Jednej decembrovej noci v Štokholme brutálne vyvraždia takmer celú rodinu vo vlastnom dome. Prežijú len pätnásťročný ťažko zranený syn, ktorý v nemocnici bojuje o život, a staršia dcéra, ktorá s rodičmi nebýva a zrejme aj jej hrozí smrť. Pre jej záchranu musí komisár Joona Linna chlapca vypočuť. Jedinou možnosťou, ako primäť traumatizovaného chlapca, aby prehovoril, je hypnóza. Lekár Erik Maria Bark si pred desiatimi rokmi sľúbil, že hypnotizovať už nikdy nebude, ale dá sa presvedčiť, čím spustí lavínu udalostí, ktoré sa dotknú aj jeho najbližších - unesú mu syna a musí čeliť vlastnej minulosti. (TV JOJ)

troufalka

Za jménem Lars Kepler se skrývají hned dvě jména. Manželé Ahndorilovi se považují za pokračovatele Stiega Larsona (Lars) a jsou obvidovatelé Johannese Keplera (Kepler). Sám Larsson si vybíral ponurá témta opředená tajemstvím, psal poměrně složité těžko uvěřitelné přííběhy. Ale měly aspoň jistou logiku a spád, vykreslovaly pozoruhodné lidské vztahy, atmosféra by se dala krájet. A hlavně jejich filmové zpracování se vydařilo. Při čtení Hypnotyzéra mi nejvíce vadil vykonstuovaný příběh, který postrádal logiku. Při jméně režiséra by se dalo předpokládat, že i z takové předlohy se dá něco vykřesat, dá se natočit zajímavý film, trochu doladit nesoulad v ději, oživit postavy zajímavými dialogy. Ale to se nestalo. Postavy jsou nesympatické, dialogy nemají štávu. Příběh je poměrně komplikovaný, provádění hypnózy jen těžko uvěřitelné. Nenašla jsem nic, co většinou okoření severské detektivky, ani zajímavá kamera, žádný náznak černého humoru, zbytečně moc slov, chybí prostor pro ticho. Stejné zklamání jako u Lovce hlav. ()

Romario

Tohle má být film podle skvělé knihy, navíc natočený Lasse Hallströmem, který si mě navždy získal Pravidly moštárny??? Je při této kombinaci vůbec možné, že výsledkem je tak nezáživný paskvil, který nejvíc připomíná nějakou béčkovou televizní tvorbu? Nuda, nuda a zase jen nuda. Napětí ve filmu chybí úplně. Atmosféra a napětí, které jsem oceňoval na knize, zde nejsou ani náznakem. Ještě že si můžu spravit náladu sledováním seriálu Bron (Most). ()

Ephemeris

U mnohých slabších snímkov miestni komentátori ironicky konštatujú, že najlepšie na celom filme boli záverečné titulky. Tak ale v tomto prípade si nemôžem pomôcť, na tomto filme fakt boli najlepšie záverečné titulky, ktoré zdvihli u mňa hodnotenie aspoň o jednu hviezdu. Prelet nad zasneženým Štokholmom s pôsobivým hudobným sprievodom ma rozsekal dokonca s väčšou silou než "vzdušné" dokumenty od Yanna Arthusa-Bertranda. ()

bourec

V popisku krimi,a to je pro mě zase naděje,že uvidim dalšího Sběratele polibků,nebo něco jako sedm.Ale i v tomhle případě jen marný naděje.Rozjezd v pohodě,ale hned po čtvrthodině se to zadrhne,a kromě poslední desetiminutovky to řádně drhne furt a furt.Zaprvé L.Olin mě tady neskutečně sere,je opravdu až nesnesitelně odporná.Za druhý vyšetřování je tady skoro až v pozadí,a když se nějaký objeví,tak do toho řve dítě,a buhvíco.To fakt evropani neuměj natočit svižnou,akční,brutální krimošku,a musej to točit tak umolousaně,debilně,hlavně aby to bylo jiný než to prokletý americký.Ten konec byl přesně to,co by mělo bejt v celym filmu.Emoce,beznaděj.Ale mýmu hodnocení to nepomůže.40%,a to přehánim. ()

Disease

Z knihy jsem měl rozporuplné pocity, taková generická "skandinávská krimi", ale byl jsem zvědav, jak dopadne adaptace, která se ukázala spíš jako volná variace, kde jsou jen některé stejné postavy. Nečekal jsem, že na plochu 2 hodin se vejdou všechny linie, ale takovéhle ořezání je příliš... Každopádně koukat se na to dalo. ()

• Švédský filmový institut vybral film jako švédského kandidáta na Oscara. (morgos)
  • Film je režisérovým švédským filmem po více než dvacetipětileté pauze, během níž tvořil v zámoří. Současně se jedná o jeho první thriller vůbec. (morgos)
  • Knižní předlohy k filmu se v 9milionovém Švédsku prodalo přes 500 000 kusů. (morgos)