Hráči z Indiany

Basketbalový trenér Norman Dale byl v padesátých letech minulého století hvězda. A každý tým pod jeho vedením byl předurčený k vítězství. Každý hráč, který byl ochotný podvolit se jeho mnohdy drsným a nesmlouvavým metodám, měl šanci dotáhnout to opravdu vysoko. Ale našli se i tací, kteří chtěli jít vlastní cestou. A proto má také Norman Dale nyní poslední šanci, jak po útoku na vlastního hráče zachránit svoji téměř mrtvou koučovskou kariéru. Jeho novým a možná posledním týmem se stává družstvo ze zapadlé lokální střední školy v Indianě, které se vždy potácelo na chvostu tabulek a nikdy neokusilo, jak vlastně vypadá opravdová košíková, což se nejvíc projevuje na jeho hráčích, hejskovitých dlouhánech s minimální herní morálkou a ještě menším citem pro zodpovědnost. A Daleovi je jasné, že v tomto družstvu se bude muset mnohé změnit. Otázka ale zní, zda tentokrát nezmůže víc než autorita obyčejná lidskost. Svoje hráče z Indiany dovede ke hvězdám v legendárním sportovním dramatu režiséra Davida Anspaugha držitel dvou Oscarů Gene Hackman. (oficiálny text distribútora)

dopitak

Sportovní filmy nemám rád, to jen tak na okraj. A dvouhodinové taky ne. Ale tenhle je dobrý, protože se tvůrci úspěšně vyhnuli tradičnímu schématu "tady je někdo novej, tým má hrát prvotřídně ale hrajou pod psa, dáme mu důvěru, cože ono jim to stejně nejde, tak poslední šance pro něj, a zázračně se všechno otočí - dá se aplikovat na hráče, brankáře, trenéry". Natočili to sice zrovinka tak, protože jak jinak by to podle "skutečné události" natočit mohli, ale je to chytře vystavěné, není to vydíravé ani hysterické, a se záběry ze hry si hezky vyhráli Kromě posledních zápasů si ve filmu příliš nevšímají skóre v zápasech, takže ani tohle klišé "teď půlhodiny skórovali oni a teď budeme hrát zase my, zatímco oni přebírají naši roli statistů". Jenom pár poznámek sportovních: středoškolská liga se hrála na jaký čas? 2x20 minut? To měli tak příšernou úspěšnost střelby nebo všichni tak dobře bránili? A vzít si time-out mimo přerušení hry nejde, a tohle se ve filmu dvakrát stalo. Teda předpokládám, že tam byl vždy faul proti Hickory, kterej ale v dabingu ani v českém zvuku pořádně nevytáhli (ačkoliv dabing je jinak perfektní, ČST Praha a Láďa Mrkvička v hlavní roli), takže to vypadalo, že hráč sám bez hvizdu rozhodčího přerušil hru a zavolal time, když doskočil míč. Milostný románek bych škrtnul, chování zástupkyně ředitelky bylo i tak těžko pochopitelné. ()

Anderton

Tento film v absolútne, ale absolútne v ničom za celý čas nevybehne z tých najpredvídateľnejších koľají a klišé športových filmov. Vzostup lúzrov, náprava alkáča, heterosexuálna romanca, kde sa prvé stretnutie dvojice vo filme skončí pomaly urážkou. Potom je ale chvályhodné, ak to niekto dokáže nakrútiť tak, že je to príjemné a zábavné. Lenže nič viac, ako chvályhodné to nie je a skutočne vzrušujúco by to natočil asi iba Ron Howard. Dobová atmosféra je dokonalá, čo ale bol ďalší z predvídateľných prvkov filmu :) ()

Matty

Parta otloukánků se přes prvotní neúspěchy a problémy s jedním z hráčů (nebo s trenérem) probije až k veledůležitému a do posledního písknutí rozhodčího velenapínavému zápasu. Američané tyhle rádoby „based on a true story“ příběhy (historická věrohodnost není podstatná) zbožňují, sám je považuji za sázku na jistotu. Konec je jasný, určitá kvalita předem zaručena. Otázkou zůstává, jak progresivní či neprogresivní se tvůrci odváží být při naplňování nastíněného schématu. Hráči z Indiany nad jiná sportovní dramata absolutně ničím nevyčnívají, ke dnu je naopak táhnou nahrubo přišité subzápletky, věnované typickému (tzn. opilému) Hopperovi a velice nevěrohodnému milostnému vzplanutí, které navíc přichází příliš pozdě a nemá v podstatě žádný význam. Proč ostatně cpát emoce do tak fyzicky postaveného filmu. Gene Hackman navíc jindy dokázal, že umí zahrát starého chlápka, jenž je nad věcí, mnohem lépe. Aktivní či televizní basketbalisté nechť si k mým neutrálním pětapadesáti pár procent bez obavou přičtou. 55% Zajímavé komentáře: genetique, panmroz ()

AGAMENON

Osobně sportovní filmy nemusím, nejsem sportovní typ, navíc se ještě na to koukat, na pár magorů v propocených elesťákách, jak smyslu zbavení lítají po hřišti, to by byl opravdový masochismus, ale tohle je čestná výjimka, pamatuji si totiž, že jsem ho jako dítě kdysi viděl a moc se mi líbil, tak proč se nepodívat znovu, uvidíme jak to bude dnes, přeci jenom vkus se časem tříbí. Co mne hlavně lákalo, byl Hackman v hlavní roli, já prostě pro tohoto chlápka mám slabost, ještě mne nikdy nezklamal a ani tentokráte se mu nepodařilo nahlodat mou důvěru. Je to standartní produkt o mužstvu, kterému nikdo nevěří a ono nakonec všem vytře zrak, nic nového pod sluncem, takových jsou stovky, ale každej nemá Gena v titulní úloze, který je naprosto dokonalý, ten chlap zahraje všechno, navíc je to pěkně natočeno, napsáno a ohudebněno (dosti netypická hudba na 50. léta, ale nikoliv na 80.). ()

dobytek

Sportovní filmy o tom, jak neznámej a podceňovanej tým něco vyhraje, můžou těžko něčim překvapit. Pokud si na začátku sestavíte seznam klišé, který se hojně vyskytujou ve sportovních filmech, tak je postupně všechny odškrtáte. Když tam začaly padat hlášky jako "Bůh tě chce vidět na hřišti." nebo "Tenhle zápas chci vyhrát pro svýho tátu.", tak jsem měl fakt dost. Nutno dodat, že pokud se zrovna děj neodehrává přímo na hřišti (nebo v šatně), tak je to celkem dobrý. Pro mě je to tak na rozhraní 2-3 hvězdy, ale za solidní výkony Hackmana a Hoppera zaokrouhlim nahoru. Ale čekal jsem teda víc. ()

• Skutečný zápas se odehrál mezi Milan indians a Muncie Central Bearcats. Ve filmu byli oponenti South Bend Central Bears. Ve skutečnosti se šampionát odehrál v roce 1954 a ne 1952 jak ve filmu. Skutečné skóre zápasu bylo Milan 32, Muncie Central 30. (c.tucker)
  • Ve filmu si zahrál i skutečný profesionální obránce Milan Indians Ray Craft. (KucC)
  • Pro scénu, kdy Dennis Hopper příjde opilý na hřiště uprostřed hry, si vyžádal připomenutí 10 vteřin před zvoláním akce. Těch deset sekund využil k tomu, aby se točil dokola, protože pak jeho opilost vypadala věrohodnější. (c.tucker)