Hra o trůny

• USA Game of Thrones (viac)
USA / Veľká Británia, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

KevSpa

První díl mě do dění vtáhnul bez nejmenšího zaškobrtnutí. Moc se mi líbí výpravnost i odlišnost jednotlivých království/území. A úvodní titulková sekvence, to je prostě paráda. Po dlouhé době (od seriálu Řím) jsem byla z titulků tak nadšená. Zatím to vypadá na další pětihvězdičkovou záležitost pro HBO. Hodnotit budu ale (jako obvykle) až po třetím dílu. --- Třetí díl je za mnou a já jsem stále nadšenější. Po dvou dílech, ve kterých se toho hodně dělo, přišla třetí epizoda dějově možná trochu chudší, zato plná brilantních dialogů. S klidným svědomím můžu seriál konečně ohodnotit a těšit se na další strhující díly. --- Poslední tři díly jsem zhltla vyloženě jedním dechem. I když jsem z prvních dílů byla nadšená, ty poslední tři byly něco tako úžasného, že se to nedá ani slovy popsat. WOW 1. série - 100% --- 2. série je na tom kvalitativně o trochu hůře, některé díly jsou zbytečně zdlouhavé, jako celek je to ale stále vynikající dílo. A finále řady opět parádní. 2. série - 90% --- 3. série toho mnoho nenabídla a je pro mě celkem zklamáním. A celý ten hype kolem seriálu, který během posledního roku vygradoval do obludných rozměrů, mi tak leze na nervy ještě víc. 3. série - 70% --- Pár skvělých epizod sice 4. série nabídla, ale jinak se v podstatě opakovalo totéž, co v sezóně minulé. V téhle fázi už bohužel seriál nedokáže nabídnout něco nového a veze se na své vítězné vlně, aniž by se tvůrci snažili tu spoustu nudné výplně nějak omezit. 4. série - 70% --- Během páté série jsem sledování vzdala, zda se k tomu ještě někdy vrátím, opravdu netuším. Všeobecný hype mě znechutil a na koukání mám mnohem lepší a podstatně méně nudnější seriály. ()

Sarkastic

Předlohu neznám, přesto jsem se po celých 8 sérií královsky bavil. Nechybí tu nic, ať už chytlavý, více vrstevnatý a napínavý příběh, neustálé zvraty, široká nabídka (perfektně napsaných) hrdinů, luxusní výprava, skvělé akční scény, padnoucí hudba, solidní triky či chytlavé, postupně se měnící intro. Ač fantasy, působí Hra kupodivu docela dlouho poměrně realisticky, ovšem nadpřirozených jevů postupně přibývá, a to s rostoucí důležitostí (což jsem přijímal nelibě, ale zvykl si). Pro jedince, který nemá načteno dopředu, je pak sledování seriálu jedno velké a adrenalinové dobrodružství, neb si nikdy nemůže být jistý, kdo „zařve“ (naštěstí dostává už od úvodu na výběr jiné zajímavé postavy, ke kterým není těžké si najít vztah, když přijde o 1 ze svých oblíbenců). Závěr mě přes dílčí výtky příliš nezklamal a vyústění šlo min. z části odtušit už před poslední, citelně uspěchanou sérií, která očekávání mnohých namlsaných fandů neustála. „Láska je smrtí povinnosti.“ - „To jsi teď vymyslel?“ - „Mistr Aemon to kdysi řekl.“ - „Někdy je povinnost smrtí lásky.“ ()

