Reklama

Reklama

Comeback

  • Česko Comeback
Rozhovor  - Miro Remo

Obsahy(1)

Po rokoch strávených v najstráženejšej väznici na Slovensku ste opäť vonku. Pravidelný niekoľkoročný nariadený režim sa zo dňa na deň mení. Viete, že postaviť sa na vlastné sa nepodarilo nikomu z cely. Tých pätnásť, dvadsať rokov človeku chýba. Vyjdete von a nemáte vlastne nič. V base ste nezarobili ani korunu. Stratili ste domov, rodinu. Ste slobodný, ale neviete ani kde je zastávka autobusu. Neviete ako domov. Domov, o ktorý ste asi aj tak za tie roky prišli. Vaši bývalí kamaráti, už majú postavenie, prácu, bývanie, ženu, deti a vy začínate znova odznova. Vonku pozeráte ako puk na všetko nové, ženy, autá, smartfóny, móda, všetko je iné len vy ste taký aký ste bol. Učíte sa narábať s mobilom, dobehnúť zameškané roky. Žiadate o prácu, ale register trestov máte dlhý ako blok z Tesca. Vašim domovom sa stala basa. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Videá (1)

Rozhovor  - Miro Remo

Recenzie (26)

Avathar 

všetky recenzie používateľa

Pozoruhodný slovenský dokumentárny film Comeback od Mira Rema sleduje dvoch väzňov, ktorí sa po dlhých rokoch väzenia ocitnú na slobode. Dokážu však ešte vo svete vôbec fungovať alebo sa po čase zase vrátia za mreže? Film je solídne natočený, pomerne naturalistický (o brutálnych činoch sa často len hovorí, ale aj tak z toho behá mráz po chrbte) a neberúci si servítky. Zároveň ponúka divákovi mnoho podnetov na premýšľanie. Okrem iného aj o tom, či väzenia naozaj spĺňajú úlohu nápravných ústavov. Na zamyslenie sú aj prísne zákony, ktoré často veľmi neprimerane trestajú pomerne banálne trestné činy. Skrátka po všetkých stránkach vydarený film, ktorý rozhodne stojí za pozretie. ()

Autogram 

všetky recenzie používateľa

Tak trochu iný dokument. Iný hlavne osadenstvom, ktoré je z opačného konca spoločnosti, o ktorom bežný človek radšej nechce nič vedieť. Predpokladám, že väčšina povedaného bola pravda, a tak sa im nedá ani fandiť, ani ich ľutovať, môžu si za to sami svojím konaním. Alebo je tu jeden faktor, štátom podporovaná legálna droga alkohol, ktorý bol podľa výpovedí prítomný pri všetkých průseroch. Myslel som pôvodne, že to ani nedopozerám, ale sám som sa čudoval, ako ma to zaujalo. Skutoční väzni dajú filmu inú náladu, ako keby to bol hraný film. Mimoriadny bol aj vzťah reportérky Mirky s niektorými väzňami, ich dlhoročný kontakt dospel očividne do štádia úprimného kamarátstva. Tá príťažlivá žena bola ich oporným bodom vonku, keď ich už každý poslal k vode, ale aj tak som mal niekedy obavy o jej bezpečnosť, upokojovalo ma len to, že niekto je za kamerou. Chvíľu je to aj groteska, samozrejme v alkoholovom opojení, a pri tom prichádza jeden skvelý pád cez bránu, ktorý by tak presvedčivo nezvládol žiadny kaskadér. Záver prináša aj dávku napätia, či ten nešťastník pôjde natvrdo sedieť ešte aj za úverový podvod pri kúpe počítača PC Athlon na splátky v sume pár tisíc korún. –––– Tu by mali chodiť decká od základných škôl, aby sa tým veciam vyhli. Aby vedeli, aký je život. ()

Reklama

Madsbender 

všetky recenzie používateľa

[Cinematik 2014] Väzenie ako trvalé tetovanie, doživotná značka, ktorá nezmizne. Miro Remo slávi comeback zručným uchopením ťažkej témy, ktorú pitvá s potrebnou vážnosťou, ale aj vítaným nadhľadom. Portrét dvoch mužov v bludnom kruhu nefunkčnej resocializácie a návratov za mreže je silným kalibrom. Tvorcovia však dokument zvládli "predať", teda urobiť divácky atraktívnym, no zároveň miestami veľmi nepríjemným. Klobúk dole, výkladná skriňa slovenského filmu - dokument - z rukáva vytiahla ďalšie eso. 85% ()

Lacike 

všetky recenzie používateľa

Sonda do zivota väznov Ilavskej väznici. Sama tema je zaujimava, lebo normalny clovek s tym skusenosti nema. Informacne to nebolo tak nabité ako som dufal a o hlavnych dvoch postavach som sa nedozvedel viacero detailov, ktore ma zaujimali. Na druhej strane si ma to od zaciatku podmanilo a o postavach som mal fakt chut dozvediet sa, co najviac. Dalsim plusom je atmosfera, ktora je dost depresivna. Bolo to miestami az neprijemne. Nie kvôli nejakym drastickym scenam, ale kvôli zacarovanemu kruhu do ktoreho sa postavy dostali a nevedia sa z neho dostat. Ako povedali v Shawshanku. Po nejakom case uz ste institucionalizovany a uz neviete zit mimo basy. A potom je tu aspekt rodinnych prislusnikov väznov, ktori trpia najviac. Hlavne matky. Aspon kvôli nim by sa mohli este aspon raz pokusit prepusteni zmenit. 7/10. ()

Vodnářka 

všetky recenzie používateľa

Co je vlastně účelem trestu odnětí svobody - jen samotné potrestání pachatele, nebo by měl i napravovat, vychovávat, varovat ostatní? Třestní zákoník sice uvádí i tyhle další cíle, jaká je ale realita? Miro Remo se se štábem svých bývalých spolužáků z VŠMU vydává do jedné z nejpřísnějších věznic blízko místa, kde vyrůstal a představuje dva z jejích téměř stálic, dva recidivisty, kteří si to prostě "v normálním životě vždy poserou tak, že je pro ně vězení tou příjemnější variantou". Náprava? O něčem takovém se u nich moc mluvit nedá, spíše o větší ztrátě svědomí, emocí či schopnosti žít na svobodě. Výborná kamera 4 hlavních kameramanů snímku Removi pomáhá zachytit ještě hlouběji příběhy jednotlivých postav, atmosféru věznice a vyvolat v divákovi spousty důležitých otázek a myšlenek, které ho budou provázet ještě pár dní... ()

Galéria (6)

Zaujímavosti (5)

  • Miro Remo původně chtěl natočit film o homosexualitě ve vězení, ale při první konfrontaci s vězni zjistil, že zde prakticky homosexuálové nejsou. (janhabart)
  • Původně bylo dokumentováno něco okolo 6-10 vězňů, ale byli přeloženi do jiných věznic. (janhabart)
  • Film vznikal šesť rokov, pričom nakrúcanie trvalo štyri a prebiehalo v Ilave, Trenčíne a Bratislave. Za to obdobie sa asi 20 kompletne naplánovaných natáčacích dní muselo z rôznych dôvodov zrušiť. (janhabart)

Súvisiace novinky

49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

05.06.2014

Po tiskové konferenci zaplavily web MFF KV v intervalu pouhých pár minut dlouho očekávané programové zprávy. Hlavní festivalový program přinese sedm světových a pět mezinárodních premiér. O… (viac)

Reklama

Reklama