Četař americké armády, který se účastnil 1. sv. války, vede jednotku odstřelovačů ve stejné divizi, jako kdysi před lety sám sloužil. Jednotka se účastní bojů v severní části Afriky, která spadá pod vichistickou vládu ve Francii, vylodění na Sicílii a v Itálii, vylodění v Normandii na pláži Omaha a dostává se až do obsazení Německa. Během těchto dobrodružství se jednotka dostane do několika konfliktů s civilním obyvatelstvem - jako například s těhotnou Francouzskou, která se chystá rodit či do přestřelky v sanatoriu pro mentálně postižené. Paralelně s tím četeř vede malou osobní válku s vojínem Griffem, který veřejně projevuje své pacifistické smýšlení. Griffs nakonec ve stínu nepopsatelné hrůzy osvobozeného koncentračního tábora uzná, že někdy je třeba vzít do ruky zbraň

INFO O ROZŠÍŘENÉ VERZI: Jeden z nejproslulejších válečných filmů se téměř po čtvrtstoletí od své premiéry dočkal zásluhou filmového kritika a dokumentaristy Richarda Schickela nejlepšího možného zkompletování. Navzdory faktu, že na 113 minut zkrácený původní materiál čítal více než dvojnásobnou metráž, je velmi pravděpodobné, že verze, kterou Schickel zrestauroval za pomoci poznámek režiséra Samuela Fullera a kompletního scénáře, svými 160 minutami v podstatě odpovídá režisérově představě. Seržant První pěchotní divize (odtud název - označení na rukávu uniformy), ztělesněný Lee Marvinem, a čtyři jemu svěření mladíci procházejí v epizodicky vystavěném příběhu přes severní Afriku, Sicílii, pláž Omaha, Německo až do Československa. Navzdory geografickému rozmáchnutí, odkazujícímu až k epickému velkofilmu, redukuje Fuller druhou světovou válku pouze na pět jedinců. (oficiálny text distribútora)

Anderton

Aký je rozdiel medzi vraždením a zabíjaním? Zvieratá sa predsa iba zabíjajú, takže my nevraždíme....Marvin to zhrnul v tejto vete dokonale a vlastne už k vojne okrem krutých obrazov nie je čo dodať. Marka Hamilla sprevádza sila počas filmu iba raz, ale je to skôr z prdele klika, pretože nie je v nejakej medzihviezdnej fraške, ale v tvrdej a krutej realite historického vojnového filmu. Marvin tu "vraždí" s takou samozrejmosťou, že chvíľami neviete, ako jeho postavu brať a ako ju vlastne chcel ponúknuť divákom samotný režisér. Ako hrdinu vlasti, ktorý vraždí anonymného zlého nepriateľa, alebo ako otupelého vojaka, ktorý vraždí iného vojaka bez kúska zbytkového súcitu v duši? Záverečné pasáže nám ukážu na neho ešte iný pohľad a asi by som nechcel v jeho veteránskej koži tráviť osamelé nekonečné dôchodcovské dni niekde na záhradke na americkom predmestí s takouto traumou. The big red one je film skôr epizodický a tak Vám v pamäti skôr zostanú niektoré veľmi silné a premyslené scény, ako celok, čo je ale v poriadku. Život vojakov mi tu trochu pripomínal okružný niekoľkoročný zájazd po Európe, dokonca zadarmo, ale platilo sa čiernou dierou v duši po zvyšok života. Súhlas so Sawym, tiež neverím tunajšiemu hodnoteniu, SE by bola asi za sto. ()

MATADOR

Afrika, Sicílie, Francie, Belgie, Německo, Československo, zde všude uvidíte osazenstvo Velké červené jedničky. O tomto filmu jsem věděl, ale neustále jsem ho přecházel, bohužel mne nijak zvláště nepřekvapil, ale co se opravdu povedlo, byla neustálá změna válečného prostředí. Především hlavní postavy si určitě zasloužily nějaký ten vývoj. Takhle je neustále vidět nějaký boj, při kterém někdo zemře a ani nevíte, o koho pořádně šlo. *** ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $7,206,220Tržby Celosvetovo $-║ Veľká červená jednotka a jej 5statočných šťastlivcov a ich strastiplná púť frontou 2.svetovej vojny od Severnej Afriky, cez Normandiu až po Československo, veľmi pútavý film, tiež fajn akcia, nechýba dramatickosť a surovosť. /80%/ ()

Nin

Viděl jsem delší verzi, což mě teď zpětně mrzí, protože se to u mě odrazí na hodnocení - Film je totiž hodně dobrý, zvlášť cca poslední 2/3 a je v něm mnoho zajímavých scén z války, které se jen tak ve filmu nevidí. Bohužel prostě dvě hodiny a půl je moc na film, který nemá žádnou gradaci, jen je to slepenec různých epizodek. Možná je to obecně můj problém s delšími filmy, že od nich očekávám něco navíc, ale prostě bych toto radši viděl jako nějakou minisérii. Pak bych neváhal dát větší hodnocení. Takhle je to za mě "pouze" zajímavý film, obzvlášť vhodný pro válečné nadšence. (6/10) ()

pakobylka

"Velká červená jednička" ... evidentně chtěla udělat dojem - ale nevyšlo jí to úplně podle jejích představ. Možná jí na tom až moc záleželo ... možná příběh příliš striktně rozsekala na jednotlivé epizody ... možná se s trochou nemístné samolibosti nadmíru soustředila jen na osudy několika jednotlivců - jakoby na nikom (a na ničem) jiném prakticky nezáleželo ... nebo jí neslušely drobné frajerské pózy - děj tím nikterak neodlehčila, jen svým přístupem maličko znevážila bezejmenné oběti druhé světové (s výjimkou závěrečných scén v koncentračním táboře). Ať je to jak chce, nepůsobila na sto procent věrohodně, takže 3* jsou podle mého soudu naprosto dostačující. P.S.: 1) Jednoznačně mě potěšila přítomnost Marka Hamilla; 2) Viděla jsem pouze verzi v délce 113 minut, takže můj komentář může být trochu zavádějící. ()

• V prodloužené verzi se objevuje Samuel Fuller jako vojenský kameraman, který nutí vojáky mávat do kamery. (J.A.K.)
  • Převážná část filmu je točena v Izraeli. Německé nacistické vojáky hráli proto převážně židovští izraelci. Fuller k tomu řekl, že bylo strašné vidět, jak o přestávkách sedí židé v nacistických uniformáh a čtou Toru nebo mluví mezi sebou hebrejsky. (J.A.K.)
  • U rybníka stojí cedule s českým nápisem „Koupání zakázáno“. (Stegman)