Umenie kradnúť

• Česko Loupež na úrovni (viac)

Crunch Calhoun (Kurt Russell) bol v Poľsku so svojimi kumpánmi a bratom Nickym (Matt Dillon), s ktorými okradol miestneho mafiána o pravý obraz od Van Gogha. Pri úteku z mesta však došlo k autonehode a jeho brat Nicky bol zatknutý. Aby sa zachránil, začal s políciou spolupracovať a Cruncha udal. Ten potom musel ísť na sedem rokov do väzenia. Po päť a pol roku bol prepustený na slobodu a zarába si ako kaskadér na motorke. Jeho brat Nicky stále kradne obrazy. Nicky ukradol obraz mužovi menom Sunny (Dax Ravina). Polícia chcela Nickyho chytiť, ale on s nimi vybabre a obraz od Georgesa Seurata schoval inam, takže mu Interpol nemohol nič dokázať. Interpolu pomáha bývalý zlodej umeleckých diel Samuel Winter (Terence Stamp). Crunch je so svojím kamarátom Franciem (Jay Baruchel), keď v tom za ním príde človek menom Sunny, ktorého okradol Nicky. Sunny chce buď naspäť svoj obraz alebo 30-tisíc dolárov. Crunch hovorí, že ani jedno z toho nemá a Sunny mu vezme motorku. Crunch potom volá priateľovi Paddymu (Kenneth Welsh) s tým, že chce späť do zlodejskej branže. Paddy navrhne schôdzku, ale na nej sa objaví aj Nicky. Keď sa obaja stretnú, začnú sa biť. Potom sa zmieria a začnú robiť na krádeži za jeden a pol milióna. Paddy vysvetľuje, že v Amsterdame bola ukradnutá vzácna kniha, Jakubovo evanjelium. Nikto zatiaľ o tom nevie, pretože bola vymenená za falzifikát. To vyjde na povrch až pri výstave o niekoľko dní. Originál je vraj teraz v Kanade a mal byť prepašovaný z Montrealu do Detroitu. Zlodej bol však zatknutý za prevážanie drog a kniha zabavená. O niekoľko dní sa má na knihu prísť pozrieť expert. Paddy chce toto evanjelium ukradnúť. Crunch do toho nechce ísť, ale Nicky ho nakoniec presvedčí a ospravedlní sa mu za to, že ho dostal do väzenia. Nicky a spol. sa stretnú s človekom "zvnútra" a ten im prezradí, že v sobotu sa na obraz príde pozrieť expertka Olga (Camilla Scott). Paddy s ňou kedysi niečo mal, takže všetci zavrhli, že by im mohla pomôcť. Do mesta prišiel tiež ďalší člen Crunchovej partie, Francúz Guy de Cornet (Chris Diamantopoulos). Na letisku ho vyzdvihuje Crunch. Je tam aj Interpol a Samuel, ktorý uvidí Cruncha a ide sa s ním porozprávať. Samuel hľadá len obraz, ktorý ukradol Nicky Sunnymu. Nicky vymyslel ako prepašovať knihu. Chce ju dať do umeleckého diela, obrovskej kocky, ktorú legálne zakúpi. Pretože ju preváža Crunch, bude na hraniciach zabavená. Guy sa dostane do colného skladu a tam má za úlohu vymeniť originálnu knihu za falzifikát. Partii zlodejov sa podarilo ukradnúť knihu a oslavujú. Guy potom rozpráva príbeh, ako jeden podvodník nechal ukradnúť Monu Lisu, potom ju šesťkrát okopíroval a predal šiestim kupcom. Francie dostal za úlohu prepašovať Monu Lisu do USA. Nicky sa toho chytí a chce knihu sfalšovať a predať viacerým kupcom. Crunch najskôr nechce, ale potom súhlasí. Falzifikáty má urobiť Guy a potrebuje na to 750-tisíc dolárov... (TV Markíza)

