The Last of Us - Season 1

(séria)
USA, 2023, 8 h 37 min (Minutáž: 43–80 min)

V roce 2003 pustoší planetu parazitická houba, která mění lidi v násilné predátory známé jako tzv. nakažené. O dvacet let později je ostřílený přeživší Joel (Pedro Pascal) najat skupinou rebelujících bojovníků za svobodu, aby propašoval čtrnáctiletou Ellie (Bella Ramsey) pryč z represivní karanténní zóny. Z původně rychlé a jednoduché práce, se brzy stane brutální a temná cesta napříč postapokalyptickými Spojenými státy, kde se Joel a Ellie budou muset spolehnout jen jeden na druhého. (Magic Box)

Dan9K

Na seriál jsem se původně dívat nechtěl, protože mám hru někdy v budoucnu rozhodně v plánu, ale jak se znám, dostanu se k ní tak za dvacet let, takže jsem si radši dal ten seriál. Má pro mě dva hlavní klady. Ústřední hereckou dvojici a celkový setting a dávkování. Ať si říká kdo chce co chce, Bella Ramsey je boží. A pak taky fakt, jak umírněný celý seriál je. Nečekal jsem, že i já budu nakonec volat po více akčních scénách. Ale nakonec jsem vlastně nadšený, protože to, že jich je málo, způsobilo, že si je užívám a jsem za ně rád a v podstatě do poslední si je vybavuji. Na konci však bylo houbáků opravdu málo (zřejmě z finančních důvodů). Hlavní nebezpečí v seriálu od začátku do konce představují lidé. Ze seriálu je hodně cítit, že je podle hry, zároveň se mu podařilo, aby to vlastně skoro vůbec nevadilo. Jediná věc, co je na palici, je status quo. V podstatě se nikdy nic nestane a vždycky se všechno vrátí do zajetých kolejí. Je to logické, ve hře prostě hrajete za ty dva od začátku do konce, ale po několika dílech už je to dost otravné. Seriálu si vážím paradoxně i pro jeho výplňové epizody, třetí díl byl fantastický, sedmý zajímavý. Když se nad tím ale zamyslím, nedává smysl tyhle epizody označovat jako výplňové. Výplňová epizoda je tady vlastně každá. Žádná nás nikam neposune. Celkově nejde o nic jiného než o post-apo road movie, kde se každý díl zastavíme v nějaké vesnici, kde se něco pokazí. Pořád to ale stačí na suverénně nejlepší videoherní adaptaci ve světě filmu nebo seriálu, protože autoři ji zpracovali inteligentně, sugestivně, zbytečně neškrtali, a to, co přidali navíc, je dokonce výborné. Závěrečné rozřešení bylo pro mě trošku nepříjemné, takže jsem rád, že si můžu od příběhu dát chvíli pauzu, ale pokračování si rozhodně dám. ()

A.Fish

Ehh to jako bylo ono? Nuda, bez emocí, bez napětí, bez čehokoliv zajímavého. I TWD, kde půlka dílů je nudná, má lepší momenty než tohle. Celou dobu se skoro nic neděje, jen se žvaní, aby seriál doklopýtal do předvídatelého konce. Reálně by stačilo 6 dílů.. Hype okolo tohoto seriálu mi hlava fakt nebere... ()

TheEvilTwin

Už dlouho mě seriál takhle naplno nepohltil, abych jej sjel během dvou dnů. Úvodních 30 minut nastavily laťku nejen celé sérii, ale také celé kinematografii tak vysoko, že už snad nikdy nebude pokořena. Celý start pandemie byl tak poutavý, akční, agresivní a dechberoucí, že jsem doslova seděl s otevřenou hubou a hltal každou další minutu. Když nepočítám 6. díl, u kterého budeme raději dělat, že neexistuje, tak je vlastně celá série perfektní. Má to akci, má to gore, skvělé masky, origin Cordycepsu, áčkově zahrané hlavní postavy (kupodivu mě Ellie vůbec nesrala, jak jsem čekal a jak všichni avizovali – ba naopak jsem si ji vlastně i oblíbil) a hlavně výborné scenérie, vizuál a tempo příběhu. Jako jediné mě snad mrzí, že 9 dílů je prostě drasticky málo a celý seriál by si zasloužil minimálně několik řad, kde by se věnoval dostatek pozornosti nejen postavám a jejich backgroundům, ale taky koloniím, originu parazitické houby a celému světu okolo. Stejně tak akce by mohla být epičtější, velkolepější a nějaký masakrální superfight armády lidí proti nakaženým by byl highlightem celého brandu. Takhle to působí místy strašně zkratkovitě a divák dostává jen předhazovány postavy a kolonie, které za 30 minut ze záběru zmizí a už se nevrátí, ale přitom z nich je cítit potenciál k tomu, aby si pro sebe urvaly pozornost. Ze samotného finále mám pak pocit, že nemá ten typický „feel závěrečného dílu“ a je jen prostým zakončením takhle věhlasné série, což trochu ubírá z celkového dojmu. Jde o vrchol filmařské kvality 21. století? Ano. Mohlo to ale být lepší? Bohužel taky ano. Suma sumárum tedy převažuje spokojenost a pocit „dobrý, ale mohlo by být i lepší...“ ()

ilemas

Nechtěl jsem to vidět, jelikož nemám rád filmy podle pc her, ale humbuk okolo mě nedal, abych se nepodíval. Efekty dobré, herci nudní, místy dobré , ale celkově víceméně nudí. Třetí epizoda o buzerantech naprosto mimo, děsná. První a druhá epizoda navnadila, ale pak už je to jen nuda s sem tam povedenou akcí, al ejako celek mě to děsně nudí a na akci se mohu podívat jinde. Tess je nesympatické drzé děcko. ()

