Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Píšu sa 20. roky 20. storočia. Nešťastnú Anastáziu (Ingrid Bergmanová) pri pokuse o samovraždu zachráni ruský emigrant, princ Bounine (Yul Brynner). Jeho pohnútky však nie sú celkom nezištné, spoločne so skupinou ruských priateľov verí, že dievča je princezná Anastázia, dcéra posledného ruského cára Mikuláša. Ak to dokážu, dostanú 10 miliónov libier uložených v Anglickej banke. Prekážkou, ktorú musí Bounine prekonať, je cárovná vdova (Helen Hayesová). Musia ju presvedčiť, že ide naozaj o Anastáziu. To však nie je všetko. Bounine nerátal s jednou "maličkosťou" - že sa zaľúbi... (oficiálny text distribútora)

(viac)

Zaujímavosti (19)

  • Cigánski speváci v reštaurácii generála Bounina (Yul Brynner) sú členmi slávnej cigánskej rodiny Dmitrevič. (Arsenal83)
  • Yul Brynner (generál Bounine) vo filme často fajčí. Na rozdiel od mnohých hercov, ktorí fajčenie len predstierajú bez toho, aby reálne vdychovali dym, bol Brynner viac ako 50 rokov tuhým fajčiarom a nakoniec zomrel na rakovinu pľúc. (Arsenal83)
  • Ingrid Bergman, ktorá mala v čase uvedenia filmu 41 rokov, bola mnohými považovaná za príliš starú na to, aby hrala 27-ročnú postavu. Problém bol aj s Helen Hayes, ktorá mala v čase uvedenia filmu 56 rokov, no hrala 80-ročnú cárovnú vdovu. (Arsenal83)
  • Jedna z postáv spomína „Šialeného mnícha“. Má na mysli Grigorija Rasputina, neslávne známeho sibírskeho mnícha, ktorý istý čas pôsobil na kráľovskom dvore ako liečiteľ Alexeja Nikolajeviča Romanova, syna cára Mikuláša II. a brata Anastasie (Ingrid Bergman). (Arsenal83)
  • V čase nakrúcania si filmári neboli vedomí toho, že skutočná Anna Anderson, ktorá bola inšpiráciou pre tento film, ešte žije. Keď to zistili, prileteli k nej až do Nemecka a požiadali o povolenie použiť jej meno pre hlavnú postavu. (Arsenal83)
  • V jednej z prvých scén filmu je ruská pravoslávna katedrála Alexandra Nevského v Paríži, ktorá bola centrom duchovného života ruských aristokratov a iných emigrantov z Petrohradu. (Arsenal83)
  • Film sa natáčal v Kodani, Londýne a Paríži. Interiéry štúdií boli natočené v MGM-British Studios v Borehamwood, Anglicko. (Arsenal83)
  • Anastasia bola adaptovaná podľa hry z roku 1952, ktorú napísali Guy Bolton a Marcelle Maurette. Niektorí kritici sa domnievali, že film bol príliš viazaný na statické prostredie a divadelné „scény“ hry. (Arsenal83)
  • Ingrid Bergman za svůj výkon získala Cenu newyorských kritiků za nejlepší ženský herecký výkon. (Zdroj: Kniha Charlotte Chandler: Ingrid - biografie Ingrid Bergman). (Pavlínka9)
  • Příběh filmu je založen na případu Anny Anderson, která tvrdila, že je velkovévodkyní Anastasií a přežila vyvraždění své rodiny. Byla natolik přesvědčivá, že jejímu příběhu uvěřilo mnoho lidí a ani příbuzní a známí carské rodiny si nebyli jisti. Až po její smrti bylo pomocí testu DNA zjištěno, že Anderson nebyla s Romanovci příbuzná. (vesper001)
  • Ingrid Bergman byla v době příprav na natáčení ve filmovém světě na černé listině kvůli svému poměru s režisérem Robertem Rosselinim a jejich nemanželskému dítěti. Yul Brynner však využil svého práva spolurozhodovat o castingu a prosadil ji do hlavní role. Bergman tím získala nejen Oscara, ale i comeback na výsluní popularity. (vesper001)

Reklama

Reklama