Místo zločinu Plzeň

Česko, 2015, 5 h 49 min (Minutáž: 57–60 min)

Réžia:

Jan Hřebejk

Scenár:

Martin Bezouška

Kamera:

Asen Šopov

Lukáš Vaculík, Martin Stránský, Jan Zadražil, Vladimír Polívka, Berenika Kohoutová, Vladimír Kratina, Zuzana Vejvodová, Jaroslav Pížl, Barbora Kodetová, Vítek Pokorný, Václav Liška, Jana Gýrová (viac)

Šestidílný kriminální seriál Místo zločinu Plzeň sleduje práci plzeňského kriminalistického oddělení. Divákům se představí plukovník Karel Drtina (Lukáš Vaculík), šéf plzeňské kriminálky, strohý profesionál, který nemá osobní vztahy s vyšetřovateli v oblibě, a kapitán Tomáš Karas (Jan Zadražil), racionální pedant, jehož jedinou slabostí je tolerance ke kolegovi Viktoru Knappovi (Martin Stránský), který i přesto, že se rád napije, má v týmu respekt. Nejstarším členem kriminalistického oddělení je major Vladimír Šimek (Vladimír Kratina), ženský element zastupuje kapitánka Mirka Ondrová (Berenika Kohoutová), svéhlavá, ale velmi pracovitá vyšetřovatelka. Nejmladším členem týmu, hledajícím každou příležitost k tomu, aby se prosadil, je zakomplexovaný kapitán Jakub Lepší (Vladimír Polívka). Kromě nich se v seriálu objeví také Bára Kodetová, Jitka Čvančarová, Tereza Brodská, Andrea Verešová či Zuzana Vejvodová. Tým kriminalistů bude v seriálu řešit vraždu významného plzeňského podnikatele, pátrat po nezvěstných pracovnících bio farmy, hledat manželku šéfa plzeňské opery, odhalovat psychopata, který zřejmě stojí za vraždou mladé ženy, i pátrat po tom, kdo řídil náklaďák, který srazil místní učitelku. (Česká televize)

Crocuta

Zúčastněné herce i herečky mám vesměs rád, Berenika byla v prvním díle tuze roztomilá a sexy a zločin zase patřičně krvavý, takže očividné vady zatím přehlížím a očekávám věci příští. Plzeň je můj druhý domov, tudíž kdyby pro nic jiného, kvůli tomu seriál určitě shlédnu celý - a ohodnotím až po 6. díle. Tak abych to shrnul: scénář má evidentně spousty slabin, tu a tam působí průběh vyšetřování, motivy ba i ztvárnění zločinů poněkud naivně, do očí bije překombinovanost některých dílů (Opožděná vražda) a na arogantní Zadražilův čumák s výrazem permanentní ublížené nasranosti se také nekoukalo právě nejlépe. Ale suma sumárum to zase zdaleka nebyla taková tragédie, aby se tento veskrze průměrný, ale docela slušně atmosférický seriál z mě důvěrně známého prostředí (a tím nenarážím na věhlasný podnik Pamela, jehož exteriér si zahrál v předposlední části :-) ) musel pohybovat v černé barvě. Pro mne je to za slušné 3. ()

wafc

PAPÍRNA na scéně. :)) Jinak je to zatím a bohužel tužka. Přišlo mi to děsně dětský, umělý, nereálný. Dávam tomu šanci, ne jak místní moulové, kteří už hážou odpady a hvězdy. Dotčení Plzeňáci, znalci této západočeské metropole, povězte mi, kde se kurva odehrávala ta poslední scéna? Protože to vojenská nebyla. :/¨EDIT: Na druhym a třetím dílu byl znát velkej pokrok a je děsná škoda, že ten první úlet se vůbec odvysílal, protože by to jinak mělo úplně jiný hodnocení a sledovanost. ()

Gwaihir

Čím to je, to úplně nevím, ale tvorba Jana Hřebejka mě bohužel většinou obloukem míjí a nejinak je tomu také v tomto případě, který se s kvalitou ostatních kriminálních seriálů z dílny veřejnoprávní televize posledních let nemůže měřit ani zdaleka. Je to totiž takové bez chuti a bez zápachu, ani ne tak vinou jednotlivých případů, jako spíš jejich zpracování. 30 % ()

Jara.Cimrman.jr

"Tuten hezoun tady bydlí?" Tak by to mělo vypadat. Plzeň je zkrátka typická svým tuto, japa, copa, depa, pročpa, dypa, kady a tady to zaznělo asi třikrát. Tuto prostě nebyla Plzeň a už vůbec ne povedená kriminálka. Trošku mě zkrátka otravovaly ty mizerné případy, Vikinovo naprosto zbytečné zachraňování matky, neustále se potvrzující debilita kpt. Ondrové a příšerně nevhodná znělka, takže ta druhá hvězda vznikla jen aritmetickým průměrem hodnocení jednotlivých dílů. Můj celkový pocit z "díla" tak dobrý není. ()

Liam

Nemám rád hodnocení v průběhu seriálu, aniž bych viděl všechno... takže se tady moje hodnocení nejspíš neobjeví, protože po druhém díle nemám chuť ani sílu dál pokračovat. Při vší úctě k Hřebejkovi, kriminálky mu prostě nejdou. Dost jasně to naznačil už v Případu pro exorcistu a po dvou dílech se ukazuje, že tady jde snad ještě níž. Chybí tomu jakýkoliv náznak napětí nebo aspoň vzdáleně něčeho, čehokoliv, kvůli čemu bych se to snažil dokoukat celé. Samozřejmě největší kámen úrazu není v Hřebejkovi, ale ve scénáři, který selhává naprosto všude. U prvního dílu jsem se nestačil divit, co se před mýma očima odehrává. Snad jen ten Martin Stránský se neztratí, abych nebyl jen negativní. Jeden slušný herec je ale málo na seriál, kriminálku, vlastně na cokoliv. A ani ta znělka mě nebere. Při vší úctě... příští pondělí si najdu jinou zábavu. ()

• Natáčelo se v Kryštofově údolí a na Lemberku. (rakovnik)
  • Ve scéně na začátku rozhovoru na schodišti (cca 41.–42. minuta), jde policista nahoru rychle, při oslovení se zastaví cca 4 schody před mezanínem, po zjištění, že nejde o něj, se opět rychle rozejde, avšak v dalším záběru (cca za 8 sekund) teprve vchází na mezanin. (PMUL)
  • Vězení z počátku epizody je Věznice Plzeň, označována jako věznice Bory. V období totality byla proslulá pro fyzické týrání a vraždy vězňů. Je největší věznicí v České republice. Do provozu byla uvedena v roce 1878. (sator)