Světlušky v zahradě

• USA Fireflies in the Garden (viac)

Částečně autobiografické americké melodrama režiséra Dennise Lee líčí v několika prolínajících se časových rovinách osudy manželů Taylorových (Wiliam Dafoe a Julia Robertsová), jejich dětí i životních partnerů, které vyhrotí nečekaná tragédie...
Pro Lisu, jejího manžela Charlese (Julia Robertsová a William Dafoe), syna Michaela (Ryan Reynolds) a dceru Ryne (Shannon Luciová) to měla být příjemná oslava v domě Lisiny sestry Jane (Emily Watsonová). Tragická autonehoda, při níž Lisa umírá, však plány nečekaně zhatí. Na pohřbu se objevuje i Michaelova manželka Kelly (Carrie-Anne Mossová), která se svým mužem nežije, a právě ona svou přítomností otevírá Pandořinu skříňku plnou tajemství. Michaela pronásledují bolestné vzpomínky z dětství, postupně však všichni tři skrze bolest a slzy zjišťují, jak moc se navzájem potřebují, a že navzdory starým křivdám mohou znovu vytvořit rodinu. Tradiční, částečně autobiografické drama natočil scenárista a režisér Denis Lee. (oficiálny text distribútora)

Hanys_

Rodinné minidrama s napráskaným hereckým obsazením. Na můj vkus ale možná trochu suché a obyčejné. Pořád jsem doufal, že z té minulosti vyhrabou nějakého pořádného kostlivce, ale zas až tak moc se tam toho neudálo. Myslím, že by z toho šlo vytřískat mnohem víc. I tak ale film příjemně utekl, herci potěšili (hlavně po dlouhé době Emily Watson), ale jinak alespoň u mě docela průměr. 6/10 ()

togaf

Moc se mi líbilo nenásilné propojení dvou rovin příběhu. Michaelovi vzpomínky versus součastnost. Hvězdné obsazení filmu opravdu pomohlo, William Dafoe se na takovéhle démonické role hodí a jeho chování coby starého muže bylo věrohodné. Jula Roberts na plátně sice moc není, ale zato ho ovládne, když se objeví. Natočit takhle smutné a depresivní téma s lehkostí a bez zbytečného citového vydírání je umění. A tenhle film pro mě umění je. ()

Viktooorka

Velmi příjemný film s citlivým příběhem, ve kterém se prolínají nejen dvě časové vrstvy ale i komplikované vztahy. Pokud je člověk alespoň trochu bystrý, nedělá mu sebemenší problém se v tomhle propletenci orientovat. A právě tenhle propletenec dělá z filmu velice milou podívanou. A když k tomu přičteme skvělé herecké výkony, o kterých se v podání Willema Dafoe, Julii Roberts, Ryana Reynolds a ostatních, nedalo pochybovat. Pro mě po dlouhé době sympatické, jemné a nenáročné drama, které potěšilo, rozesmálo a zahřálo u srdce. ()

misterz

Nedá sa povedať, že by ma táto americká melodráma s autobiografickými prvkami nejak chytila za srdce. Áno, smutná vec, veľmi smutná, strata blízkeho veľmi bolí, ale to ostatné okolo mi prišlo ako taká sivá myška. Konflikt s otcom po dramatickej stránke bol iba naznačený a s množstvom otázok okolo, vzťah tety a synovca mi tiež prišiel divný i keď zaujímavý a hlavná os príbehu obsahovala pomerne dosť hluchých, nezáživných miest. Len priemer. 60/100 ()

Avalon820

Kupodivu mi v tomto případě ani nevadila absence hlubšího příběhu. Byla to hra s dialogy a dusnou atmosférou a byla skutečně fascinující. V kruhu rodinném se řeší normálně abnormální problémy a vytahují se kostlivci ze skříně - zkrátka idylka. Troufám si tvrdit, že vše stojí a padá s postavami, respektive s jejich charaktery a schopností herců je věrohodně ztvárnit. Hvězdná sestava v tomto malém, artovém dramatu měla opravdu efekt - všichni zúčastnění prokázali, že hvězdami jsou skutečně díky svému hereckému nadání. Přál bych si více takových filmů. ()

• Kritici Dennisovi Leemu vyčetli, že jednotlivé časové roviny ve filmu splývají a jsou nepřehledné - s výjimkou modelů aut je totiž od sebe neodlišuje téměř žádný rozdíl v designu šatů nebo budov. (curfew77)
  • Celosvětová premiéra proběhla 10. února 2008 na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu. (BMW12)
  • Film se má podle scénáře odehrávat v "nejmenovaném městečku na Středozápadě nedaleko Chicaga", natáčel se ovšem v Texasu, což je z exteriérových scén docela dobře patrné. (curfew77)