Rock of Ages

• Česko Rock of Ages (viac)
USA, 2012, 123 min (Director's Cut: 136 min)

Réžia:

Adam Shankman

Kamera:

Bojan Bazelli

Julianne Hough, Diego Boneta, Tom Cruise, Russell Brand, Mary J. Blige, Eli Roth, Paul Giamatti, Catherine Zeta-Jones, Bryan Cranston, Malin Åkerman (viac)

Nastavte uši smíchu, zábavě a hudbě zlatých let rock'n'rollu s našlapaným hereckým obsazením. Rock of Ages zježí vaše vlasy elektrizující hudbou skupin Def Leppard, Foreigner, Journey, Poison, Twisted Sister a dalších. Postav dům, rozjeď klub. Pohled na historický význam klubů na Sunset Stripu v 80. letech a jejich vliv na design „bourbonového salonku“ ve filmu. (oficiálny text distribútora)

viperblade

Na tomhle filmu se pozná, že byl adaptovaný z broadwayského muzikálu. A to bohužel v tom zlém slova smyslu. Proč? Protože trpí tím samým problémem, čím trpí většina herních adaptací - film je naprosto jiném médium, než hra či v tomto případě muzikál. A vy, jakožto tvůrce/režisér/scenárista, se tomu musíte přizpůsobit, protože co může fungovat na Broadwayi, nefunguje ve filmu, protože to zkrátka a dobře působí neskutečně blbě a lacině. Další chyba je spoléhat se na velká jména (Cruise, Zeta-Jones, Giamatti, Cranston) a na fakt, že zpívají známé písničky. Ano, je fajn je slyšet na plátně, ale člověk má raději originál, speciálně když to je od herců, kteří sice trénovali nějakou dobu a je to znát, ale přeci jen nejsou to zpěváci. Když to vezmu kolem a kolem, tak tohle bylo selhání režiséra, který, alespoň mi to tak přišlo, hodně spoléhal, že mu velké jména, která zpívají známé a oblíbení písničky, naženou diváky do kina a ti to kvůli těmhle věcem budou mít rádi. Tohle měl dostat do ruky někdo, kdo chápe muzikály a spektákly jako takové. Ano, mluvím o Luhrmannovi, který by z tohoto filmu udělal epickou podívanou, ne naředěnou limonádu, kterou navíc už někdo kdysi pil. Škoda. 40 %. ()

castor

Kalifornský tvůrce podprůměrných komedií nebo romancí Adam Shankman mnohé překvapil remakem stejnojmenného muzikálu z 80. let Hairspray. Vzestup Shankmana-režiséra byl ale, zdá se, pouze dočasným jevem. Divák by ještě v rámci žánru bral obehranou zápletku, kterak naivní blondýnka Sherrie léta páně 1987 přijíždí do Hollywoodu hledat slávu a uznání. Najde Drewa, který ji dokáže dostat ke správným lidem a ještě otevřít své romantické srdce. V politických kruzích se mezitím spřádají plány, jak vymýtit z losangeleských ulic a klubů pro mladé sex, nenávistnou hudbu a… sex. Cesta vzhůru cukrkandlové dvojice je tu bohužel tvůrci sledovaná nedůsledně, nahodile. Od ústředních milenců stále nesmyslně odbíhají k vedlejším postavám, které, ač je hrají výborní herci, nemají také co nabídnout. Podzápletky ději příliš nepomáhají, otevírání vážnějších témat nefunguje, některé momenty jsou zbytečné, jiné až trapné (S/M scéna například). Rock of Ages je samozřejmě plný hudebních čísel. Jenže jim chybí hravé detaily, spontánnost, přehlednost, originalita. Náznaky nevědomého podupávání do rytmu pak kazí chaotický střih. Tvůrci se až příliš nechali unést pastelovými barvami a množstvím laku ve vlasech hrdinů, až pozapomněli na diváka. Vyprávění je totiž emocionálně odtažité, chybí mu tempo, přidaná hodnota. Příště prostě, prosím, víc péče. ()

novoten

Těžko říct, proč zrovna rozjívený a zcela nevážně se beroucí muzikál dokáže vzbudit tolik negativních emocí, ale stalo se. Pro mě příběh z Bourbon Room funguje jako příjemná nostalgie, jako dokonalá exhibice Toma Cruise i jako příjemná romantika na výletě po nejznámějších klišé. Proti samotnému filmu trochu hovoří fakt, že dnešní doba hudebním předělávkám přeje a většinu songů už jsem slyšel přezpívanou jinde (viz seriál Glee, kterému sám Adam Shankman několikrát režijně pomohl), jenže ani to nevadí a když začne statečně pět i Alec Baldwin, přestává se mi definitivně chtít rýpat v detailech. Tohle je zkrátka pohoda, která chce pobavit na základě chytlavých známých melodií a obviňovat ji ze zneuctění jakéhosi rockového ducha by bylo neuvěřitelně naivní. ()

Flego

Režírovať celovečerný muzikál je úplne iná káva ako epizódy seriálu Glee. Narcistická réžia sa utápa v nezmyselnej minutáži a v nespočetnom množstve hudobných čísiel. Pri muzikály by to nemal byť problém, ak by existoval príbeh, ktorý to všetko pozliepa. Nechcem byť zlomyselný, ale dobrá polhodinka filmu je úplne zbytočná. Páčili sa mi však hudobné čísla, hlavne ich nápaditá choreografia a zostrihanie. ()

dO_od

// And not a single rock song was given that day. Ne, doopravdy. Na film s názvem "Rock of Ages" bych doopravdy čekal něco víc... "rock". Udělat z kostry filmu romantickou slaďárnu taky nebyl nejšťastnější nápad. Ale, a tohle ale je moc důležité, v určitých momentech jsem se bavil tak královsky, že tenhle muzikál nemůžu prostě jen tak odstřelit. První hvězda za skvělé obsazení. Druhá, za sice pár ale zato vynikajicích písniček a třetí hvězda, za tu spravenou náladu. PS. Tom Cruise nejvíc válí v těch nejšílenějších rolích, už by neměl hrát nic jiného ;) ()

• Během písně „We Built This City on Rock n‘ roll“ se vedle Russella Branda objeví na moment i Kevin Cronin, zpěvák skupiny REO Speedwagon, jejíchž hity se ve filmu také objevují. (_Irbe_)
  • V rámci sžití se se svou postavou si Tom Cruise v rámci přípravy přečetl mnoho knih s historií různých skupin z inkriminovaného období, biografie hudebníků a historii rock and rollu obecně. (Miro_CZ)

Blíží se návrat Lese Grossmana?

Blíží se návrat Lese Grossmana?

09.08.2022

Zatímco Top Gun: Maverick nedávno překonal hranici 1,3 miliardy dolarů a vyšplhal se na 13. místo na celosvětovém žebříčku historických tržeb, hlavní hvězda filmu Tom Cruise a producent a režisér… (viac)

Nový terminátor si našel hlavní hrdinku

Nový terminátor si našel hlavní hrdinku

15.04.2018

Premiéra šestého Terminátora, jímž Tim Miller (Deadpool) naváže přímo na Terminátora 2, se nedávno odsunula z července 2019 na listopad 2019. Film tak uhnul spin-offu Rychle a zběsile s Rockem a… (viac)

Pátá Nemožná mise možná

Pátá Nemožná mise možná

27.12.2011

Čtvrté misi Ethana Hunta se daří. Kritici ji chválí a dolary se sypou. Minulý týden měla premiéru ve čtyřech stovkách amerických IMAXů a nasbírala z nich krásných 13 milionů dolarů (třeba třetí Alvin… (viac)