The Last of Us - Season 1 (2023) (séria)

Napospas (S01E07)

(epizóda)
  • USA Left Behind
TV spot

Zatímco Joel bojuje o přežití, Ellie vzpomíná na noc, která všechno změnila. (HBO Max)

TV spot

Mafiapau odpad!

Kdyby neměli předlohu hry, tak tam příběh ani neni, jenom bílý jsou špatný, černý jsou lepší a musej bělochum radit, to je jediný co by byl příběh.. tohle už je po třetí v seriálu, kde je stejná šablona: "negr se objeví, dá bílejm bílou vinu a dokáže že je nad nima, negr umře, diváci brečí (až na to že vůbec, pro mě jsou to opice ve výběhu) pak dáme tu episodku s těma hnusnýma bílýma aby lidi mohli říct že se to drží předlohy". fak dem.. ()

filmfanouch

Left Behind není součástí základního herního Last of Us, jedná se o kratší DLC, které má v rámci příběhu vyplnit nejen mezeru mezi kapitolou Podzim a kapitolou Zima, ale též trochu více osvětlit pozadí příběhu Ellie. V rámci příběhu Ellie se jedná o stěžejní část, proto dává smysl, že se v režii Lizy Johnson tvůrci rozhodli adaptovat i doplňující příběh. Jedná se o filler? To je možná až příliš sprosté slovo. Rozhodně se jedná o příběh, který hlavní příběh nikam výrazněji neposouvá a v součtu se dost možná jedná o tu nejslabší epizodu seriálového Last of Us. Což ovšem neznamená, že by nebyla nejen nadprůměrná, ale především opět výtečná. Left Behind není tolik o akci (minimálně tedy v rámci flashbacků, které představují pouto mezi Elle a Riley), ale právě skrze zvýraznění klíčového momentu v životě Ellie. Akce s vrtulníkem při snaze o spasení Joea jde tak pryč, tvůrci se místo toho rozhodli opět krapet rozšířit známý svět, konkrétně představit fungování FEDRY a poté se soustředit na pouto mezi dvěma mladými dívkami, které mají alespoň pro jednou šanci zažít spolu krásné hřejivé momenty v příliš nebezpečném a zlém světě. Storm Reid je další herečkou v řadě, která je v rámci seriálového Last of Us castingovou trefou do černého, kdy je to vidět především při vzájemných interakcích s Ellie v podání Belly Ramsey. Obě herečky zvládají podávat stěžejní emocionální konfrontace a prodat pouto, které po vzoru 3. epizody nedá spousty lidem spát (a dobře jim tak). Linku sázející především na flashbacky se poté šikovně povede navézt na vyvrcholení hlavní časové linie v rámci této epizody, kdy se jedná o další šikovný úkaz toho, jak seriálové Last of Us drží při sobě a dá se u něj nimrat v menších detailech. Pochopitelně se dá polemizovat nad tím, zda je ideální, aby seriál budoval postavy skrze různé flashbacky, vzhledem k faktu, že se podobnou cestou bude muset zdánlivě chtě nechtě vydat i adaptace druhé videohry (i díky složité literární struktuře), rozhodnutí vydat se touto literární strukturou už v 1. sérii rázem dává větší smysl. Především už minulé epizody ukazují, že se dá k jednotlivým postavám snadno udělat pouto. A i proto bude zajímavé sledovat, jak se tvůrci popasují s vyvrcholením v rámci nadcházejících dvou epizod a jak u nich připraví půdu pro nevyhnutelné adaptování druhé videohry.... ()

Trešlson

Ani herní přídavek Left Behind se nedotáhl kvalitami na svého rozsáhlejšího bratříčka a u seriálové odbočky je tomu zrovnatak. ALE ve hře i v seriálu má své opodstatnění a místo a je mi opravdu líto vocasů, kteří nedokážou docenit to, že Bella Ramsey je v poloze Ellie takřka bezchybná a nebo to, že The Last of Us je doceňováno pro svůj příběh a ne pro střílení "zombie". Jinak poslechy podcastů k jednotlivým dílům, kde spolu debatují Troy Baker, Craig Mazin a Neil Druckman skvěle doplňují to, co v epizodách vidíme a doufám, že podcast bude s druhou sérií pokračovat. ()

Slayaphine

Nechápem prirovnania k tretej epizóde vzhľadom k tomu že v polovici tejto nastáva geniálny žánrový obrat k hororu kvôli ktorému som bez dvoch hodín spánku. Využitie divákovej znalosti z predchádzajúcich epizód skombinované s veľmi hravým rozsahom vedenia ktoré neskutočne buduje napätie. Ramsey sú výborní ako vždy a tu dávajú asi najlepší výkon ktorým sa krásne komunikuje vnútorná melanchólia hanblivého tínedžera.  Trochu mimo, recenzie "expertov" sú zase hnus, nič o dieli nehovoria a argument "Však sa nič nestalo1!!11!!1!1!" je už tak zbytočný. Ak chceš aby sa stále niečo dialo prečítaj si anotáciu. ()

BROKEN_

Pro mě nepřekvapivě nejslabší epizoda. A jak zdejší hodnocení napovídá, tak jsem se nemýlil. Ve hře bonusový příběh "Left Behind" je sice slabší část hlavního příběhu, přesto jde pořád o dobrou záležitost. Zde je to pořád nadstandartní podívaná, která sází na dialogy mezi Ellie a Riley. Má to pomalé tempo a určitě by to chtělo trochu přidat, ale autoři se snaží o věrnou adaptaci. A já jako fanoušek hry prostě musím tomuhle seriálu trochu nadržovat, protože to dělají opravdu dobře. Epizoda nám krásně vysvětlí, proč Ellie neopustí Joela. A sakra, ten konec mezi Joelem a Ellie mi zahřál u srdíčka. Tahle epizoda je tzv. Ticho před bouří. Ve zbylých dvou epizodách nás čekají ty nejlepší pasáže hry - David (osmá epizoda) a finále. A mě zatím děsí jedna věc. Poslední dvě epizody mají podle mě krátkou stopáž. Osmá bude mít hodinu a poslední bude mít pouhých 45 minut. A už zahraniční recenze mluví o tom, že finále je uspěchaný. Tak prosím, fakt prosím, doufám, že to tak nebude, protože finále musí být síla jako ve hře. Tohle mi prosím nedělejte. Já už se nemůžu dočkat na další epizodu, protože pasáž s Davidem je moje nejoblíbenější ze hry. P.S. Troy Baker is coming! ()

• Ve 27. minutě, když se Riley (Storm Reid) a Ellie (Bella Ramsey) točí na kolotoči, můžeme v pozadí slyšet skladbu „Just like Heaven“ od anglické kapely The Cure, kterou do instrumentální podoby převedla kapela Rockabye Baby!. (Trajektt)
  • Všetko od fotobúdky až po hudbu, ktorá hrá v halloweenskom obchode, je preložené presne tak, ako to bolo v DLC. V epizóde však chýba bitka s vodnou pištoľou, ktorú Ellie (Ramsey) a Riley (Storm Reid) absolvovali vo videohre. (molcan2)
  • Blikání Ellie (Bella Ramsey) baterky v obchodním centru je běžný prvek v herním zpracování, kdy musíte zatřást ovladačem, aby se světlo znovu rozsvítilo. (mikki089)