Univerzitní profesor Bob Kearns žije v kolébce automobilového průmyslu Detroitu s manželkou a šesti dětmi. Má na kontě několik malých patentů a baví ho vymýšlet novátorské věci. Jednoho dne ho napadne, že stěrače na oknech vozidel, když jen mrholí, by mohly stírat déšť v přerušovaných krátkých časových intervalech. Přítel Gil a jeho bratr mu poskytnou finance na vývoj a nechají nápad patentovat. Kearns později představí svůj vynález mamutí firmě Ford, jejíž vývojové oddělení zatím tento problém řeší bez úspěchu. Na první pohled je patrné, že mají o nápad zájem. Za několik týdnů však přichází Gil se špatnou zprávou, Ford prý už o stěrače zájem nemá. To je pro Kearnse šok a zároveň se obává, že automobilka jeho vynález okopírovala. Na setkání prodejců Bob uvidí nový model Mustangu, jehož hlavním vylepšením a prodejním trhákem jsou nové stěrače s přerušovaným pohybem. Bob si to nenechá líbit a pustí se do boje se špinavými praktikami obří automobilky. Neváhá zažalovat Ford za porušení patentu a odstartovat dlouholetý soudní proces s nejistým výsledkem. (TV Nova)

pakobylka

Nekonečný, zdánlivě předem prohraný boj poznamenaný chronickou únavou (hlavního hrdiny, nikoli tvůrců) ... protože co můžete získat, když vyhlásíte válku gigantu, který se na vás dívá shůry a má v záloze ty nejlepší právníky ? Nicméně ani případné, byť dosti nepravděpodobné vítězství Davida nad Goliášem vám prostě nemůže vrátit všechen denní i noční čas, věnovaný soudním tahanicím, dlouhé roky poznamenané psychickými problémy, ztrátou zaměstnání - a rozpadem rodiny. Může snad nashromážděná negativa vymazat nebo alespoň vyrovnat pocit zadostiučinění ... či jakákoli finanční kompenzace ? Obávám se, že nikoli ... a velcí hráči na to spoléhají. Vždycky spoléhali - a proto zpravidla nehrajou fér. Oni dávají v sázku obnos, který je nepoloží, který představuje jen maličkou kapku ve veletocích jejich podnikání, zatímco pro obyčejného člověka mohou být jen náklady spojené se sporem likvidační. Oni neobětují sami sebe, protože pro jejich černé koně, vyslané k podupání práva, je to jen práce, nic víc. Nicméně nějak mi chyběla lupa, která by víc přiblížila jak osobní život Boba Kearnse, tak i jednotlivé kroky na jeho trnité cestě za spravedlností, neboť prezentované scénky separované v krátkých časových úsecích to tak úplně nedokážou. Díváte se na ně a přitom necítíte tu nezměrnou tíhu, která se skrývá uvnitř, což je docela škoda - tím spíš, že příběh vychází se skutečnosti. Průměrně svítivé 3* ()

sona123

Zbytečně dlouhé, takže místy film nudí. Greg Kinnear je tak neskutečně depresivní a zasmušilý, až mě docela rozčiloval...Ani má oblíbená L. Graham mně bohužel nezaujala (božínku, copak má jen jeden výraz? V Gilmorových děvčatech jí asi hodně přidal skvělý dabing...škoda). Alan Alda si tu střihl malou, zato dokonalou roli...Konec, kdy se děj přesune do soudní síně, ale zase začne mít spád, takže nakonec docela fajn film, tři hvězdičky za poctivou nebo puntičkářskou práci, invence ovšem veškerá žádná... ()

rikitiki

Téma: patentový boj o stěrače nezní příliš atraktivně a, se vší úctou k důležitosti této automobilvé součástky, taky pro většinu lidí zajímavé není. Takže zaujmout by tento film mohl charaktery nebo způsobem boje jedince proti mocné společnosti. Jenomže to se nestalo. Je to standardní příběh na otřepané téma, "ozvláštněné" tak provařenými motivy jako vlastní obhajoba před soudem, rozpadem rodiny a hledáním vztahu otec - syn. ______________ Boj Davida a Goliáše je navíc utlumený, protože automobilový gigant tady většinou nevystupuje přímo, ale zprostředkovaně skrz rady hrdiových přátel: s nimi si nic nezačínej, oni jsou Genereal Motors. Hlavní protivník tak není zpředmětněný někým z velké společnosti, ale spíš v lidech, dosud přátelích a rodině, kolem hlavního hrdiny, kteří ho od zoufalé právní bitvy odrazují. KOUSEK DĚJE: přeji tomu muži jeho těžce vydřené vítězství, ale zfilmování jeho příběhu už mne podruhé k televizi nepřitáhne. /22. 7./ ()

Anderton

Nápad za milión je filmom výborného Grega Kinneara. Natočený je bohužial maximálne konvenčne, presne tak, ako od skutočného príbehu zo života čakáte. Lenže tento príbeh je veľmi zaujímavý a možno vo vás trochu pohne svedomie, keď si budete kupovať nové auto a najviac sa vám bude páčiť nejaká fordka. Ale kľudne do toho, pretože ten patent, ktorý Kearn vymyslel perfektne funguje a možno má z toho aj nejakú províziu. Film sa zaoberá právom jednotlivca na elementárnu spravodlivosť v spoločnosti (nie len americkej, ale v každej krajine sveta), kde sa všetko rieši šekom a taktiež otvára tému, či aj na tomto štýle riešenia problémov predsa len niečo nie je a či to všetko za tie nervy stojí. Vo filme samozrejme áno, v skutočnosti prežíval Kearn asi dosť husté peklo a film vo vás skôr nechá pocit, aby ste si tie prachy včas zobrali. Nie každý musí mať nutne takéto šťastie, ktoré je tiež vzhľadom na niekoľkoročné súdne ťahanice trochu otázne. 70%. ()

Icefist

Nejvíc mě to bavilo u soudu, což teda nebyla zvlášť dlouhá část, ale nějakou dobu už to je, co jsem viděl ve filmu tohle mé oblíbené prostředí, takže jsem si to užil. Líbil se mi Kinnear, hrál všechny fáze hlavní postavy přesvědčivě a vyváženě a tím pádem snímku dost pomohl, protože na ústřední osobě všechno stojí. 70 % Oblíbená část- pointa se slovy v knize ()

• Marc Abraham požádal Grega Kinneara, aby kvůli roli Roberta Kearnse přibral 10kg. (D3VIL)
  • Alan Alda natáčel pouhé dva dny. (PATTXA)
  • Film byl natáčen v lokacích Toronta. Mnoho z nich našel plánovač filmařských lokací pomocí aplikace Google Earth. (PATTXA)