The Devil Rides Out

• USA The Devil Rides Out (viac)

Simon, synovec Vévody z Richeleau, se zaplete s nebezpečnou skupinou satanistů a má být "pokřtěn" a stát se služebníkem zla. Vévoda se sektě postaví a stane proti jejich ďábelskému vůdci Mocatovi. (liquido26)

Javert

Spolu s Baskervillem zatím nejlepší Hammer, s kterým jsem měl tu čest. Hororová zábava od začátku do konce, žádná hluchá místa, Lee jako hlavní klaďas, pozdější Blofeld jako hlavní záporák. Úplně bez výhrad ovšem nejsem. Uvítal bych méně "bombastický" konec a redukci některých, spíše komicky jednoduchých než hororových, proslovů a dialogů. ()

Arsenal83

Horor typický pre dané obdobie. Veď ani na Exorcistovi sa dnes už nikto veľmi nezľakne, a predsa je to kult. S týmto ohľadom je možné všeličo filmu odpustiť a považovať ho za klasiku. Okultizmus, vyvolávanie diabla je tu natočené poctivo. Dejovo až tak veľmi nezaujme a žiadne prekvapko sa tu nekoná. ()

Litsarch

Snímek, ke kterému jsem přistupoval opatrně, jako ke všem filmům točícím se okolo okultismu, satanismu apod. Proto jsem moc rád, že mě film nezklamal, ale naopak velmi překvapil. "Hokus, pokus, abrakadabra, černá magie." Od prvních minut děj dostává zajímavý spád a chtěl jsem vědět více o tom co se děje. Po scéně na obřadě, jenž zobrazuje fanatismus oddaných skvěle a kde se objeví i sám Satan, mě snímek chytil úplně a nedočkavě jsem sledoval další dějství. "V magii není dobra ani zla. Je to druh vzdělání. Dovednosti..." Přišla krásná ukázka síly ovládání lidí a jak až děsivou silou hypnózy někteří lidí vládnou. Další dějství ve mě pocit napětí vyvolalo perfektně. Moc dobře navozená atmosféra, herecky skvěle zahráno a trikově obstojně zvládnuto. Je to vše? Myslel jsem si, ale Terence Fisher ještě neskončil. "Přede mnou, Rafael. Za mnou, Gabriel. Po mé pravici, Michael. Po mé levici, Uriel." Přichází finiš rozdělený do dvou napínavých scén. Jen úplný konec mohl býti lepší. Musím dost pochválit Fishera jak snímek udělal a také samotné herce. Hlavně pánové v rolích Duc de Richleau a Mocaty to zahráli moc dobře. Snímek mě ale také překvapil hodně odkazy na Illumináty. Od tvarů svícnů, přes čísla a rozdělení Davidovi hvězdy na kutnách vedení Mocatova kultu a další. Baphomet ve hvězdě už je vcelku samozřejmí a o něj nejde. Možná se pletu a jedná se o odkaz na jinou organizaci či kult, ale myslím že ne. Celkově vzato, je tento snímek pro mě opravdu nadprůměrný. Skvělá klasika, která působí lépe, než 80% dnešní hororové produkce. "Pouze ti, kteří milují nesobecky, mají moc povstat v nejtemnější hodině." ()

Anderton

Podobne, ako Dracula, je aj ďalší Fisherov film s hororovou tématikou, ktorý som od neho videl, akčný, plný dialógov a sýto farebný. Ťažko ho dnes považovať za horor a zaujímalo by ma, ako Hammerovci pristupovali k svojim dielam. Či im išlo o to, vystrašiť diváka, alebo o štylizovanosť a zaujímavé rekvizity, charakteristické pre danú tému. Najväčšou chybou Diabla nie je jeho až rozprávkovosť a neschopnosť vystrašiť, ale naivné trikové zábery, ktoré by tu kľudne byť nemuseli a vyznenie filmu by bolo rovnaké. Neviem, či si pri vtipných pohľadoch záporáka, ktorými ovládal svoje ovečky, robili tvorcovia srandu z psychiatrov a hypnózy, alebo poukazovali na ľahkú manipuláciu ženy mužom a naopak, natoľko tvorbu Hammeru a jeho filmovú reč v druhom pláne ešte nepoznám. Diabol je každopádne film, ktorý má vďaka akčnosti (automobilové naháňačky, bitky) a pestrým rekvizitám a kostýmom vysokú mieru zábavnosti a rýchly spád. ()

corpsy

Možno som sa mal rozhodnúť pre vyššie hodnotenie, ale to by mi musel film počas sledovania častejšie pripomínať, že sa opäť pozerám na ďalší kvalitný kúsok od spoločnosti Hammer. Všetky ingrediencie, ktoré filmy tejto spoločnosti definovali, teda výprava, atmosféra, krv, nahota atď. sú v tomto prípade poskytnuté len v malom množstve. ()

• Christopher Lee naléhal, aby Hammer natočili film podle Wheatleyho románu, a tak mu společnost vyhověla. (liquido26)
  • Americký název byl změněn na "Devil's Bride" (Ďáblova nevěsta), protože původní název filmu zněl příliš jako western. (liquido26)
  • Pro Christophera Lee je toto jeho nejoblíbenější snímek, jaký s Hammer Studios natočil. (liquido26)