kingik

Zvětralý comeback Kurta Russella. Loupežníci přes umění bez patřičné režijní úrovně. Když jim nestačí krást vzácné obrazy, mají spadeno na unikát - Gutenbergovu bibli. Každý ve zlodějské partě má svoji nepostradatelnou přezdívku s nezbytnou popiskou u jejich postavy. Naprosto ohrané a ve filmech stokrát použité. Režisér si musel připadat, že objevil poševní vchod. Přezdívky nejsou do češtiny přeloženy vtipně a nápaditě, takže se u nich nepobavíte. Snad zaberou hlášky, kterými film překypuje podle vzoru spřízněných filmů, ale jen o procentu z nich se dá prohlásit, že na diváka alespoň trochu zabírají. Problémem filmu je, že je zhusta trapný a podprůměrně natočený. Tolik by se chtěl rovnat kvalitním heist movies s "gajričiovským" syndromem, ale s neznámým a nenápaditým režisérem Jonathanem Sobolem na to nemá a není to v jeho provedení dost cool. V popředí stojí lupič Crunch, odsouzený zloděj uměleckých děl, veterán ve svém oboru, který po návratu z vězení dá opětně dohromady svoji starou zlodějskou partu, navrch přibere nováčka Jay Baruchela, kterého by si do party nevzal ani pes Fido, kdyby chtěl provést krádež ostatků Lassie z galerie Vaňkovka. Prostě Baruchel je katastrofální debilit, který v jedné scéně hraje dokonce nadbytečnou (nebylo jasné proč) dvojroli(!). Schéma všech podobných filmů je zachováno - relativně originální plán loupeže, jak oblbnout bezpečnostní systém a ostrahu, jak dokonale vyšplouchnout podvratný článek v partě, nejméně jedna povinná závěrečná pointa, kterou divák nesmí odhalit a taky neodhalí. Dohromady nic, co byste neviděli jinde a lépe. Kurt Russell je za sympaťáka, Matt Dillon za chladnokrevnou svini. Film zásadně drží jeho herecké obsazení. Russell a spol. spolehlivě loupou vtipný perníček, aby dojem trochu pozvedli. Jen díky nim se to daří. Režijní vedení pozbývá atraktivnost a nedokáže zařídit s dobrou hereckou partou nezapomenutelnou loupež. V tomhle ohledu jsem měl dojem, že "zlodějským" filmům cinká umíráček. 40% ()

Kingjiri

Kanadskou filmovou produkci s úspěchem ignoruju, ale teď jsem jí dal šanci díky zajímavýmu hereckýmu obsazení. Kurt Russel, Matt Dillon ani Jay Baruchel nezklamali a ještě jsem jako bonus navíc dostal koukatelnej příběh se sympatickou snahou o (černej) humor, hlášky a twisty. Trochu bych však poladil vizuál - použitý "chladný" barevný filtry mi byly trochu proti srsti. Jinak ale musim vyjádřit spokojenost a označit Art of the Steal za sympatickou oddechovou jednohubku na volnej večer, tři silnější hvězdy. ()

stuntmanMIKE

paráda... som veľmi spokojný. Najlepšie na celom filme sú hlášky. Tie sú fakt trefné. Vec ohľadom krádeže je trošku prekombinovaná a občas neprehľadná, ale myšlienku filmu to nekazí. Ja som sa už veľmi dlho nedostal k takémuto filmu, kde by ma dialógy rozosmievali v takomto tempe a pritom o nejakú komédiu ani z ďaleka nejde. Reálne je toto u mňa na štyri hviezdy, ale ja som sa tak pobavil, že na to sere pes a bijem plný... keď ešte zoberiem ohľad na rozpočet a casting nemám o čom.. ()

Lukrat

Tento film se ke mě dostal osm let po premiéře a musím říct, že jsem docela rád. Důvody, proč jsem film viděl až teď, jsou hned dva. Tím prvním je Kurt Russell, kterého prostě nemám rád již od našeho prvního setkání ve filmu Žoldák: Legie zkázy Tím druhým důvodem je téma loupež. Co vám budu povídat, film má skvělou atmosféru, příběh má spád a my se pomalu ale jistě dozvídáme vše potřebné. V pozadí nám graduje jiný příběh, který sice není tolik zajímavý, nicméně na konci filmu se krásně napojí na příběh hlavní. Postavy jsou výborné, herci hrají, jak jim síly stačí, scénář má hlavu a světě div se, dokonce i patu a pointa filmu je skvělá. Čtyři hvězdy - zaslouženě. Oproti tomu nechápu zdejších 62%... Světe, div se! ()

zdenny

Celkem sympatický film, protože se v něm nejedná pouze o celostopážní plánování loupeže století a následný čtyřicetiminutový realizační závěr. Jde zde trošku o něco jiného, i když netvrdím, že převratného nebo o něco, co by mělo hodnocení dovést k čtyřhvězdičkovým výšinám. Je to spíš taková loupežná komorní komedie, na kterou si člověk po nějakém čase ani nevzpomene. ()

• V scéne pri vymýšľaní plánu, ako vylúpiť sklad, padne otázka na Francieho Tobina (Jay Baruchel), kto to je. Crunch Calhoun (Kurt Russell) odpovedá, že je učeň, načo jeho brat Nicky Calhoun (Matt Dillon) kontruje tým, že sa pýta, či je teraz akože čarodej. Jay Baruchel stvárnil učňa Nicolasa Cagea (Balthazar Blake) v snímke Čarodejov učeň (2010). (Johnny.ARN)
  • V úvodní části, odehrávající se v Polsku, je několikrát jasně vidět vlajka Rumunska. Stejně tak je vidět množství nápisů buď v angličtině nebo v rumunštině. (Hal_Moore)