Strange Circus: Kimjó na circus

• Japonsko Strange Circus 奇妙なサーカス (viac)

Film začína ako cirkusové predstavenie a jeho hlavnými aktérmi sú otec, matka a dcéra. Vo veku 12 rokov prichytí Mitsuko svojho otca, ako súloží s matkou Sayuri. Otec ju zavrie do puzdra od čela a cez malú dierku ju donúti, aby sa na nich dívala. Potom si dcéra s matkou vymení úlohu a predstiera, že je ona. Matka začne na dcéru žiarliť a pri jednej hádke nešťastne spadne zo schodov a zabije sa. V dcérinej psychike dochádza k depersonalizácii a stane sa svojou matkou.
Alebo to bolo všetko inak? (badygorila)

zelvopyr

Velmi dotažená stylizace tento řekněme ujetý film zvedá až na vrchol. Obrazy ladí se situací, respektive šíleným stavem mysli protagonistů. Opulentní ve stylu Greenawaye, nekompromisní, neošizené kulisy, halucinogenní masky, děj pulsující od snové nečinnosti do vyhroceného psychického a fyzického násilí, střízlivé dialogy podávané úmyslně hysterickým tónem. Hudební stránka funguje taky konzistentně -- když bojuje pomatená mysl herečky, bojují spolu dva hudební motivy přes sebe, banální hudební téma na banální děj atd. Eh, nechci tu mít intelektuální řeči, takovou hanbu bych nesnesl -- nicméně toto dílo o rozpadu osobností v rámci mírně řečeno dysfunkční rodiny, netriviální zejména po stránce formální, si zaslouží pochvalu. Režisér drží laťku. ()

Remedy

Nemám moc s čím srovnávat, protože tenhle žánr (velmi těžko definovatelný) se mi doposud úspěšně vyhýbal, což se ale po výživné inhalaci tvorby Siona Sona nejspíše změní;) Suicide Club mi asi sednul trochu více, hlavně měl (v podstatě) ujasněný koncept a VCELKU jednoznačnou pointu. Strange Circus je bizardní, alegorická, vypsychovaná podívaná, která zaujme nejvíce asi nápaditou stylizací (prostředí cirkusu a ústřední interiér jsou zpracovány velmi působivě). Rozvětvený příběh, který v závěru graduje ostošest, mě zaujal jen v jednotlivostech. Třeba je to tím, že jsem ho úplně nepobral;) ()

pornogrind

Tak tohle bylo moje druhý setkání s Šion Sonem.Po prvním průměrným EKUSUTE(každopádně zajímavej film a stojí za podívání) přišel na řadu právě Strange Circus,který mi doporučil Flipnic/Tsurugi za což mu děkuju.A tohle už je jiný kafe.To už je vymazlenej kus.Naprostý filmový orgie.Tohle mě fakt dostalo a dokonale přibylo k obrazovce.Pro mě je to geniální dílo.A stejně tak Sono je pan MISTR(Režie,Scénář,Hudba).Dokonale dokázal vymrdat s divákem a udělat mu v hlavě naprostej CIRKUS.Nakonec si opět neodpustím hlášku z filmu,která mě dostala:OD NAROZENÍ JSEM BYLA ODSOUZENA K SMRTI jen dodávám-a kdo ne. ()

Flipnic

Režisér SION SONO je naprosto šílený génius a dokazuje mi to každým svým dílem, které chtě nechtě musím ohodnotit vždy plným počtem a ještě týden nad ním přemýšlet... Takových režisérů je skutečně málo, tohle je fakt Pan režisér. Tenhle film se tváří nejdřív jako těžce exploitační drama a od začátku dává divákovi nekompromisně pěkně na prdel ... pak zvolní v mírně, ale skutečně jen mírně bizardní drama, aby vyvrchol v absolutně grandiozním finále!!! Tohle není horor, thriler ani drama, tohle je PSYCHICKÝ TEROR!! Myslím tím na diváka ... skutečně nemám slov, absolutně geniální dílo!!! ()

ScarPoul

Podobná koncepcia ako pri Noriko. Prvých 20 minút je vysvetlená zápletka a zároveň je aj ukončená. Potom sa začínajú na seba vrstviť významy a ako to už pri Sonovi býva, je koniec silno kritickým zhodnotením súčasnej spoločnosti. Ako pri ostatných filmoch aj tu je hľadanie identity kľúčové. Narozdiel od svojich predchádzajúcich filmov, je ale tento viacej Lynchovský. Tým mám namysli pohrávajúci sa zo skutočnosťou a zo snami. Niekoľko krát je celá pointa zmenená a o finálnom výsledku si nikdy nemôžeme byť istý. Sono sa s nami totiž hrá. Robí to sofistikované. Dakedy prekvapuje. Inokedy znechucuje. Nikdy ale nenechá nič stabilné. Všetko sa to utápa v nejednoznačnosti. Nevieme čo je príbeh, sen, skutočnosť, predstavenie. Všetko ale má pri pointe svoje miesto. Pre mňa ďalší z netradičných filmov, ktorý si vyžaduje diváka otvoreného všetkému a ktorý sa nebojí pri filme rozmýšľať a polemizovať. ()

• Dům, ve kterém se děj odehrává, je skutečný. Režisér Sion Sono jen požádal jeho majitelé o povolení v něm natáčet. (Othello)