Americké drama z prostředí horských velikánů a drsné přírody. Bývalý nájemný vrah Clint Eastwood přijal ještě jednu "zakázku". V horolezecké výpravě musí zjistit, který z horolezců mířících k vrcholu Eigeru je ruský zabiják a zlikvidovat ho... (Bontonfilm)

majo25

Film mi takmer celý čas pripadal ako bondovka. Nič sa neberie príliš vážne, drsné hlášky na adresu nepriateľov padajú každú chvíľu, špiónska hra, komplikované vzťahy z bývalími partnermi, tajná zbraň v rukách nepriateľa, pár rýchlych pästných výmien, tajomný šéf-albín je ako vystrihnutý z prvých bondoviek, dobrodružný nádych, no a mladé dievčatá dostávajúce sa do postele hlavného hrdinu podozrivo rýchlo. Akurát záverečná vysokohorská "turistika" mi do "bondoviek" celkom nesedela a práve ona bola zvládnutá najlepšie. Trilerových momentov je minimum, skôr ide o čistý akčný film s nie silnou špionážnou zápletku. Eastwood s Kennedym štandartne solídni. Ešte keby sa šetrilo so stopážou a na Eiger sa išlo o niečo skôr. ()

RHK

Eastwoodův slušně natočený špionážně horolezecký thriller. Filmově něco jako pozdější Highlander, ale bohužel až od půlky filmu. Tou první dost nezáživnou polovinou je akční slátanina se světloplachým albínem coby šéfem špionáže, černou svůdnou agentkou milující starší pány a především Eastwoodem coby profesorem a nájemným zabijákem v zájmu státu v jednom. Slabší scénář pokračuje i ve druhé polovině, ale perfektní Eastwoodova režie horolezeckých scén, akce horolezců v extrémních terénech, krása přírody i žen jednoznačně převáží. Jen obsazení dobráckého starého přítele - George Kennedy - tady působí trochu jako pěst na oko. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=lEc1aEYmiA8 ()

Martin741

Scenar k Vrazde na Eigeru nie je nijako strhujuci : VychodnehoLesa najme a vycvici spionazna sluzba za ucelom zneskodnenia par individui. Na moje pomery /a ze uz o filme nieco viem...../ a pan VychodnyLes sa prilis inspiruje Jamesom Bondom, co je trochu na skodu veci a aj filmu. Prva polka filmu je nudna, na pana C. Vychodneholesa sa pocas jeho treningu lepi jedno dievca za druhym .... kde som to naposledy videl? Aha, uz viem -- 007 v podani Rogera Moora. Film vsak ako - tak zachranila druha polka s vystupom na Eiger a solidne natocenou sceneriou a horolezeckymi scenami. 67 % ()

Lacike

Toto je strašne divný film. Prvá polovica pôsobí jak nejaká variácia na Bondovky, ale jej vyznenie je dnes už neskutočne trápne. Všetky tie macho hlášky, spôsob akým sa Eastwood správa k ženám alebo jeho infantilne štylizovaný šéf majú bližšie k Austin Powersovi ako k Bondovi. Prvá polovica je prakticky neznesiteľná. V druhej sa film dostane do hôr a akokeby sme zrazu sledovali iný film. Do veľkej miery seriózny horelezecký biják. Len občas to narúša snaha vyvolať napätie ohľadom toho, ktorý Eastwoodov kolega je zradný zloduch, ktorého sa treba zbaviť. Samozrejme nesmie chýbať WTF odhalenie, ale tentoraz ma to nijak nepohoršilo a vlastne som bol so záverom celkom spokojný. V dnešnej dobe film ponúka jedinú atrakciu kvôli ktorej sa film oplatí vidieť. A to poctivé oldschool horolezecké scény bez CGI a iných trikov v skutočných exteriéroch v ktorých si to Eastwood poctivo odliezol. Síce bol celý čas istený, aj keď to občas nedávalo zmysel (napríklad keď liezol ako prvý, tak kto mu nahodil to lano, ktorým sa istil?), ale rozhodne stojí za pochvalu jak Eastwoodova odvaha, tak fyzická námaha, ktorú musel vynaložiť. Kto má aspoň trochu rád nezmyselné štveranie sa po skalách, tak bude spokojný. Do nedávna som na tom nevidel nič zaujímavé, ale v poslednej dobe ma to celkom začalo fascinovať. Takže výsledkom je divný mix Bondovky a horolezeckého filmu, ktorý sa berie vážne, ale často pôsobí komicky. 5/10. ()

Morien

Na Eigeru jsem byla, severní stěnu jsem viděla, náramně jsem si to užila, a tenhle film byl takové milé připomenutí skrytých horolezeckých choutek. Jako samostatný film trošku slabota, přirovnání k bondovce není úplně mimo mísu, ale v tom to právě trochu skřípe. Eastwood rozhodně není ten typ hrdiny jako uhlazený Connery s tupé, takže se mi nějak moc nechtělo věřit, že by se od těch ženských nechal pokaždé nachytat. A kdyby teda zase jo, tak proč si nechal ujít Francouzovu manželku? Jsem já to magor, řešit takovéhle věci. Ta hora je krásná a v tom vlaku, ve kterém se potom vracel zpátky, jsem taky jela. ()

• „Daleko pod sebou jsem viděl pastvinu, slyšel řinčení kravských zvonců a v tu chvíli jsem si pomyslel, proč se raději tam dole s těmi kravami neopaluju,“ okomentoval natáčení Clint Eastwood, který si ve filmu na vlastní kůži vyzkoušel vysokohorské horolezectví, aniž by měl i při nejnáročnějších scénách dubléra. (ClintEastwood)
  • Natáčení probíhalo také ve Švýcarsku, konkrétně v Leysin. (reich)
  • Clint Eastwood absolvoval třídenní horolezecký kurz v Yosemitském národním parku a několik měsíců potom trénoval ještě doma. (džanik)