Ricky Gervais: Armageddon

Scenár:

Ricky Gervais

Účinkujú:

Ricky Gervais

Tabu? To Rickymu Gervaisovi nic neříká! A tak se ve svém komediálním speciálu o konci lidstva pustí do politické korektnosti i přecitlivělých lidí. (Netflix)

Illy

Jeden z nejlepších stand-upových komiků a další jeho Netflix speciál. I když jsem neustále přikyvoval Rickyho tepání do současného hyperkorektní přístupu ke všemu a všem, tak se mi při sledování zdálo, že cítím jakýsi zdrženlivější přístup (zřejmě díky Netflixu). Já vím že Gervais umí být tvrdší, cyničtější, trefnější a tím pádem i více zábavný. Ale pořád patří  na vrchol současného stand-upu. ()

Arsenal83

Áno, Ricky recykluje, ale len svoje témy, nie vtipy. A hoci mal už aj lepšie (alebo skôr vtipnejšie) vystúpenia, len ťažko sa dá ubrať čo i len polhhviezdička minimálne za tie posolstvá. Armageddon by sa kľudne mohol volať Words, pretože jeho vystúpenie je hlavne o slovách. O tom, ako agitka naprosto zmenila ich význam a odrazu už také označenie fašista v očiach tých "pokrokových" pokrýva oveľa širšiu skupinu, než tomu bolo kedysi v zmysle "nejdeš s nami, si fašista" alebo aj "neveríš na viac pohlaví ako dve, si nácek". Ricky sa tu otvorene vysmieva tým samozvaným prebudeným, uvedomelým woke osvietencom, ktorým na pozadí svojích obľúbených tém ako pedofília či holokaust jasne odkazuje: Aj ja som woke, ale len ak to znamená to čo kedysi - že bojujete za rovnosť a proti útlaku, ste antirasista, antisexista, antihomofóbny. Ale ak woke znamená, že máte byť puritánsky, autoritatívny tyran, ktorý vyhadzuje ľudí za názor alebo dokonca fakt, tak potom nie som woke. S tým choďte do prdele! ()

Anderton

Ricky ide opäť naplno a neberie si servítky pred ničím a pred nikým. Dokonca premýšľa aj nad tým, ako by reagovala milá babka na to, keby jej napľul do ksichtu. Nám samozrejme stačí premýšľať iba nad tým, ako by potom vyzeral náš šéf, ale Ricky šéfa nemá, ak nerátame napríklad Netflix, ktorý má Armageddon v ponuke. Možno ale ide až často až mimo tému a mohol sa viac zamerať na tie spôsoby, ako by mohlo ľudstvo skončiť. ()

Devadesát Dva

Tentokrát o něco lepší, než poslední dva standupy (Humanity, SuperNature). Mělo to celkem směr a myšlenku a skvělý přechody, osobně mě víc baví Rickyho TV minisérie, třeba letošní 'After Life' (letos jsem se k tomu konečně dostal). Ale 'Armageddon' má tak nějak vše zmáknutý, už to tu bylo tucetkrát, Ricky ví, jak udělat standup special, i kdyby nebyl úplně po vaší chuti (jako vždy: kinda cunt, kinda dickhead, innit?), já vím, že vám to snadno může nesednout, ale Gervais má prostě svůj styl. U 'Armageddon' jsem měl dobrej úklid a workout. A jak říká Ricky, všichni máme špatné myšlenky. Nevybíráme si, co nám přijde vtipné. To neznamená, že jsme hned špatní. Velmi dobře zobrazuje hranici mezi vtipem a realitou a poukazuje, jak je potřeba oboje vnímat, odlišit a nehrozit se hned tím, že něco řeknete... naše schopnost smát se a dělat si z věcí legraci je jedna z nejzásadnějších a nejopomíjenějších věcí v životě. A to platí i pro to být nekorektní a smát se i těm nejhorším věcem - a že některé z nich definitivně jsou v tomhle specialu. Ale je tu taky stejně půltuctu dobrých myšlenek, zdravých a správných, o kterých se tu mluví a je potřeba je zmínit. (...) "Why didn't you wish to get better? What, you fucking retarded as well?" (...) "My auntie died of Alzheimer's. Um, I don't know how you die of Alzheimer's. She forgot to live. Right?" (...) "One hour later I got a text: You cunt." Některá část výdělků šla na charitu pro zvířata. Rickyho rozhodnutí nemít děti mě přimělo opět nad tím přemýšlet, jak podobný bych asi byl: "I'm the sort of person who has to check three times that I've shut the door, so I'd probably stare at a kid all day to check it was breathing." (fakt, že si odmítá vzít přítelkyni, se kterou je čtyři dekády asi přeskočím, obecně je to vše refreshing) (...) "...and if it offended you, you are fucking moron." (...) "That's exactly what humor is for, to get us laugh at bad shit, to get us through it." Líbí se mi i ta myšlenka, že když si představujete jak děláte něco hrozného, neznamená to, že jste špatní, ale naopak, že se testujete, v tom, jak jste dobří, co byste mohli, ale neuděláte. Je to test vaší morálky. Myslím si, že tenhle standup je nabitý, včetně spousty subtle narážek  na velmi specifické neduhy. Trošku chaotický zápis. Ale taky trval. Ciao! (7.2/10) ()

Slasher

Hřejivá hodinka. Je super vidět někoho o takové velikosti, kdo si nejen vytrvale říká, co chce, ale ještě k tomu vyloženě provokuje namyšlený levičácký debílky; omezovače, zakazovače a pohoršený moralisty. Není to nutně pořád vtipná sada, ale píchá přesně do vosího hnízda. Vesměs mi tu přišel shodný obsah jako letos v kongresáku (logicky), kratší o něco. Chce to další Golden Globes speciál ! ()