Přijel, aby pomohl. Clint Eastwood jako tajemný mstitel v americkém westernu... Eastwoodův snímek Bledý jezdec (1985) celkem věrně kopíruje jeden ze základních syžetů westernové mytologie. Osamělý jezdec, který nemá jméno, zato se může pochlubit záhadnou minulostí, přijíždí do zlatokopecké osady v horách a stává se mluvčím zastrašovaných usedlíků proti mocnému a bezohlednému podnikateli. Dodá malomyslným zlatokopům potřebnou odvahu, ovšem ten nejtěžší boj s úplatným marshalem a jeho pomocníky za ně musí vybojovat sám. Předurčuje ho k tomu pistolnická minulost i nevyrovnané účty, po nichž na jeho zádech zbyly pouze jizvy od kulek. Když je zlo poraženo, nasedne na koně a beze slova odjíždí pryč, protože někde určitě leží další osada, kde je potřeba se postavit útisku a bezpráví. Eastwoodův hrdina získává až biblické rozměry (i díky tomu, že když sundá cestovní oděv, spatříme ho v kněžském kolárku)... V polovině 80. let, kdy Bledý jezdec vznikl, měl už Eastwood dostatek režijní praxe a také zkušené spolupracovníky, na něž si zvykl (kameraman Bruce Surtees, skladatel Lennie Niehaus, střihač Joel Cox). Mezi dalšími herci zaujmou Michael Moriarty (zlatokop Hull Barret), Carrie Snodgressová (Sarah Wheelerová) a tehdy začínající Christopher Penn v záporné roli Joshe LaHooda. Exteriéry filmu se natáčely v Idahu a v Kalifornii, kde se snímek odehrává. (Česká televize)

T2

Záhadný reverend prichádza do malého mestečka a za sebou necháva strach ako nikto, kto to vôbec je? Mnoho otázok sa naskytá ale hlavne že zlatokopom pomôže ubrániť zabranú pôdu a tým pádom je všetko v poriadku. Ani vychýrený šerif nenachádza recept a musí sa porúčať .... Clint Eastwood a western je jedna neodlúčiteľná vec a opäť dokazuje, že mu to aj v pokročilom veku v sedle sekne a dokáže sa cez všetko prestrieľať. ║Rozpočet$6,9milionovTržby USA $41,410,568Tržby Celosvetovo $41,410,568 ()

Maq

Pale Rider je hodně jednoduchý, černobílý příběh, který by docela dobře a velmi podobně mohl řešit Old Shatterhand. Kapitán průmyslu si uzurpuje víc, než nač má právo a dobří lidé vzdorují jeho útlaku. Pistolník přijede odnikud, vloží se do věci, zlé pány postřílí, a bůhvíproč a bůhvíkam opět odjíždí. Snad na schůzku se svým rudým bratrem Vinnetouem. Nevíme. --- Jednání vedlejších postav bych až tak nízko nehodnotil. Scénáristé se alespoň pokusili jim dát nějaký obsah. Jenže zůstalo u náznaků. Například kontrast v jednání obyčejných lidí v závislosti na otázce, zda mají nebo naopak nemají silného vůdce. S tím se dalo leccos udělat. --- Nestalo se. Škoda. Bledý charakter se prostřílí bledým příběhem. Ocení jen skalní fanoušci žánru. ()

RHK

Špičkový western v režii Clinta Eastwooda, který hraje i hlavní roli. Potulný jezdec v kolárku kazatele se zastane zastrašovaných bezbranných lidí v zlatokopecké osadě proti konkurenčnímu agresívnímu důlnímu podnikateli. Zároveň si však přichází vyrovnat staré účty. Perfekcionalistická režie a silný příběh, napětí je od počátku do konce. Jeden z nejlepších Eastwoodových filmů a novodobých westernů vůbec, podle mne na ČSFD hrubě podhodnocený film. Zbytek - odkaz na westerny Shane a Tuláka z širých plání - už dobře okomentoval sud a já nemám co dodat. Trailer (přímý odkaz): http://www.youtube.com/watch?v=n7_ByjqH8pY ()

Radiq

Tak nevim, co na tom jezdcovi bylo tak bledyho, že po něm museli pojmenovat celej film... Možná že měl být bledej jako smrt, když poprvé přijel mezi zlatokopy? Nevim, ale každopádně Eastwood se tímhle moc nevyznamenal. Celková výprava filmu dost laciná, libilo se mi tam akorát tak to město, kde se odehrály závěrečny přestřelky - a to bylo taky to jediny dobry, co v tom filmu bylo. Prostě Eastwood jako kazatel mi neseděl a až teprve připnul pás s koltem, tak to začlo byt zajimavy... Ale naštvalo mě, že nevysvětlili, co měl on a ten šérif spolu z minulosti... No Clint to prostě umí líp... ()

tron

Clint Eastwood si v 80. rokoch povedal, že western je nezaslúžene mŕtvy a tak sa ho rozhodol oživiť BLEDÝM JAZDCOM, ktorého režíroval a stvárnil hlavnú rolu tajomného kňaza, ktorý už nikdy viac nechcel zabíjať, ale bude musieť. Eastwoodovi sa bohužiaľ "podaril" s nevydarenou snímkou skôr presný opak a žáner pochoval EŠTE hlbšie. Faktom je, že film si úspech nezaslúžil. Scenár je priemerný, herci tiež, Easwtood v titulnej úlohe pomaly až nesympatický. Ako režisér sa nás páli jednu akčnú scénu v priemere "až" raz za 40 minút, príroda je pekná, ale nič zaujímavé sa v nej nedeje, kňaz sa prechádza a „buduje vzťahy“ (prípadne je doňho platonicky zamilované dievčatko), na konci si troška zastrieľa a filozoficky mizne v diaľke. Ak zostáva najvýraznejšou scénou filmu „bitka s latami“ a najlepšou postavou - pre príbeh vôbec nie dôležitý - obor Richard Kiel („Čeľuste“ z bondoviek AGENT, KTORÝ MA MILOVAL a MOONRAKER), je zle. ()

• Než se v září 1984 rozběhla první klapka, ležel celý projekt několik let v šuplíku. (ClintEastwood)
  • Děj filmu se odehrává v 19. století, ale Eastwood v něm prezentuje některé své názory na současný svět, především ochranu přírody a vykořisťování v kapitalistickém světě. Tato témata hrají ve filmu klíčovou roli. (ClintEastwood)
  • Natáčení se neobešlo bez problémů. Eastwood měl při jedné ze scén "v sedle" nehodu, která skončila zlomenou klíční kostí. Naštěstí se to stalo až během posledního dne natáčení. (ClintEastwood)