ale jinak ten dnešní díl trapností jen přetékal. A fakt nevěřím, že v osmém dílu dostanu tak sofistikovaný a do detailů promyšlený nářez, až mi spadne čelist příjemným překvapením. ()

Hoří, má babičko (2024) (E04)

Mám s tímhle seriálem dlouhodobě ten problém, že stačilo, aby tvůrci přestali včas tlačit na pilu, nasadili všem postavám poker face, humor nechali vyšperkovat někým, kdo to umí a neplácá se ještě v pubertálních vodách, a trochu ubrali na okaté a okázalé křiklavosti. Jakoby se báli udělat inteligentní satiru, tak tajtrlíkují jako kdyby brali kursy filmové tvorby u Trošky. Takže mi tou přepáleností dokážou každý díl leda znechutit. Tady zase - pár skvělých fórů, papež je dobré dada, ale chtělo to krotit se a - budu se opakovat - netlačit tak na pilu. Jinak samovznícením se věnoval ve své knize i Arthur C. Clarke, který dospěl k tomu, že některé případy se skutečně žádnou vědeckou metodou vysvětlit nedají a dospěl k závěru, že jde svým způsobem o autosugesci, která vznítí tělesné plyny. ()

Paní, vy jste vdova! (2024) (E05) odpad!

Budu se tvářit, jako bych tenhle díl neviděl. Chápu, že tvůrci mají inťošský smysl pro humor a pod slovem parodie si představují cokoliv, co jim koksová lajna na mozek přinese, ale Láska nebeská s Cinou a Fialovou je to největší wtf, co jsem kdy viděl, Křenková potvrdila, že nedokáže zahrát ani maminku dítěte (ty její křečovité grimasy mne budou budit hrůzou v noci ještě dlouho), věc s plivníkem není ani dotažená do konce (Bylo to zlaté vejce? Co se s ním fakt stalo? Proč to navážení se do Indů?), ale vtipná rovněž není, a nakonec jsem se vlastně vůbec nedozvěděl, proč ta ženská dává elektrické rány a přitahuje blesky. A to s tím pořadníkem a maketou sídliště, sice pokus o fórek hezký, ale zas je to jak z alternativního vesmíru. Dnešní díl mi vůbec nesedl. ()

Balada pro Kozlopíra (2024) (E06)

S tímhle seriálem je to fakt jak na horské dráze, chvilku nahoře, chvilku dole. Už jsem se chtěl radovat, že zde zase máme díl, který se povedl, protože zpívaný výslech je skvělá bžunda, ale pak přijde to session v trampské osadě, a je to jedna trapná scéna za druhou. Navíc také netuším, proč se seriál navezl zrovna do trampů a udělal z nich buď buzny, nebo mladíčky s pisklavým hláskem, případně zlatokopy. Když někdo natočí parodický film, že Samir a Šifra jsou buzny, bude to vtipné? Jo, a chápu dobře, že Cinova postava bude mít podíl na polidštění estébačky, aby už nehonila a nebila lidi z politických důvodů a nezpívala Kupředu levá? A jinak nechápu, proč tvůrci dělají z diváků blbce, když mu dají indicie typu "matka dělala v tajné továrně - zdrhla - levitovala - zmizela", a holka pak vymyslí, že ji maminka neměla ráda a chtěla se utopit kvůli ní? Že za celou dobu nikoho nenapadlo, že za zmizením matky stojí nějaká tajná organizace? ()

Srdečné pozdravy z lázní (2024) (E07)

Sice Bočková přehrává ještě víc než Cina (a ne, není to k dobru celkového pojetí - pokud tvůrci vůbec nějaké celkové pojetí sami mají), ale jde na jednu stranu o zábavný díl, na druhou trochu psychologický (až jsem si vzpomněl na Otíka z Vesničky střediskové), ale tentokrát to kupodivu funguje. Jen se bojím, že celá ta levitace bude vlastně shozena pod stůl tím, o čem jsem psal v komentáři u předchozích dílů, a to vágním "tajný sovětský výzkum - matka v hledáčku tajných služeb", to by bylo jako fakt málo, soudruzi, to by napadlo i děcko, takové jednoduché vysvětlení. ()

Lada Lazarová (2024) (E08)

A to bylo jako všechno, soudruzi? To jste se moc nevycajchnovali. Mankote, od dob seriálu Lost jsem alergický na vysvětlení typu halucinace / nádor na mozku / delirium (doplňte dle potřeby). Tím se dá totiž spláchnout naprosto vše, nemusíte si dělat starosti se zacyklením všech motivů, dokončením všech paralel, nebo aby to dokonce vše krásně zapadlo dohromady, jako když konečně složíte Rubikovu kostku. Tady v tomto dílu vlastně také nevíme, co je halucinace, co je dílem nádoru. Nedočkáme se odpovědi, jak to dopadlo s kalichem a profesorem. Zpočátku to vypadalo alespoň na variaci na žánr „jeden den se opakuje stále dokola“, ale ani to nebylo využito. Ostatně se nevyužily ani nedořečené, nakousnuté věci z předchozích dílů. Třeba Addamsova rodina zůstala nedovysvětlena a nikam dál se to neposunulo, jak naznačoval závěrečný záběr tehdejšího dílu. Pak zde máme pár nelogičností. Třeba proč levitující lidi nevybuchují jako ty žáby, to nějak nechápu. Navíc tenhle díl celou dobu pracuje s otázkou pravdy a lži, nutností říkat pravdu, ale obě holky lžou, a už se to nakonec nijak neřeší a celá naznačené morální dilema se smete pod stůl? Ale co jsem nejvíc nepochopil, jak seriál přešaltroval tak zčistajasna z rozverného pokusu o inťošskou parodii do temné psycho hry skoro ve stylu Seven. ()