Na začiatku všetkého bol výťah. Podmínovaný výťah s psychopatom Howardom Payneom (Dennis Hopper) pripraveným odpáliť nálož, ak nedostane zaplatené požadované výkupné. Našťastie bol v akcii Jack Traven (Keanu Reeves), policajný špecialista na výbušniny, ktorý so svojím priateľom Harrym Templeom (Jeff Daniels) všetkých rukojemníkov zachráni skôr, ako vydierač svoju hrozbu splnil. Jack dostane medailu, Harry, ktorý bol zranený, paličku a pekné tiché miesto v kancelárii a psychopat Payne zase získa motiváciu k ďalšiemu, oveľa lepšiemu nebezpečnému činu. Umiestni bombu na podvozok mestského autobusu a nastaví rozbušku tak, že exploduje v okamihu, keď ručička tachometru klesne pod sto kilometrov za hodinu. Všetko oznámi Jackovi, ktorému sa chce pomstiť za predchádzajúcu zmarenú akciu. Jack dohoní autobus na diaľnici a po dramatickom pokuse o dorozumenie sa mu podarí do idúceho autobusu naskočiť. Varuje šoféra, aby nespomaľoval, ale potom príde v autobuse k potýčke, pretože jeden z cestujúcich vytiahne pištoľ v presvedčení, že Jack ide po ňom. Pri pokuse o jeho odzbrojenie dôjde k výstrelu, ktorý poraní vodiča. Riadenia sa, našťastie, ujme sympatická Annie Porterová (Sandra Bullocková), cestujúca autobusom len preto, že jej zobrali vodičský preukaz za... Za vysokú rýchlosť. Terorista starostlivo sleduje dianie okolo autobusu a prst má na spúšti, Jack urputne premýšľa, ako bombu zneškodniť a Annie šoféruje. Otázka znie, kto z nich povolí ako prvý... (TV JOJ)

Ruut

2018: ne tak dobrý jako Noc Air, Skála a Armagedon, ale pořád našláplá pecka ----- Skvělá akční jízda od začátku do konce. Žádné zbytečné seznamovací pasáže s chrabrými policajty nebo motivem bombera. Hned se jde na věc. A pořád je nač koukat. Keanu je parádní hrdina a Sandře to opravdu sluší a hezky hláškuje. Jeden z nejlepších akčňáků devadesátých let. ()

Shakers

Pamätám si ešte ako decko keď som to pozeral na VHS. Už v tedy to pre mňa bola pecka. Vynikajúci film kde je plno akcie, nechýba tempo až do konca, skvelá hudba, záporák Hooper, kamera a hlavne napätie. Keanu Reeves a jeho Jack Traven je tu ako John McClane. Oblúbený soundtrack: Main Title. 90% - 5* ()

Nathalie

4 důvody, proč bylo rozumné dopřát si tuhle legrační roadmovie: 1. Keanu Reeves zachraňuje svět s bezelstným výrazem plachého kolouška, kterého si okamžitě toužíte pořídit domů. 2. V Harrym Potterovi létá Ford Anglia, ale tady si to vzduchem suverénně plachtí poloobsazený autobus. V některých amerických městech zjevně neplatí fyzikální zákony ale ...3. Zato funguje chemie. Dokonce i zcela nereaktivní Sandra Bullock se vzmůže na svůdný pohled a kroutění...volantem:) Není divu-viz bod č.1...A za čtvrté: Počet akčních filmů, které jsem viděla, dosáhl deseti. Mám splněno:) ()

Lateef

Scéna s výtahem nebyla nikdy napínavější a mhdéčkový autobus nejel nikdy tak rychle a zběsile. A i když se mu do cesty staví automobily, kočárky, záludné zatáčky a brutální prasárna v podobě děravé dálnice, cestující mohou být v klidu, protože labyrintem těchto nástrah vedou autobus šikovné ruce Sandry Bullock a chladnokrevně hbitý úsudek Keanu Reevese. Udržet rychlost vozidla nad 50 mil/h by jednoznačně zvládnul Milan Baroš, ten teď lítá mezi Lyonem a Ženevou ještě tři a půlkrát rychleji. A film uhání kupředu podobným tempem, pořád se něco děje a divák nemá možnost se nudit. Škoda, že mi nesednul samotný závěr v městské podzemce, při této scéně se mi vždy vybaví Simon Phoenix a jeho hláška (pozor, spoiler): "Víš, já bych ztratil i hlavu, kdyby to šlo." Simone, jde to, Dennis Hopper by o tom mohl vyprávět! (konec spoileru). Velmi zábavných a efektních 80%. 30 miliónů dolarů(rozpočet)/350,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

petero

Môj naj naj naj akčňák, videl som ho skoro toľkokrát čo Terminátora 2 a to už je čo povedať. Dievča od vedľa Sandra Bullock (do ktorej som sa tu platonicky zaľúbil), už asi nikde nebola tak sympatická (rozhodne nie v dvojke) a po nemenej skvelom POINT BREAK ďalšia vynikajúca akčná úloha pre Keanu Reevesa. Jan de Bont sa vtedy zaradil medzi mojich najobľúbenejších režisérov, škoda že len na chvíľu. ()

• Keď autobus krúži po letisku, v jednej chvíli mu pri zábere na jeho ľavý bok chýba "zebrový" čiernobiely pútač, no v ďalších scénach ho opäť má. (fumatro)
  • Studiu se na původní verzi scénáře nelíbilo, že končil hned po tom, co všichni vystoupí z autobusu. Scenárista Graham Yost tedy konec přepsal a doplnil finální akci v podzemce, aby se celý děj neodehrával jen v autobuse. (Ai.ma)
  • Při sjezdu autobusu z dálnice po nárazu do barelů s vodou je na levém boku autobusu za předním kolem patrná kamera. Ta se objevuje i v dalších záběrech. (Mr.Hudson)

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

15.12.2023

Zatímco jiní v jeho věku řeší nejšetrnější pleny, Ridley Scott si ke svým sedmaosmdesátým narozeninám nadělí další režijní počin. Tahle legenda se totiž rozhodla, že nepoleví v každoročním nadělování… (viac)

Nebezpečná rychlost potřetí?

Nebezpečná rychlost potřetí?

20.03.2006

Představitel Nea z matrixovské trilogie, Keanu Reeves, a manželskému svazku neustále vyhýbající se herečka Sandra Bullock jsou v jednání ohledně účinkování v dalším pokračování akčního kinohitu… (viac)