StarsFan

Jelikož řada mých přátel každé pondělí nemluví prakticky o ničem jiném než o posledním dílu Game of Thrones, rozhodla jsem se začít onen slavný seriál z produkce HBO sledovat také. A upřímně, čekala jsem asi trochu více. Můj hlavní problém paradoxně vychází z komplexnosti světa, který George R. R. Martin stvořil; jelikož z každým dílem přibývají další postavy, příběh se neustále štěpí na více souběžných dějových linií, což krom nesporných předností, zmíněných již jinými, přináší i jisté drobné vady na kráse. Třeba fakt, že krom postav, které mě baví (Ser Jorah, Arya, Tywin), existují i takové, ke kterým nemám žádný vztah, a že tak každý díl strávím minimálně polovinu hodinové stopáže sledováním těch, o které nemám sebemenší zájem. Nebo také to, že se jako nečtenář předlohy místy ztrácím v tom, kdo je kdo, a že kvůli minimálnímu časovému prostoru působí postavy nejspíše plošším dojmem než v knize. A nakonec i to, že zkrátka nepatřím mezi ty, které by bavilo čekat několik let na konečné rozuzlení. Seriály, které jsem vydržela sledovat od prvního dílu po posledné bych spočítala na prstech jedné ruky, a nejsem nadšená, když na konci první řady, po deseti hodinách strávených s nějakým seriálem, zjistím, že to celé byl jen jeden velký prolog k nastávajícím událostem. Game of Thrones pro mě zkrátka zůstane seriálem, který, mám-li ho plně docenit, ode mě vyžaduje mnohem více pozornosti, než mu jsem ochotná poskytnout. Je možné, že kdybych každý díl viděla více než jednou a přečetla si knihy, budu se stydět za své průměrně tříhvězdičkové hodnocení. Jenže mezitím se věci mají tak, že si nejsem jistá ani tím, zda se naladím na příští řadu. Předpověď: Po konci druhé řady předvídám konečné získání trůnu Aryi Stark a kovářskému bastardovi krále Roberta. ()

sniper18

Keďže nepatrím medzi seriálových divákov a fantasy žáner patrí medzi moje najmenej vyhľadávané, veľký úspech tohto seriálu ma spočiatku nechal úplne chladným a niekoľko rokov ma vôbec nezaujímal, ale pri správnej nálade a momentálnom nedostatku zaujímavých filmov som tomu nakoniec predsa len skúsil dať šancu a toto rozhodnutie určite neľutujem. Prvý diel sa mi páčil a tak som pokračoval a po pár dieloch ma to už úplne dostalo. Samotný fantasy žáner je tu nakoniec zastúpený len minimálne, čo len vítam, pričom nakoniec ani tých pár prvkov neruší, dokonca viaceré sa mi aj páčili, samozrejme hlavne všetko okolo steny a bielych chodcov, čo už ale predsa len patrí do drsnejšieho fantasy, no hlavne je to perfektné a postupne sa to vyvíja do prakticky toho najzaujímavejšieho, čo seriál ponúka. Inak je to hlavne prvotriedny historický seriál, len z alternatívneho prostredia, ktoré sa zbavilo toho nudnejšieho, čo skutočný stredovek ponúka, teda hlavne kresťanstvo a naopak naplno využíva potenciál všetkoho zaujímavého, pričom mi to prišlo priam dokonalo vyvážené. A tak sa tu dá užívať komplexný svet s množstvom rodov v zaujímavých lokáciách, kde ozdobené interiéry striedajú veľkolepé exteriéry, drsný sever exotické oblasti, inteligentné intrigy surové násilie, sympatická romantika drsný sex a hlavný príbeh, v ktorom ide práve o ten priamy boj o trón zase nespočet zaujímavých menších línií, ktoré ale tiež pre hlavný dej majú svoj význam. Síce hlavne spočiatku som mal ešte pocit, že napríklad viaceré erotické scény pôsobia úplne samoúčelne a teda zbytočne a rovnako sa našlo viacero dlhých dialógových sekvencií, ktoré nemali pre dej a ani postavy žiadny význam, ale časom sa to doladilo a hlavne v tretej sérii už seriál dosiahol svoj vrchol, kedy som si prakticky každý diel mimoriadne užíval. Všetky rody majú plno zaujímavých postáv, ktoré nie sú čiernobiele, postupne prechádzajú aj vývinom a každý si medzi nimi nájde mnoho obľúbencov, u mňa sú to hlavne trio Arya Stark, Jon Snow a Tyrion Lannister, ktorých tesne nasledujú Jaime Lannister, Sandor Clegane, Tywin Lannister a Brienne, ale nimi to určite nekončí. A keďže tvorcovia sa nezastavia pred ničím, často nemajú problém zabiť aj dôležitú postavu alebo aj rovno viac, ktoré mohli byť kľudne predtým aj hlavným hýbateľom deja a najlepšie šokujúco a brutálne. Takže o napätie tu nie je núdza a divák sa o svojich obľúbencov obáva prakticky stále. Po akčnej stránke sa tiež o ničom inom, než o nadšení hovoriť nedá. Spočiatku akciu predstavujú hlavne rôzne menšie súboje, ale tie patria medzi to najlepšie, čo sa dá vo svojej kategórii vôbec vidieť, realistické a surové strety bojovníkov s často až prekvapivo brutálnymi zakončeniami, hlavne to vyvrcholenie súboja z konca štvrtej série je jednoducho nezabudnuteľné. Ale časom už dochádza aj k veľkolepejším akciám a tie rovnako nesklamú, hlavne akcie z posledných dielov štvrtej a piatej série. A navyše tu mám skutočne pocit, že tvorcom ide v prvom rade o uspokojenie diváka a tak keď má napríklad dôjsť k dlhoočakávanému boju s divokými, je tomu venovaný celý diel a ako režisér je povolaný rovno jeden z najpovolanejších, Neil Marshall, tvorca filmov ako Súdny deň alebo Centurion, teda niekto, kto už má s masakrami, divochmi, ale aj historickým prostredím bohaté skúsenosti. A výpravné prevedenie s pôsobivou hudbou je už len definitívnym potvrdením vysokých kvalít tohto diela. A tak sa Hra o tróny rovno stali jedným z mojich najobľúbenejších seriálov, kde som zatiaľ všetkých päť sérií pozrel na moje pomery mimoriadne rýchlo a neviem sa dočkať ďalšej série. 1. séria: 90%, 2. séria: 90%, 3. séria: 100%, štvrtá séria: 90%, 5.séria: 85% () (menej) (viac)