Helo

Rozhodně jedna z těch lepších věcí natočených podle hry a to díky silný technický stránce, hudbě použitý i ve hře a hlavně "odvahy" dost natěsno se držet předlohy. A když píšu natěsno, tak fakt myslím natěsno, protože velká část momentů téměř do posledního pixelu odpovídá sekvencím ze hry a stejně tak množství dialogů je do písmene stejných. Což by doposud bylo prakticky za 100% hodnocení. Jenže pak přichází jenže. Tvůrci si z nějakých důvodů řekli, že některý dějový momenty je třeba předělat a motivace postav při nejmenším lehce pozměnit, což funguje u Joela, nebo je taky úplně převymyslet a detailně vysvětlit, což s přivřením očí možná funguje i u některých ostatních postav, ale vlastně to působí úplně zbytečně odvádí to pozornost od ústřední dvojice. Úplným zklamáním je pak epizoda s Billem, která v celý sérii působí jako pěst na oko, protože s předlohou má společnou snad jen podobu a partyzánství Billa a atmosférou je úplně mimo a do celku ani trochu nezapadá. A co se týče castingu, tak trefa do černýho je tu právě jen snad Bill + černý (pun not intended) postavy. Pedro Joela ještě dává dobře, ale Ellie zkrátka není Ellie. A taky je zajímavý, že většina původně bílých postav je tady zcolorwashovaná, zatímco (pokud mi něco neušlo) všechny černošský postavy jsou tady... inu pořád hraný černochama. Já myslím, že tohodle trendu si může nevšimnout už jen člověk s taktickou slepotou. To je ale jen pozorování na závěr, který však do hodnocení promítat nehodlám. Myslím si totiž, že HBO se tady z lehce nadprůměrný hry (ne, skutečně nesdílím názor o její geniálnosti) podařilo udělat seriál, kterej je schopnej se jí až na pár výjimek dorovnat. ()

• Bloatera stvárnil herec Adam Basil, ktorý mal dokonalú "postavu, obvod a kondíciu". Na pomoc pri tvorbe bloatera bol vytvorený odliatok Basilovho tela. Oblek s hmotnosťou 40 kilogramov (88 libier) bol počas natáčania potiahnutý tekutinou podobnou gélu, aby vyzeral mokrý a reflexný. Tím chcel, aby tvor mal "praktickú prítomnosť" pre interakciu na scéne, ktorú by bolo možné neskôr zvýrazniť vizuálnymi efektmi; bloater bol vyšší a dostal dodatočnú svalovú definíciu. Dizajnér a maskér Barrie Gower tiež uviedol, že oblek bol vytvorený so zámerom, aby bol čo najviac slizký a mokrý, čo pridalo ďalšiu vrstvu intenzity už tak intenzívnej atmosfére seriálu. "Mali sme k dispozícii celú kópiu jeho tela, na ktorú sme vymodelovali protézu bloatera z modelovacej hliny. Odlievali sme ho z penovej gumy a penového latexu, ktorý je veľmi ľahký. Je to takmer ako čalúnnická pena, veľmi hebučký druh materiálu. To všetko bolo vymodelované a odliate v samostatných častiach: horná polovica, hlava, ruky, nohy. Mali sme tím, ktorý všetky tieto časti vyrobil spoločne. Vzadu a okolo pása sme mali zips, ktorým sme ich mohli zipsovať. Mal všetky tie previsnuté záhyby huby, ktoré skrývali zipsy a poppery." Aby počas nočnej scény, v ktorej bloater napadne skupinu vojakov, vyzeral mimoriadne desivo, bol Basilov oblek potiahnutý klzkým mazivom, aby vynikli kúsky huby. "Oblek by bol veľmi mäkký, ale veľmi slizký a mokrý. Natreli sme ho týmto gélovým roztokom, ktorý dodal lesk všetkým hubám. Mali sme na jeho tele vyrazených veľa malých tŕňov a špicatých chĺpkov, akoby malých výrastkov, ktoré sa predierali von. Aby sa tvary dali čítať, museli sme ich pokryť leskom. Bolo to ako textúra, ktorú sme vytvárali, takže sme neustále chodili a natierali ich týmto leskom, len aby sa tvary zachytili na siluetách. Opakovane sme doň vstupovali a viac ho leštili, pokrývali sme ho týmto lubrikantom, aby bol pekný a lesklý." (molcan2)
  • Po prezlečení do nového oblečenia má teraz Ellie (Bella Ramsey) presne svoj outfit z letnej kapitoly prvej hry. (molcan2)
  • Když Ellie (Bella Ramsey) jí sendvič, je v průběhu střihů nakouslý vždy z jiné strany. (willy1)