Hvězdy stříbrného plátna - Série 14 (2022) (séria)

Kevin Costner (S14E02)

(epizóda)
Veľká Británia, 2022, 43 min

Réžia:

Lyndy Saville

Kevin Costner (a.z.)

Často je vnímán především jako krasavec, který nosil v náručí Whitney Houstonovou ve filmu Osobní strážce. Kevin Costner je ale velmi všestranným hercem. Už v dětství inklinoval zároveň ke sportu i k umění a miloval westerny. To všechno se projevilo později v jeho kariéře. Známe ho z rozličných rolí ve filmech jako Silverado, Neúplatní, Hřiště snů, Tanec s vlky, Robin Hood: Král zbojníků, JFK nebo Dokonalý svět. Kromě mnoha prestižních hereckých cen má i jednoho Oscara, toho však paradoxně za režii Tance s vlky. (Česká televize)

castor

Pánové melou, jak film s Kevinem Costnerem představuje zaručený úspěch, přitom má za sebou nejeden propadák a sám herec několikrát za svou kariéru vstal z filmařského popela. Sportovně nadaný mladík, který zároveň slušně zpíval, měl za sebou několik menších rolí, průlomový byl rok 1985 a první setkání s Kevinem Reynoldsem (Fandango), ve stejném roce se objevil i v Silveradu a první sportovní úloze – cyklistických Vítězích. Velkou hvězdou se stal vzápětí díky Brianu De Palmovi a jeho Neúplatných. Následovalo Costnerovo zdaleka nejsilnější období. Nejprve další postavy sportovců, pak triumf v podobě Tance s vlky (stejně jako v budoucnu do projektu vložil spoustu vlastních peněz). Faktor Costner zafungoval i v Robinu Hoodovi či Osobním strážci, kritiky ceněný byl JFK nebo Dokonalý svět. Pak přišel astronomický rozpočet Vodního světa s pohromami na každém kroku, rozvláčný Posel budoucnosti, který představoval ještě větší tragédii, tvůrci vynechávají, přitom právě kvůli němu se herec potácel v hollywoodském vyhnání a pojídal drobky, které někdo upustil. Nezlomilo ho to, přichystal další western (komorní Krajina střelců) i několik dalších – vlastně zajímavých – projektů. I když nultá léta byla z jeho strany poměrně průměrná, od té doby bylo znovu sympatické sledovat, jak Costner pokračuje ve svém stylovém hereckém návratu, což má/může korunovat letošní Horizon: An American Saga. Tak či onak, jeho posledních 20 let berou tvůrci hodně kvapem. A úplně ignorují seriálový fenomén Yellowstone. ()

kinderman

Když jsem v roce 1990 vycházel z kina po projekci Neúplatných, prorokoval jsem, že z Costnera bude velká hvězda. V té chvíli jsem netušil, že už hvězda je (film se u nás promítal s tříletým zpožděním), a v 90. letech jsem si nenechal ujít snad žádný jeho film. Je skvělé, že některé jeho snímky byly diváky i kritiky doceněny až později, např. moje oblíbená Krajina střelců. Jedna z mluvících hlav, Ian Nathan, je autorem výpravných publikací James Cameron: Retrospektiva a Stephen King ve filmu, které mohu doporučit. ()

jedna_vrana

Kevin Costner na mňa už prvým filmom, ktorý som videla v kine „Tanec s vlkmi“, zapôsobil tak charizmaticky, že sa snažím sledovať filmy ním obsadené alebo režírované, či produkované. Len niekoľko z nich ma sklamalo, väčšinou tie z posledného desaťročia. Občas sa pustil aj do projektov, ktoré nevyšli. Ale nezabudnuteľné filmy so silným charakterom postavy mi zostali navždy v pamäti. Len jedna výhrada k dokumentu -  práve poslednú dekádu dokument úplne vynechal a s pribúdajúcimi rokmi komentár k filmom zvýšil rýchlosť na „prelet“ nad obsahom. ()

subic

Kevin byl vžycky tak nějak v poho, i když nepatří do mých top10, možná ani 20. Nejlepší filmy s ním jsou jednoznačně Dokonalý svět, JFK a Tanec s vlky. A navíc lehce překombinovaný film Robin Hood: Král zbojníků byl vůbec první, co jsem viděl ve stereu. ()