Žena, která zamotá hlavu králi Šalamounovi, zamíchá kartami celého starověkého světa... Moudrý izraelský král Šalamoun (Yul Brynner) se zamiluje do krásné a mocné královny ze Sáby (Gina Lollobrigida). Když jí povolí vykonat pohanský obřad na posvátném místě Izraelitů, popudí svůj lid proti sobě. Nastalého zmatku využijí Egypťané a na Izrael zaútočí. Byl to snad od začátku královnin plán? Epický milostný příběh je jedním z nejlepších monumentálních děl padesátých let a i dnes dokáže ohromit davovými a bojovými scénami. Jedná se o poslední film režiséra Kinga Vidora (Čaroděj ze země Oz, Souboj na slunci, Vojna a mír). Krále Šalamouna hrál původně Tyrone Power, který však zemřel 15. listopadu 1958 při natáčení poslední scény filmu. Vše tak muselo být přetočeno s novým představitelem Šalamouna Yulem Brynnerem. (Česká televize)

gumli

Prvé prekvapenie bolo,že kráľ Šalamún-hral ho starý známy Yul Brynner,mal vlasy.Ešte nikdy som nevidel takto,len s holou hlavou.Kráľovnú zo Sáby hraje Gina Lollobrigida,v 60.rokoch veľmi obľúbená a hodne žiadaná a obsadzovaná herečka.A treba priznať,že bola veľmi pekná.Ako to už v takýchto filmoch býva,treba dej brať s veľkou rezervou,pretože o týchto osobách sa dokopy nič nevie,len čo píše biblia.Či ozaj bola kráľovná zo Sáby taká zvodkyňa,alebo dokonca špiónka,to sa už asi nikdy nedozvieme.Historických bojov bolo pomenej,ktoré ale nemajú žiadny historický základ.Veľmi pekná bola pohanská slávnosť a orgie s ňou spojené.Nadpriemerný historický veľkofilm,aj napriek praktický vymyslenému deju. ()

Pohrobek

Izraelský král Šalamoun (Yul Brynner) se zamiluje do krásné a bohaté královny ze Sáby (Gina Lollobrigida). Když jí však povolí vykonat pohanský obřad na posvěceném místě, dojde mezi Izraelity k velkému pohoršení. Nastálého zmatku využijí Egypťané a na Izrael zaútočí... Jedná se o poslední Vidorův film. Šalamouna původně hrál Tyrone Power, který však zemřel 15. listopadu 1958 při natáčení poslední scény, souboje s George Sandersem, na srdeční příhodu. Vše tak muselo být natočeno znovu s Yulem Brynnerem. Se svým milostným příběhem a stále ohromujícími bojovými scénami je tento film jedním z nejlepších monumentálních děl padesátých let. ()

Anderton

Bál som sa podobnej nudy, akým bol Alexander veľký. Vedel som, že druhý Ben Hur to nebude. Lenže King Vidor bol proste King, čo sa dá povedať aj o Brynnerovi a o tom, že Lollobrigida bola Queen, snáď nikto nepochybuje Najväčším kladom filmu je podľa mňa jeho jednotná atmosféra, jeho dramaturgická zovretosť a nie príliš jasná predvídateľnosť. Občas je to už archaické, ten tanec Egypťanov už vyvoláva úsmevy, ale film môže poslúžiť aj ako taká zjednodušená hodina dejepisu s peknými obrázkami. Bitky 50. rokov nie sú vďaka svojej statickosti tiež už to pravé orechové, na druhú stranu tu cítiť ručnú prácu, tú skutočnú kinematografiu, čiže drinu na pľaci. Veľmi milé prekvapenie. ()

blackJag

"SKUTEČNÁ MOUDROST SPOČÍVÁ VE SCHOPNOSTI ROZHODNOUT MEZI PRAVDOU A LŽÍ." Slyšet tuhle citaci jen tak náhodou, někde v televizním kvízu, já bych toho Šalamoun snad i tipl :-) Ano, ano, scéna s rozdělením dítěte samozřejmě nechybí a je to v pořádku :-) Vlastně se mi film celkem líbil, je to ta klasika na poli výpravného filmu starého Hollywoodu, choreografie bojových scén spíš statická, zato komparzu dostatek, výprava, lokace... Akorát ty kostýmy dnes vypadají trochu maškarádně, třeba ve srovnání s BEN HURem ze stejného roku... Režisér Vidor byl sice slavným tvůrcem a Šalamoun byl jeho posledním filmem, ale Wyler je holt jen jeden. 65% ()

kaylin

Tenkrát se prostě natáčely dobré historické filmy, což King Vidor dokázal hned několikrát. Bohužel to akcentování židovského/křesťanského boha jako jediného, je mi proti srsti, ale nedá se tomu vzít, že akční scény jsou zde skvěle natočené, některé intimnější scény jsou krásné a herecky je to dobře obsazené. Když chcete historický epos, budete spokojeni. ()

• Film se natáčel v Madridu a ve Valdespartere ve španělské Zaragoze. Produkce začala 15. září 1958 a trvala do poloviny prosince. (classic)
  • Během natáčení historického velkofilmu ve Španělsku utrpěl herec Tyrone Power masivní infarkt. Okamžitě byla zavolána sanitka, ale herec zemřel cestou do nemocnice ve věku pouhých 44 let. (ČSFD)