Radek99

Nejlepší fantasy seriál všech dob, to bezesporu. Jenže fantasy prvek je tu vlastně jenom kulisa. Skvělý byl nápad svázat fantasy ságu s alegorií středověkého boje o moc a o žezlo krále a natočit tak, řečeno s nadsázkou, seriálového průvodce encyklopedickým pojmem machiavellismus, televizní produkt s vysokou přidanou hodnotou. Jestli jsou dějiny politologie nudným vysokoškolským oborem, tak tady se tvůrcům podařilo neuvěřitelné - natočit je coby neopakovatelně sofistikovanou zábavu... Bez nadsázky pak lze konstatovat, že Hra o trůny je malou revolucí v seriálové tvorbě, neboť HBO přišla s rozpočtem, který seriálu umožnil hrát skutečnou první ligu. Nádhera se na všechno to pletichaření a boje o moc dívat...Hra o trůny je v podstatě politický thriller ve fantasy kulisách. Fantasy pro dospělé. Historický seriál plný alternativního středověku. Série 1: 90% Série 2: 90% Série 3: 100% Série 4: 100% Série 5: 90% Série 6: 80% ()

Galéria (3 881)

• Bílí chodci jsou z 95% vytvoření pouze pomocí masek. Jediná věc, která na nich byla digitálně dotvořena, jsou jejich zářivé oči. Namaskování jednoho bílého chodce zabralo víc jak 6 hodin. (patrik1177)
  • Dominic West odmítl roli Mance Nájezdníka. Kvůli své rodině nechtěl trávit příliš času mimo svůj domov. (Geralt z Rivie)

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci